Palermo: Karol Wojtyła w centrum zainteresowania lokalnej społeczności

Duże zainteresowanie towarzyszyło spotkaniu wokół książki, pt. „La meta è la felicità” (pol. „Celem jest szczęście”) zawierającej zbiór wypowiedzi Karola Wojtyły wybranych i przetłumaczonych przez Marinę Olmo, które 18 stycznia odbyło się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Palermo.
ks. Karol Wojtyła z dziećmi komunijnymi Palermo: Karol Wojtyła w centrum zainteresowania lokalnej społeczności
ks. Karol Wojtyła z dziećmi komunijnymi / wikimedia commons/public_domain/Unknown author - Scanned from Najchętniej grał na bramce by Mieczysław Maliński, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 1985

Prezentacja zbioru nieznanych szerzej myśli Karola Wojtyły, stała się przyczynkiem do dyskusji m.in. na temat „umiłowania człowieka”, które charakteryzowało przyszłego papieża, wynikając z jego głębokiego zjednoczenia z Bogiem i stając się kluczem do zrozumienia nie tylko jego pontyfikatu, ale i wcześniejszego nauczania.

Jak przypomniał ks. Vito Impellizzeri, kierujący pracami sycylijskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego, miejsce to pełni na Sycylii rolę duszpasterskiego laboratorium, podejmującego najważniejsze inspiracje i debaty związane z wiarą. „Tutaj wiara staje się myślą, tutaj wiara staje się kulturą, tutaj wiara staje się pytaniem” – mówił, witając liczną publiczność, zebraną wokół publikacji zbioru myśli przyszłego papieża-Polaka. Podzielił się też osobistymi wspomnieniami spotkań ze św. Janem Pawłem II i jego „mistycznego zjednoczenia z Bogiem”, którego był świadkiem. O podobnych wrażeniach z chwil, kiedy papież-Polak pogrążał się w modlitwie „niczym w pustelni”, mówił też arcybiskup Palermo Corrado Lorefice, który podsumował całe spotkanie.

Z kolei dr Patrizio Vitulo z archidiecezjalnego centrum kulturalnego Il Sentiero podkreślił wyjątkowość prezentowanej publikacji, odzwierciedlającej mistycyzm Karola Wojtyły i składającej się z „366 krótkich fragmentów zaczerpniętych z tylu pism Karola Wojtyły, niepublikowanych poza Polską, a w większości nawet w Polsce. Pochodzą one z dialogów, homilii, spotkań, które przyszły papież odbył z wiernymi w Polsce podczas swojej posługi biskupiej i kapłańskiej przed wstąpieniem na tron papieski. Ta książka ma również ostatnią perełkę, ponieważ zamykają ją modlitwy z autografu, również niepublikowane”. Podkreślił też istotną rolę Mariny Olmo, autorki zbioru i tłumaczki zawartych w nim tekstów, która jest nie tylko zaangażowanym świadkiem pontyfikatu papieża-Polaka, ale też znawczynią Polski i jej kultury.

Karol Wojtyła – mistyk i „pasjonat człowieczeństwa”

Podczas spotkania, które było okazją do rozmowy z autorką książki, Marina Olmo wyjaśniła, że już sam tytuł „Celem jest szczęście” zaprasza czytelnika do refleksji nad definicją szczęścia, zaproponowaną przez Wojtyłę, który prawdziwe spełnienie człowieka widział jedynie w Bogu. Podkreśliła, że wybór tekstów, którego dokonała do książki, poprzedziła gigantyczna praca w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie, polegająca na skrupulatnym poszukiwaniu w parafiach i instytucjach niepublikowanych dotąd wypowiedzi przyszłego papieża – śladów po jego wizytach, homiliach czy odczytach. Podkreśliła, że praca nad tekstami, do których miała dostęp jako pierwsza osoba we Włoszech, była dla niej doświadczeniem „obcowania świętych” i codziennych spotkań z papieżem-Polakiem, którego ludzka głębia i prorocka aktualność powinny być na nowo odkrywane. 

„Jest to nowy wkład, który pozwala zobaczyć, jak mierzył się z ważnymi kwestiami, które musiał rozwiązywać. I, według mnie, powinien on wzbudzić chęć przeczytania źródeł: homilii, tekstów, które napisał - niektóre z nich to wykłady uniwersyteckie” – mówiła. Odpowiadając na szereg pytań o tematykę wypowiedzi przyszłego papieża, zawartych w wyborze, zaznaczyła, że jednym z ważnych aspektów wyłaniających się z tej książki, jest obraz Karola Wojtyły jako „pasjonata człowieczeństwa”, który temu tematowi poświęcał wypowiedzi od akademickich, po te, kierowane w czasie homilii do młodzieży. „Według mnie, dla młodzieży, której zwykle wpaja się, że najważniejsza jest wydajność, powiedzenie, że są czymś znacznie więcej niż wynik ich egzaminu czy osiągnięcia, może być dzisiaj bardzo ważnym wsparciem” – podkreśliła tłumaczka. 

Franciszek i Jan Paweł II – „obaj zakochani w Chrystusie”

Prezentacja książki stała się też okazją do refleksji na temat związków Papieża Franciszka Jana Pawła II. Jak podkreśliła Marina Olmo, pomimo różnic historycznych i kulturowych, a także różnych stylów ich pontyfikatów, obu papieży łączy to, że „oboje są zakochani w Chrystusie i z tego względu kochają człowieka”. Zbiór pt. „Celem jest szczęście” (wł. „La meta è la felicità”) ukazał się w języku włoskim nakładem  włoskiego Wydawnictwa Ares i powstał we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Zawiera 366 myśli Karola Wojtyły, pochodzących z okresu poprzedzającego jego pontyfikat, w większości nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Wstęp do książki napisał Ojciec Święty Franciszek, który podkreślił w nim, że poznanie tej części życia i myśli przyszłego papieża jest niezbędne, by w pełni zrozumieć jego pontyfikat. Jak zaznaczył, publikacja pomaga „dotknąć małych pereł jego ludzkiej i chrześcijańskiej głębi, pobudzając naszą ciekawość i zainteresowanie, a tym samym budząc w nas pragnienie, by poznać go bardziej”. 

Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

Palermo: Karol Wojtyła w centrum zainteresowania lokalnej społeczności

Duże zainteresowanie towarzyszyło spotkaniu wokół książki, pt. „La meta è la felicità” (pol. „Celem jest szczęście”) zawierającej zbiór wypowiedzi Karola Wojtyły wybranych i przetłumaczonych przez Marinę Olmo, które 18 stycznia odbyło się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Palermo.
ks. Karol Wojtyła z dziećmi komunijnymi Palermo: Karol Wojtyła w centrum zainteresowania lokalnej społeczności
ks. Karol Wojtyła z dziećmi komunijnymi / wikimedia commons/public_domain/Unknown author - Scanned from Najchętniej grał na bramce by Mieczysław Maliński, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 1985

Prezentacja zbioru nieznanych szerzej myśli Karola Wojtyły, stała się przyczynkiem do dyskusji m.in. na temat „umiłowania człowieka”, które charakteryzowało przyszłego papieża, wynikając z jego głębokiego zjednoczenia z Bogiem i stając się kluczem do zrozumienia nie tylko jego pontyfikatu, ale i wcześniejszego nauczania.

Jak przypomniał ks. Vito Impellizzeri, kierujący pracami sycylijskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego, miejsce to pełni na Sycylii rolę duszpasterskiego laboratorium, podejmującego najważniejsze inspiracje i debaty związane z wiarą. „Tutaj wiara staje się myślą, tutaj wiara staje się kulturą, tutaj wiara staje się pytaniem” – mówił, witając liczną publiczność, zebraną wokół publikacji zbioru myśli przyszłego papieża-Polaka. Podzielił się też osobistymi wspomnieniami spotkań ze św. Janem Pawłem II i jego „mistycznego zjednoczenia z Bogiem”, którego był świadkiem. O podobnych wrażeniach z chwil, kiedy papież-Polak pogrążał się w modlitwie „niczym w pustelni”, mówił też arcybiskup Palermo Corrado Lorefice, który podsumował całe spotkanie.

Z kolei dr Patrizio Vitulo z archidiecezjalnego centrum kulturalnego Il Sentiero podkreślił wyjątkowość prezentowanej publikacji, odzwierciedlającej mistycyzm Karola Wojtyły i składającej się z „366 krótkich fragmentów zaczerpniętych z tylu pism Karola Wojtyły, niepublikowanych poza Polską, a w większości nawet w Polsce. Pochodzą one z dialogów, homilii, spotkań, które przyszły papież odbył z wiernymi w Polsce podczas swojej posługi biskupiej i kapłańskiej przed wstąpieniem na tron papieski. Ta książka ma również ostatnią perełkę, ponieważ zamykają ją modlitwy z autografu, również niepublikowane”. Podkreślił też istotną rolę Mariny Olmo, autorki zbioru i tłumaczki zawartych w nim tekstów, która jest nie tylko zaangażowanym świadkiem pontyfikatu papieża-Polaka, ale też znawczynią Polski i jej kultury.

Karol Wojtyła – mistyk i „pasjonat człowieczeństwa”

Podczas spotkania, które było okazją do rozmowy z autorką książki, Marina Olmo wyjaśniła, że już sam tytuł „Celem jest szczęście” zaprasza czytelnika do refleksji nad definicją szczęścia, zaproponowaną przez Wojtyłę, który prawdziwe spełnienie człowieka widział jedynie w Bogu. Podkreśliła, że wybór tekstów, którego dokonała do książki, poprzedziła gigantyczna praca w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie, polegająca na skrupulatnym poszukiwaniu w parafiach i instytucjach niepublikowanych dotąd wypowiedzi przyszłego papieża – śladów po jego wizytach, homiliach czy odczytach. Podkreśliła, że praca nad tekstami, do których miała dostęp jako pierwsza osoba we Włoszech, była dla niej doświadczeniem „obcowania świętych” i codziennych spotkań z papieżem-Polakiem, którego ludzka głębia i prorocka aktualność powinny być na nowo odkrywane. 

„Jest to nowy wkład, który pozwala zobaczyć, jak mierzył się z ważnymi kwestiami, które musiał rozwiązywać. I, według mnie, powinien on wzbudzić chęć przeczytania źródeł: homilii, tekstów, które napisał - niektóre z nich to wykłady uniwersyteckie” – mówiła. Odpowiadając na szereg pytań o tematykę wypowiedzi przyszłego papieża, zawartych w wyborze, zaznaczyła, że jednym z ważnych aspektów wyłaniających się z tej książki, jest obraz Karola Wojtyły jako „pasjonata człowieczeństwa”, który temu tematowi poświęcał wypowiedzi od akademickich, po te, kierowane w czasie homilii do młodzieży. „Według mnie, dla młodzieży, której zwykle wpaja się, że najważniejsza jest wydajność, powiedzenie, że są czymś znacznie więcej niż wynik ich egzaminu czy osiągnięcia, może być dzisiaj bardzo ważnym wsparciem” – podkreśliła tłumaczka. 

Franciszek i Jan Paweł II – „obaj zakochani w Chrystusie”

Prezentacja książki stała się też okazją do refleksji na temat związków Papieża Franciszka Jana Pawła II. Jak podkreśliła Marina Olmo, pomimo różnic historycznych i kulturowych, a także różnych stylów ich pontyfikatów, obu papieży łączy to, że „oboje są zakochani w Chrystusie i z tego względu kochają człowieka”. Zbiór pt. „Celem jest szczęście” (wł. „La meta è la felicità”) ukazał się w języku włoskim nakładem  włoskiego Wydawnictwa Ares i powstał we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Zawiera 366 myśli Karola Wojtyły, pochodzących z okresu poprzedzającego jego pontyfikat, w większości nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Wstęp do książki napisał Ojciec Święty Franciszek, który podkreślił w nim, że poznanie tej części życia i myśli przyszłego papieża jest niezbędne, by w pełni zrozumieć jego pontyfikat. Jak zaznaczył, publikacja pomaga „dotknąć małych pereł jego ludzkiej i chrześcijańskiej głębi, pobudzając naszą ciekawość i zainteresowanie, a tym samym budząc w nas pragnienie, by poznać go bardziej”. 

Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe