Doniesienia o zawieszeniu koreańskich programów zbrojeniowych. Jest odpowiedź koreańskiej administracji

Według doniesień "Korea Economic Daily" polskie władze miały odroczyć swoją wizytę w Korei Południowej ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. "Istnieją obawy, że eksport broni do Polski może zostać wstrzymany" – czytamy na koreańskim portalu Hankyung.com.
Ważne! Doniesienia o zawieszeniu koreańskich programów zbrojeniowych. Jest odpowiedź koreańskiej administracji
Ważne! / grafika własna

Według doniesień "Korea Economic Daily" polskie władze miały zawiesić realizację kontraktów zbrojeniowych z Koreą Południową ze względu na sytuację polityczną w tym kraju.

Jednak zarówno wiceminister obrony w rządzie Tuska Paweł Bejda, jak i polska Agencja Uzbrojenia zaprzeczają tym doniesieniom. 

Również instytucje koreańskiej administracji dementują doniesienia koreańskiej prasy. 

 

Doniesienia koreańskich mediów

Polski wysłannik miał podpisać kontrakt na dostawę pozostałych czołgów K2, które mają trafić do naszego wojska.

W zeszłym miesiącu polski urzędnik państwowy planował udać się do Korei, aby podpisać kontrakt z Hyundaiem Rotem na dostawę pozostałych czołgów K2 

– czytamy na portalu. Koreańskie media przekazały, że "Polska odłożyła wizytę w Korei Południowej na czas nieokreślony". Przekazano również, że negocjacje miały odbyć się pierwotnie w grudniu zeszłego roku, lecz zakończyły się niepowodzeniem.

Koreańskie media podkreśliły, że brak obsadzenia stanowisk prezydenta, premiera oraz szefa MON może stanowić dla Korei Południowej problem w realizacji eksportu broni do Polski. 

Ponadto koreański ekspert prof. Moon Geun-sik z Wyższej Szkoły Polityki Publicznej Uniwersytetu Hanyang stwierdził, że "jeśli sytuacja polityczna jest niestabilna, to eksport przemysłu obronnego zostaje wstrzymany". 

 

Stanowisko koreańskiej Administracji Programu Zaopatrzenia Obronnego [DAPA]

Koreański odpowiednik polskiej Agencji Uzbrojenia w oficjalnym stanowisku pisze jednak, że doniesienia o tym, że "polski minister zaproponował wizytę w Korei w grudniu 2024 w związku z kontraktem na eksport broni, nie są prawdą. Polski minister odwiedził krajową firmę obronną podczas swojej wizyty w Korei w październiku 2024 r. i nie było żadnych rozmów ani planów dotyczących wizyty polskiego przywódcy, ani kluczowych urzędników w Korei w związku z kontraktami na eksport broni przed i po stanie wojennym"

Instytucja zapewnia również, że "kontrakty na czołg K2 i artylerię samobieżną K9 są realizowane zgodnie z planem".

DAPA informuje również, że "druga umowa realizacyjna na czołg K2 miała zostać zawarta w 2024 roku, jednak obie strony kontynuują negocjacje, biorąc pod uwagę, że w kontrakcie jest więcej warunków kontraktu niż w pierwszym kontrakcie", takich jak lokalne plany produkcyjne w Polsce, i zapewnia, że "współpraca Korei i Polski w przemyśle obronnym oraz eksport przemysłu obronnego postępują normalnie, a urzędnicy rządowi obu krajów potwierdzili niedawno zamiar kontynuowania współpracy w zakresie przemysłu obronnego między obydwoma krajami, niezależnie od wewnętrznej sytuacji politycznej".

 

Stanowisko Hanwha Aerospace

Południowokoreański serwis medialny opublikował fałszywe informacje, które wskazywały, że Polska zawiesiła kontrakty zbrojeniowe z Koreą Południową. Informacje zostały przytoczone w polskiej przestrzeni publicznej, prowadząc do nieporozumień dotyczących trwającego partnerstwa między oboma krajami.

Jako #HanwhaAerospace wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu tych bezpodstawnych wiadomości, godzących w polsko-koreańskie partnerstwo. Pragniemy jednocześnie podkreślić nasze niezachwiane zaangażowanie w realizację zobowiązań wobec Polski, które pozwala nam dostarczać nasze systemy na czas, a często nawet przed terminem. Sekretarz stanu – wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda potwierdził dziś, że wszystkie kontrakty są realizowane bez zakłóceń, a kolejne umowy są w trakcie negocjacji.

Realizacja dostaw armatohaubic #K9 oraz wyrzutni rakietowych #Homar_K przebiega zgodnie z planem, a oba systemy odgrywają kluczową rolę we wzmacnianiu zdolności obronnych Polski i bezpieczeństwa regionalnego, wspierając wschodnią flankę NATO. Jesteśmy dumni z doskonałej współpracy z polskim przemysłem obronnym, której najlepszym przykładem jest polska wersja systemu #Chunmoo. Konsekwentnie rozwijamy proces lokalizacji i zwiększamy udział polskiego przemysłu w obecnych oraz przyszłych etapach naszej współpracy

– pisze również w specjalnym oświadczeniu koreański koncern Hanwha Aerospace.

 

Czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski

27 lipca 2022 koncerny PGZ i Hyundai Rotem podpisały umowę ramową na dostarczenie 180 czołgów K2 i 820 spolonizowanych czołgów K2PL. Wedle umowy 180 sztuk K2 miało zostać dostarczonych w ramach produkcji wyłącznie w Korei Południowej, zaś K2PL miałyby być częściowo produkowane w Polsce od 2026 roku. Wojska Lądowe mają otrzymać tym samym łącznie do 1000 czołgów. 26 sierpnia 2022 podpisano umowę z przemysłem koreańskim na dostarczenie K2. Od 2022 do 2025 roku 16. Dywizja Zmechanizowana ma otrzymać 180 czołgów K2. Pierwszych 10 sztuk dotarło do portu w Gdyni na pokładzie BBC Pearl 5 grudnia 2022 roku.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w lipcu 2022 roku zamiar zakupu haubic K9 Thunder, w związku z niemożnością wyprodukowania dużej liczby haubic Krab w krótkim czasie przez Hutę Stalowa Wola. 27 lipca 2022 roku Polska zawarła umowę ramową na dostarczenie 672 haubic K9A1/K9PL, z czego 26 sierpnia zamówiono pierwsze 212 sztuk za kwotę 2,4 mld USD, wraz z amunicją, pakietem szkoleniowym i logistycznym. Haubice mają być zintegrowane z polskimi środkami łączności i systemem kierowania ogniem ZZKO Topaz oraz dostarczone do 2026 roku, z tego pierwsze 24 K9A1 w 2022 roku. Pierwsze działa dostarczono do 1 Mazurskiej Brygady Artylerii 12 grudnia 2022 roku, a pierwsze strzelania odbyły 23 lutego 2023 roku. Dalsze 460 haubic w spolonizowanej wersji K9PL miało być produkowanych w Polsce i według planów dysponować rozwiązaniami z haubicy K9A2, w tym automatem ładowania i 4-osobową załogą. 1 grudnia 2023 roku została zawarta druga umowa wykonawcza na 152 działa K9, w tym sześć K9A1 i 146 w wersji częściowo spolonizowanej K9PL.

Do czerwca 2024 roku dostarczono 72 działa, które weszły na uzbrojenie trzech dywizjonów: w 1 Mazurskiej Brygadzie Artylerii, 14 dywizjonu (w 21 BSP) i w 18 Pułku Artylerii.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Doniesienia o zawieszeniu koreańskich programów zbrojeniowych. Jest odpowiedź koreańskiej administracji

Według doniesień "Korea Economic Daily" polskie władze miały odroczyć swoją wizytę w Korei Południowej ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. "Istnieją obawy, że eksport broni do Polski może zostać wstrzymany" – czytamy na koreańskim portalu Hankyung.com.
Ważne! Doniesienia o zawieszeniu koreańskich programów zbrojeniowych. Jest odpowiedź koreańskiej administracji
Ważne! / grafika własna

Według doniesień "Korea Economic Daily" polskie władze miały zawiesić realizację kontraktów zbrojeniowych z Koreą Południową ze względu na sytuację polityczną w tym kraju.

Jednak zarówno wiceminister obrony w rządzie Tuska Paweł Bejda, jak i polska Agencja Uzbrojenia zaprzeczają tym doniesieniom. 

Również instytucje koreańskiej administracji dementują doniesienia koreańskiej prasy. 

 

Doniesienia koreańskich mediów

Polski wysłannik miał podpisać kontrakt na dostawę pozostałych czołgów K2, które mają trafić do naszego wojska.

W zeszłym miesiącu polski urzędnik państwowy planował udać się do Korei, aby podpisać kontrakt z Hyundaiem Rotem na dostawę pozostałych czołgów K2 

– czytamy na portalu. Koreańskie media przekazały, że "Polska odłożyła wizytę w Korei Południowej na czas nieokreślony". Przekazano również, że negocjacje miały odbyć się pierwotnie w grudniu zeszłego roku, lecz zakończyły się niepowodzeniem.

Koreańskie media podkreśliły, że brak obsadzenia stanowisk prezydenta, premiera oraz szefa MON może stanowić dla Korei Południowej problem w realizacji eksportu broni do Polski. 

Ponadto koreański ekspert prof. Moon Geun-sik z Wyższej Szkoły Polityki Publicznej Uniwersytetu Hanyang stwierdził, że "jeśli sytuacja polityczna jest niestabilna, to eksport przemysłu obronnego zostaje wstrzymany". 

 

Stanowisko koreańskiej Administracji Programu Zaopatrzenia Obronnego [DAPA]

Koreański odpowiednik polskiej Agencji Uzbrojenia w oficjalnym stanowisku pisze jednak, że doniesienia o tym, że "polski minister zaproponował wizytę w Korei w grudniu 2024 w związku z kontraktem na eksport broni, nie są prawdą. Polski minister odwiedził krajową firmę obronną podczas swojej wizyty w Korei w październiku 2024 r. i nie było żadnych rozmów ani planów dotyczących wizyty polskiego przywódcy, ani kluczowych urzędników w Korei w związku z kontraktami na eksport broni przed i po stanie wojennym"

Instytucja zapewnia również, że "kontrakty na czołg K2 i artylerię samobieżną K9 są realizowane zgodnie z planem".

DAPA informuje również, że "druga umowa realizacyjna na czołg K2 miała zostać zawarta w 2024 roku, jednak obie strony kontynuują negocjacje, biorąc pod uwagę, że w kontrakcie jest więcej warunków kontraktu niż w pierwszym kontrakcie", takich jak lokalne plany produkcyjne w Polsce, i zapewnia, że "współpraca Korei i Polski w przemyśle obronnym oraz eksport przemysłu obronnego postępują normalnie, a urzędnicy rządowi obu krajów potwierdzili niedawno zamiar kontynuowania współpracy w zakresie przemysłu obronnego między obydwoma krajami, niezależnie od wewnętrznej sytuacji politycznej".

 

Stanowisko Hanwha Aerospace

Południowokoreański serwis medialny opublikował fałszywe informacje, które wskazywały, że Polska zawiesiła kontrakty zbrojeniowe z Koreą Południową. Informacje zostały przytoczone w polskiej przestrzeni publicznej, prowadząc do nieporozumień dotyczących trwającego partnerstwa między oboma krajami.

Jako #HanwhaAerospace wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu tych bezpodstawnych wiadomości, godzących w polsko-koreańskie partnerstwo. Pragniemy jednocześnie podkreślić nasze niezachwiane zaangażowanie w realizację zobowiązań wobec Polski, które pozwala nam dostarczać nasze systemy na czas, a często nawet przed terminem. Sekretarz stanu – wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda potwierdził dziś, że wszystkie kontrakty są realizowane bez zakłóceń, a kolejne umowy są w trakcie negocjacji.

Realizacja dostaw armatohaubic #K9 oraz wyrzutni rakietowych #Homar_K przebiega zgodnie z planem, a oba systemy odgrywają kluczową rolę we wzmacnianiu zdolności obronnych Polski i bezpieczeństwa regionalnego, wspierając wschodnią flankę NATO. Jesteśmy dumni z doskonałej współpracy z polskim przemysłem obronnym, której najlepszym przykładem jest polska wersja systemu #Chunmoo. Konsekwentnie rozwijamy proces lokalizacji i zwiększamy udział polskiego przemysłu w obecnych oraz przyszłych etapach naszej współpracy

– pisze również w specjalnym oświadczeniu koreański koncern Hanwha Aerospace.

 

Czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski

27 lipca 2022 koncerny PGZ i Hyundai Rotem podpisały umowę ramową na dostarczenie 180 czołgów K2 i 820 spolonizowanych czołgów K2PL. Wedle umowy 180 sztuk K2 miało zostać dostarczonych w ramach produkcji wyłącznie w Korei Południowej, zaś K2PL miałyby być częściowo produkowane w Polsce od 2026 roku. Wojska Lądowe mają otrzymać tym samym łącznie do 1000 czołgów. 26 sierpnia 2022 podpisano umowę z przemysłem koreańskim na dostarczenie K2. Od 2022 do 2025 roku 16. Dywizja Zmechanizowana ma otrzymać 180 czołgów K2. Pierwszych 10 sztuk dotarło do portu w Gdyni na pokładzie BBC Pearl 5 grudnia 2022 roku.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w lipcu 2022 roku zamiar zakupu haubic K9 Thunder, w związku z niemożnością wyprodukowania dużej liczby haubic Krab w krótkim czasie przez Hutę Stalowa Wola. 27 lipca 2022 roku Polska zawarła umowę ramową na dostarczenie 672 haubic K9A1/K9PL, z czego 26 sierpnia zamówiono pierwsze 212 sztuk za kwotę 2,4 mld USD, wraz z amunicją, pakietem szkoleniowym i logistycznym. Haubice mają być zintegrowane z polskimi środkami łączności i systemem kierowania ogniem ZZKO Topaz oraz dostarczone do 2026 roku, z tego pierwsze 24 K9A1 w 2022 roku. Pierwsze działa dostarczono do 1 Mazurskiej Brygady Artylerii 12 grudnia 2022 roku, a pierwsze strzelania odbyły 23 lutego 2023 roku. Dalsze 460 haubic w spolonizowanej wersji K9PL miało być produkowanych w Polsce i według planów dysponować rozwiązaniami z haubicy K9A2, w tym automatem ładowania i 4-osobową załogą. 1 grudnia 2023 roku została zawarta druga umowa wykonawcza na 152 działa K9, w tym sześć K9A1 i 146 w wersji częściowo spolonizowanej K9PL.

Do czerwca 2024 roku dostarczono 72 działa, które weszły na uzbrojenie trzech dywizjonów: w 1 Mazurskiej Brygadzie Artylerii, 14 dywizjonu (w 21 BSP) i w 18 Pułku Artylerii.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe