36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę: Potrzeba dzisiaj wielkiej modlitwy o ludzi sumienia

Kilkudziesięciu parlamentarzystów uczestniczyło w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Wśród nich byli posłowie, senatorowie, a także przedstawiciele pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego.
36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę 36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę: Potrzeba dzisiaj wielkiej modlitwy o ludzi sumienia
36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę / PAP/Waldemar Deska

Modlitwa o ludzi sumienia

Jak podkreślił, duszpasterz parlamentarzystów, ks. Andrzej Sikorski, pielgrzymka, jest przede wszystkim czasem modlitwy za ojczyznę i polski Parlament.

- W tym roku prosimy, aby każdy parlamentarzysta stawał się człowiekiem sumienia. Żeby wymagał od siebie, widział w czym niedomaga i ciągle się nawracał. Nawracanie jest wpisane w nasze pielgrzymowanie na ziemi.Chcemy prosić o pokój, zgodę, jedność w ojczyźnie. Wiemy, że jesteśmy w szczególnym czasie dla Polski - rozpoczęło się przewodniczenie naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Jesteśmy też przed wyborami prezydenckimi w Polsce. To wszystko przynosimy i składamy na ołtarzu Jezusa Chrystusa u Matki Bożej. Dziś zwłaszcza, potrzeba nam wielkiej modlitwy o ludzi sumienia – podkreślił ks. Sikorski.

Kapłan przywołał słowa św. Jana Pawła II, które Papież wypowiadał w 1995 roku, podczas pielgrzymki w Skoczowie: „Polska potrzebuje dzisiaj ludzi sumienia”. - Patrząc na sytuacje, w jakiej znajduje się dziś nasza ojczyzna, każdy polityk powinien zadać sobie pytanie, czy jest człowiekiem sumienia? Co to znaczy być człowiekiem sumienia? Papież mówił, że być takim człowiekiem, znaczy wymagać od siebie. Podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia to znaczy również angażować się w budowanie Królestwa Bożego, czyli królestwa prawdy, życia, sprawiedliwości, miłości, pokoju - w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy i w całej ojczyźnie – przypomniał duszpasterz parlamentarzystów.

Modlitwa posłów i senatorów

Posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych, prosili w swoich modlitwach przede wszystkim o dobre wypełnianie misji parlamentarnej.

- Dla mnie to modlitwa za rodzinę i Polskę. Bardzo dziś potrzebna - powiedział wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak. - Jako katolicy chcemy swoją pracę i instytucje zawierzać Maryi. Pielgrzymowanie posłów, senatorów, którzy są katolikami praktykującymi i chcą swoją pracę oddawać pod opiekę Najświętszej Maryi Panny, w najważniejszym sanktuarium pielgrzymkowym, głęboko związanym z Polską historią, jest dla mnie wydarzeniem religijnym. Wszystko to czynimy dlatego, by z naszej pracy, przy Bożej Opatrzności, wynikał pożytek dla naszej ojczyzny i dla Polaków. Modlimy się też o to, by złe emocje, które rządzą polską polityką, nie zdominowały jej całkowicie, tylko byśmy umieli pracować wspólnie – powiedział wicemarszałek. Dodał też, że pielgrzymuje razem ze swoimi dziećmi i żoną – również posłanką Konfederacji.

- Kiedyś przyjeżdżało tu blisko dwustu posłów, dziś wygląda to inaczej, jednak to miejsce jest wyjątkowe dla wszystkich Polaków. Również dla posłów, którzy przyznają się do wartości katolickich. Tu zawsze czerpaliśmy siły duchowe, by podejmować wyzwania do codziennej pracy. Dzisiaj musimy na poziomie parlamentarnym bronić się przed lewicowymi trendami, które są dużym zagrożeniem, zwłaszcza dla polskiej młodzieży - podkreślił poseł PIS Edward Siarka.

Senator Jan Filip Libicki z klubu PSL i trzeciej Drogi powiedział, że pielgrzymka ma dla niego zawsze dwa wymiary. - To wymiar osobisty rodzinny i ten, by pracę, którą powierzyli nam wyborcy wykonać dobrze. W tym roku modlę się o to, by było jak najmniej sporów w życiu publicznym, by było więcej jedności. Zauważam, że spory te często są potęgowane mediami społecznościowymi. Przez to, że każdy ma ochotę  w nich zaistnieć głównie za sprawą ostrych słów, co zdecydowanie nie jest dobre – dodał senator. - Osoby wierzące mają przekonanie, że za dobre trzeba dziękować, ale trudne sprawy też trzeba ujmować w modlitwach i tym samym, wlewać w siebie nadzieję, że są one przejściowe, a w kontekście wieczności znikome.  

Każdego roku udział w pielgrzymce bierze europosłanka Jadwiga Wiśniewska. - Miej w opiece naród cały - śpiewamy w pięknej pieśni. Ten dzisiejszy dzień jest dla nas, parlamentarzystów krajowych i tych europejskich, dniem zadumy nad tym, jakie znaczenie, jakie zobowiązanie mają dla nas wartości, na których została zbudowana Unia Europejska. Czy będzie w tej unii na tyle siły, by pozostała wierna tym wartościom, które stanowiły ją od jej narodzin? Warto zauważyć, że ojcowie założyciele unii są dziś kandydatami na ołtarze. To wyraźnie wskazuje, by nie odcinać się od chrześcijańskich korzeni  – powiedziała.  - Jesteśmy tu, bo trzeba pozostać wiernymi wyznawanym wartościom zarówno w życiu codziennym, jak i w polityce. Służba Bogu, poprzez służbę ojczyźnie jest zaszczytem, wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem. Polityka, to sztuka czynienia dobra i uprawianie polityki w duchu służby narodowi, ma głęboki sens. Tym bardziej, że polityka stała się tak bardzo nieprzewidywalna – dodała Jadwiga Wiśniewska.

Obchody

Tegoroczna pielgrzymka, nawiązując do ustanowionego przez papieża Franciszka, roku jubileuszowego, przebiegała pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. 

 Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej w intencji Ojczyzny i polskiego Parlamentu. Przewodniczył jej duszpasterz parlamentarzystów, ks. Andrzej Sikorski. Na zakończenie Eucharystii posłowie i senatorowie z różnych klubów odczytali Akt Zawierzenia Matce Bożej.

 Parlamentarzyści mieli możliwość uczestniczenia w konferencji, którą w bastionie św. Barbary wygłosił paulin, historyk, o. Grzegorz Prus.

ap, BP @JasnaGóraNews


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę: Potrzeba dzisiaj wielkiej modlitwy o ludzi sumienia

Kilkudziesięciu parlamentarzystów uczestniczyło w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Wśród nich byli posłowie, senatorowie, a także przedstawiciele pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego.
36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę 36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę: Potrzeba dzisiaj wielkiej modlitwy o ludzi sumienia
36. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę / PAP/Waldemar Deska

Modlitwa o ludzi sumienia

Jak podkreślił, duszpasterz parlamentarzystów, ks. Andrzej Sikorski, pielgrzymka, jest przede wszystkim czasem modlitwy za ojczyznę i polski Parlament.

- W tym roku prosimy, aby każdy parlamentarzysta stawał się człowiekiem sumienia. Żeby wymagał od siebie, widział w czym niedomaga i ciągle się nawracał. Nawracanie jest wpisane w nasze pielgrzymowanie na ziemi.Chcemy prosić o pokój, zgodę, jedność w ojczyźnie. Wiemy, że jesteśmy w szczególnym czasie dla Polski - rozpoczęło się przewodniczenie naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Jesteśmy też przed wyborami prezydenckimi w Polsce. To wszystko przynosimy i składamy na ołtarzu Jezusa Chrystusa u Matki Bożej. Dziś zwłaszcza, potrzeba nam wielkiej modlitwy o ludzi sumienia – podkreślił ks. Sikorski.

Kapłan przywołał słowa św. Jana Pawła II, które Papież wypowiadał w 1995 roku, podczas pielgrzymki w Skoczowie: „Polska potrzebuje dzisiaj ludzi sumienia”. - Patrząc na sytuacje, w jakiej znajduje się dziś nasza ojczyzna, każdy polityk powinien zadać sobie pytanie, czy jest człowiekiem sumienia? Co to znaczy być człowiekiem sumienia? Papież mówił, że być takim człowiekiem, znaczy wymagać od siebie. Podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia to znaczy również angażować się w budowanie Królestwa Bożego, czyli królestwa prawdy, życia, sprawiedliwości, miłości, pokoju - w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy i w całej ojczyźnie – przypomniał duszpasterz parlamentarzystów.

Modlitwa posłów i senatorów

Posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych, prosili w swoich modlitwach przede wszystkim o dobre wypełnianie misji parlamentarnej.

- Dla mnie to modlitwa za rodzinę i Polskę. Bardzo dziś potrzebna - powiedział wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak. - Jako katolicy chcemy swoją pracę i instytucje zawierzać Maryi. Pielgrzymowanie posłów, senatorów, którzy są katolikami praktykującymi i chcą swoją pracę oddawać pod opiekę Najświętszej Maryi Panny, w najważniejszym sanktuarium pielgrzymkowym, głęboko związanym z Polską historią, jest dla mnie wydarzeniem religijnym. Wszystko to czynimy dlatego, by z naszej pracy, przy Bożej Opatrzności, wynikał pożytek dla naszej ojczyzny i dla Polaków. Modlimy się też o to, by złe emocje, które rządzą polską polityką, nie zdominowały jej całkowicie, tylko byśmy umieli pracować wspólnie – powiedział wicemarszałek. Dodał też, że pielgrzymuje razem ze swoimi dziećmi i żoną – również posłanką Konfederacji.

- Kiedyś przyjeżdżało tu blisko dwustu posłów, dziś wygląda to inaczej, jednak to miejsce jest wyjątkowe dla wszystkich Polaków. Również dla posłów, którzy przyznają się do wartości katolickich. Tu zawsze czerpaliśmy siły duchowe, by podejmować wyzwania do codziennej pracy. Dzisiaj musimy na poziomie parlamentarnym bronić się przed lewicowymi trendami, które są dużym zagrożeniem, zwłaszcza dla polskiej młodzieży - podkreślił poseł PIS Edward Siarka.

Senator Jan Filip Libicki z klubu PSL i trzeciej Drogi powiedział, że pielgrzymka ma dla niego zawsze dwa wymiary. - To wymiar osobisty rodzinny i ten, by pracę, którą powierzyli nam wyborcy wykonać dobrze. W tym roku modlę się o to, by było jak najmniej sporów w życiu publicznym, by było więcej jedności. Zauważam, że spory te często są potęgowane mediami społecznościowymi. Przez to, że każdy ma ochotę  w nich zaistnieć głównie za sprawą ostrych słów, co zdecydowanie nie jest dobre – dodał senator. - Osoby wierzące mają przekonanie, że za dobre trzeba dziękować, ale trudne sprawy też trzeba ujmować w modlitwach i tym samym, wlewać w siebie nadzieję, że są one przejściowe, a w kontekście wieczności znikome.  

Każdego roku udział w pielgrzymce bierze europosłanka Jadwiga Wiśniewska. - Miej w opiece naród cały - śpiewamy w pięknej pieśni. Ten dzisiejszy dzień jest dla nas, parlamentarzystów krajowych i tych europejskich, dniem zadumy nad tym, jakie znaczenie, jakie zobowiązanie mają dla nas wartości, na których została zbudowana Unia Europejska. Czy będzie w tej unii na tyle siły, by pozostała wierna tym wartościom, które stanowiły ją od jej narodzin? Warto zauważyć, że ojcowie założyciele unii są dziś kandydatami na ołtarze. To wyraźnie wskazuje, by nie odcinać się od chrześcijańskich korzeni  – powiedziała.  - Jesteśmy tu, bo trzeba pozostać wiernymi wyznawanym wartościom zarówno w życiu codziennym, jak i w polityce. Służba Bogu, poprzez służbę ojczyźnie jest zaszczytem, wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem. Polityka, to sztuka czynienia dobra i uprawianie polityki w duchu służby narodowi, ma głęboki sens. Tym bardziej, że polityka stała się tak bardzo nieprzewidywalna – dodała Jadwiga Wiśniewska.

Obchody

Tegoroczna pielgrzymka, nawiązując do ustanowionego przez papieża Franciszka, roku jubileuszowego, przebiegała pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. 

 Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej w intencji Ojczyzny i polskiego Parlamentu. Przewodniczył jej duszpasterz parlamentarzystów, ks. Andrzej Sikorski. Na zakończenie Eucharystii posłowie i senatorowie z różnych klubów odczytali Akt Zawierzenia Matce Bożej.

 Parlamentarzyści mieli możliwość uczestniczenia w konferencji, którą w bastionie św. Barbary wygłosił paulin, historyk, o. Grzegorz Prus.

ap, BP @JasnaGóraNews



 

Polecane
Emerytury
Stażowe