Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w "S" spotkali się z posłami

W dn. 10.02.2025 r. w siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z inicjatywy Solidarności odbyło się spotkanie przedstawicieli Zawodowych Rodzin Zastępczych z posłami na Sejm RP.
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami / fot. NSZZ "S" Region Małopolski

W spotkaniu udział wzięli : Urszula Rusecka która jest wice przewodniczącą Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, Agnieszka Ścigaj także członek tej Komisji Sejmowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Zaborowski oraz Jego zastępca Daniel Pokuta. Zebranie prowadził Andrzej Gębara.

Problemy rodzin zastępczych

Problemy i sprawy Zawodowych Rodzin Zastępczych referował Przewodniczący Organizacji „Solidarności” Mirosław Kwiatkowski wraz z członkami Komisji. Przedstawili oni 18 postulatów z prośbą do Posłów o interwencje w sprawie ich ciężkiej sytuacji.

Zawodowe Rodziny Zastępcze najczęściej opiekują się od 3 do 6 dzieci a niejednokrotnie liczba ta sięga nawet 8 dzieci, zdarza się także, że niektóre dzieci są niepełnosprawne, często Rodziny te posiadają także własne dzieci które są traktowane na równi z dziećmi zastępczymi. Często Rodziny te posiadają wnuki, na które kompletnie już brakuje im czasu. Jest to dla nich wielkie poświęcenie.

Dalsze działania

Po wysłuchani bolączek i postulatów Zawodowych Rodzin Zastępczych, Pani Poseł Urszula Rusecka obiecała że postara się zorganizować w tym temacie debatę Sejmową oraz że problemy te przedłoży na Podkomisji Sejmowej ds. Rodziny, prawdopodobnie w dn. 05.03.br., na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele Zawodowych Rodzin Zastępczych jako strona społeczna.

Nadmieńmy że NSZZ „Solidarność” wśród Zawodowych Rodzin Zastępczych powstał dopiero w grudniu 2024 a już jako Związek ma pewne osiągnięcia w załatwianiu swoich problemów, przy pomocy Zarządu Regionu Małopolskiego. W ciągu 2 miesięcy swojej działalności liczba członków „Solidarności” wśród tej grupy wzrosła 3-krotnie.

Postulaty Zawodowych Rodzin Zastępczych

1. Zmiana Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej z obligatoryjnym udziałem przedstawicieli Związków Zawodowych Rodzin Zastępczych Zawodowych i Rodzinnych Domów Dziecka oraz przedstawicieli Rodzin Zastępczych niezrzeszonych.
2. Stworzenie takiej formy zatrudnienia Zawodowych Rodzin Zastępczych, która zapewni im wszelkie prawa pracownicze, wynikające z Kodeksu Pracy.
3. Zapewnienie godziwej emerytury dla prowadzących Zawodowe Rodziny Zastępcze w formie ustawowego dodatku do emerytury w powiazaniu ze stażem pracy w tej formie opieki.
4. Ustalenie godnych zarobków Zawodowych Rodzin Zastępczych w wysokości adekwatnej do wkładu pracy, ilości poświęconego czasu, posiadanych kompetencji, odpowiedzialności i ryzyka jakie ponoszą.
Wysokość wynagrodzenia winna być co najmniej dwukrotnością średniej krajowej i rokrocznie waloryzowana.
5. Zmiana art. 83 i 84 Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej – obligatoryjny zwrot wszystkich kosztów ponoszonych
w związku z wykonywaniem zleconych obowiązków. (Kodeks Cywilny art. 742. Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.):
a) zwrot kosztów za media,
b) zwrot za użyczenie nieruchomości na potrzeby prowadzenia pieczy zastępczej bez względu na charakter nieruchomości,
c) zwrot kosztów remontu lokalu, w którym sprawowana jest opieka,
d) zwrot za wyposażenie wyeksploatowane w wyniku prowadzenia ZRZ,
e) zwrot kosztów transportu związanych z wykonywanymi obowiązkami (za komunikację miejską, ekwiwalent za korzystanie z samochodu prywatnego itp.).
6. Ustalenie kwoty dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci, będących pod opieką (wczasów, kolonii, obozów sportowych itp.), pokrywającą całkowite koszty ponoszone przez ZRZ.
7. Refundacja wszystkich wydatków poniesionych w związku z nowo przyjętym dzieckiem, z dniem faktycznego umieszczenia dziecka
w rodzinie zastępczej, a nie od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu tych środków. (Kodeks Cywilny: art. 743. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.)
8. Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, wzorem urlopu dla nauczycieli (W okresie korzystania z tego urlopu nauczyciel nie świadczy pracy, ale zachowuje prawo do wynagrodzenia).
9. Obligatoryjny urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za niego, jeśli o taką formę zawnioskuje Rodzina Zawodowa, nie wykorzystująca urlopu w danym roku kalendarzowym.
10. Zniesienie ograniczenia wiekowego dla podopiecznych z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby mogły pozostać w ZRZ dożywotnio.
11. Rozszerzenie uprawnień Rodzin Zastępczych w zakresie reprezentowania dziecka w obszarach edukacji i opieki zdrowotnej, od momentu faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
12. Wprowadzenie legitymacji Zawodowej Rodziny Zastępczej zawierającej dodatkowe uprawnienia rodzin zastępczych i benefity.
13. Dostęp do niezależnej bezpłatnej opieki prawnej dla Zawodowych Rodzin Zastępczych - prawnik, adwokat reprezentujący rodziny.
14. Zatrudnienie lekarzy pediatrów, którzy obligatoryjnie będą diagnozowali dzieci przed przyjęciem do pieczy zastępczej.
15. Niezależna od Organizatora Pieczy Zastępczej opieka psychologiczna dla Rodziców Zastępczych, dzieci biologicznych i dzieci w pieczy.
16. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i do szkół dla dzieci powierzonych pod opiekę Zawodowym Rodzinom Zastępczym.
17. Bilet wolnej jazdy komunikacją zbiorową dla prowadzących ZRZ i dzieci w pieczy oraz darmowe parkingi Park & Ride.
18. Umożliwienie wjazdu do strefy ograniczonego parkowania oraz udzielenie uprawnień do bezpłatnego parkowania w tej strefie dla ZRZ
i RDD, oraz bezpłatnego parkowania na przyszpitalnych parkingach
w czasie diagnostyki i pobytu dziecka w szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE: Protest pod bramą PZL-Świdnik. Załoga domagała się godnych podwyżek

ZOBACZ TAKŻE: Po proteście Solidarności. Piotr Duda: Oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji. Nie w słowach, a w czynach

 


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w "S" spotkali się z posłami

W dn. 10.02.2025 r. w siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z inicjatywy Solidarności odbyło się spotkanie przedstawicieli Zawodowych Rodzin Zastępczych z posłami na Sejm RP.
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami / fot. NSZZ "S" Region Małopolski

W spotkaniu udział wzięli : Urszula Rusecka która jest wice przewodniczącą Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, Agnieszka Ścigaj także członek tej Komisji Sejmowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Zaborowski oraz Jego zastępca Daniel Pokuta. Zebranie prowadził Andrzej Gębara.

Problemy rodzin zastępczych

Problemy i sprawy Zawodowych Rodzin Zastępczych referował Przewodniczący Organizacji „Solidarności” Mirosław Kwiatkowski wraz z członkami Komisji. Przedstawili oni 18 postulatów z prośbą do Posłów o interwencje w sprawie ich ciężkiej sytuacji.

Zawodowe Rodziny Zastępcze najczęściej opiekują się od 3 do 6 dzieci a niejednokrotnie liczba ta sięga nawet 8 dzieci, zdarza się także, że niektóre dzieci są niepełnosprawne, często Rodziny te posiadają także własne dzieci które są traktowane na równi z dziećmi zastępczymi. Często Rodziny te posiadają wnuki, na które kompletnie już brakuje im czasu. Jest to dla nich wielkie poświęcenie.

Dalsze działania

Po wysłuchani bolączek i postulatów Zawodowych Rodzin Zastępczych, Pani Poseł Urszula Rusecka obiecała że postara się zorganizować w tym temacie debatę Sejmową oraz że problemy te przedłoży na Podkomisji Sejmowej ds. Rodziny, prawdopodobnie w dn. 05.03.br., na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele Zawodowych Rodzin Zastępczych jako strona społeczna.

Nadmieńmy że NSZZ „Solidarność” wśród Zawodowych Rodzin Zastępczych powstał dopiero w grudniu 2024 a już jako Związek ma pewne osiągnięcia w załatwianiu swoich problemów, przy pomocy Zarządu Regionu Małopolskiego. W ciągu 2 miesięcy swojej działalności liczba członków „Solidarności” wśród tej grupy wzrosła 3-krotnie.

Postulaty Zawodowych Rodzin Zastępczych

1. Zmiana Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej z obligatoryjnym udziałem przedstawicieli Związków Zawodowych Rodzin Zastępczych Zawodowych i Rodzinnych Domów Dziecka oraz przedstawicieli Rodzin Zastępczych niezrzeszonych.
2. Stworzenie takiej formy zatrudnienia Zawodowych Rodzin Zastępczych, która zapewni im wszelkie prawa pracownicze, wynikające z Kodeksu Pracy.
3. Zapewnienie godziwej emerytury dla prowadzących Zawodowe Rodziny Zastępcze w formie ustawowego dodatku do emerytury w powiazaniu ze stażem pracy w tej formie opieki.
4. Ustalenie godnych zarobków Zawodowych Rodzin Zastępczych w wysokości adekwatnej do wkładu pracy, ilości poświęconego czasu, posiadanych kompetencji, odpowiedzialności i ryzyka jakie ponoszą.
Wysokość wynagrodzenia winna być co najmniej dwukrotnością średniej krajowej i rokrocznie waloryzowana.
5. Zmiana art. 83 i 84 Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej – obligatoryjny zwrot wszystkich kosztów ponoszonych
w związku z wykonywaniem zleconych obowiązków. (Kodeks Cywilny art. 742. Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.):
a) zwrot kosztów za media,
b) zwrot za użyczenie nieruchomości na potrzeby prowadzenia pieczy zastępczej bez względu na charakter nieruchomości,
c) zwrot kosztów remontu lokalu, w którym sprawowana jest opieka,
d) zwrot za wyposażenie wyeksploatowane w wyniku prowadzenia ZRZ,
e) zwrot kosztów transportu związanych z wykonywanymi obowiązkami (za komunikację miejską, ekwiwalent za korzystanie z samochodu prywatnego itp.).
6. Ustalenie kwoty dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci, będących pod opieką (wczasów, kolonii, obozów sportowych itp.), pokrywającą całkowite koszty ponoszone przez ZRZ.
7. Refundacja wszystkich wydatków poniesionych w związku z nowo przyjętym dzieckiem, z dniem faktycznego umieszczenia dziecka
w rodzinie zastępczej, a nie od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu tych środków. (Kodeks Cywilny: art. 743. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.)
8. Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, wzorem urlopu dla nauczycieli (W okresie korzystania z tego urlopu nauczyciel nie świadczy pracy, ale zachowuje prawo do wynagrodzenia).
9. Obligatoryjny urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za niego, jeśli o taką formę zawnioskuje Rodzina Zawodowa, nie wykorzystująca urlopu w danym roku kalendarzowym.
10. Zniesienie ograniczenia wiekowego dla podopiecznych z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby mogły pozostać w ZRZ dożywotnio.
11. Rozszerzenie uprawnień Rodzin Zastępczych w zakresie reprezentowania dziecka w obszarach edukacji i opieki zdrowotnej, od momentu faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
12. Wprowadzenie legitymacji Zawodowej Rodziny Zastępczej zawierającej dodatkowe uprawnienia rodzin zastępczych i benefity.
13. Dostęp do niezależnej bezpłatnej opieki prawnej dla Zawodowych Rodzin Zastępczych - prawnik, adwokat reprezentujący rodziny.
14. Zatrudnienie lekarzy pediatrów, którzy obligatoryjnie będą diagnozowali dzieci przed przyjęciem do pieczy zastępczej.
15. Niezależna od Organizatora Pieczy Zastępczej opieka psychologiczna dla Rodziców Zastępczych, dzieci biologicznych i dzieci w pieczy.
16. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i do szkół dla dzieci powierzonych pod opiekę Zawodowym Rodzinom Zastępczym.
17. Bilet wolnej jazdy komunikacją zbiorową dla prowadzących ZRZ i dzieci w pieczy oraz darmowe parkingi Park & Ride.
18. Umożliwienie wjazdu do strefy ograniczonego parkowania oraz udzielenie uprawnień do bezpłatnego parkowania w tej strefie dla ZRZ
i RDD, oraz bezpłatnego parkowania na przyszpitalnych parkingach
w czasie diagnostyki i pobytu dziecka w szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE: Protest pod bramą PZL-Świdnik. Załoga domagała się godnych podwyżek

ZOBACZ TAKŻE: Po proteście Solidarności. Piotr Duda: Oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji. Nie w słowach, a w czynach

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe