Huta Stalowa Wola rośnie w siłę

Przez wiele ostatnich lat produkcja była nieopłacalna, likwidowano kolejne jednostki biznesowe. Tak odsprzedano Chińczykom część cywilną Huty. Zmiany rozpoczęły się w lipcu 2016 roku. Nowe władze podkarpackiego zakładu od razu przystąpiły do działania, aby Hutę postawić na nogi i wrócić na zasłużone miejsce w branży zbrojeniowej w kraju, jak i za granicą.
Rozbudowa
– Niezbędne do tego były inwestycje i modernizacja zakładu. Buduje się również centrum technologiczne pod projekty Homar i Wisła. W przetargu ostatnio zakupiono trzy działki. Rozważamy także wybudowanie na nich toru prób dla sprzętu do badań zdawczo-odbiorczych – wyjaśnia Bernard Cichocki, Prezes Zarządu w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”. Powstaje też nowa hala produkcyjna oraz komora do badań rentgenowskich. Aby Huta mogła konkurować z najlepszymi zakładami, konieczne jest unowocześnienie produkcji. Jest to także niezbędne, aby przenieść do Stalowej Woli z Korei Południowej technologię produkcji podwozi do haubic samobieżnych KRAB. Dlatego Huta kupuje roboty spawalnicze do wyposażenia nowej spawalni oraz nowoczesną maszynę do obróbki mechanicznej, frezarkę bramową. – Oczekujemy, że automatyzacja prac spawalniczych poprawi wydajność pracy i będzie możliwe sprawne wdrożenie pozyskiwanej obecnie technologii spawania korpusów wież oraz podwozi pojazdów wojskowych z blach pancernych – mówi Cichocki. Realizacja projektu ma kosztować około 40 mln zł. – Zakończenie prac związanych z budową nowej nawy hali planowane jest około III kwartału 2018 roku. Zakończenie zakupów maszyn i oprzyrządowania dla nowej części hali planowane jest w pierwszej połowie 2019 roku. Inwestycje i modernizacja znacząco podniosą potencjał produkcyjny spółki – podkreśla.
Udoskonalanie
Podpisany w grudniu 2016 roku największy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt między HSW a resortem obrony jest dla zakładu wielkim wyzwaniem. – Rozbudowa lufowni jest niezbędna, abyśmy mogli spokojnie realizować ten kontrakt...

#REKLAMA_POZIOMA#