„Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej

Dziś przed centralą Poczty Polskiej w Warszawie członkowie NSZZ „Solidarność” z całego kraju protestowali przeciw masowym zwolnieniom, osłabianiu Poczty i braku szacunku dla pracowników. Głos zabrali także posłowie PiS Michał Wójcik i Kacper Płażyński oraz działacz antykomunistyczny Adam Borowski. Na proteście była także posłanka partii Razem Paulina Matysiak.
Protest przed siedzibą Poczty Polskiej „Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej
Protest przed siedzibą Poczty Polskiej / fot. T. Gutry

Wśród protestujących byli równiez przedstawiciele innych związków zawodowych oraz organizacje NSZZ "Solidarność" z różnych regionów i zakładów. 

"Największym dłużnikiem wobec Poczty jest państwo polskie"

Marcin Gallo, Wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej przywitał zebranych i podziękował za przybycie tak licznych delagacji z innych branż, by wspólnie z pocztowcami z NSZZ "Solidarność" protestować przed siedziba Poczty Polskiej. 

Zarząd Poczty Polskiej bawi się ze stroną społeczną, jeśli chodzi o negocjacje układu zbiorowego. Dawniej negocjowaliśmy na Świętokrzyskiej, potem na Rodziny Hiszpańskich 8, teraz zarząd chce na Łączyny, gdzie będzie wskazane kolejne miejsce? Zmierzamy do sytuacji absurdalnej, mamy ustawowe gwarancje jako partnerzy dialogu społecznego, jednak zarząd sam wygania nas na ulicę, byśmy protestowali. Po to powstawały te akty prawne, żeby ludzie się dogadywali, ale ludzie z zarządu Poczty mówią najwyraźniej innym językiem. Ciągle słyszymy, że nie można rozmawiać o układzie zbiorowym, podwyżkach, bo Poczcie brakuje pieniędzy. Szanowni Państwo, my mamy dłużników, jeśli chodzi o tych rozproszonych to około pół miliarda długu. Największym dłużnikiem wobec Poczty jest państwo polskie. Trzeba wyrazić uznanie dla parlamentu poprzedniej kadencji, gdzie została uchwalona rekompensata dla Poczty Polskiej za usługę powszechną, która jest nierentowna, ponieważ trzeba utrzymywać sieci i ludzi. Dzisiaj się okazuje, że ludzie na Poczcie są niepotrzebni i trzeba ich zwalniać. Ale państwo z 3,7 mld zł, które miało nam wpłacić od 2021 roku wypłaciła mniej niż jedną czwartą. Jak zatem możemy mówić o dobrym wyniku, kiedy dłużnik nie płaci nam pieniędzy

- mówił Bogumił Nowicki, Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.

Obecny zarząd od ponad roku zajmuje się wyłącznie tym, co wewnątrz firmy, jak zrobić przykrość pracownikom, a nie zajmuje się tym, co na zewnątrz. Zamiast wyjść do klienta, poprawiać jakość naszych usług, budować nowe usługi zmierzamy do absurdów. Mamy też próby stłuczenia termometru, jak mówił kiedyś Wałęsa, skoro nie możemy doręczyć przesyłki na czas, to termin się wydłuża, dzień plus trzy dni, pięć dni. Później ludzie się irytują, że są takie spóźnienia, ale to jest generowane przez decydentów

- tłumaczył przewodniczący Nowicki. 

Protestujący związkowcy skandowali m.in., hasła "Poczta polska, nie niemiecka" oraz apelowali do prezesa Poczty Sebastiana Mikosza, by nie bał się wyjść do pracowników, przestał ich unikać i zaczął rozmawiać.

Ostatnio z różnych kancelarii dostaję pisma, ale ja się ich nie boję, bo mówię tylko prawdę o panu Brzosce. Czekam, kiedy stanę przed sądem w konfrontacji z tym dżentelmenem, jeśli tak go można nazwać. Pamiętacie jak zaczynał swoją karierę, zaczęło się od tego, że omijał prawo, za co go chwalono, jaki kreatywny, kiedy przyklejał blaszki do przesyłek. To było normalne przestępstwo. To jest gość, który próbował już na różne sposoby Pocztę zniszczyć. Był wspominany poprzedni przetarg na obsługę sądów i prokuratur. On został wygrany w sposób tak dyskusyjny, że nawet „Gazeta Wyborcza” opisała to w artykułach. Ja, jeśli się znajdę przed sądem z przedstawicielami pana Brzoski to chętnie przywołam ten temat i go nagłośnię. Człowiekiem, który wtedy najbardziej się cieszył, że Poczcie Polskiej odebrano usługę wymiary sprawiedliwości był pan poseł Kropiwnicki. W tej chwili pan Kropiwnickie jest wiceministrem w Ministerstwie Aktywów Państwowych.Nasz Pan prezes [Poczty Polskiej red.] jest znajomym pana Brzoski

- mówił Bogumił Nowicki.

Bezpieczna Poczta, bezpieczna Polska

Bardzo Wam dziękuję, że walczycie o swoje miejsca pracy, ale o coś więcej, o to, by Polska była bezpieczna. Poczta Polska to coś więcej niż zwykły zakład pracy, to etos i bezpieczeństwo Polski. Dialogu nie ma nie tylko u Was. Nie ma go także w polskim parlamencie i ubolewam, że Polska dzisiaj w tak ważnej sprawie nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania. Władza w Polsce nie chce dzisiaj rozmawiać, to hańba. Ja wiem, że za naszych rządów w Poczcie Polskiej mogło być lepiej, ale my się staraliśmy i nie zostawiali. Ten rząd zamiast jednak stawiać Pocztę na nogi rzuca jej kolejne kłody. Moje zaskoczenie było bardzo duże, gdy na ostatnim posiedzeniu Sejmu dowiedzieliśmy się przypadkiem, że w ustawie ordynacja podatkowa, która była prowadzona tylko przez komisję finansów obecny rząd podejmował decyzję, że Poczta nie będzie w dalszym ciągu mieć monopolu na dostarczanie przesyłem z datą pewną. Kilkaset milionów monopolu, który do tej pory Poczta miała teraz będzie rozdane między wszystkich operatorów w Polsce. I znowu w newralgicznym dla bezpieczeństwa miejscu. Oni tak dzielą tort, by pozbawiać polską firmę wpływów i przekazywać je prywatnym formom często nie mającymi z Polską nic wspólnego. Kiedy potem pytam się w Sejmie ministra finansów dlaczego nie było przy tym ministra aktywów państwowych, minister finansów powiedział, że ministerstwo finansów nie nadzoruje Poczty Polskiej. To jest kpina. Ministerstwo finansów ma w Poczcie Polskiej dwóch swoich przedstawicieli, a on mówi, że to nie jego sprawa. Zapewniam Was, że ja, posłowie Michał Wójcik, Janusz Kowalski, Janusz Cieszyński, Andrzej Śliwka i Dariusz Błaszczak nie zostawmy też tematu przetargu na przesyłki sądowe. Nie pozwolimy na to, by doszło do sytuacji jak lata temu, kiedy doszło do zwolnienia 5 tys. listonoszy. Umowa na dostarczanie przesyłek sądowych już się skończyła. Dlaczego nie jest rozpisywany następny przetarg? Dlaczego się mówi, że będzie rozpisany dopiero po wyborach prezydenckich? Ja wiem dlaczego i Wy też wiecie

- mówił poseł PiS Kacper Płażyński. 

"Fachowcy" z PO

Adam Borowski, legendarny działącz "Solidarności", który co dzień przychodzi solidaryzować się z protestującymi pocztowcami powiedział:

Jestem weteranem „Solidarności”. Kolega ze Śląska wylał mi miód na serce, kiedy powiedział, że górnicy będą Was wspierać. Pamiętam czasy, kiedy silne grupy „Solidarności”, górnicy, hutnicy wspierali pielęgniarki i inne słabsze grupy. Pan Nikosz nie po to został powołany na prezesa Poczty Polskiej, by ją utrzymać. On został powołany po to, by ją rozwalić. Wasza sytuacja jest elementem szerszej całości. 22 spółki skarbu państwa, które podobno były źle zarządzane za czasów PiS w II kwartale 2023 roku przyniosły zyski 11 mld zł. Kiedy zaczęli rządzić „fachowcy” obecnego rządu w tych spółkach to przyniosły one 300 mln strat. Polska nie ma być silna. Polska ma być słaba i dlatego to robią. Przysięgam Wam, kluby Gazety Polskiej, Wolni Polacy i wszyscy ludzie dobrej woli nie dopuścimy do tego, byście upadli.

 

Szczęść Boże. Na szóstym piętrze siedzi zarząd, który Was unika, ucieka przez negocjacjami. U nas na Śląsku w kopalni jak się dzieje coś złego, to pierwsze uciekają szczury. Jakiś szczur przynosi swoje papiery i chce Wam je wcisnąć. Nie pozwólcie sobie na to. Myśmy swojego czasu też na to nie pozwolili i mamy umowę społeczną dotyczącą górnictwa i dzisiaj funkcjonujemy i mamy się na razie dobrze. Nie pozwólcie, żeby Was ograli, nie pozwólcie się podzielić jako związki zawodowe. Jeżeli będzie trzeba, to przyjedziemy tutaj ze Śląska i prezesa wywieziemy na taczkach. O tym mówi „Solidarność”, nie jeden przeciw drugiemu, ale jeden z drugim. Nie możemy dopuścić do tego, by Poczta Polska została sprywatyzowana, jak w latach 90., kiedy następowała prywatyzacja wszystkiego co państwowe, bo państwowe było złe, gorsze i były zagrożeniem. Dlaczego zagrożeniem? Bo były tam grupy ludzi, które umiały się zjednoczyć, miały wspólne cele w swoich zakładach pracy. Tego nie chce obecny zarząd. Widzieliśmy szyderczy uśmiech premiera Tuska na słowa posła Janusza Kowalskiego o tysiącach zwalnianych pracowników Poczty Polskiej.

- mówił Artur Braszkiewicz z-ca przewodniczącego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Piotr Mierzejewski z pocztowej Solidarności od początku biorący udział w okupacji centrali Poczty Polskiej, zaznaczył z kolei:

Zwracam się do zarządu Poczty Polskiej. Od 12 lutego jesteśmy tutaj, żeby rozmawiać i negocjować zakładowy układ zbiorowy pracy. Zarząd jedzie dziś do innego budynku, bo nie chce z nami się spotkać. Nie chce utrzymania dodatku stażowego, jubileuszowego, odprawy emerytalno-rentowej i premii rocznej. Nie może być negocjacji jednostronnych na zasadzie narzucenia swojego projektu i mówienia, że nic więcej nie będzie, a strona społeczna nie otrzyma wyników finansowych firmy. Na to się nie zgodzimy, tak jak na tysiące zwolnień.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

„Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej

Dziś przed centralą Poczty Polskiej w Warszawie członkowie NSZZ „Solidarność” z całego kraju protestowali przeciw masowym zwolnieniom, osłabianiu Poczty i braku szacunku dla pracowników. Głos zabrali także posłowie PiS Michał Wójcik i Kacper Płażyński oraz działacz antykomunistyczny Adam Borowski. Na proteście była także posłanka partii Razem Paulina Matysiak.
Protest przed siedzibą Poczty Polskiej „Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej
Protest przed siedzibą Poczty Polskiej / fot. T. Gutry

Wśród protestujących byli równiez przedstawiciele innych związków zawodowych oraz organizacje NSZZ "Solidarność" z różnych regionów i zakładów. 

"Największym dłużnikiem wobec Poczty jest państwo polskie"

Marcin Gallo, Wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej przywitał zebranych i podziękował za przybycie tak licznych delagacji z innych branż, by wspólnie z pocztowcami z NSZZ "Solidarność" protestować przed siedziba Poczty Polskiej. 

Zarząd Poczty Polskiej bawi się ze stroną społeczną, jeśli chodzi o negocjacje układu zbiorowego. Dawniej negocjowaliśmy na Świętokrzyskiej, potem na Rodziny Hiszpańskich 8, teraz zarząd chce na Łączyny, gdzie będzie wskazane kolejne miejsce? Zmierzamy do sytuacji absurdalnej, mamy ustawowe gwarancje jako partnerzy dialogu społecznego, jednak zarząd sam wygania nas na ulicę, byśmy protestowali. Po to powstawały te akty prawne, żeby ludzie się dogadywali, ale ludzie z zarządu Poczty mówią najwyraźniej innym językiem. Ciągle słyszymy, że nie można rozmawiać o układzie zbiorowym, podwyżkach, bo Poczcie brakuje pieniędzy. Szanowni Państwo, my mamy dłużników, jeśli chodzi o tych rozproszonych to około pół miliarda długu. Największym dłużnikiem wobec Poczty jest państwo polskie. Trzeba wyrazić uznanie dla parlamentu poprzedniej kadencji, gdzie została uchwalona rekompensata dla Poczty Polskiej za usługę powszechną, która jest nierentowna, ponieważ trzeba utrzymywać sieci i ludzi. Dzisiaj się okazuje, że ludzie na Poczcie są niepotrzebni i trzeba ich zwalniać. Ale państwo z 3,7 mld zł, które miało nam wpłacić od 2021 roku wypłaciła mniej niż jedną czwartą. Jak zatem możemy mówić o dobrym wyniku, kiedy dłużnik nie płaci nam pieniędzy

- mówił Bogumił Nowicki, Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.

Obecny zarząd od ponad roku zajmuje się wyłącznie tym, co wewnątrz firmy, jak zrobić przykrość pracownikom, a nie zajmuje się tym, co na zewnątrz. Zamiast wyjść do klienta, poprawiać jakość naszych usług, budować nowe usługi zmierzamy do absurdów. Mamy też próby stłuczenia termometru, jak mówił kiedyś Wałęsa, skoro nie możemy doręczyć przesyłki na czas, to termin się wydłuża, dzień plus trzy dni, pięć dni. Później ludzie się irytują, że są takie spóźnienia, ale to jest generowane przez decydentów

- tłumaczył przewodniczący Nowicki. 

Protestujący związkowcy skandowali m.in., hasła "Poczta polska, nie niemiecka" oraz apelowali do prezesa Poczty Sebastiana Mikosza, by nie bał się wyjść do pracowników, przestał ich unikać i zaczął rozmawiać.

Ostatnio z różnych kancelarii dostaję pisma, ale ja się ich nie boję, bo mówię tylko prawdę o panu Brzosce. Czekam, kiedy stanę przed sądem w konfrontacji z tym dżentelmenem, jeśli tak go można nazwać. Pamiętacie jak zaczynał swoją karierę, zaczęło się od tego, że omijał prawo, za co go chwalono, jaki kreatywny, kiedy przyklejał blaszki do przesyłek. To było normalne przestępstwo. To jest gość, który próbował już na różne sposoby Pocztę zniszczyć. Był wspominany poprzedni przetarg na obsługę sądów i prokuratur. On został wygrany w sposób tak dyskusyjny, że nawet „Gazeta Wyborcza” opisała to w artykułach. Ja, jeśli się znajdę przed sądem z przedstawicielami pana Brzoski to chętnie przywołam ten temat i go nagłośnię. Człowiekiem, który wtedy najbardziej się cieszył, że Poczcie Polskiej odebrano usługę wymiary sprawiedliwości był pan poseł Kropiwnicki. W tej chwili pan Kropiwnickie jest wiceministrem w Ministerstwie Aktywów Państwowych.Nasz Pan prezes [Poczty Polskiej red.] jest znajomym pana Brzoski

- mówił Bogumił Nowicki.

Bezpieczna Poczta, bezpieczna Polska

Bardzo Wam dziękuję, że walczycie o swoje miejsca pracy, ale o coś więcej, o to, by Polska była bezpieczna. Poczta Polska to coś więcej niż zwykły zakład pracy, to etos i bezpieczeństwo Polski. Dialogu nie ma nie tylko u Was. Nie ma go także w polskim parlamencie i ubolewam, że Polska dzisiaj w tak ważnej sprawie nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania. Władza w Polsce nie chce dzisiaj rozmawiać, to hańba. Ja wiem, że za naszych rządów w Poczcie Polskiej mogło być lepiej, ale my się staraliśmy i nie zostawiali. Ten rząd zamiast jednak stawiać Pocztę na nogi rzuca jej kolejne kłody. Moje zaskoczenie było bardzo duże, gdy na ostatnim posiedzeniu Sejmu dowiedzieliśmy się przypadkiem, że w ustawie ordynacja podatkowa, która była prowadzona tylko przez komisję finansów obecny rząd podejmował decyzję, że Poczta nie będzie w dalszym ciągu mieć monopolu na dostarczanie przesyłem z datą pewną. Kilkaset milionów monopolu, który do tej pory Poczta miała teraz będzie rozdane między wszystkich operatorów w Polsce. I znowu w newralgicznym dla bezpieczeństwa miejscu. Oni tak dzielą tort, by pozbawiać polską firmę wpływów i przekazywać je prywatnym formom często nie mającymi z Polską nic wspólnego. Kiedy potem pytam się w Sejmie ministra finansów dlaczego nie było przy tym ministra aktywów państwowych, minister finansów powiedział, że ministerstwo finansów nie nadzoruje Poczty Polskiej. To jest kpina. Ministerstwo finansów ma w Poczcie Polskiej dwóch swoich przedstawicieli, a on mówi, że to nie jego sprawa. Zapewniam Was, że ja, posłowie Michał Wójcik, Janusz Kowalski, Janusz Cieszyński, Andrzej Śliwka i Dariusz Błaszczak nie zostawmy też tematu przetargu na przesyłki sądowe. Nie pozwolimy na to, by doszło do sytuacji jak lata temu, kiedy doszło do zwolnienia 5 tys. listonoszy. Umowa na dostarczanie przesyłek sądowych już się skończyła. Dlaczego nie jest rozpisywany następny przetarg? Dlaczego się mówi, że będzie rozpisany dopiero po wyborach prezydenckich? Ja wiem dlaczego i Wy też wiecie

- mówił poseł PiS Kacper Płażyński. 

"Fachowcy" z PO

Adam Borowski, legendarny działącz "Solidarności", który co dzień przychodzi solidaryzować się z protestującymi pocztowcami powiedział:

Jestem weteranem „Solidarności”. Kolega ze Śląska wylał mi miód na serce, kiedy powiedział, że górnicy będą Was wspierać. Pamiętam czasy, kiedy silne grupy „Solidarności”, górnicy, hutnicy wspierali pielęgniarki i inne słabsze grupy. Pan Nikosz nie po to został powołany na prezesa Poczty Polskiej, by ją utrzymać. On został powołany po to, by ją rozwalić. Wasza sytuacja jest elementem szerszej całości. 22 spółki skarbu państwa, które podobno były źle zarządzane za czasów PiS w II kwartale 2023 roku przyniosły zyski 11 mld zł. Kiedy zaczęli rządzić „fachowcy” obecnego rządu w tych spółkach to przyniosły one 300 mln strat. Polska nie ma być silna. Polska ma być słaba i dlatego to robią. Przysięgam Wam, kluby Gazety Polskiej, Wolni Polacy i wszyscy ludzie dobrej woli nie dopuścimy do tego, byście upadli.

 

Szczęść Boże. Na szóstym piętrze siedzi zarząd, który Was unika, ucieka przez negocjacjami. U nas na Śląsku w kopalni jak się dzieje coś złego, to pierwsze uciekają szczury. Jakiś szczur przynosi swoje papiery i chce Wam je wcisnąć. Nie pozwólcie sobie na to. Myśmy swojego czasu też na to nie pozwolili i mamy umowę społeczną dotyczącą górnictwa i dzisiaj funkcjonujemy i mamy się na razie dobrze. Nie pozwólcie, żeby Was ograli, nie pozwólcie się podzielić jako związki zawodowe. Jeżeli będzie trzeba, to przyjedziemy tutaj ze Śląska i prezesa wywieziemy na taczkach. O tym mówi „Solidarność”, nie jeden przeciw drugiemu, ale jeden z drugim. Nie możemy dopuścić do tego, by Poczta Polska została sprywatyzowana, jak w latach 90., kiedy następowała prywatyzacja wszystkiego co państwowe, bo państwowe było złe, gorsze i były zagrożeniem. Dlaczego zagrożeniem? Bo były tam grupy ludzi, które umiały się zjednoczyć, miały wspólne cele w swoich zakładach pracy. Tego nie chce obecny zarząd. Widzieliśmy szyderczy uśmiech premiera Tuska na słowa posła Janusza Kowalskiego o tysiącach zwalnianych pracowników Poczty Polskiej.

- mówił Artur Braszkiewicz z-ca przewodniczącego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Piotr Mierzejewski z pocztowej Solidarności od początku biorący udział w okupacji centrali Poczty Polskiej, zaznaczył z kolei:

Zwracam się do zarządu Poczty Polskiej. Od 12 lutego jesteśmy tutaj, żeby rozmawiać i negocjować zakładowy układ zbiorowy pracy. Zarząd jedzie dziś do innego budynku, bo nie chce z nami się spotkać. Nie chce utrzymania dodatku stażowego, jubileuszowego, odprawy emerytalno-rentowej i premii rocznej. Nie może być negocjacji jednostronnych na zasadzie narzucenia swojego projektu i mówienia, że nic więcej nie będzie, a strona społeczna nie otrzyma wyników finansowych firmy. Na to się nie zgodzimy, tak jak na tysiące zwolnień.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe