Szef MON podpisał umowę na leasing od USA śmigłowców Apache

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w czwartek umowę rozpoczynającą procedurę leasingu od USA 8 śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache, które będą wykorzystywane przez Wojsko Polskie m.in. do szkoleń.
Władysław Kosiniak-Kamysz Szef MON podpisał umowę na leasing od USA śmigłowców Apache
Władysław Kosiniak-Kamysz / PAP/Tytus Żmijewski

8 śmigłowców Apache trafi do Polski

W ramach zawartych w czwartek w 56. Bazie Lotniczej w Latkowie pod Inowrocławiem (woj. kujawsko-pomorskie) umów, Stany Zjednoczone przekażą Wojsku Polskiemu do użytkowania 8 śmigłowców AH-64D Apache. Te śmigłowce dotrą do Polski przed zamówionymi w zeszłym roku 96 sztukami Apache'y w najnowocześniej wersji AH-64E, i pozwolą m.in. na uprzednie rozpoczęcie szkoleń załóg i obsługi technicznej.

Leasing śmigłowców ma stanowić tzw. rozwiązanie pomostowe - czyli zapobieżenie sytuacji, w której stary sprzęt zostanie wycofany z użycia, a zamówiony nowy nie zostanie jeszcze wdrożony; dostawy zamówionych dla polskiej armii "docelowych" 96 Apache'y mają bowiem rozpocząć się dopiero w 2028 roku.

Relacje polsko-amerykańskie racją stanu

Podczas uroczystości podpisania umów Kosiniak-Kamysz powiedział, że wyleasingowane śmigłowce mają dotrzeć do Polski w czerwcu tego roku "w wersji optymistycznej", najpóźniej zaś do września. Dodał, że wartość umowy na leasing to ok. 300 mln dolarów.

Szef MON podkreślił, że tego typu umowa to wyraz zaufania ze strony USA, które nie sprzedają swojego zaawansowanego sprzętu wojskowej jakiemukolwiek krajowi, który skłonny jest zapłacić.

"Zgodę na dostępność wielu elementów uzbrojenia wydaje Kongres Stanów Zjednoczonych, wydaje rząd Stanów Zjednoczonych. Trzeba być sojusznikiem i przyjacielem, wspólnie inwestować i mieć to zaufanie. I my to zaufanie dzisiaj mamy. Dla mnie relacje polsko-amerykańskie, dla mnie sojusz polsko-amerykański jest po prostu polską racją stanu" - powiedział minister obrony.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też w kontekście współpracy polsko-amerykańskiej uwagę, na trwające na forum Unii Europejskiej dyskusje na temat dużego wsparcia rozwoju zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Przedstawił pomysł tworzenia wspólnych, polsko-amerykańskich spółek joint venture, które - w sytuacji, w której europejskie wsparcie byłoby zarezerwowane tylko dla europejskich podmiotów - mogłyby z tego wsparcia skorzystać. Jak dodał, rozmawiał o tym z amerykańskim sekretarzem obrony Pete'm Hegsethem, który odwiedził Polskę dwa tygodnie temu.

Wicepremier podkreślił, że od kilkunastu miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa szkolenie pilotów i techników, którzy w Polsce będą obsługiwali Apache. Zaznaczył też, że dzięki umowie na leasing śmigłowców AH-64D Apache o dwa lata skróci się cykl przygotowań personelu do korzystania z zamówionych maszyn w wersji AH-64E.

Chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie Daniel Lawton powiedział, że wyleasingowanie 8 śmigłowców z zasobów armii amerykańskiej jest doskonałym przykładem relacji pomiędzy naszymi państwami, jak również zaangażowania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Lawton podkreślił, że kiedy śmigłowce dotrą do Polski i zostaną zintegrowane w ramach polskich Sił Zbrojnych, zdolności od kolektywnej obrony zostaną jeszcze bardziej wzmocnione. "Umowa leasingowa jest również dowodem na głębię i trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego" - dodał.

Śmigłowce AH-64D Apache trafią do poddziałów 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, stacjonujących m.in. Inowrocławiu, gdzie prowadzone będzie szkolenie personelu latającego, technicznego i zabezpieczającego.

Umowa na 96 Apache'y

W ramach zawartej 13 sierpnia 2024 r. umowy wartej ok. 10 mld dolarów Polska ma otrzymać 96 nowoczesnych śmigłowców AH-64E Apache wraz z pakietem logistycznym (m.in. sprzęt do obsługi śmigłowców, sprzęt lotniskowo-hangarowy i wsparcie techniczne) i szkoleniowym (szkolenia specjalistyczne i urządzenia treningowe dla pilotów i techników). Zamówienie obejmuje również kompleksową dostawę środków bojowych i części zamiennych. Realizację dostaw przewidziano w latach 2028-2032.

Produkowane przez Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską; od czasu ich wdrożenia są nieustannie modernizowane. Ich zadaniem jest przede wszystkim wsparcie wojska na ziemi - np. sił pancernych - poprzez niszczenie naziemnych celów przeciwnika za pomocą szerokiej gamy uzbrojenia, w tym działka automatycznego M230 i rakiet powietrze-ziemia Hellfire. W najnowszej wersji śmigłowce mają także m.in. współpracować z systemami bezzałogowymi.

Apache zastąpią m.in. przestarzałe śmigłowce Mi-24. (PAP)


 

POLECANE
Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Steve Witkoff zdradził nowe informacje polityka
Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Steve Witkoff zdradził nowe informacje

Stany Zjednoczone są nastawione na taki rezultat negocjacji z Ukrainą i Rosją i takie porozumienie, z którym będzie mógł żyć ukraiński naród - podkreślił w nocy z piątku na sobotę specjalny wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff w rozmowie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Prezydent Krakowa ogłosił istotne zmiany dotyczące Strefy Czystego Transportu (SCT). Po konsultacjach społecznych, w których wzięło udział około 20 tysięcy mieszkańców, zdecydowano o wprowadzeniu nowych zasad, które będą bardziej dostosowane do ich potrzeb.

Świat sportu w żałobie. Nie żyje legendarny bokser z ostatniej chwili
Świat sportu w żałobie. Nie żyje legendarny bokser

W wieku 76 lat w szpitalu w Houston zmarł słynny pięściarz George Foreman, złoty medalista olimpijski, zawodowy mistrz świata wszechwag w latach 1973-74 oraz 1994-95, a później pastor, biznesmen i społecznik - poinformowała rodzina.

Brawurowa akcja służb. Przejęto 1,3 tony kokainy o wartości 300 min zł z ostatniej chwili
Brawurowa akcja służb. Przejęto 1,3 tony kokainy o wartości 300 min zł

Efektem działań CBŚP, francuskiej Służby Celnej i hiszpańskiej Policji Narodowej, we współpracy z Europolem, było przejęcie ogromnej ilości kokainy na terenie Francji i Hiszpanii, która docelowo miała trafić na czarny rynek Niemiec, Polski, Niderlandów i Wielkiej Brytanii. W ramach działań skontrolowano dwie ciężarówki z Polski i zatrzymano polskiego obywatela.

Tadeusz Płużański: Mało znani bohaterowie uratowali złoto II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Mało znani bohaterowie uratowali złoto II RP

W toku dyskusji o konieczności odbudowy armii Rzeczpospolitej, warto przypomnieć dwóch patriotów i żołnierzy, dzięki którym po przegranej wojnie obronnej 1939 r. mogliśmy odtworzyć polskie wojsko na Zachodzie. Właśnie minęła rocznica śmierci jednego z nich.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka Wiadomości
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Jak poinformowało IMGW, wschodnia i częściowo centralna Europa znajdzie się pod wpływem ośrodków niżowych, na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będzie wyż z centrum przemieszczającym się znad Finlandii nad zachodnią Rosję. Polska będzie w zasięgu wspomnianego wyżu, tylko na południowym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżu z rejonu Bretanii. Ze wschodu zacznie napływać polarna kontynentalna masa powietrza.

Tȟašúŋke Witkó: Niemiecka armia starców potrzebuje młodego, środkowoeuropejskiego rekruta tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemiecka armia starców potrzebuje młodego, środkowoeuropejskiego rekruta

Moi wspaniali Czytelnicy, wybitni znawcy każdego aspektu polityki, zapewne doskonale pamiętają pewnego księgarza z Würselen, który – pomimo braku zarówno wyksztalcenia, jak i ogłady – zrobił nadzwyczajną karierę na europejskich salonach decyzyjnych, prawda? Naturalnie, mam na myśli butnego i agresywnego Niemca, Martina Schulza, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Groźny incydent w Świnoujściu. Ranna kobieta Wiadomości
Groźny incydent w Świnoujściu. Ranna kobieta

Media obiegła informacja o niepokojącym zdarzeniu, jakie miało w Świnoujściu. W jego wyniku ucierpiała kobieta. 

Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości Wiadomości
Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości

Po wielu miesiącach oczekiwań rząd zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiele osób liczyło, że nowe przepisy ograniczą promocję alkoholu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jednak projekt rozczarował - zabrakło w nim najważniejszego postulatu, o który od dawna walczyli lekarze i organizacje społeczne: pełnego zakazu reklamy piwa.

Pałac Buckingham: Wzruszający gest króla Karola III Wiadomości
Pałac Buckingham: Wzruszający gest króla Karola III

Król Karol III odwiedził Centrum Badań nad Rakiem na Uniwersytecie Ulster w Irlandii Północnej, gdzie zapoznał się z nowoczesnymi metodami walki z nowotworami. Wizyta miała dla niego szczególne znaczenie, ponieważ sam od ponad roku zmaga się z tą chorobą.

REKLAMA

Szef MON podpisał umowę na leasing od USA śmigłowców Apache

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w czwartek umowę rozpoczynającą procedurę leasingu od USA 8 śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache, które będą wykorzystywane przez Wojsko Polskie m.in. do szkoleń.
Władysław Kosiniak-Kamysz Szef MON podpisał umowę na leasing od USA śmigłowców Apache
Władysław Kosiniak-Kamysz / PAP/Tytus Żmijewski

8 śmigłowców Apache trafi do Polski

W ramach zawartych w czwartek w 56. Bazie Lotniczej w Latkowie pod Inowrocławiem (woj. kujawsko-pomorskie) umów, Stany Zjednoczone przekażą Wojsku Polskiemu do użytkowania 8 śmigłowców AH-64D Apache. Te śmigłowce dotrą do Polski przed zamówionymi w zeszłym roku 96 sztukami Apache'y w najnowocześniej wersji AH-64E, i pozwolą m.in. na uprzednie rozpoczęcie szkoleń załóg i obsługi technicznej.

Leasing śmigłowców ma stanowić tzw. rozwiązanie pomostowe - czyli zapobieżenie sytuacji, w której stary sprzęt zostanie wycofany z użycia, a zamówiony nowy nie zostanie jeszcze wdrożony; dostawy zamówionych dla polskiej armii "docelowych" 96 Apache'y mają bowiem rozpocząć się dopiero w 2028 roku.

Relacje polsko-amerykańskie racją stanu

Podczas uroczystości podpisania umów Kosiniak-Kamysz powiedział, że wyleasingowane śmigłowce mają dotrzeć do Polski w czerwcu tego roku "w wersji optymistycznej", najpóźniej zaś do września. Dodał, że wartość umowy na leasing to ok. 300 mln dolarów.

Szef MON podkreślił, że tego typu umowa to wyraz zaufania ze strony USA, które nie sprzedają swojego zaawansowanego sprzętu wojskowej jakiemukolwiek krajowi, który skłonny jest zapłacić.

"Zgodę na dostępność wielu elementów uzbrojenia wydaje Kongres Stanów Zjednoczonych, wydaje rząd Stanów Zjednoczonych. Trzeba być sojusznikiem i przyjacielem, wspólnie inwestować i mieć to zaufanie. I my to zaufanie dzisiaj mamy. Dla mnie relacje polsko-amerykańskie, dla mnie sojusz polsko-amerykański jest po prostu polską racją stanu" - powiedział minister obrony.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też w kontekście współpracy polsko-amerykańskiej uwagę, na trwające na forum Unii Europejskiej dyskusje na temat dużego wsparcia rozwoju zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Przedstawił pomysł tworzenia wspólnych, polsko-amerykańskich spółek joint venture, które - w sytuacji, w której europejskie wsparcie byłoby zarezerwowane tylko dla europejskich podmiotów - mogłyby z tego wsparcia skorzystać. Jak dodał, rozmawiał o tym z amerykańskim sekretarzem obrony Pete'm Hegsethem, który odwiedził Polskę dwa tygodnie temu.

Wicepremier podkreślił, że od kilkunastu miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa szkolenie pilotów i techników, którzy w Polsce będą obsługiwali Apache. Zaznaczył też, że dzięki umowie na leasing śmigłowców AH-64D Apache o dwa lata skróci się cykl przygotowań personelu do korzystania z zamówionych maszyn w wersji AH-64E.

Chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie Daniel Lawton powiedział, że wyleasingowanie 8 śmigłowców z zasobów armii amerykańskiej jest doskonałym przykładem relacji pomiędzy naszymi państwami, jak również zaangażowania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Lawton podkreślił, że kiedy śmigłowce dotrą do Polski i zostaną zintegrowane w ramach polskich Sił Zbrojnych, zdolności od kolektywnej obrony zostaną jeszcze bardziej wzmocnione. "Umowa leasingowa jest również dowodem na głębię i trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego" - dodał.

Śmigłowce AH-64D Apache trafią do poddziałów 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, stacjonujących m.in. Inowrocławiu, gdzie prowadzone będzie szkolenie personelu latającego, technicznego i zabezpieczającego.

Umowa na 96 Apache'y

W ramach zawartej 13 sierpnia 2024 r. umowy wartej ok. 10 mld dolarów Polska ma otrzymać 96 nowoczesnych śmigłowców AH-64E Apache wraz z pakietem logistycznym (m.in. sprzęt do obsługi śmigłowców, sprzęt lotniskowo-hangarowy i wsparcie techniczne) i szkoleniowym (szkolenia specjalistyczne i urządzenia treningowe dla pilotów i techników). Zamówienie obejmuje również kompleksową dostawę środków bojowych i części zamiennych. Realizację dostaw przewidziano w latach 2028-2032.

Produkowane przez Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską; od czasu ich wdrożenia są nieustannie modernizowane. Ich zadaniem jest przede wszystkim wsparcie wojska na ziemi - np. sił pancernych - poprzez niszczenie naziemnych celów przeciwnika za pomocą szerokiej gamy uzbrojenia, w tym działka automatycznego M230 i rakiet powietrze-ziemia Hellfire. W najnowszej wersji śmigłowce mają także m.in. współpracować z systemami bezzałogowymi.

Apache zastąpią m.in. przestarzałe śmigłowce Mi-24. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe