Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach

13 marca 2013 dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie, przyjmując imię Franciszek. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Jest on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i jako pierwszy za swego patrona wybrał św. Franciszka z Asyżu. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.
Franciszek na Capitolu Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach
Franciszek na Capitolu / wikimedia commons/public_domain/USCapitol - Pope Francis Visits the United States Capitol

Oto niektóre dane dotyczące pontyfikatu Franciszka:

Podróże

Dotychczas odbył 46. podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 66 państw, w tym Polskę w dniach 27-31 lipca 2016. W tym gronie są dwa kraje: Francja i Szwajcaria, w których papież odwiedził tylko znajdujące się tam organizacje międzynarodowe – odpowiednio Parlament Europejski i Radę Europy (Strasburg, 25 XI 2014) oraz Światową Radę Kościołów (Genewa, 21 VI 2018) bądź uczestniczył w odbywających. 

Odbył 39. podróży po Włoszech i odwiedził 23 parafię rzymskie.

Beatyfikacje i kanonizacje

Dokonał 175 beatyfikacji, w tym 33 zbiorowe (co najmniej 4 osoby jednorazowo), podczas których do chwały ołtarzy wyniesiono 1532 osoby (z tego 1375 w czasie obrzędów zbiorowych); jest wśród nich 31 błogosławionych z Polski (w tym 10 elżbietanek ze Śląska, męczennic II wojny światowej i 9-osobowa rodzina Ulmów, również zamęczonych w czasie wojny).

Pod jego przewodnictwem odbyły się 24 kanonizacje, w tym 4 zbiorowe – 44 osoby – 131 nowych świętych, wśród nich Jan Paweł II i Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński. Właściwie powinno się mówić o 931 świętych, gdyż w czasie swej pierwszej kanonizacji 12 maja 2013 Franciszek ogłosił świętymi Antoniego Primaldo i jego 800 towarzyszy-męczenników z Otranto z 1480, później jednak Stolica Apostolska zaczęła wymieniać jedynie tego pierwszego.

Audiencje

Papież przyjął 538 polityków: monarchów, prezydentów i innych głów państw, premierów i innych szefów rządów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych ze 145 państw oraz ponad 80 organizacji międzynarodowych, władz samorządowych i innych struktur. W tym gronie było 8 osób z Polski: prezydenci Bronisław Komorowski (26 IV 2014) i Andrzej Duda (9 XI 2015, 15 X 2018, 25 IX 2020, 1 IV 2022), były prezydent Lech Wałęsa (6 VI 2014), premierzy Donald Tusk (19 V 2014), Ewa Kopacz (12 VI 2015), Beata Szydło (13 V 2016) i Mateusz Morawiecki (4 VI 2018) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (8 I 2022). Ponadto papież przyjął dwukrotnie D. Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej (6 V 2016, 5 X 2019).

Sakramenty i nominacje

Dokonał 15 obrzędów chrztu w uroczystość Chrztu Pańskiego i sporadycznie przy innych okazjach, podczas których Ojciec Święty udzielił tego sakramentu 301 dzieciom oraz 12 podobnych uroczystości, w większości w czasie liturgii paschalnej w Wielką Sobotę (ale nie tylko), podczas których papież lub któryś z kardynałów w jego imieniu ochrzcił 92 osoby dorosłe z różnych krajów (ceremonia ta była połączona od razu z przyjęciem przez katechumenów także sakramentów bierzmowania i I komunii świętej).

Jednorazowo Franciszek bierzmował 44 osoby.

13 razy papież (lub wyznaczeni kardynałowie w jego imieniu) udzielił święceń kapłańskich łącznie 156 neoprezbiterom, konsekrował osobiście 17 biskupów (w tym jednego Polaka – abp. Waldemara Sommertaga, nuncjusza apostolskiego) i pobłogosławił łącznie 23 pary małżeńskie.

Ojciec Święty mianował dotychczas (do 8 marca 2025) 2205 biskupów, w tym 53 dla Kościoła w Polsce: pierwszym był Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, powołany na ten urząd 20 kwietnia 2013, a ostatnim, jak na razie, jest Tadeusz Zb. Sztajerwald – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto mianował 47 innych kapłanów polskiego pochodzenia lub o korzeniach polskich biskupami w innych krajach bądź w służbie Stolicy Apostolskiej (głównie jako nuncjusze).

Wręczył 433 paliusze podczas 14 uroczystości (w tym gronie jest 9 Polaków, z tym że arcybiskupi Marek Jędraszewski i Tadeusz Wojda otrzymywali paliusze dwukrotnie w związku z objęciem nowych archidiecezji).

Na 10 konsystorzach Ojciec Święty mianował łącznie 163 nowych kardynałów, w tym dwóch Polaków: Konrada Krajewskiego – wielkiego jałmużnika papieskiego i Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego. Z tego grona zmarło 14 purpuratów, a spośród żyjących 138 ma prawa wyborcze.

Dokumenty

Franciszek ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich, po 12 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu oraz 13 na Światowe Dni Młodzieży, zwołał 5 zgromadzeń Synodu Biskupów, w tym po 2 zwyczajne i specjalne i 1 nadzwyczajne.

Spotkania z wiernymi i święta

Od początku pontyfikatu do 12 lutego Franciszek spotkał się z wiernymi na 518 środowych audiencjach ogólnych oraz 681 razy na niedzielnej i świątecznej modlitwie Anioł Pański bądź Regina Caeli w okresie paschalnym.

Ponadto papież wprowadził do kalendarza kościelnego kilka Dni o różnej tematyce: Światowy Dzień Ubogich – w 33. Niedzielę Zwykłą, od 2017, Niedzielę Słowa Bożego – w 3. Niedzielę Zwykłą (od 2020), Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – w niedzielę najbliższą 25 lipca (od 2021) i Światowy Dzień Dzieci – od ubiegłego roku.

kg


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach

13 marca 2013 dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie, przyjmując imię Franciszek. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Jest on pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i jako pierwszy za swego patrona wybrał św. Franciszka z Asyżu. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.
Franciszek na Capitolu Papież Franciszek - 12 lat pontyfikatu w liczbach
Franciszek na Capitolu / wikimedia commons/public_domain/USCapitol - Pope Francis Visits the United States Capitol

Oto niektóre dane dotyczące pontyfikatu Franciszka:

Podróże

Dotychczas odbył 46. podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 66 państw, w tym Polskę w dniach 27-31 lipca 2016. W tym gronie są dwa kraje: Francja i Szwajcaria, w których papież odwiedził tylko znajdujące się tam organizacje międzynarodowe – odpowiednio Parlament Europejski i Radę Europy (Strasburg, 25 XI 2014) oraz Światową Radę Kościołów (Genewa, 21 VI 2018) bądź uczestniczył w odbywających. 

Odbył 39. podróży po Włoszech i odwiedził 23 parafię rzymskie.

Beatyfikacje i kanonizacje

Dokonał 175 beatyfikacji, w tym 33 zbiorowe (co najmniej 4 osoby jednorazowo), podczas których do chwały ołtarzy wyniesiono 1532 osoby (z tego 1375 w czasie obrzędów zbiorowych); jest wśród nich 31 błogosławionych z Polski (w tym 10 elżbietanek ze Śląska, męczennic II wojny światowej i 9-osobowa rodzina Ulmów, również zamęczonych w czasie wojny).

Pod jego przewodnictwem odbyły się 24 kanonizacje, w tym 4 zbiorowe – 44 osoby – 131 nowych świętych, wśród nich Jan Paweł II i Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński. Właściwie powinno się mówić o 931 świętych, gdyż w czasie swej pierwszej kanonizacji 12 maja 2013 Franciszek ogłosił świętymi Antoniego Primaldo i jego 800 towarzyszy-męczenników z Otranto z 1480, później jednak Stolica Apostolska zaczęła wymieniać jedynie tego pierwszego.

Audiencje

Papież przyjął 538 polityków: monarchów, prezydentów i innych głów państw, premierów i innych szefów rządów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych ze 145 państw oraz ponad 80 organizacji międzynarodowych, władz samorządowych i innych struktur. W tym gronie było 8 osób z Polski: prezydenci Bronisław Komorowski (26 IV 2014) i Andrzej Duda (9 XI 2015, 15 X 2018, 25 IX 2020, 1 IV 2022), były prezydent Lech Wałęsa (6 VI 2014), premierzy Donald Tusk (19 V 2014), Ewa Kopacz (12 VI 2015), Beata Szydło (13 V 2016) i Mateusz Morawiecki (4 VI 2018) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (8 I 2022). Ponadto papież przyjął dwukrotnie D. Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej (6 V 2016, 5 X 2019).

Sakramenty i nominacje

Dokonał 15 obrzędów chrztu w uroczystość Chrztu Pańskiego i sporadycznie przy innych okazjach, podczas których Ojciec Święty udzielił tego sakramentu 301 dzieciom oraz 12 podobnych uroczystości, w większości w czasie liturgii paschalnej w Wielką Sobotę (ale nie tylko), podczas których papież lub któryś z kardynałów w jego imieniu ochrzcił 92 osoby dorosłe z różnych krajów (ceremonia ta była połączona od razu z przyjęciem przez katechumenów także sakramentów bierzmowania i I komunii świętej).

Jednorazowo Franciszek bierzmował 44 osoby.

13 razy papież (lub wyznaczeni kardynałowie w jego imieniu) udzielił święceń kapłańskich łącznie 156 neoprezbiterom, konsekrował osobiście 17 biskupów (w tym jednego Polaka – abp. Waldemara Sommertaga, nuncjusza apostolskiego) i pobłogosławił łącznie 23 pary małżeńskie.

Ojciec Święty mianował dotychczas (do 8 marca 2025) 2205 biskupów, w tym 53 dla Kościoła w Polsce: pierwszym był Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, powołany na ten urząd 20 kwietnia 2013, a ostatnim, jak na razie, jest Tadeusz Zb. Sztajerwald – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto mianował 47 innych kapłanów polskiego pochodzenia lub o korzeniach polskich biskupami w innych krajach bądź w służbie Stolicy Apostolskiej (głównie jako nuncjusze).

Wręczył 433 paliusze podczas 14 uroczystości (w tym gronie jest 9 Polaków, z tym że arcybiskupi Marek Jędraszewski i Tadeusz Wojda otrzymywali paliusze dwukrotnie w związku z objęciem nowych archidiecezji).

Na 10 konsystorzach Ojciec Święty mianował łącznie 163 nowych kardynałów, w tym dwóch Polaków: Konrada Krajewskiego – wielkiego jałmużnika papieskiego i Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego. Z tego grona zmarło 14 purpuratów, a spośród żyjących 138 ma prawa wyborcze.

Dokumenty

Franciszek ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich, po 12 orędzi na Światowe Dni Pokoju i Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu oraz 13 na Światowe Dni Młodzieży, zwołał 5 zgromadzeń Synodu Biskupów, w tym po 2 zwyczajne i specjalne i 1 nadzwyczajne.

Spotkania z wiernymi i święta

Od początku pontyfikatu do 12 lutego Franciszek spotkał się z wiernymi na 518 środowych audiencjach ogólnych oraz 681 razy na niedzielnej i świątecznej modlitwie Anioł Pański bądź Regina Caeli w okresie paschalnym.

Ponadto papież wprowadził do kalendarza kościelnego kilka Dni o różnej tematyce: Światowy Dzień Ubogich – w 33. Niedzielę Zwykłą, od 2017, Niedzielę Słowa Bożego – w 3. Niedzielę Zwykłą (od 2020), Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – w niedzielę najbliższą 25 lipca (od 2021) i Światowy Dzień Dzieci – od ubiegłego roku.

kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe