Właściciel TVN Warner Bros. Discovery się wynosi

Utrzymuje się napięta sytuacja w związku z pogłoskami o sprzedaży TVN. Właściciel stacji – Warner Bros. Discovery – próbuje wydobyć się z kryzysu, z którym zmaga się od pewnego czasu. Teraz rynek wymusił na gigancie medialnym kolejną trudną decyzję.
Warner Bros. Discovery Właściciel TVN Warner Bros. Discovery się wynosi
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Warner Bros. Discovery (WDB) mierzy się ze spadkiem oglądalności telewizji płatnej, co przekłada się na jego sytuację finansową. By ratować firmę i utrzymać się na trudnym rynku branżowym, gigant medialny został zmuszony do podjęcia wielu kluczowych decyzji. Mimo cięć kosztów i inwestycje w prężnie rozwijający się rynek streamingu WDB znów zaliczył stratę. 

Warner Bros. Discovery tnie koszty

Jak wynika z raportu zysków firmy opublikowanego w zeszłym miesiącu, 27 lutego spółka odnotowała stratę za czwarty kwartał na skutek spadku przychodów i 1,9 mld dolarów wydatków na restrukturyzację. 

Pomimo wyzwań Warner Bros. Discovery dodało 4,6 miliona abonentów do swoich punktów streamingowych w tym kwartale. Firma spodziewa się, że zyski ze streamingu podwoją się w tym roku, ponieważ tnie koszty i wprowadza globalną ekspansję swojej flagowej usługi Max, zgodnie z raportem zysków.

Max nadal rośnie w szybkim tempie i spodziewamy się, że będzie tak przez cały rok 2025 i później 

–  powiedział szef firmy David Zaslav analitykom podczas telekonferencji dotyczącej wyników finansowych firmy.

W tej pokoleniowej rewolucji medialnej przetrwają i będą prosperować tylko globalni streamerzy, a Max jest właśnie taki

– dodał.

Jednak ten sukces nie wystarcza póki co, by odwrócić niebezpieczne trendy spółki.

Bloomberg News poinformował w zeszłym miesiącu, że Warner Bros. Discovery zamyka działalność Monolith Productions w zakresie gier wideo z siedzibą w Kirkland, niedaleko Bellevue, wraz z dwoma innymi studiami gier wideo w San Diego, aby zwiększyć rentowność interaktywnego biznesu rozrywkowego firmy.

Warner Bros. Discovery zamierza zwolnić 131 pracowników w studiu Monolith w Kirkland do 26 kwietnia, zgodnie z powiadomieniem o dostosowaniu i przekwalifikowaniu pracowników w stanie.

Właściciel TVN się przenosi

Okazało się także, że Warner Bros. Discovery przenosi swoje lokalne operacje do mniejszych biur w Bellevue, tu znów chodzi o obniżenie kosztów.

Zgodnie z rocznym raportem złożonym 27 lutego gigant medialno-rozrywkowy poinformował, że wynajął 48 000 stóp kwadratowych w Civica Office Commons w Bellevue na potrzeby swojej jednostki zajmującej się sprzedażą bezpośrednią do konsumentów, w skład której wchodzą HBO, Max i usługa streamingowa Discovery+.

Z kolei umowa najmu Warner Bros. Discovery na 112 000 stóp kwadratowych w Hill7 w centrum Seattle, gdzie firma otworzyła biura dla HBO w 2015 r., wygasa w maju. Wszystko więc wskazuje, że WDB się stamtąd wynosi.

Firma nie odpowiedziała na prośby o komentarz na temat tego, kiedy planuje przenieść się do biura w Bellevue, ani czy zamierza utrzymać biura w Seattle.

Dane CoStar pokazują, że biuro maklerskie Broderick Group reklamuje powierzchnię biurową o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, znajdującą się na piętrach od ósmego do jedenastego w budynku Hill7 w Seattle, jako dostępną od 1 czerwca.

A tymczasem w TVN nerwowo

Każda z decyzji Warner Bros. Discovery wpływa na kondycję firmy i pośrednio także na należącą do niej polską stację informacyjną TVN, jedną z największych i jednocześnie najbardziej upolitycznionych telewizji w naszym kraju.

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

 

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

 

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 


 

POLECANE
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem

Jeżeli będzie potrzeba służenia Rzeczypospolitej poprzez podjęcie po raz kolejny konkretnych zadań w postaci pełnienia jakiejś funkcji, to na pewno je podejmę – mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Andrzej Duda. I wskazuje na funkcję "premiera łączącego nowe porozumienie koalicyjne".

Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

REKLAMA

Właściciel TVN Warner Bros. Discovery się wynosi

Utrzymuje się napięta sytuacja w związku z pogłoskami o sprzedaży TVN. Właściciel stacji – Warner Bros. Discovery – próbuje wydobyć się z kryzysu, z którym zmaga się od pewnego czasu. Teraz rynek wymusił na gigancie medialnym kolejną trudną decyzję.
Warner Bros. Discovery Właściciel TVN Warner Bros. Discovery się wynosi
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Warner Bros. Discovery (WDB) mierzy się ze spadkiem oglądalności telewizji płatnej, co przekłada się na jego sytuację finansową. By ratować firmę i utrzymać się na trudnym rynku branżowym, gigant medialny został zmuszony do podjęcia wielu kluczowych decyzji. Mimo cięć kosztów i inwestycje w prężnie rozwijający się rynek streamingu WDB znów zaliczył stratę. 

Warner Bros. Discovery tnie koszty

Jak wynika z raportu zysków firmy opublikowanego w zeszłym miesiącu, 27 lutego spółka odnotowała stratę za czwarty kwartał na skutek spadku przychodów i 1,9 mld dolarów wydatków na restrukturyzację. 

Pomimo wyzwań Warner Bros. Discovery dodało 4,6 miliona abonentów do swoich punktów streamingowych w tym kwartale. Firma spodziewa się, że zyski ze streamingu podwoją się w tym roku, ponieważ tnie koszty i wprowadza globalną ekspansję swojej flagowej usługi Max, zgodnie z raportem zysków.

Max nadal rośnie w szybkim tempie i spodziewamy się, że będzie tak przez cały rok 2025 i później 

–  powiedział szef firmy David Zaslav analitykom podczas telekonferencji dotyczącej wyników finansowych firmy.

W tej pokoleniowej rewolucji medialnej przetrwają i będą prosperować tylko globalni streamerzy, a Max jest właśnie taki

– dodał.

Jednak ten sukces nie wystarcza póki co, by odwrócić niebezpieczne trendy spółki.

Bloomberg News poinformował w zeszłym miesiącu, że Warner Bros. Discovery zamyka działalność Monolith Productions w zakresie gier wideo z siedzibą w Kirkland, niedaleko Bellevue, wraz z dwoma innymi studiami gier wideo w San Diego, aby zwiększyć rentowność interaktywnego biznesu rozrywkowego firmy.

Warner Bros. Discovery zamierza zwolnić 131 pracowników w studiu Monolith w Kirkland do 26 kwietnia, zgodnie z powiadomieniem o dostosowaniu i przekwalifikowaniu pracowników w stanie.

Właściciel TVN się przenosi

Okazało się także, że Warner Bros. Discovery przenosi swoje lokalne operacje do mniejszych biur w Bellevue, tu znów chodzi o obniżenie kosztów.

Zgodnie z rocznym raportem złożonym 27 lutego gigant medialno-rozrywkowy poinformował, że wynajął 48 000 stóp kwadratowych w Civica Office Commons w Bellevue na potrzeby swojej jednostki zajmującej się sprzedażą bezpośrednią do konsumentów, w skład której wchodzą HBO, Max i usługa streamingowa Discovery+.

Z kolei umowa najmu Warner Bros. Discovery na 112 000 stóp kwadratowych w Hill7 w centrum Seattle, gdzie firma otworzyła biura dla HBO w 2015 r., wygasa w maju. Wszystko więc wskazuje, że WDB się stamtąd wynosi.

Firma nie odpowiedziała na prośby o komentarz na temat tego, kiedy planuje przenieść się do biura w Bellevue, ani czy zamierza utrzymać biura w Seattle.

Dane CoStar pokazują, że biuro maklerskie Broderick Group reklamuje powierzchnię biurową o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, znajdującą się na piętrach od ósmego do jedenastego w budynku Hill7 w Seattle, jako dostępną od 1 czerwca.

A tymczasem w TVN nerwowo

Każda z decyzji Warner Bros. Discovery wpływa na kondycję firmy i pośrednio także na należącą do niej polską stację informacyjną TVN, jedną z największych i jednocześnie najbardziej upolitycznionych telewizji w naszym kraju.

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

 

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

 

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe