"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe