"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe