Najnowszy TS, Kazimierz Grajcarek: Nie zgadzamy się na półśrodki

– Brak szerokich konsultacji społecznych i ominięcie rozmów ze związkami zawodowymi w kwestii ustawy rekompensacyjnej sprawiły, że swoją decyzją rząd podzielił górników – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczącyn Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
 Najnowszy TS, Kazimierz Grajcarek: Nie zgadzamy się na półśrodki
/ TS
– Nawet w dobrej wierze można zrobić coś złego i tak jest tym razem. Strona rządowa w kwestii deputatów węglowych pominęła dialog społeczny, nie wysłuchała, co sami górnicy mają do powiedzenia. Brak szerokich konsultacji społecznych i ominięcie rozmów ze związkami zawodowymi doprowadziło do tego, że swoją decyzją rząd podzielił górników. Czy to była intencja rządzących? Trudno powiedzieć. Wydaje się, że jest to błąd niezamierzony. Od początku mówiliśmy, że powinno być przywrócone prawo do bezpłatnego węgla wszystkim emerytom i rencistom górnictwa, a do realizacji tego świadczenia w całości powinien być zobowiązany Skarb Państwa – mówi Grajcarek.  

W ramach tematu numeru także:
Dzielimy się zyskiem

– To, że gdy będzie zysk, będziemy się nim dzielić z górnikami, było oczywiste od początku. Teraz mam więc nadzieję, że wypłacenie części czternastek w Polskiej Grupie Górniczej da górnikom dobrą energię na cały nowy rok – mówi wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski w rozmowie z Anną Grabowską

Wschodnia przyszłość górnictwa
„Choć górnictwo węgla kamiennego w Polsce „od zawsze” kojarzy się przede wszystkim z Górnym  Śląskiem, jego przyszłość leży na wschodzie. Obszar Lubelskiego Zagłębia Węglowego jest najbardziej perspektywicznym terenem dla tej branży – znajduje się tam ponad jedna piąta krajowych zasobów węgla kamiennego” - pisze Leszek Masierak.

Ponadto w numerze:
E-HANDEL: dajmy pracownikom odpocząć
Nie chodzi o zakaz kupowania przez internet. Transakcje przebiegałyby normalnie. Ograniczenia nie dotyczyłyby klientów, ale pracodawców – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, inicjator obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Bujara stwierdza, że ograniczenia w tym zakresie, które zapisała „S” w obywatelskim projekcie ustawy, zostały wykreślone. „A szkoda, bo to stwarza pole do nadużyć” - mówi.

Przywracanie godności bohaterom
Od trzech miesięcy każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, ma prawo do dodatku w wysokości 402,72 zł. Świadczenie jest przyznawane bezterminowo, bez względu na wysokość dochodów osoby uprawnionej. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej.

W numerze również wspomnienie Ligii Urniaż-Grabowskiej.
„Lekarz, polityk, działaczka opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim przyjaciółka. Ligia Urniaż-Grabowska była kobietą, którą trudno opisać w kilku słowach” - pisze Izabela Kozłowska.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe