Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!

- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Fundament nadziei

- Drodzy bracia i siostry, dobrej Wielkanocy – powiedział na początku Franciszek i zapowiedział, że jego orędzie odczyta mistrz ceremonii papieskich. Papież stwierdził w nim, że zmartwychwstanie Jezusa Ukrzyżowanego oznacza, że: „Miłość zwyciężyła nienawiść. Światło zwyciężyło ciemności. Prawda zwyciężyła fałsz. Przebaczenie zwyciężyło zemstę”. Wprawdzie zło „nie zniknęło z naszej historii – pozostanie aż do końca. Ale nie ma już władzy, nie panuje już, nad tymi, którzy przyjmują łaskę tego dnia”.

Dlatego „zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem nadziei: począwszy od tego wydarzenia nadzieja nie jest już złudzeniem. Przeciwnie. Dzięki ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi nadzieja nie zawodzi!”.

Nadzieja ta jednak jest wymagająca i odpowiedzialna, gdyż ci, którzy pokładają nadzieję w Bogu, „stają się pielgrzymami nadziei, świadkami zwycięstwa Miłości, bezbronnej mocy Życia”.

Święto życia

- Wielkanoc jest świętem życia! Bóg nas stworzył do życia i chce, aby ludzkość zmartwychwstała! W Jego oczach każde życie jest cenne! Życie dziecka w łonie jego matki, podobnie jak życie osób starszych lub chorych, uważanych w coraz większej liczbie krajów za osoby, których należy się pozbyć – zaznaczył Franciszek.

Wskazał, że „wiele pragnienia śmierci widzimy każdego dnia w licznych konfliktach, które dotykają różnych części świata”. - Jak wiele przemocy widzimy często nawet w rodzinach, wobec kobiet czy dzieci! Ileż pogardy okazuje się niekiedy najsłabszym, zepchniętym na margines, migrantom! – wyliczał papież. Wezwał on do „zaufania innym, nawet tym, którzy nie są nam bliscy lub którzy pochodzą z odległych krajów, z obyczajami, stylami życia, ideami, zwyczajami różnymi od tych najbardziej nam znanych, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi!”.

Pokój jest możliwy

Wyraził pragnienie, „abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy”. Tradycyjnie wymienił kraje, które go potrzebują. Zaapelował do walczących stron w Ziemi Świętej o zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i udzielenie pomocy „ludziom, którzy są głodni i dążą do pokojowej przyszłości”.

Wspomniał o problemach Mjanmy, Libanu i Syrii, o Jemenie, który doświadcza „jednego z najgorszych «przedłużających się» kryzysów humanitarnych na świecie”. Prosił zmartwychwstałego Chrystusa o dar pokoju dla udręczonej Ukrainy i o to, aby pobudził „wszystkich zaangażowanych do kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Podkreślił potrzebę pojednania między Armenią a Azerbejdżanem, dążenia do zgody na Bałkanach Zachodnich. Nie zapomniał o państwach Afryki, „będących ofiarami przemocy i konfliktów, zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie i Sudanie Południowym”, ale również o napięciach w Sahelu, Rogu Afryki i regionie Wielkich Jezior, a także o chrześcijanach, „którzy w wielu miejscach nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary”.

- Żaden pokój nie jest możliwy tam, gdzie nie ma wolności religijnej, ani tam, gdzie nie ma wolności myśli i słowa oraz szacunku dla opinii innych osób. Żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia! Potrzeba zapewnienia przez każdy naród swej obrony nie może przerodzić się w powszechny wyścig zbrojeń – przekonywał Franciszek.

Oręże pokoju

Zaapelował „do wszystkich na świecie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby nie ulegali logice lęku, która zamyka, lecz wykorzystywali dostępne zasoby, aby pomagać potrzebującym, walczyć z głodem i wspierać inicjatywy promujące rozwój. - One są «orężem» pokoju: te, które budują przyszłość, zamiast siać śmierć! – podkreślił papież.

Przypomniał, że nie może nigdy zabraknąć „zasady humanitaryzmu jako fundamentu naszych codziennych działań”. - W obliczu okrucieństwa konfliktów, które dotykają bezbronnych cywilów, uderzają w szkoły i szpitale oraz w pracowników organizacji humanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie, że celem zniszczenia nie są obiekty, lecz ludzie – posiadający duszę i godność – stwierdził Franciszek.

W trwającym roku jubileuszowym zaapelował o uwolnienie jeńców wojennych i więźniów politycznych.

Na zakończenie życzył wszystkim „dobrych Świąt Wielkanocnych”.

Na placu św. Piotra zgromadziło się około 35 tys. wiernych z całego świata. Tysiące kwiatów dekorujących plac tradycyjnie pochodziło z Holandii.

pb, st


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!

- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!
Plac św. Piotra, orędzie Urbi et orbi / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Fundament nadziei

- Drodzy bracia i siostry, dobrej Wielkanocy – powiedział na początku Franciszek i zapowiedział, że jego orędzie odczyta mistrz ceremonii papieskich. Papież stwierdził w nim, że zmartwychwstanie Jezusa Ukrzyżowanego oznacza, że: „Miłość zwyciężyła nienawiść. Światło zwyciężyło ciemności. Prawda zwyciężyła fałsz. Przebaczenie zwyciężyło zemstę”. Wprawdzie zło „nie zniknęło z naszej historii – pozostanie aż do końca. Ale nie ma już władzy, nie panuje już, nad tymi, którzy przyjmują łaskę tego dnia”.

Dlatego „zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem nadziei: począwszy od tego wydarzenia nadzieja nie jest już złudzeniem. Przeciwnie. Dzięki ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi nadzieja nie zawodzi!”.

Nadzieja ta jednak jest wymagająca i odpowiedzialna, gdyż ci, którzy pokładają nadzieję w Bogu, „stają się pielgrzymami nadziei, świadkami zwycięstwa Miłości, bezbronnej mocy Życia”.

Święto życia

- Wielkanoc jest świętem życia! Bóg nas stworzył do życia i chce, aby ludzkość zmartwychwstała! W Jego oczach każde życie jest cenne! Życie dziecka w łonie jego matki, podobnie jak życie osób starszych lub chorych, uważanych w coraz większej liczbie krajów za osoby, których należy się pozbyć – zaznaczył Franciszek.

Wskazał, że „wiele pragnienia śmierci widzimy każdego dnia w licznych konfliktach, które dotykają różnych części świata”. - Jak wiele przemocy widzimy często nawet w rodzinach, wobec kobiet czy dzieci! Ileż pogardy okazuje się niekiedy najsłabszym, zepchniętym na margines, migrantom! – wyliczał papież. Wezwał on do „zaufania innym, nawet tym, którzy nie są nam bliscy lub którzy pochodzą z odległych krajów, z obyczajami, stylami życia, ideami, zwyczajami różnymi od tych najbardziej nam znanych, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi!”.

Pokój jest możliwy

Wyraził pragnienie, „abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy”. Tradycyjnie wymienił kraje, które go potrzebują. Zaapelował do walczących stron w Ziemi Świętej o zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i udzielenie pomocy „ludziom, którzy są głodni i dążą do pokojowej przyszłości”.

Wspomniał o problemach Mjanmy, Libanu i Syrii, o Jemenie, który doświadcza „jednego z najgorszych «przedłużających się» kryzysów humanitarnych na świecie”. Prosił zmartwychwstałego Chrystusa o dar pokoju dla udręczonej Ukrainy i o to, aby pobudził „wszystkich zaangażowanych do kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Podkreślił potrzebę pojednania między Armenią a Azerbejdżanem, dążenia do zgody na Bałkanach Zachodnich. Nie zapomniał o państwach Afryki, „będących ofiarami przemocy i konfliktów, zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie i Sudanie Południowym”, ale również o napięciach w Sahelu, Rogu Afryki i regionie Wielkich Jezior, a także o chrześcijanach, „którzy w wielu miejscach nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary”.

- Żaden pokój nie jest możliwy tam, gdzie nie ma wolności religijnej, ani tam, gdzie nie ma wolności myśli i słowa oraz szacunku dla opinii innych osób. Żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia! Potrzeba zapewnienia przez każdy naród swej obrony nie może przerodzić się w powszechny wyścig zbrojeń – przekonywał Franciszek.

Oręże pokoju

Zaapelował „do wszystkich na świecie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby nie ulegali logice lęku, która zamyka, lecz wykorzystywali dostępne zasoby, aby pomagać potrzebującym, walczyć z głodem i wspierać inicjatywy promujące rozwój. - One są «orężem» pokoju: te, które budują przyszłość, zamiast siać śmierć! – podkreślił papież.

Przypomniał, że nie może nigdy zabraknąć „zasady humanitaryzmu jako fundamentu naszych codziennych działań”. - W obliczu okrucieństwa konfliktów, które dotykają bezbronnych cywilów, uderzają w szkoły i szpitale oraz w pracowników organizacji humanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie, że celem zniszczenia nie są obiekty, lecz ludzie – posiadający duszę i godność – stwierdził Franciszek.

W trwającym roku jubileuszowym zaapelował o uwolnienie jeńców wojennych i więźniów politycznych.

Na zakończenie życzył wszystkim „dobrych Świąt Wielkanocnych”.

Na placu św. Piotra zgromadziło się około 35 tys. wiernych z całego świata. Tysiące kwiatów dekorujących plac tradycyjnie pochodziło z Holandii.

pb, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe