Za nami rozstrzygnięcie XXI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność"

Dziś przed południem w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach rozdano nagrody w XXI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". W uroczystości wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Uroczystość wręczenia nagrod w Konkursie Wiedzy o NSZZ
Uroczystość wręczenia nagrod w Konkursie Wiedzy o NSZZ "Solidarność" / fot. M. Żegliński

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, że możemy być dziś razem i po raz kolejny nagradzać uczniów, którzy stanęli w szranki w tym konkursie

- powiedział do laureatów konkursu i gości przewodniczący Piotr Duda. Przewodniczący, jak co roku objął konkurs honorowym patronatem.

"Dziękuję, że promujecie Solidarność"

Podczas dzisiejszej uroczystości przypomniał, że kilka dni temu zakończyły się obrady XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu.

- To było święto NSZZ "Solidarność" i naszej związkowej demokracji. Ten Zjazd miał trzy główne zadania. Pierwsze to przyjęcie zmian w Statucie NSZZ "Solidarność". Zmian, które są konieczne, aby dobrze funkcjonować w różnych obszarach naszego państwa. Drugi aspekt to pożegnanie pana prezydenta Andrzeja Dudy po dziesięciu latach bardzo owocnej pracy pana prezydenta, przyjęciu bardzo wielu postulatów związanych z rynkiem pracy, polskimi pracownikami i związkowcami Solidarności. Trzeci aspekt zaś to inauguracja obchodów 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"

- dodał.

Wspomniał też o znaczeniu, jakie dla Solidarności miał pontyfikat niedawno zmarłego papieża Franciszka i o nadaniu przez niego Solidarności Patrona - Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę.

- Krzewienie wiedzy o Solidarności jest niezmiernie ważne dla Związku. Najważniejsze, że staramy się jako związkowcy swoją codzienną pracą pokazywać, że Związek funkcjonuje, że realizujemy testament pracowników, którzy strajkowali w 1980 roku

- powiedział.

- Wiedza o Solidarności to nie tylko wiedza historyczna, ale także wiedza o funkcjonowaniu Związku, o tym, jak jest on skonstruowany. Dziękuję Wam, że jako młodzi ludzie staracie się promować nasz Związek

- zwrócił się do uczestników konkursu.

"Trzeba pracować z młodymi"

Głównym punktem wydarzenia było rozdanie laureatom dyplomów i nagród. Nagrodzeni uczniowie szkół ponadpodstawowych musieli wykazać się wiedzą m.in. na temat historii Związku, funkcjonowania Solidarności w dzisiejszych czasach, ruchu związkowym w Polsce i na świecie oraz wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski. Do konkursu przystąpiło w tym roku aż 380 uczniów ze szkół funkcjonujących w województwie świętokrzyskim.

- To dla mnie wielka satysfakcja, że wbrew różnym opiniom młodzież garnie się do Solidarności. Poziom przygotowania, poziom wiedzy na temat Solidarności, na temat spraw społecznych, jest ogromna i co roku coraz wyższa

- powiedział po uroczystości Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

- Na dodatek w konkursie bierze udział młodzież z różnych środowisk. Nie tylko miejskich, bo wydaje się, że w mieście to jest naturalnie, tu widzą Solidarność. Są tu też uczniowie ze szkół, jak to mówimy, zupełnie prowincjonalnych, wiejskich. Nasza praca związkowa powinna być też pracą edukacyjną. Żeby Związek się rozwijał, trzeba pracować z młodymi. Oni są chętni, trzeba tylko do nich dotrzeć

- dodał.

Piotr Duda po rozdaniu nagród zaś podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że poziom konkursu jest bardzo wysoki. Co roku poszerza się także tematyka konkursowa.

- Takie konkursy na pewno pozwolą młodzieży przyswoić wiedzę o nie tylko o samej Solidarności, ale generalnie o prawach pracowniczch, dzieki czemu łatwiej im będzie odnaleźć się jako młodym pracownikiem na rynku pracy

- powiedział przewodniczący.

Szymon Kiełb, laureat pierwszego miejsca, powiedział po otrzmaniu nagrody, że konkurs nie należał do łatwych.

- Na pewno dużo siedzieliśmy nad tymi zagadnieniami. Myślę, że to solidne przygotowanie przyczyniło do sukcesu

- zaznaczył. Dodał, że do konkursu zgłosił się, ponieważ interesuje się historią najnowszą, w tym historią Solidarności.

Laureaci

1. miejsce: Szymon Kiełb – Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu

2. miejsce: Antoni Rudnicki – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie

3. miejsce: Anna Kos – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie; Adam Maćkowiak – Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu

4. miejsce: Barbara Smolarczyk – Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

5. miejsce: Anna Stachurska – V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach; Kacper Obarzanek – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie

6. miejsce: Alicja Świstak – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym; Dawid Ławiński – Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

7. miejsce: Oliwia Kogulec – II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach; Łucja Jachym – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie; Nikola Tomczyk – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie

 

 


 

POLECANE
Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji z ostatniej chwili
Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji

Małopolska policja przekazała, że wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych "za przekazanie informacji, która bezpośrednio doprowadzi do zatrzymania Tadeusza Dudy". Ponadto postępowanie zostało przejęte decyzją prokuratora okręgowego przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu.

Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić z ostatniej chwili
Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić

Nad Polskę nadciąga fala upałów. By przetrwać ten trudny czas, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jak wynika z najnowszych badań, to wcale nie woda najlepiej spełni to zadanie. Sprawdź, czym ją zastąpić.

Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Został zezłomowany z ostatniej chwili
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"

We wtorek prokurator generalny Adam Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotyczące stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z 2025 roku, gdzie próbował podważyć skład Sądu Najwyższego; został jednak bezlitośnie wypunktowany przez sędziów.

Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów? Wiadomości
Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów?

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest aż 138 965 osób z zaległościami za przejazdy bez biletu. Ich zobowiązania rosną. Kim są najczęściej gapowicze i w którym regionie jest ich najwięcej?

Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego

Mniej kursów, nowe trasy i zabytkowy tramwaj – w dwóch największych ośrodkach województwa kujawsko-pomorskiego wchodzą nowe zasady w komunikacji w związku z okresem wakacyjnym.

Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady z ostatniej chwili
Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady

Gizela Jagielska, lekarka związana ze szpitalem w Oleśnicy, złożyła rezygnację z pracy – poinformowała w mediach społecznościowych działaczka pro-life Kaja Godek. To właśnie Jagielska była w ostatnim czasie w centrum uwagi środowisk pro-life, gdyż to ona dokonała aborcji 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu, co wywołało oburzenie w kraju.

Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć! gorące
Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć!

W Parlamencie Europejskim odbyło się, z inicjatywy europosła PiS Arkadiusza Mularczyka i greckiego eurodeputowanego Emanuila Frangosa wysłuchanie publiczne „Zbrodnie wojenne i zadośćuczynienie – ochrona praworządności”. Podczas wysłuchania wybrzmiało mocne i niezwykle ważne wystąpienie dr Oskara Kidy – prawnika specjalizującego się w sprawach europejskich, który poruszył temat, o którym Bruksela woli milczeć: roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec za zbrodnie II wojny światowej.

Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą z ostatniej chwili
Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że zacznie ona obowiązywać od 7 lipca.

Krytyka Tuska w niemieckich mediach. Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz Wiadomości
Krytyka Tuska w niemieckich mediach. "Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz"

Niemiecki dziennik krytykuje polskiego premiera, opisując kampanię mającą na celu ponowne przeliczenie głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich. "Członkowie partii koalicyjnych szybko starali się stworzyć inne wrażenie niż Tusk". Jednak, jak zauważył dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, polski szef rządu "znany jest z tego, że sam wychodzi przed szereg".

Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku z ostatniej chwili
Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku

Wygląda na to, że kondycja polskiego przemysłu uległa znacznemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) dla sektora przemysłowego spadł w czerwcu do poziomu 44,8 pkt, znacznie poniżej neutralnej granicy 50 pkt i poniżej oczekiwań analityków, którzy szacowali wynik na poziomie 48,1 pkt. Jak wskazuje PKO BP, to najniższy wskaźnik od października 2023 roku i jednocześnie największy dwumiesięczny spadek od połowy 2022 roku.

REKLAMA

Za nami rozstrzygnięcie XXI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność"

Dziś przed południem w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach rozdano nagrody w XXI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". W uroczystości wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Uroczystość wręczenia nagrod w Konkursie Wiedzy o NSZZ
Uroczystość wręczenia nagrod w Konkursie Wiedzy o NSZZ "Solidarność" / fot. M. Żegliński

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, że możemy być dziś razem i po raz kolejny nagradzać uczniów, którzy stanęli w szranki w tym konkursie

- powiedział do laureatów konkursu i gości przewodniczący Piotr Duda. Przewodniczący, jak co roku objął konkurs honorowym patronatem.

"Dziękuję, że promujecie Solidarność"

Podczas dzisiejszej uroczystości przypomniał, że kilka dni temu zakończyły się obrady XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu.

- To było święto NSZZ "Solidarność" i naszej związkowej demokracji. Ten Zjazd miał trzy główne zadania. Pierwsze to przyjęcie zmian w Statucie NSZZ "Solidarność". Zmian, które są konieczne, aby dobrze funkcjonować w różnych obszarach naszego państwa. Drugi aspekt to pożegnanie pana prezydenta Andrzeja Dudy po dziesięciu latach bardzo owocnej pracy pana prezydenta, przyjęciu bardzo wielu postulatów związanych z rynkiem pracy, polskimi pracownikami i związkowcami Solidarności. Trzeci aspekt zaś to inauguracja obchodów 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"

- dodał.

Wspomniał też o znaczeniu, jakie dla Solidarności miał pontyfikat niedawno zmarłego papieża Franciszka i o nadaniu przez niego Solidarności Patrona - Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę.

- Krzewienie wiedzy o Solidarności jest niezmiernie ważne dla Związku. Najważniejsze, że staramy się jako związkowcy swoją codzienną pracą pokazywać, że Związek funkcjonuje, że realizujemy testament pracowników, którzy strajkowali w 1980 roku

- powiedział.

- Wiedza o Solidarności to nie tylko wiedza historyczna, ale także wiedza o funkcjonowaniu Związku, o tym, jak jest on skonstruowany. Dziękuję Wam, że jako młodzi ludzie staracie się promować nasz Związek

- zwrócił się do uczestników konkursu.

"Trzeba pracować z młodymi"

Głównym punktem wydarzenia było rozdanie laureatom dyplomów i nagród. Nagrodzeni uczniowie szkół ponadpodstawowych musieli wykazać się wiedzą m.in. na temat historii Związku, funkcjonowania Solidarności w dzisiejszych czasach, ruchu związkowym w Polsce i na świecie oraz wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski. Do konkursu przystąpiło w tym roku aż 380 uczniów ze szkół funkcjonujących w województwie świętokrzyskim.

- To dla mnie wielka satysfakcja, że wbrew różnym opiniom młodzież garnie się do Solidarności. Poziom przygotowania, poziom wiedzy na temat Solidarności, na temat spraw społecznych, jest ogromna i co roku coraz wyższa

- powiedział po uroczystości Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

- Na dodatek w konkursie bierze udział młodzież z różnych środowisk. Nie tylko miejskich, bo wydaje się, że w mieście to jest naturalnie, tu widzą Solidarność. Są tu też uczniowie ze szkół, jak to mówimy, zupełnie prowincjonalnych, wiejskich. Nasza praca związkowa powinna być też pracą edukacyjną. Żeby Związek się rozwijał, trzeba pracować z młodymi. Oni są chętni, trzeba tylko do nich dotrzeć

- dodał.

Piotr Duda po rozdaniu nagród zaś podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że poziom konkursu jest bardzo wysoki. Co roku poszerza się także tematyka konkursowa.

- Takie konkursy na pewno pozwolą młodzieży przyswoić wiedzę o nie tylko o samej Solidarności, ale generalnie o prawach pracowniczch, dzieki czemu łatwiej im będzie odnaleźć się jako młodym pracownikiem na rynku pracy

- powiedział przewodniczący.

Szymon Kiełb, laureat pierwszego miejsca, powiedział po otrzmaniu nagrody, że konkurs nie należał do łatwych.

- Na pewno dużo siedzieliśmy nad tymi zagadnieniami. Myślę, że to solidne przygotowanie przyczyniło do sukcesu

- zaznaczył. Dodał, że do konkursu zgłosił się, ponieważ interesuje się historią najnowszą, w tym historią Solidarności.

Laureaci

1. miejsce: Szymon Kiełb – Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu

2. miejsce: Antoni Rudnicki – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie

3. miejsce: Anna Kos – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie; Adam Maćkowiak – Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu

4. miejsce: Barbara Smolarczyk – Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

5. miejsce: Anna Stachurska – V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach; Kacper Obarzanek – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie

6. miejsce: Alicja Świstak – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym; Dawid Ławiński – Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

7. miejsce: Oliwia Kogulec – II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach; Łucja Jachym – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie; Nikola Tomczyk – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe