Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną

Jak poinformowały w środę niemieckie media m.in. agencja dpa, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i portal RND, powołując się na źródła w partii - politycy niemieckiej socjaldemokratycznej SPD zagłosowali za umową koalicyjną z CDU/CSU. Wcześniej na porozumienie z SPD zgodziło się CDU i CSU.
Otwiera to liderowi CDU Friedrichowi Merzowi drogę do objęcia urzędu kanclerza Niemiec i zaprzysiężenia ministrów jego gabinetu.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej
- Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat
- Awantura w TVP. Krzysztof Stanowski opublikował nagranie
- "Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
- Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla
Friedrich Merz przedstawił ministrów nowego niemieckiego rządu
Wcześniej przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz, który zostanie prawdopodobnie wybrany przez Bundestag już 6 maja, przedstawił swoich chadeckich ministrów. Z ramienia CDU i CSU w gabinecie Merza znajdzie się siedem osób, z czego czwórka to mężczyźni a trójka to kobiety.
Na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanie Johann Wadephul (CDU), co jest dla Polski dobra wiadomością. Wadephul odniósł się w latach 2018-2019 krytycznie do projektu gazociągu Nord Stream 2, który traktował nie tylko jako projekt gospodarczy, ale także element złej polityki zagranicznej. Podkreślił, że Niemcy muszą poważnie traktować obawy Polski, państw bałtyckich i Ukrainy, ponieważ projekt może odłączyć Ukrainę od dostaw gazu. Taka postawa świadczy o jego wrażliwości na interesy polityki bezpieczeństwa naszego kraju.
W styczniu 2023 roku Wadephul skrytykował kanclerza Olafa Scholza (SPD) za wahania w sprawie dostaw czołgów bojowych Leopard 2 na Ukrainę. Jednocześnie chwalił polską ofensywę wraz z Finlandią i Hiszpanią w celu dostarczenia czołgów Ukrainie. Wadephul podkreślił, że Polska aktywnie przewodzi w tej dziedzinie, podczas gdy Niemcy się za bardzo powstrzymują. Jego wypowiedzi odzwierciedla propolską postawę opartą na ścisłej współpracy transatlantyckiej.
Katherina Reiche ma zostać ministrem gospodarki – jako pierwsza szefowa resortu pochodząca z NRD. W latach 1998–2015 była posłanką do niemieckiego Bundestagu, w tym parlamentarnym sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Środowiska (2009–2013) i Federalnym Ministerstwie Transportu (2013–2015), a od 2020 r. była bardzo wpływową przewodniczącą zarządu innogy Westenergie GmbH (E.ON).
Gabinet Merza
Tekę ministra transportu ma przejąć poseł CDU do Bundestagu Patrick Schnieder z Nadrenii-Palatynatu. Natomiast poseł CDU do Bundestagu Nina Warken z Badenii-Wirtembergii zostanie ministrem zdrowia. Szefową resortu edukacji i rodziny ma być minister edukacji Szlezwiku-Holsztynu Karin Prien. Nowym ministrem ds. cyfryzacji ma zostać menedżer Karsten Wildberger, który był szefem Ceconomy, spółki matki sieci sklepów z elektroniką Media Markt i Saturn. Z kolei Wolfram Weimer, który ma zostać ministrem stanu ds. kultury w kancelarii kanclerza.