Bałtyk: energia i logistyka morska
Artykuł powstał we współpracy z ORLEN S.A.
Z przygotowanego przez Grupę ORLEN i Agencję S&P raportu wynika, że zakłady przemysłowe, obiekty użyteczności publicznej i gospodarstwa domowe zlokalizowane w regionie Morza Bałtyckiego zużywają jedną trzecią energii całej Unia Europejskiej. Jednocześnie łączny potencjał możliwych do budowy w tym regionie morskich i lądowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła (morskich i lądowych farm wiatrowych oraz elektrowni solarnych) wynosi 4,4 tys. TWh, to o 4,5 raza więcej niż wynosiła całkowita produkcja energii w regionie Bałtyku w 2023 roku. Policzono, że łączny potencjał Morza Bałtyckiego w obszarze morskiej energetyki wiatrowej wynosi 93 GW, z którego jedynie ok. 3 GW są wykorzystane. Dla porównania na Morzu Północnym wykorzystuje się 32 GW.
Dlatego też inwestycje w wykorzystanie OZE w regionie Morza Bałtyckiego stanowią jeden z filarów strategii biznesowej Grupy ORLEN. W lutym 2025 roku pierwsze statki rozpoczęły budowę fundamentów należącej do Grupy ORLEN i Northland Power pierwszej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku.
Grupa ORLEN ma też pięć kolejnych koncesji na Bałtyku rozwijanych przez ORLEN Neptun o łącznym potencjale ~5,2 GW. Jedna na Ławicy Słupskiej po sąsiedzku z Baltic Power, nazywa się Baltic East i cztery (tzw. Klaster 14.E) na Ławicy Odrzańskiej.
Koncern do 2035 roku planuje zainwestować do 380 miliardów złotych w budowę morskich farm wiatrowych, infrastrukturę gazową i nowe technologie, szczególnie w obszarze magazynowania energii.
Potrzebna synergia.
Rozwojowi OZE nie sprzyjają trudności związane z eksploatowaniem morza. Z przywołanego raportu wynika jednak, że zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami położonymi w regionie Morza Bałtyckiego: Polską, Niemcami, Danią, Szwecją, Finlandią, Litwą, Łotwą i Estonią, mogłoby się przyczynić do znacznej redukcji kosztów. Sam rozwój sieci interkonektorów energetycznych mógłby wygenerować oszczędności na poziomie 9 miliardów euro rocznie.
Region Bałtyku, ze względu na nagromadzenie przemysłu ciężkiego, może stać się także miejscem intensywnego rozwoju i komercjalizacji technologii wodorowych.
Bioróżnorodność Bałtyku
W zgodzie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu obok planów czerpania korzyści z Morza Bałtyckiego, ORLEN zadbał również o bioróżnorodność i ochronę tego ekosystemu. W tym celu, za pośrednictwem Fundacji ORLEN dla Pomorza, uruchomił program grantowy o wartości 4 mln złotych. Jego celem jest ochrona bioróżnorodności Morza Bałtyckiego, wspieranie inicjatyw minimalizujących negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko morskie oraz prowadzenie monitoringu i badań naukowych związanych z morzem.
Właśnie wyłoniono dziesięciu beneficjentów programu grantowego. Jednym z laureatów jest Stowarzyszenie Drapolicz zrzeszające ornitologów, pasjonatów natury i wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać ptasi świat. Członkowie organizacji zajmują się m.in. badaniem migracji ptaków i edukacją przyrodniczą. Pozyskany grant zostanie przeznaczony na badanie migracji jesiennej ptaków morskich. Prace te będą prowadzone m.in. przy wykorzystaniu zbudowanego w zeszłym roku stałego punktu obserwacyjnego, który znajduje się na wydmie położonej nieopodal Krynicy Morskiej. Punkt na co dzień jest dostępny dla wszystkich miłośników ptaków.
Baltic Power jest zaangażowane także w dwa projekty społeczne o lokalnym charakterze, w ramach których prowadzi działania dobrosąsiedzkie w Łebie i Choczewie. „Moc Bałtyku” to program grantowy skierowany do lokalnych organizacji działających na rzecz mieszkańców i mieszkanek Łeby. Baltic Power wspiera pomysły i inicjatywy, które integrują społeczność i przyczyniają się do jej rozwoju. Natomiast w ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem” mieszkańcy diagnozują swoje potrzeby, szukają najskuteczniejszych rozwiązań i w swoim gronie rekomendują przedsięwzięcia, które powinny otrzymać dofinansowanie.