Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury, która ma być "formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy". Jednak zdaniem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych obecny statut PG zniekształca prawdę na temat historii Górnego Śląska i udziału w niej osób narodowości niemieckiej.
Panteon Górnośląski w Katowicach Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim
Panteon Górnośląski w Katowicach / screen YT TVS

Co musisz wiedzieć:

  • Panteon Górnośląski to inicjatywa abp. Wiktora Skworca, który w tej sprawie zwrócił się do MKiDN w 2018 r.
  • Panteon otwarto w 2022 r.
  • Według mniejszości niemieckiej idea działania PG jest sprzeczna z podstawową ideą Unii Europejskiej.

 

 

Reprezentujący środowisko mniejszości niemieckiej Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSS-K) zwrócił się do Rady Programowej Panteonu Górnośląskiego w Katowicach o upamiętnienie w nim kilku postaci narodowości niemieckiej pochodzących z Górnego Śląska. 

 

Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim

Wśród proponowanych przez mniejszość nazwisk znalazł się m.in. Johan Kroll - współzałożyciel Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Josef von Euchendorff - poeta epoki romantyzmu, czy ks. Kart Ulitzka, który po wojnie współtworzył niemiecką CDU. Wniosek został odrzucony.

Zdaniem zarządu ZNSS-K, Panteon Górnośląski nie powinien deformować historii regionu, a idea jego działania jest sprzeczna z podstawową ideą Unii Europejskiej - "In varietate concordia" (Zjednoczeni w różnorodności).

Nie można mówić o wybitnych Górnoślązakach i pomijać przy tym tych wszystkich, którzy będąc Górnoślązakami uważali się także za Niemców, Czechów, Morawian lub definiowali się wyłącznie regionalnie, a może w ogóle nie dookreślali swej narodowości. Nie można mówić o Panteonie Górnośląskim w momencie, kiedy obejmuje tylko tych, którzy byli Polakami. Należałoby więc albo zmienić nazwę Panteonu i nazwać go wprost Panteonem Polskim na Górnym Śląsku albo doprowadzić do sytuacji, w której Panteon będzie pokazywał Górny Śląsk takim jakim był i jest - czyli tworzonym i ubogacanym przez ludzi różnych narodowości

- napisano w stanowisku ZNSS-K.

Zdaniem przedstawicieli mniejszości niemieckiej w Polsce, niezrozumiałe jest pomijanie przez instytucję kultury w gronie wybitnych postaci związanych z Górnym Śląskiem osób, które są narodowości innej niż polska.

 

Sprzeciw dyrektora Panteonu

W odpowiedzi na wniosek dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec wyjaśnił, że:

"proponowane przez Państwo osoby do włączenia w poczet osób zasłużonych (...) nie uzyskały rekomendacji Rady Programowej Panteonu Górnośląskiego". "(...) Rekomendacje Rady wynikają z Regulaminu Wyłaniania Postaci Zasłużonych Panteonu Górnośląskiego oraz ze statutu PG" 

- dodał.

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury, która ma być "formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy". 

Jak zaznacza w swoim piśmie dyrektor Kopiec, celem Panteonu jest: "upamiętnienie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski oraz upamiętnienie stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku oraz inspirowanie i moderowanie działań mających na celu upamiętnienie trzech Powstań Śląskich". Zwraca także uwagę na przewidziane w statucie instytucji upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa poprzez czczenie pamięci zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska.

 

Idea Panteonu

Panteon Górnośląski to inicjatywa arcybiskupa Wiktora Skworca, który w tej sprawie zwrócił się do MKiDN w 2018 r. Dwa lata później podpisano umowę, na mocy której powołano instytucję kultury prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z MKiDN, Urzędem Miasta Katowice i Archidiecezją Katowicką. Otwarto go w 2022 r.

Wśród statutowych celów Panteonu Górnośląskiego zapisano upamiętnienie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. oraz stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku, a także upamiętnianie trzech powstań śląskich z lat 1919, 1920 i 1921. Kolejne to upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy historycznej o Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej, upamiętnianie, zachowywanie i upowszechnianie pamięci o osobach „zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska” oraz „czynne uczestniczenie w budowie tożsamości narodowej oraz społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich”.

 

 


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury, która ma być "formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy". Jednak zdaniem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych obecny statut PG zniekształca prawdę na temat historii Górnego Śląska i udziału w niej osób narodowości niemieckiej.
Panteon Górnośląski w Katowicach Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim
Panteon Górnośląski w Katowicach / screen YT TVS

Co musisz wiedzieć:

  • Panteon Górnośląski to inicjatywa abp. Wiktora Skworca, który w tej sprawie zwrócił się do MKiDN w 2018 r.
  • Panteon otwarto w 2022 r.
  • Według mniejszości niemieckiej idea działania PG jest sprzeczna z podstawową ideą Unii Europejskiej.

 

 

Reprezentujący środowisko mniejszości niemieckiej Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSS-K) zwrócił się do Rady Programowej Panteonu Górnośląskiego w Katowicach o upamiętnienie w nim kilku postaci narodowości niemieckiej pochodzących z Górnego Śląska. 

 

Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim

Wśród proponowanych przez mniejszość nazwisk znalazł się m.in. Johan Kroll - współzałożyciel Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Josef von Euchendorff - poeta epoki romantyzmu, czy ks. Kart Ulitzka, który po wojnie współtworzył niemiecką CDU. Wniosek został odrzucony.

Zdaniem zarządu ZNSS-K, Panteon Górnośląski nie powinien deformować historii regionu, a idea jego działania jest sprzeczna z podstawową ideą Unii Europejskiej - "In varietate concordia" (Zjednoczeni w różnorodności).

Nie można mówić o wybitnych Górnoślązakach i pomijać przy tym tych wszystkich, którzy będąc Górnoślązakami uważali się także za Niemców, Czechów, Morawian lub definiowali się wyłącznie regionalnie, a może w ogóle nie dookreślali swej narodowości. Nie można mówić o Panteonie Górnośląskim w momencie, kiedy obejmuje tylko tych, którzy byli Polakami. Należałoby więc albo zmienić nazwę Panteonu i nazwać go wprost Panteonem Polskim na Górnym Śląsku albo doprowadzić do sytuacji, w której Panteon będzie pokazywał Górny Śląsk takim jakim był i jest - czyli tworzonym i ubogacanym przez ludzi różnych narodowości

- napisano w stanowisku ZNSS-K.

Zdaniem przedstawicieli mniejszości niemieckiej w Polsce, niezrozumiałe jest pomijanie przez instytucję kultury w gronie wybitnych postaci związanych z Górnym Śląskiem osób, które są narodowości innej niż polska.

 

Sprzeciw dyrektora Panteonu

W odpowiedzi na wniosek dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec wyjaśnił, że:

"proponowane przez Państwo osoby do włączenia w poczet osób zasłużonych (...) nie uzyskały rekomendacji Rady Programowej Panteonu Górnośląskiego". "(...) Rekomendacje Rady wynikają z Regulaminu Wyłaniania Postaci Zasłużonych Panteonu Górnośląskiego oraz ze statutu PG" 

- dodał.

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury, która ma być "formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy". 

Jak zaznacza w swoim piśmie dyrektor Kopiec, celem Panteonu jest: "upamiętnienie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski oraz upamiętnienie stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku oraz inspirowanie i moderowanie działań mających na celu upamiętnienie trzech Powstań Śląskich". Zwraca także uwagę na przewidziane w statucie instytucji upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa poprzez czczenie pamięci zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska.

 

Idea Panteonu

Panteon Górnośląski to inicjatywa arcybiskupa Wiktora Skworca, który w tej sprawie zwrócił się do MKiDN w 2018 r. Dwa lata później podpisano umowę, na mocy której powołano instytucję kultury prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z MKiDN, Urzędem Miasta Katowice i Archidiecezją Katowicką. Otwarto go w 2022 r.

Wśród statutowych celów Panteonu Górnośląskiego zapisano upamiętnienie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. oraz stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku, a także upamiętnianie trzech powstań śląskich z lat 1919, 1920 i 1921. Kolejne to upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy historycznej o Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej, upamiętnianie, zachowywanie i upowszechnianie pamięci o osobach „zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska” oraz „czynne uczestniczenie w budowie tożsamości narodowej oraz społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich”.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe