Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Co musisz wiedzieć?
- 75 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowano tylko jednego dnia – 12 maja.
- Strefa buforowa wciąż obowiązuje i obejmuje ponad 78 km granicy.
- Monitoring granicy jest już kompletny, dzięki czemu cała wschodnia granica w Podlaskiem objęta jest elektroniczną ochroną.
- Funkcjonariusze są atakowani przez migrantów, a pojazdy Straży Granicznej bywają uszkadzane.
Straż Graniczna wydała komunikat
We wtorek Straż Graniczna przedstawiła raport z ostatnich wydarzeń na granicy z Białorusią.
12 maja na granicy z Białorusią odnotowano 75 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Wobec 4 osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby
– podaje Straż Graniczna.
W stronę polskich patroli rzucano kamieniami. Uszkodzono pojazd SG
– poinformowano w komunikacie.
- Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel
- Papież Leon XIV odwrócił się od tęczowej flagi. To nagranie obiega świat
- Brytyjski ''Daily Mail'' zdecydował. Polskie miasto pierwsze w rankingu
- Kiedy wróci ciepło? Nowy komunikat IMGW
- On chce być prezydentem tylko niektórych Polaków
- Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa
- „Rz”: Potężne kłopoty Mariana Banasia
Strefa buforowa przedłużona i rozszerzona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni. Na tym jednak nie koniec, w rozporządzeniu ogłoszonym 7 marca 2025 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło czas obowiązywania strefy o następne 90 dni.
Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek, 10 marca br.
– przekazało MSWiA w komunikacie.
Według danych ministerstwa strefa objęta zakazem przebywania została rozszerzona i obejmuje długość granicy na odcinku 78,29 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 59,24 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 15,26 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody strefa jest szersza i wynosi ok. 2 km, a na odcinku ok. 3,79 km jej szerokość w głąb kraju to ok. 4 km.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Ostatnio Straż Graniczna poinformowała o ukończeniu kolejnego etapu zabezpieczeń. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Straż Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej
– podała Straż w komunikacie.
Cały odcinek polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim jest już objęty nowoczesnym monitoringiem.
1⃣2⃣ maja na granicy z 🇧🇾 odnotowano 7⃣5⃣ prób nielegalnego przedostania się do 🇵🇱. Wobec 4⃣ osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano 3⃣ osoby. W stronę 🇵🇱 patroli rzucano kamieniami. Uszkodzono pojazd SG.#BezpiecznaGranica pic.twitter.com/BqNpMXvRaP
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) May 13, 2025