Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.
Z ostatniej chwili! Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena
Z ostatniej chwili! / grafika własna

- Krytyczna decyzja Departamentu Handlu USA. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli zasady prezydenta Bidena dotyczące dyfuzji AI. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA–Polska. Kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI.

- pisze Karol Nawrocki publikując dokument Departamentu Handlu USA.

O podnoszeniu sprawy ograniczeń na eksport chipów w rozmowach z administracją Trumpa, Karol Nawrocki mówił jeszcze podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

- Departament Handlu (DOC) zainicjował dziś uchylenie przepisów administracji Bidena dotyczących dyfuzji sztucznej inteligencji (AI Diffusion Rule), ogłaszając jednocześnie dodatkowe kroki mające na celu wzmocnienie kontroli eksportu półprzewodników na całym świecie.

- czytamy w dokumencie.

 

Komentarze

- Pilne! Sukces wizyty Nawrockiego w Białym Domu! Cofnięto ograniczenia eksportu technologii AL do Polski.

- komentuje poseł Urszula Rusecka.

- To jest news!

- komentuje Miłosz Lodowski.

- W Polsce opozycja prowadzi politykę zagraniczną, a koalicji kaczki rzucają chleb w parku.

- komentuje Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

- Wielki sukces Karola Nawrockiego! Tę sprawę bardzo mocno stawiał podczas rozmów w Białym Domu. Otrzymaliśmy wtedy obietnicę pozytywnego załatwienia tej kwestii.

- komentuje europoseł PiS Adam Bielan.

 

Decyzja administracji Bidena

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Joe Bidena Polska została w styczniu objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ograniczeniom nie poddano 18 krajów, określonych w dokumentach Departamentu Stanu jako kluczowi sojusznicy USA. Polska nie załapała się na tę listę.

Wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje [gdzie wskazano m.in. Polskę – red.] powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji. A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI. (…) Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

– pisał na platformie X ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją prof. Piotr Sankowski

AI jest dla zarządu, dla Pana Panie Areczku tylko rynek zbytu dla naszych rozwiązań. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania mogą nakupić sprzętu do trenowania AI, Polska może kupić tyle, ile pozwoli US Wielki brat. Tak oto wepchnięto nas do drugiej ligi nowoczesnych technologii. To tak jakby kiedyś wprowadzono nam embargo na stal. Przerażające, ze te informacje się potwierdziły

– komentowała dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Wittenberg.

Brukselski serwis Politico stwierdzał, że "Polska może być najbardziej znaczącą ofiarą" decyzji USA.

 

Jest oświadczenie NVIDIA

W związku z powyższym firma NVIDIA opublikowała oświadczenie. W komunikacie podkreślono, że "przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie". 

Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży popularnych komputerów i oprogramowania – kluczowych czynników innowacji i wzrostu gospodarczego. Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie AI, wspierając środowisko, w którym przemysł amerykański mógł konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt AI stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w najnowocześniejszej technologii. Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt AI, aby rozwijać opiekę zdrowotną, rolnictwo, produkcję, edukację i niezliczone inne dziedziny, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana na amerykańskiej technologii, adopcja AI na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju i za granicą

– wskazywała NVIDIA. 

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "ten globalny postęp jest teraz zagrożony", gdyż "administracja Bidena stara się teraz ograniczyć dostęp do popularnych aplikacji komputerowych za pomocą bezprecedensowej i błędnej zasady «AI Diffusion», która grozi wykolejeniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie".

Pod koniec urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki za pomocą ponad 200-stronicowego bagna regulacyjnego, opracowanego w tajemnicy i bez odpowiedniej kontroli ustawodawczej. To daleko idące przekroczenie uprawnień narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, w jaki sposób wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i tłumić konkurencję – siłę napędową innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi zmarnowaniem ciężko wywalczonej przewagi technologicznej Ameryki

– komentowała NVIDIA.

W dalszej części oświadczenia podkreślano, że "choć te zasady są ukryte pod płaszczykiem «antychińskich» działań, nie przyczynią się w żaden sposób do poprawy bezpieczeństwa USA". 

Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast złagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena jedynie osłabią globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacyjność, która zapewniła USA przewagę

– wskazywała korporacja i dodaje, że "chociaż zasady nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podważają interesy USA". 

 


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.
Z ostatniej chwili! Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena
Z ostatniej chwili! / grafika własna

- Krytyczna decyzja Departamentu Handlu USA. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli zasady prezydenta Bidena dotyczące dyfuzji AI. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA–Polska. Kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI.

- pisze Karol Nawrocki publikując dokument Departamentu Handlu USA.

O podnoszeniu sprawy ograniczeń na eksport chipów w rozmowach z administracją Trumpa, Karol Nawrocki mówił jeszcze podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

- Departament Handlu (DOC) zainicjował dziś uchylenie przepisów administracji Bidena dotyczących dyfuzji sztucznej inteligencji (AI Diffusion Rule), ogłaszając jednocześnie dodatkowe kroki mające na celu wzmocnienie kontroli eksportu półprzewodników na całym świecie.

- czytamy w dokumencie.

 

Komentarze

- Pilne! Sukces wizyty Nawrockiego w Białym Domu! Cofnięto ograniczenia eksportu technologii AL do Polski.

- komentuje poseł Urszula Rusecka.

- To jest news!

- komentuje Miłosz Lodowski.

- W Polsce opozycja prowadzi politykę zagraniczną, a koalicji kaczki rzucają chleb w parku.

- komentuje Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

- Wielki sukces Karola Nawrockiego! Tę sprawę bardzo mocno stawiał podczas rozmów w Białym Domu. Otrzymaliśmy wtedy obietnicę pozytywnego załatwienia tej kwestii.

- komentuje europoseł PiS Adam Bielan.

 

Decyzja administracji Bidena

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Joe Bidena Polska została w styczniu objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ograniczeniom nie poddano 18 krajów, określonych w dokumentach Departamentu Stanu jako kluczowi sojusznicy USA. Polska nie załapała się na tę listę.

Wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje [gdzie wskazano m.in. Polskę – red.] powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji. A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI. (…) Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

– pisał na platformie X ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją prof. Piotr Sankowski

AI jest dla zarządu, dla Pana Panie Areczku tylko rynek zbytu dla naszych rozwiązań. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania mogą nakupić sprzętu do trenowania AI, Polska może kupić tyle, ile pozwoli US Wielki brat. Tak oto wepchnięto nas do drugiej ligi nowoczesnych technologii. To tak jakby kiedyś wprowadzono nam embargo na stal. Przerażające, ze te informacje się potwierdziły

– komentowała dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Wittenberg.

Brukselski serwis Politico stwierdzał, że "Polska może być najbardziej znaczącą ofiarą" decyzji USA.

 

Jest oświadczenie NVIDIA

W związku z powyższym firma NVIDIA opublikowała oświadczenie. W komunikacie podkreślono, że "przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie". 

Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży popularnych komputerów i oprogramowania – kluczowych czynników innowacji i wzrostu gospodarczego. Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie AI, wspierając środowisko, w którym przemysł amerykański mógł konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt AI stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w najnowocześniejszej technologii. Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt AI, aby rozwijać opiekę zdrowotną, rolnictwo, produkcję, edukację i niezliczone inne dziedziny, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana na amerykańskiej technologii, adopcja AI na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju i za granicą

– wskazywała NVIDIA. 

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "ten globalny postęp jest teraz zagrożony", gdyż "administracja Bidena stara się teraz ograniczyć dostęp do popularnych aplikacji komputerowych za pomocą bezprecedensowej i błędnej zasady «AI Diffusion», która grozi wykolejeniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie".

Pod koniec urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki za pomocą ponad 200-stronicowego bagna regulacyjnego, opracowanego w tajemnicy i bez odpowiedniej kontroli ustawodawczej. To daleko idące przekroczenie uprawnień narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, w jaki sposób wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i tłumić konkurencję – siłę napędową innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi zmarnowaniem ciężko wywalczonej przewagi technologicznej Ameryki

– komentowała NVIDIA.

W dalszej części oświadczenia podkreślano, że "choć te zasady są ukryte pod płaszczykiem «antychińskich» działań, nie przyczynią się w żaden sposób do poprawy bezpieczeństwa USA". 

Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast złagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena jedynie osłabią globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacyjność, która zapewniła USA przewagę

– wskazywała korporacja i dodaje, że "chociaż zasady nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podważają interesy USA". 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe