Sejm za Parkiem Narodowym Doliny Dolnej Odry. To zagrożenie dla żeglugi śródlądowej?

Co musisz wiedzieć?
- Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.
- Park ma objąć ponad 3,8 tys. ha w woj. zachodniopomorskim, z siedzibą w Gryfinie, a jego utworzenie planowane jest na 11 listopada 2025 r.
- Krytycy ostrzegają przed ryzykiem dla żeglugi i konkurencyjności portów.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że żegluga ma pozostać bez zmian.
Sejm za utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry
Park Narodowy Dolnej Odry zgodnie z założeniami ma objąć ponad 3,8 tys. ha w województwie zachodniopomorskim. Siedzibą nowego parku ma być Gryfino i miałby zostać utworzony 11 listopada tego roku. Zgodnie z uzasadnieniem ustawy nowy park narodowy tworzy się w celu m.in. zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych oraz przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 226 posłów, 198 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Park narodowy jest zagrożeniem dla żeglugi śródlądowej?
Kapitan Andrzej Podgórski, redaktor naczelny serwisu zegluga-rzeczna.pl oraz rzecznik Rady Kapitanów, stwierdził w lutym 2025 roku, że do projektowanego parku przylega około 30 kilometrów Odrzańskiej Drogi Wodnej i jest to kluczowy odcinek, jeśli chodzi o dostęp do portów Szczecin–Świnoujście dla polskiej floty śródlądowej.
Podgórski zwrócił uwagę na trudne do oszacowania straty dla polskiej gospodarki w przypadku wykluczenia możliwości uprawiania żeglugi przez granicę projektowanego parku.
"Po myśli strony niemieckiej"
O potencjalnym niebezpieczeństwie dla żeglugi śródlądowej związanym z utworzeniem mówił także w rozmowie z Radiem Maryja poseł PiS i były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Polityk PiS powiedział, że "nie ma żadnego sensu, żeby w miejscach zindustrializowanych, przede wszystkim w obszarze Polski Zachodniej, która leży na głównych traktach komunikacyjnych do portu Szczecin–Świnoujście, podejmować taką decyzję, czyli tworzyć park narodowy".
– Jest to bezwzględnie po myśli strony niemieckiej, a więc Berlina, której zależy na tym, aby nie rozwijała się Polska Zachodnia, aby konkurencyjność portu Szczecin–Świnoujście była znacznie gorsza niż portów niemieckich – oświadczył.
- Niemcy chcą monopolizować mur antydronowy na wschodniej flance NATO?
- Tusk poda się do dymisji? Znamienne słowa
- Zapowiadała podpalenia polskich obiektów. Za Tuska reprezentuje Polskę na konferencji bezpieczeństwa
- „Polska to nie żerowisko dla pijaków z SKW”. Cenckiewicz mocno odpowiada na publikację „Rz”
- Nieoficjalnie: Duże zmiany w PO. Nowy „faworyt” Tuska
- Przełomowe orzeczenie TK: brak publikacji w Dzienniku Ustaw nie blokuje wejścia w życie wyroków TK
Ministerstwo: Nie wierz fake newsom o zatrzymaniu żeglugi na Odrze
Do całej sprawy odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które fake newsami nazywa informacje o tym, jakoby z powodu powołania Parku Narodowego Dolny Dolnej Odry zmienią się zasady żeglugi na rzece. Podkreślono, że "Park Narodowy nie zmieni nic w sposobie użytkowania rzek w okolicy".
"Utworzenie parku nie zakłóci funkcjonowania żeglugi"
"Żegluga w okolicach Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry będzie możliwa, ponieważ granice planowanego parku ani jego otuliny nie obejmują głównych ramion Odry – Odry Zachodniej i Regalicy, na których nadal będzie można poruszać się statkami na dotychczasowych zasadach. Utworzenie parku nie zakłóci funkcjonowania żeglugi ani nie zatrzyma istniejącego szlaku żeglugowego" – przekazano w komunikacie.