Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków

W minionym roku w hotelach w Fatimie zanotowano rekordową liczbę zarezerwowanych noclegów – 1,3 mln.
Napływający do placówek hotelarskich w regionie Fatimy przybysze to w zdecydowanej większości pielgrzymi, którzy chcą odwiedzić znajdujące się tam sanktuarium Matki Bożej Różańcowej
- powiedział w rozmowie z lizboński ekspert ds. nieruchomości i hotelarstwa Abel Monteiro.
- Kolejne złamanie ciszy wyborczej. Poseł KO wyjaśnia: "Post na X opublikował się sam"
- Dantejskie sceny podczas protestu Ruchu Obrony Granic w Niemczech. Niemcy przeszukują Polaków
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Ważny komunikat
- Niezwykłe znalezisko polskich archeologów. Ofiary brutalnej napaści sprzed 1000 lat
- Komunikat dla mieszkańców Gołdapi
- Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB "Zapora": Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie
- Żałoba w świecie filmu. Nie żyje amerykański aktor
- Morderstwo na kampusie UW. Nowe informacje o sprawcy ataku
Pielgrzymi zostają w tym niezwykłym miejscu na dłużej
Współwłaściciel firmy Adapt, prowadzącej m.in. wynajem placówek noclegowych na terenie Portugalii, wskazał na nasilający się fenomen dłuższych wizyt pielgrzymów w Fatimie i jej okolicach.
„O ile w przeszłości docierający do sanktuarium pątnicy zazwyczaj zostawali tam na kilka godzin, to dziś ich pobyt jest kilkudniowy. Przyczyną tego zjawiska jest szybko rozrastająca się w rejonie sanktuarium baza hotelowa
- dodał Monteiro, przypominając, że bez stale obecnych pielgrzymów Fatima byłaby „tylko małą miejscowością, liczącą zaledwie 12 tys. mieszkańców”.
Z opinią tą zgadza się Patricia Duarte, rzeczniczka prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, potwierdzając zmiany zachowań pątników napływających do tego portugalskiego miejsca kultu maryjnego.
W przeszłości pielgrzymi docierający do Fatimy zazwyczaj nocowali tu rzadko. Z reguły docierali autokarami na kilka godzin, będąc zakwaterowanymi w dużych portugalskich miastach, takich jak Lizbona, Coimbra czy Porto. Dziś zostają tu dłużej”
- powiedziała Duarte.
Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków
Odnotowała, że wśród ponad 6,2 mln pielgrzymów, którzy w ubiegłym roku dotarli do Fatimy, było 24,2 tys. pątników z Polski. To rekordowe grono polskich pątników w tym portugalskim sanktuarium.
Polaków było tu zapewne więcej, gdyż nasze sanktuarium nie jest w stanie policzyć pielgrzymów docierających tu indywidualnie bądź w małych grupach. W tym roku nie ustaje masowy napływ Polaków do Fatimy. Podobnie, jak w minionym roku stanowią oni tu drugą po Hiszpanach najliczniejszą nację z zagranicy
- dodała Duarte.
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. i trwały przez pół roku. Co miesiąc trójce dzieci miejscowych rolników objawiała się Matka Boża przekazując im przesłanie o konieczności nawrócenia ludzkości i zachętę do modlitwy o pokój na świecie.
Historia fatimskich objawień
Objawienia w Fatimie są jednymi z kilkunastu uznanych przez Kościół katolicki objawień maryjnych oraz miejscem częstych wizyt papieży. Od czasu pierwszej wizyty w sanktuarium Pawła VI przybywali tam inni przywódcy Kościoła: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek.
Najczęściej, trzykrotnie odwiedzał portugalskie sanktuarium św. Jan Paweł II. Pochodzący z Polski papież docierał do Fatimy w 1982 r., 1991 r. i 2000 r. Za każdym razem podczas swoich wizyt przypominał, że jego sentyment związany z tym miejscem wynika z przeżycia zamachu z 13 maja 1981 r. Cudowne uratowanie przypisywał wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej, której wspomnienie było obchodzone w dniu zamachu.