Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej

- W Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - powiedział bp Arkadiusz Okroj. W ingresie nowego biskupa toruńskiego do katedry uczestniczyło ponad 20 biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane i liczni świeccy.
Bp Arkadiusz Okroj Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej
Bp Arkadiusz Okroj / PAP/Mikołaj Kuras

Ingres do katedry w Toruniu

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, kard. Ladislav Nemet z Serbii, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Obecni byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze uczelni wyższych, a także reprezentanci Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Dotychczasowy administrator diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki zwracając się do nowego pasterza diecezji toruńskiej powiedział: "Stajemy przy Tobie gotowi do drogi jako pielgrzymi nadziei, ufni że razem przeżyjemy święty czas nowego ducha i nowych świateł".

Następnie kanclerz kurii toruńskiej odczytał bullę nominacyjną poprzedniego jeszcze papieża, w której Franciszek powołał bp. Arkadiusza Okroja na urząd biskupa toruńskiego. - Czcigodny Bracie, jesteś już świadom ciężaru i odpowiedzialności biskupiej, które codziennie dzielisz razem z nami w służbie głoszenia Ewangelii, a także udowodniłeś, że masz serce prawdziwego pasterza – napisał Ojciec Święty.

Po odczytaniu bulli nuncjusz apostolski przekazał nowemu biskupowi toruńskiemu pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji, a przedstawiciele różnych stanów diecezji toruńskiej złożyli nowemu pasterzowi homagium, jako wyraz czci i gotowości do współpracy w dziele ewangelizacji.

W swojej homilii nowy biskup toruński podkreślił, że w obliczu nowych wyzwań w serce wkrada się niepokój zrodzony ze świadomości, że trzeba wejść w nową rzeczywistość. - Lubimy mieć życie poukładane, przewidywalne, a tu trzeba wejść w nową rzeczywistość i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – mówił 58-letni biskup Okroj. 

Hierarcha zaznaczył, że budzą się w nim podobne emocje jak w Piotrze, który dorósł do miłości Najwyższego Pasterza. - Ewangelia dzisiejsza mówi: nie patrz na problemy bo one same się tobie ukażą, ale patrz na miłość Jezusa, który pomoże ci budować ten Kościół. Patrz jak piękny Kościół ci powierzam, nie możesz go nie ukochać – mówił biskup.

Zaznaczył, że Kościół toruński to piękny Kościół, z którego rozlega się nie tylko głos Radia Maryja, ale, że to niezwykła polifonia: to głos środowiska uniwersyteckiego, głos intelektualistów, głos duszpasterstwa akademickiego oraz głos różnych wspólnot działających w parafiach. 

Nowy biskup toruński wskazał, że nieustannie musimy w sobie kształtować autentyczną mentalność katolika, który jest człowiekiem otwartym na prawdę. - Mentalność ta zakłada pokorę, bo pycha zamyka, ocenia, wyklucza. Potrzeba pokory, by otworzyć swoje serce i otworzyć się na źródło miłości, źródło wielkiej mocy – wskazał. Otwierając się trzeba przekraczać granice - najpierw w samym sobie: granice lenistwa, lęków, kompleksów, wątpliwości, nieśmiałości i w ten sposób otwierać się na mądrość, która może nas wyzwolić. - Kiedy otworzę się na Boga, na jego prawdę to sam stanę się głosem katolickim, który idąc głosi Ewangelię. Pragnę, by diecezja toruńska była Kościołem uczniów, którzy idąc będą świadkami Ewangelii. Chcę, by był to Kościół ciągłej formacji – dodał bp Okroj.

Duchowny wskazał na postać bł. Stefana Frelichowskiego. "Potrzebujemy jego odwagi, by odpowiedzieć na głos Boga" – powiedział bp Okroj wskazując na to, że kapłan nie może być tylko poczciwy - on ma być święty. Kapłan ma wyjść i szukać ludzi zwłaszcza zagubionych. 

- Trzeba budować w parafiach kulturę zaufania, zachęcać do rozwoju talentów. Duchowni nie powinni wyręczać świeckich, ale ich inspirować, dodawać im odwagi do podejmowania nowych inicjatyw. Tak buduje się Kościół żywy, odpowiedzialny Kościół nieustającej pomocy – wskazał biskup toruński. Jest to ważne ponieważ, jak dodał, wśród nas żyją ludzie, którzy nie doświadczyli piękna Kościoła, często poranieni i uwikłani w grzech.

Podkreślając zasługi wielkiego Torunianina Mikołaja Kopernika podkreślił, że przyczynił się on do nowego spojrzenia na świat i dokonał wielkiego przewrotu. Podobnie w Kościele potrzeba nam wielkiego przewrotu. - Nikt z nas sam nie da rady, ale w Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - zakończył.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP. Następnie głos zabrał Nuncjusz Apostolski w Polsce, który życzył, by Jezus Chrystus Dobry Pasterz upodabniał bp. Arkadiusza do siebie dla dobra powierzonej mu owczarni. Słowo duchowego wsparcia skierował także abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Ingres biskupa toruńskiego Arkadiusza Okroja odbył się dokładnie w 33. rocznicę święceń kapłańskich nowego pasterza diecezji toruńskiej.

Biskup Okroj

Arkadiusz Okroj urodził się 27 maja 1967 roku w Kartuzach. Od czasu pierwszej Komunii św. Arkadiusz Okroj był ministrantem. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 6 czerwca 1992 roku. Był wikariuszem na dwóch placówkach: w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu w latach 1992 – 1996 oraz w parafii św. Józefa w Wygodzie w latach 1996 – 1997. Następnie odbył studia stacjonarne z zakresu teologii duchowości na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone doktoratem w 2002 roku.

Od roku 2000 do roku 2010 ks. dr Arkadiusz Okroj był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1 lipca 2010 roku sprawował urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Ponadto od 1995 roku przez kilka lat był przewodnikiem grupy z rejonu Świecia w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Kierował formacją Stanu Dziewic w diecezji pelplińskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem rekolekcji ewangelizacyjnych dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin.

Od 2006 roku działa w pracach Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, od 2010 r. jest przewodniczącym tejże podkomisji. Był wykładowcą teologii życia wewnętrznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

12 lutego 2019 roku papież Franciszek mianował ks. prałata doktora Arkadiusza Okroja biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a 5 kwietnia 2025 roku biskupem toruńskim.

xpb


 

POLECANE
Polscy kibice mieli ściągnąć flagę LGBT w Helsinkach i dostać brawa od miejscowych. Jest nagranie Wiadomości
Polscy kibice mieli ściągnąć flagę LGBT w Helsinkach i dostać brawa od miejscowych. Jest nagranie

W sieci pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać polskiego kibica, który miał ściągnąć flagę LGBT. Mężczyzna miał także otrzymać brawa od miejscowych.

Imigrancka młodzież w UE się radykalizuje. Rośnie ryzyko zamachów pilne
Imigrancka młodzież w UE się radykalizuje. Rośnie ryzyko zamachów

W 2024 roku 18 proc. osób objętych zgłoszeniami dotyczącymi zagrożeń terrorystycznych w Belgii stanowiły osoby niepełnoletnie – wynika z opublikowanego w czwartek rocznego raportu OCAD, Państwowego Centrum Analizy Zagrożeń.

Polska spłaca UE odsetki ukraińskiego długu. Ministerstwo Finansów potwierdza pilne
Polska spłaca UE odsetki ukraińskiego długu. Ministerstwo Finansów potwierdza

"Podczas, gdy deficyt budżetowy na 2025 r. wyniesie w Polsce 289 miliardów złotych, Ministerstwo Finansów potwierdza - w odpowiedzi na moją interwencję poselską - że Polska wzięła na siebie spłatę odsetek za pożyczkę Ukrainy z Komisją Europejską!" - ujawnia w mediach społecznościowych poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek, dołączając dokument.

Lekcja dla Polski. Jaki ostrzega przed skutkami polityki migracyjnej Wiadomości
"Lekcja dla Polski". Jaki ostrzega przed skutkami polityki migracyjnej

- Bardzo ważne jest to, żeby Polska uczyła się nie na swoich, ale na czyichś błędach - powiedział Patryk Jaki ostrzegając przed skutkami polityki migracyjnej.

Milionerzy od jesieni przechodzą do innej stacji. Ruszyły castingi z ostatniej chwili
"Milionerzy" od jesieni przechodzą do innej stacji. Ruszyły castingi

"Milionerzy" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych teleturniejów w historii polskiej telewizji. Po ponad ćwierćwiecznym pobycie na antenie TVN, trafi do Polsatu.

Katastrofa samolotu w Indiach. Jest jeden ocalały pasażer Wiadomości
Katastrofa samolotu w Indiach. Jest jeden ocalały pasażer

Jedna osoba przeżyła katastrofę samolotu w Ahmadabadzie – to 40-letni Brytyjczyk indyjskiego pochodzenia, Vishwash Kumar Ramesh.

W USA rusza nowy program imigracyjny: można dostać kartę stałego pobytu za 5 mln dolarów Wiadomości
W USA rusza nowy program imigracyjny: można dostać kartę stałego pobytu za 5 mln dolarów

Prezydent Donald Trump właśnie uruchomił nowy program imigracyjny – tzw. „Kartę Trumpa”. Formuła kosztująca 5 mln dolarów oferuje uprzywilejowaną ścieżkę do otrzymania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy transport do Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Przyjechało nim 728 Polaków tylko u nas
Pierwszy transport do Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Przyjechało nim 728 Polaków

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który przybył do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu 14 czerwca 1940 r. Decyzją Sejmu RP od dziewiętnastu lat 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Wczoraj premier zapowiedział rozliczenia – dziś zatrzymano kolejną osobę w sprawie RARS Wiadomości
Wczoraj premier zapowiedział "rozliczenia" – dziś zatrzymano kolejną osobę w sprawie RARS

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie Dominika B. w związku ze śledztwem dotyczącym Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) - poinformował w czwartek rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński.

Prokurator i policja weszli do siedziby NBP. Jest komunikat banku centralnego z ostatniej chwili
Prokurator i policja weszli do siedziby NBP. Jest komunikat banku centralnego

Do siedziby Narodowego Banku Polskiego wszedł prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie w asyście funkcjonariuszy policji.

REKLAMA

Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej

- W Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - powiedział bp Arkadiusz Okroj. W ingresie nowego biskupa toruńskiego do katedry uczestniczyło ponad 20 biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane i liczni świeccy.
Bp Arkadiusz Okroj Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry toruńskiej
Bp Arkadiusz Okroj / PAP/Mikołaj Kuras

Ingres do katedry w Toruniu

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, kard. Ladislav Nemet z Serbii, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Obecni byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze uczelni wyższych, a także reprezentanci Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Dotychczasowy administrator diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki zwracając się do nowego pasterza diecezji toruńskiej powiedział: "Stajemy przy Tobie gotowi do drogi jako pielgrzymi nadziei, ufni że razem przeżyjemy święty czas nowego ducha i nowych świateł".

Następnie kanclerz kurii toruńskiej odczytał bullę nominacyjną poprzedniego jeszcze papieża, w której Franciszek powołał bp. Arkadiusza Okroja na urząd biskupa toruńskiego. - Czcigodny Bracie, jesteś już świadom ciężaru i odpowiedzialności biskupiej, które codziennie dzielisz razem z nami w służbie głoszenia Ewangelii, a także udowodniłeś, że masz serce prawdziwego pasterza – napisał Ojciec Święty.

Po odczytaniu bulli nuncjusz apostolski przekazał nowemu biskupowi toruńskiemu pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji, a przedstawiciele różnych stanów diecezji toruńskiej złożyli nowemu pasterzowi homagium, jako wyraz czci i gotowości do współpracy w dziele ewangelizacji.

W swojej homilii nowy biskup toruński podkreślił, że w obliczu nowych wyzwań w serce wkrada się niepokój zrodzony ze świadomości, że trzeba wejść w nową rzeczywistość. - Lubimy mieć życie poukładane, przewidywalne, a tu trzeba wejść w nową rzeczywistość i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – mówił 58-letni biskup Okroj. 

Hierarcha zaznaczył, że budzą się w nim podobne emocje jak w Piotrze, który dorósł do miłości Najwyższego Pasterza. - Ewangelia dzisiejsza mówi: nie patrz na problemy bo one same się tobie ukażą, ale patrz na miłość Jezusa, który pomoże ci budować ten Kościół. Patrz jak piękny Kościół ci powierzam, nie możesz go nie ukochać – mówił biskup.

Zaznaczył, że Kościół toruński to piękny Kościół, z którego rozlega się nie tylko głos Radia Maryja, ale, że to niezwykła polifonia: to głos środowiska uniwersyteckiego, głos intelektualistów, głos duszpasterstwa akademickiego oraz głos różnych wspólnot działających w parafiach. 

Nowy biskup toruński wskazał, że nieustannie musimy w sobie kształtować autentyczną mentalność katolika, który jest człowiekiem otwartym na prawdę. - Mentalność ta zakłada pokorę, bo pycha zamyka, ocenia, wyklucza. Potrzeba pokory, by otworzyć swoje serce i otworzyć się na źródło miłości, źródło wielkiej mocy – wskazał. Otwierając się trzeba przekraczać granice - najpierw w samym sobie: granice lenistwa, lęków, kompleksów, wątpliwości, nieśmiałości i w ten sposób otwierać się na mądrość, która może nas wyzwolić. - Kiedy otworzę się na Boga, na jego prawdę to sam stanę się głosem katolickim, który idąc głosi Ewangelię. Pragnę, by diecezja toruńska była Kościołem uczniów, którzy idąc będą świadkami Ewangelii. Chcę, by był to Kościół ciągłej formacji – dodał bp Okroj.

Duchowny wskazał na postać bł. Stefana Frelichowskiego. "Potrzebujemy jego odwagi, by odpowiedzieć na głos Boga" – powiedział bp Okroj wskazując na to, że kapłan nie może być tylko poczciwy - on ma być święty. Kapłan ma wyjść i szukać ludzi zwłaszcza zagubionych. 

- Trzeba budować w parafiach kulturę zaufania, zachęcać do rozwoju talentów. Duchowni nie powinni wyręczać świeckich, ale ich inspirować, dodawać im odwagi do podejmowania nowych inicjatyw. Tak buduje się Kościół żywy, odpowiedzialny Kościół nieustającej pomocy – wskazał biskup toruński. Jest to ważne ponieważ, jak dodał, wśród nas żyją ludzie, którzy nie doświadczyli piękna Kościoła, często poranieni i uwikłani w grzech.

Podkreślając zasługi wielkiego Torunianina Mikołaja Kopernika podkreślił, że przyczynił się on do nowego spojrzenia na świat i dokonał wielkiego przewrotu. Podobnie w Kościele potrzeba nam wielkiego przewrotu. - Nikt z nas sam nie da rady, ale w Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - zakończył.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP. Następnie głos zabrał Nuncjusz Apostolski w Polsce, który życzył, by Jezus Chrystus Dobry Pasterz upodabniał bp. Arkadiusza do siebie dla dobra powierzonej mu owczarni. Słowo duchowego wsparcia skierował także abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Ingres biskupa toruńskiego Arkadiusza Okroja odbył się dokładnie w 33. rocznicę święceń kapłańskich nowego pasterza diecezji toruńskiej.

Biskup Okroj

Arkadiusz Okroj urodził się 27 maja 1967 roku w Kartuzach. Od czasu pierwszej Komunii św. Arkadiusz Okroj był ministrantem. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 6 czerwca 1992 roku. Był wikariuszem na dwóch placówkach: w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu w latach 1992 – 1996 oraz w parafii św. Józefa w Wygodzie w latach 1996 – 1997. Następnie odbył studia stacjonarne z zakresu teologii duchowości na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone doktoratem w 2002 roku.

Od roku 2000 do roku 2010 ks. dr Arkadiusz Okroj był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1 lipca 2010 roku sprawował urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Ponadto od 1995 roku przez kilka lat był przewodnikiem grupy z rejonu Świecia w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Kierował formacją Stanu Dziewic w diecezji pelplińskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem rekolekcji ewangelizacyjnych dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin.

Od 2006 roku działa w pracach Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, od 2010 r. jest przewodniczącym tejże podkomisji. Był wykładowcą teologii życia wewnętrznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

12 lutego 2019 roku papież Franciszek mianował ks. prałata doktora Arkadiusza Okroja biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a 5 kwietnia 2025 roku biskupem toruńskim.

xpb



 

Polecane
Emerytury
Stażowe