W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic

W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Misjonarki miłości W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic
Misjonarki miłości / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Willuconquer - Own work

- Żyjemy w bardzo ciężkich czasach, gdy wszystko, co robimy, może być uznane za nawracanie [na chrześcijaństwo] – stwierdziła członkini Zgromadzenia Sióstr Prezentek (PBVM), wspólnoty misyjnej, założonej w 1775 roku w Irlandii. Zaznaczyła, że ekstremiści hinduistyczni atakują ze wzmożoną siłą także księży, świeckich katolików i chrześcijan innych wyznań.

Inna zakonnica – s. Sheela Savari Muthu ciągle jeszcze nie otrząsnęła się z traumy po oskarżeniu jej o naruszenie przepisów stanu Madhia Pradeś, zakazujących zmiany wyznawanej religii. - To bardzo bolesne, że naszą drobną inicjatywę, czyli zorganizowanie obozu zdrowotnego dla dzieci pracowników domowych, uznano za działalność konwersyjną – powiedziała siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego (SSpS; założonego w Koblencji w 1857 roku) w rozmowie z organizacją Global Sisters Report.

Prawo przeciw nawróceniom

16 lutego policja w Indore – gospodarczym centrum stanu Madhia Pradeś – oskarżyła s. Muthu i trzy inne osoby o złamanie miejscowego prawa przeciw nawróceniom. Podobne przepisy obowiązują w 12 z 28 stanów Indii i zakazują zmiany religii na drodze oszustwa, przymusu, gróźb, wpływów, małżeństwa lub innych środków uznanych za nieuczciwe. W stanie Uttar Pradeś kara za złamanie tych przepisów może wynosić od 20 lat do dożywocia.

Zakonnica  zaznaczyła, że CRI nie zajęła się dotychczas tym problemem na szczeblu krajowym, lecz reaguje lokalnie. Podkreśliła, że siostry potrzebują odpowiedniej wiedzy o tym, jak wspomniane ustawodawstwo wpływa na ich misję.

Oznajmiła ponadto, że władze miejskie zburzyły czteropiętrowy budynek, w którym mieściło się jej biuro w Indore. Należał on do jej zgromadzenia od 30 lat. Miejscowi urzędnicy stwierdzili, że obiekt był samowolą budowlaną i zignorowali prośby o wstrzymanie rozbiórki do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

- To była zaplanowana akcja – powiedziała s. Muthu, dodając, że nie dokonywano żadnych przeróbek budynku. - Dziś każda forma pomocy może zostać uznana za próbę nawracania i można za to zostać ukaranym. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takiej sytuacji – powiedziała zakonnica.

Prześladowania

1 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła napaść hinduistycznych radykałów na katolicką pielgrzymkę w Jabalpurze. Napastnicy zaatakowali także wikariusza generalnego diecezji i jej ekonoma. "Nie wiemy, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem. Zawsze służyliśmy ubogim przez działalność społeczną, edukację i opiekę zdrowotną", napisali indyjscy biskupi.

Współpracująca z Sądem Najwyższym s. Mary Scaria ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi (Sorores Caritatis Jesu et Mariae, założonego w Belgii w 1803 roku) powiedziała, że prześladowania chrześcijan w Indiach nasiliły się z chwilą dojścia do władzy nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP) w 2014 roku. Wygrała ona również kolejne wybory w latach 2019 i 2024. Zakonnica ujawniła, że niektóre siostry boją się poruszać po kraju w stroju zakonnym, a nawet noszenie ze sobą Biblii może być uznane za próbę nawracania na chrześcijaństwo i prowadzić do aresztowania. - Jest to oczywista dyskryminacja religijna – powiedziała s. Scaria.

Zwróciła przy tym uwagę, że „artykuł 25. Konstytucji Indii zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania i jego propagowania, ale dziś nawet ludzki gest ze strony chrześcijanina może zostać uznany za próbę nawracania”. Co gorsza, ekstremiści, nadużywający przepisów przeciw nawróceniom, pozostają bezkarni, atakując siostry i chrześcijan pomagających biednym.

6 czerwca 2023 roku siostra Vibha Kerketta, jej matka i inni krewni trafili do więzienia za zorganizowanie Mszy dziękczynnej we wsi Balachhapar w stanie Ćhattisgarh. Miejscowi nacjonaliści hinduistyczni oskarżyli rodzinę o działalność konwersyjną.

W styczniu 2022 roku 62-letnia zakonnica spędziła 40 dni w więzieniu w stanie Tamil Nadu po samobójstwie dziewczyny, która oglądała informacje w internecie zamieszczane przez zakon. Fundamentaliści hinduistyczni zarzucili siostrze, że dziewczynę zmuszono do przejścia na chrześcijaństwo, czego jednak nie potwierdziło dochodzenie Centralnego Biura Śledczego.

Siostra Jaisa Antony, przełożona Zgromadzenia Ducha Świętego (założonego przez Klaudiusza Poullarta des Places w 1703 roku we Francji) w środkowych Indiach, stwierdziła, że teraz potrzeba dużej ostrożności przy pracy misyjnej.

Zjednoczone Forum Chrześcijańskie (United Christian Forum)  – organizacja ekumeniczna z siedzibą w Nowym Delhi – odnotowuje średnio dwa przypadki prześladowań chrześcijan dziennie. W styczniu zarejestrowano 55 takich incydentów, a w lutym – 65.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku hinduiści stanowią około 80 proc. wśród prawie półtora miliarda mieszkańców Indii, a chrześcijanie – 2,5 proc.

o. jj


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański tylko u nas
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański

22 czerwca 1941 roku, gdy Armia Czerwona - wobec nacierających Niemców - uciekała z terenów II Rzeczpospolitej zagarniętych przez ZSRS w 1939 roku, funkcjonariusze NKWD wymordowali w więzieniach tysiące Polaków, m. in. we Lwowie, w Łucku i Wilnie. Wśród mordujących był Józef Goldberg (późniejszy Jacek Różański).

Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy

Ostatnimi czasy, opinię publiczną w Polsce rozgrzewa głownie konflikt izraelsko-irański, a także działalność ruchu na rzecz ponownego liczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich, któremu patronuje i którego działaniom nadaje ton pewien znany mecenas, obecnie tryskający tężyzną fizyczną, choć – jak wiemy z doniesień medialnych – nie zawsze cieszył się on końskim zdrowiem.

Odszedł, aby podziwiać widok. Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech Wiadomości
"Odszedł, aby podziwiać widok". Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w rejonie Gargnano, miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Garda na północy Włoch. Podczas rowerowej wycieczki z przyjaciółmi zginął 43-letni turysta z Polski.

Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką” Wiadomości
Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką”

Rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył w piątek podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że Rosjanie i Ukraińcy to ten sam lud i w tym sensie "cała Ukraina" należy do Rosji.

Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw z ostatniej chwili
Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw

Czternaście krajów, w tym Polska, zobowiązało się do podjęcia skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni" operującej na wodach Morza Bałtyckiego i Północnego – poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek Wiadomości
„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek

Po rozstaniu Igi Świątek z Tomaszem Wiktorowskim pojawiło się wiele spekulacji, kto mógłby zostać nowym trenerem jednej z najlepszych tenisistek świata. Wśród potencjalnych nazwisk wymieniano także Sandrę Zaniewską - uznaną polską trenerkę, obecnie pracującą z Martą Kostiuk. Sama zainteresowana rozwiała jednak wszelkie wątpliwości.

Znany prezenter w Tańcu z gwiazdami? Padła jasna deklaracja Wiadomości
Znany prezenter w "Tańcu z gwiazdami"? Padła jasna deklaracja

Trwają intensywne przygotowania do kolejnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Polsat już kompletuje listę uczestników, a wśród medialnych spekulacji pojawiło się nazwisko Karola Strasburgera. Czy zobaczymy go na parkiecie? Sam zainteresowany nie pozostawia wątpliwości.

3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów niestandardowych protestów wyborczych z ostatniej chwili
3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów "niestandardowych" protestów wyborczych

Sąd Najwyższy proceduje dziesiątki tysięcy protestów wyborczych złożonych przez zwolenników Romana Giertycha. Są już pierwsze kary dla autorów wulgarnych protestów.

„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia z ostatniej chwili
„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia

Po ośmiu latach przymusowego postoju w Porcie Gdynia rosyjski zbiornikowiec „Khatanga” został w końcu odholowany. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jednostka została przygotowana do usunięcia z portu i trafi do zezłomowania w Danii.

Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie Wiadomości
Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie

Do szokującego incydentu doszło podczas Mszy świętej w uroczystość Bożego Ciała w konkatedrze w Lubaczowie. W trakcie liturgii agresywny mężczyzna pod wpływem alkoholu wtargnął do prezbiterium i rzucił butelką w stronę tabernakulum, próbując zakłócić przebieg uroczystości.

REKLAMA

W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic

W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Misjonarki miłości W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic
Misjonarki miłości / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Willuconquer - Own work

- Żyjemy w bardzo ciężkich czasach, gdy wszystko, co robimy, może być uznane za nawracanie [na chrześcijaństwo] – stwierdziła członkini Zgromadzenia Sióstr Prezentek (PBVM), wspólnoty misyjnej, założonej w 1775 roku w Irlandii. Zaznaczyła, że ekstremiści hinduistyczni atakują ze wzmożoną siłą także księży, świeckich katolików i chrześcijan innych wyznań.

Inna zakonnica – s. Sheela Savari Muthu ciągle jeszcze nie otrząsnęła się z traumy po oskarżeniu jej o naruszenie przepisów stanu Madhia Pradeś, zakazujących zmiany wyznawanej religii. - To bardzo bolesne, że naszą drobną inicjatywę, czyli zorganizowanie obozu zdrowotnego dla dzieci pracowników domowych, uznano za działalność konwersyjną – powiedziała siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego (SSpS; założonego w Koblencji w 1857 roku) w rozmowie z organizacją Global Sisters Report.

Prawo przeciw nawróceniom

16 lutego policja w Indore – gospodarczym centrum stanu Madhia Pradeś – oskarżyła s. Muthu i trzy inne osoby o złamanie miejscowego prawa przeciw nawróceniom. Podobne przepisy obowiązują w 12 z 28 stanów Indii i zakazują zmiany religii na drodze oszustwa, przymusu, gróźb, wpływów, małżeństwa lub innych środków uznanych za nieuczciwe. W stanie Uttar Pradeś kara za złamanie tych przepisów może wynosić od 20 lat do dożywocia.

Zakonnica  zaznaczyła, że CRI nie zajęła się dotychczas tym problemem na szczeblu krajowym, lecz reaguje lokalnie. Podkreśliła, że siostry potrzebują odpowiedniej wiedzy o tym, jak wspomniane ustawodawstwo wpływa na ich misję.

Oznajmiła ponadto, że władze miejskie zburzyły czteropiętrowy budynek, w którym mieściło się jej biuro w Indore. Należał on do jej zgromadzenia od 30 lat. Miejscowi urzędnicy stwierdzili, że obiekt był samowolą budowlaną i zignorowali prośby o wstrzymanie rozbiórki do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

- To była zaplanowana akcja – powiedziała s. Muthu, dodając, że nie dokonywano żadnych przeróbek budynku. - Dziś każda forma pomocy może zostać uznana za próbę nawracania i można za to zostać ukaranym. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takiej sytuacji – powiedziała zakonnica.

Prześladowania

1 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła napaść hinduistycznych radykałów na katolicką pielgrzymkę w Jabalpurze. Napastnicy zaatakowali także wikariusza generalnego diecezji i jej ekonoma. "Nie wiemy, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem. Zawsze służyliśmy ubogim przez działalność społeczną, edukację i opiekę zdrowotną", napisali indyjscy biskupi.

Współpracująca z Sądem Najwyższym s. Mary Scaria ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi (Sorores Caritatis Jesu et Mariae, założonego w Belgii w 1803 roku) powiedziała, że prześladowania chrześcijan w Indiach nasiliły się z chwilą dojścia do władzy nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP) w 2014 roku. Wygrała ona również kolejne wybory w latach 2019 i 2024. Zakonnica ujawniła, że niektóre siostry boją się poruszać po kraju w stroju zakonnym, a nawet noszenie ze sobą Biblii może być uznane za próbę nawracania na chrześcijaństwo i prowadzić do aresztowania. - Jest to oczywista dyskryminacja religijna – powiedziała s. Scaria.

Zwróciła przy tym uwagę, że „artykuł 25. Konstytucji Indii zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania i jego propagowania, ale dziś nawet ludzki gest ze strony chrześcijanina może zostać uznany za próbę nawracania”. Co gorsza, ekstremiści, nadużywający przepisów przeciw nawróceniom, pozostają bezkarni, atakując siostry i chrześcijan pomagających biednym.

6 czerwca 2023 roku siostra Vibha Kerketta, jej matka i inni krewni trafili do więzienia za zorganizowanie Mszy dziękczynnej we wsi Balachhapar w stanie Ćhattisgarh. Miejscowi nacjonaliści hinduistyczni oskarżyli rodzinę o działalność konwersyjną.

W styczniu 2022 roku 62-letnia zakonnica spędziła 40 dni w więzieniu w stanie Tamil Nadu po samobójstwie dziewczyny, która oglądała informacje w internecie zamieszczane przez zakon. Fundamentaliści hinduistyczni zarzucili siostrze, że dziewczynę zmuszono do przejścia na chrześcijaństwo, czego jednak nie potwierdziło dochodzenie Centralnego Biura Śledczego.

Siostra Jaisa Antony, przełożona Zgromadzenia Ducha Świętego (założonego przez Klaudiusza Poullarta des Places w 1703 roku we Francji) w środkowych Indiach, stwierdziła, że teraz potrzeba dużej ostrożności przy pracy misyjnej.

Zjednoczone Forum Chrześcijańskie (United Christian Forum)  – organizacja ekumeniczna z siedzibą w Nowym Delhi – odnotowuje średnio dwa przypadki prześladowań chrześcijan dziennie. W styczniu zarejestrowano 55 takich incydentów, a w lutym – 65.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku hinduiści stanowią około 80 proc. wśród prawie półtora miliarda mieszkańców Indii, a chrześcijanie – 2,5 proc.

o. jj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe