W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic

W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Misjonarki miłości W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic
Misjonarki miłości / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Willuconquer - Own work

- Żyjemy w bardzo ciężkich czasach, gdy wszystko, co robimy, może być uznane za nawracanie [na chrześcijaństwo] – stwierdziła członkini Zgromadzenia Sióstr Prezentek (PBVM), wspólnoty misyjnej, założonej w 1775 roku w Irlandii. Zaznaczyła, że ekstremiści hinduistyczni atakują ze wzmożoną siłą także księży, świeckich katolików i chrześcijan innych wyznań.

Inna zakonnica – s. Sheela Savari Muthu ciągle jeszcze nie otrząsnęła się z traumy po oskarżeniu jej o naruszenie przepisów stanu Madhia Pradeś, zakazujących zmiany wyznawanej religii. - To bardzo bolesne, że naszą drobną inicjatywę, czyli zorganizowanie obozu zdrowotnego dla dzieci pracowników domowych, uznano za działalność konwersyjną – powiedziała siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego (SSpS; założonego w Koblencji w 1857 roku) w rozmowie z organizacją Global Sisters Report.

Prawo przeciw nawróceniom

16 lutego policja w Indore – gospodarczym centrum stanu Madhia Pradeś – oskarżyła s. Muthu i trzy inne osoby o złamanie miejscowego prawa przeciw nawróceniom. Podobne przepisy obowiązują w 12 z 28 stanów Indii i zakazują zmiany religii na drodze oszustwa, przymusu, gróźb, wpływów, małżeństwa lub innych środków uznanych za nieuczciwe. W stanie Uttar Pradeś kara za złamanie tych przepisów może wynosić od 20 lat do dożywocia.

Zakonnica  zaznaczyła, że CRI nie zajęła się dotychczas tym problemem na szczeblu krajowym, lecz reaguje lokalnie. Podkreśliła, że siostry potrzebują odpowiedniej wiedzy o tym, jak wspomniane ustawodawstwo wpływa na ich misję.

Oznajmiła ponadto, że władze miejskie zburzyły czteropiętrowy budynek, w którym mieściło się jej biuro w Indore. Należał on do jej zgromadzenia od 30 lat. Miejscowi urzędnicy stwierdzili, że obiekt był samowolą budowlaną i zignorowali prośby o wstrzymanie rozbiórki do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

- To była zaplanowana akcja – powiedziała s. Muthu, dodając, że nie dokonywano żadnych przeróbek budynku. - Dziś każda forma pomocy może zostać uznana za próbę nawracania i można za to zostać ukaranym. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takiej sytuacji – powiedziała zakonnica.

Prześladowania

1 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła napaść hinduistycznych radykałów na katolicką pielgrzymkę w Jabalpurze. Napastnicy zaatakowali także wikariusza generalnego diecezji i jej ekonoma. "Nie wiemy, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem. Zawsze służyliśmy ubogim przez działalność społeczną, edukację i opiekę zdrowotną", napisali indyjscy biskupi.

Współpracująca z Sądem Najwyższym s. Mary Scaria ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi (Sorores Caritatis Jesu et Mariae, założonego w Belgii w 1803 roku) powiedziała, że prześladowania chrześcijan w Indiach nasiliły się z chwilą dojścia do władzy nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP) w 2014 roku. Wygrała ona również kolejne wybory w latach 2019 i 2024. Zakonnica ujawniła, że niektóre siostry boją się poruszać po kraju w stroju zakonnym, a nawet noszenie ze sobą Biblii może być uznane za próbę nawracania na chrześcijaństwo i prowadzić do aresztowania. - Jest to oczywista dyskryminacja religijna – powiedziała s. Scaria.

Zwróciła przy tym uwagę, że „artykuł 25. Konstytucji Indii zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania i jego propagowania, ale dziś nawet ludzki gest ze strony chrześcijanina może zostać uznany za próbę nawracania”. Co gorsza, ekstremiści, nadużywający przepisów przeciw nawróceniom, pozostają bezkarni, atakując siostry i chrześcijan pomagających biednym.

6 czerwca 2023 roku siostra Vibha Kerketta, jej matka i inni krewni trafili do więzienia za zorganizowanie Mszy dziękczynnej we wsi Balachhapar w stanie Ćhattisgarh. Miejscowi nacjonaliści hinduistyczni oskarżyli rodzinę o działalność konwersyjną.

W styczniu 2022 roku 62-letnia zakonnica spędziła 40 dni w więzieniu w stanie Tamil Nadu po samobójstwie dziewczyny, która oglądała informacje w internecie zamieszczane przez zakon. Fundamentaliści hinduistyczni zarzucili siostrze, że dziewczynę zmuszono do przejścia na chrześcijaństwo, czego jednak nie potwierdziło dochodzenie Centralnego Biura Śledczego.

Siostra Jaisa Antony, przełożona Zgromadzenia Ducha Świętego (założonego przez Klaudiusza Poullarta des Places w 1703 roku we Francji) w środkowych Indiach, stwierdziła, że teraz potrzeba dużej ostrożności przy pracy misyjnej.

Zjednoczone Forum Chrześcijańskie (United Christian Forum)  – organizacja ekumeniczna z siedzibą w Nowym Delhi – odnotowuje średnio dwa przypadki prześladowań chrześcijan dziennie. W styczniu zarejestrowano 55 takich incydentów, a w lutym – 65.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku hinduiści stanowią około 80 proc. wśród prawie półtora miliarda mieszkańców Indii, a chrześcijanie – 2,5 proc.

o. jj


 

POLECANE
Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli Wiadomości
Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody wiszą w sobotę w dwunastu kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Powodem jest zakwit sinic.

REKLAMA

W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic

W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Misjonarki miłości W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic
Misjonarki miłości / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Willuconquer - Own work

- Żyjemy w bardzo ciężkich czasach, gdy wszystko, co robimy, może być uznane za nawracanie [na chrześcijaństwo] – stwierdziła członkini Zgromadzenia Sióstr Prezentek (PBVM), wspólnoty misyjnej, założonej w 1775 roku w Irlandii. Zaznaczyła, że ekstremiści hinduistyczni atakują ze wzmożoną siłą także księży, świeckich katolików i chrześcijan innych wyznań.

Inna zakonnica – s. Sheela Savari Muthu ciągle jeszcze nie otrząsnęła się z traumy po oskarżeniu jej o naruszenie przepisów stanu Madhia Pradeś, zakazujących zmiany wyznawanej religii. - To bardzo bolesne, że naszą drobną inicjatywę, czyli zorganizowanie obozu zdrowotnego dla dzieci pracowników domowych, uznano za działalność konwersyjną – powiedziała siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego (SSpS; założonego w Koblencji w 1857 roku) w rozmowie z organizacją Global Sisters Report.

Prawo przeciw nawróceniom

16 lutego policja w Indore – gospodarczym centrum stanu Madhia Pradeś – oskarżyła s. Muthu i trzy inne osoby o złamanie miejscowego prawa przeciw nawróceniom. Podobne przepisy obowiązują w 12 z 28 stanów Indii i zakazują zmiany religii na drodze oszustwa, przymusu, gróźb, wpływów, małżeństwa lub innych środków uznanych za nieuczciwe. W stanie Uttar Pradeś kara za złamanie tych przepisów może wynosić od 20 lat do dożywocia.

Zakonnica  zaznaczyła, że CRI nie zajęła się dotychczas tym problemem na szczeblu krajowym, lecz reaguje lokalnie. Podkreśliła, że siostry potrzebują odpowiedniej wiedzy o tym, jak wspomniane ustawodawstwo wpływa na ich misję.

Oznajmiła ponadto, że władze miejskie zburzyły czteropiętrowy budynek, w którym mieściło się jej biuro w Indore. Należał on do jej zgromadzenia od 30 lat. Miejscowi urzędnicy stwierdzili, że obiekt był samowolą budowlaną i zignorowali prośby o wstrzymanie rozbiórki do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

- To była zaplanowana akcja – powiedziała s. Muthu, dodając, że nie dokonywano żadnych przeróbek budynku. - Dziś każda forma pomocy może zostać uznana za próbę nawracania i można za to zostać ukaranym. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takiej sytuacji – powiedziała zakonnica.

Prześladowania

1 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła napaść hinduistycznych radykałów na katolicką pielgrzymkę w Jabalpurze. Napastnicy zaatakowali także wikariusza generalnego diecezji i jej ekonoma. "Nie wiemy, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem. Zawsze służyliśmy ubogim przez działalność społeczną, edukację i opiekę zdrowotną", napisali indyjscy biskupi.

Współpracująca z Sądem Najwyższym s. Mary Scaria ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi (Sorores Caritatis Jesu et Mariae, założonego w Belgii w 1803 roku) powiedziała, że prześladowania chrześcijan w Indiach nasiliły się z chwilą dojścia do władzy nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP) w 2014 roku. Wygrała ona również kolejne wybory w latach 2019 i 2024. Zakonnica ujawniła, że niektóre siostry boją się poruszać po kraju w stroju zakonnym, a nawet noszenie ze sobą Biblii może być uznane za próbę nawracania na chrześcijaństwo i prowadzić do aresztowania. - Jest to oczywista dyskryminacja religijna – powiedziała s. Scaria.

Zwróciła przy tym uwagę, że „artykuł 25. Konstytucji Indii zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania i jego propagowania, ale dziś nawet ludzki gest ze strony chrześcijanina może zostać uznany za próbę nawracania”. Co gorsza, ekstremiści, nadużywający przepisów przeciw nawróceniom, pozostają bezkarni, atakując siostry i chrześcijan pomagających biednym.

6 czerwca 2023 roku siostra Vibha Kerketta, jej matka i inni krewni trafili do więzienia za zorganizowanie Mszy dziękczynnej we wsi Balachhapar w stanie Ćhattisgarh. Miejscowi nacjonaliści hinduistyczni oskarżyli rodzinę o działalność konwersyjną.

W styczniu 2022 roku 62-letnia zakonnica spędziła 40 dni w więzieniu w stanie Tamil Nadu po samobójstwie dziewczyny, która oglądała informacje w internecie zamieszczane przez zakon. Fundamentaliści hinduistyczni zarzucili siostrze, że dziewczynę zmuszono do przejścia na chrześcijaństwo, czego jednak nie potwierdziło dochodzenie Centralnego Biura Śledczego.

Siostra Jaisa Antony, przełożona Zgromadzenia Ducha Świętego (założonego przez Klaudiusza Poullarta des Places w 1703 roku we Francji) w środkowych Indiach, stwierdziła, że teraz potrzeba dużej ostrożności przy pracy misyjnej.

Zjednoczone Forum Chrześcijańskie (United Christian Forum)  – organizacja ekumeniczna z siedzibą w Nowym Delhi – odnotowuje średnio dwa przypadki prześladowań chrześcijan dziennie. W styczniu zarejestrowano 55 takich incydentów, a w lutym – 65.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku hinduiści stanowią około 80 proc. wśród prawie półtora miliarda mieszkańców Indii, a chrześcijanie – 2,5 proc.

o. jj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe