"Śmieciowy status". Właściciel TVN Warner Bros. Discovery w potężnych tarapatach

Podział Warner Bros. Discovery został zatwierdzony, na co zareagowały instytucje finansowe. Co niosą ostatnie zmiany i jaki wpływ będą one miały na funkcjonującą w Polsce spółkę TVN Warner Bros.Discovery?
TVN
TVN / Wikipedia

Co musisz wiedzieć?

  • Kilka miesięcy temu trwały spekulacje nt. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery.
  • Ostatecznie amerykański koncern zrezygnował ze sprzedaży, ale postanowił o podziale spółki.
  • TVN znajdzie się w części z podupadającym biznesem kablowym.
  • Agencje ratingowe obniżyły status WBD do poziomu śmieciowego, co oznacza, że obligacje spółki są uznawane za papiery o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym.

Warner Bros. Discovery, spółka macierzysta kanałów kablowych takich jak CNN, TBS i TNT, ale także TVN, ogłosiła, że zamierza podzielić się na dwie spółki publiczne, w dużej mierze oddzielając swoje sieci telewizyjne od działalności streamingowej. Jak donosi portal Axios, bez praw do transmisji NBA, które WBD utraciło, wartość oferty sieci kablowych Warner Bros Discovery znacznie spadła.

Pierwsza z firm, WBD Streaming & Studios obejmie HBO, Warner Bros. Pictures i DC Studios, podczas gdy WBD Global Networks obejmie CNN, TNT Sports US i Discovery i prawdopodobnie TVN. Prezes Warner Bros. Discovery David Zaslav zostanie prezesem WBD Streaming & Studios. Dotychczasowy dyrektor finansowy Warner Bros. Discovery Gunnar Wiedenfels zostanie prezesem i CEO WBD Global Networks. Podział ma zostać sfinalizowany w połowie przyszłego roku.

W obliczu odchodzenia od telewizji kablowej coraz więcej gigantów branży rozrywkowej szuka sposobów na pozbycie się tradycyjnych zasobów telewizyjnych i skoncentrowanie się na przesyłaniu strumieniowym

– czytamy na łamach Axios. 

Oznacza to, że TVN prawdopodobnie trafi do spółki, która z założenia ma sobie radzić "gorzej".

 

Podział Warner Bros. Discovery zatwierdzony 

Jak poinformował Warner Bros. Discovery (WBD.O) 16 czerwca, obligatariusze spółki zdecydowaną większością głosów zatwierdzili plan podziału korporacji i wprowadzenia nowej struktury kapitałowej związanej z transakcją. Posiadacze obligacji zagłosowali za zniesieniem ograniczeń, które mogłyby uniemożliwić spółce realizację planu podziału na dwie notowane na giełdzie spółki rozrywkowe, oddzielając jej studia i usługę streamingową HBO Max od zanikających sieci kablowych.

 

Posiadacze obligacji zaniepokojeni

Inwestorzy kredytowi poparli również plan spółki zakładający odkupienie prawie połowy z 37 miliardów dolarów długu powstałego w wyniku fuzji Warner Media i Discovery w 2022 roku. Obligacje spółki o dłuższym terminie zapadalności spadły w handlu po ogłoszeniu podziału w poniedziałek. Obligacje o krótszym terminie zapadalności nieznacznie wzrosły po publikacji. Posiadacze obligacji mieli czas do piątku, aby zatwierdzić zmiany w umowach dotyczących długu, które pozostawiłyby tradycyjny biznes kablowy – i jego posiadaczy obligacji – w posiadaniu lwiej części długu. Mniej zadłużony biznes streamingowy i studyjny miałby tymczasem elastyczność, aby lepiej konkurować z rywalami.

Jednak szczegóły podziału, który – jak twierdzą analitycy Agencji Reutera – jest bardzo złożony, sprawiły, że niektórzy posiadacze obligacji obawiali się, że zostaną z niczym. Chodzi o posiadaczy niezabezpieczonych obligacji, powiązanych z podupadającym biznesem kablowym, którzy w przypadku bankructwa będą mieli drugie miejsce w kolejności płatności, za posiadaczami obligacji zabezpieczonych. Jak wynika z opublikowanych raportów, w ubiegłym tygodniu kancelaria prawnicza Akin Gump Strauss Hauer & Feld nie zdołała nakłonić obligatariuszy do negocjacji lepszych warunków.

 

"Śmieciowy status". Agencje obniżają rating Warner Bros. Discovery

Agencje ratingowe Fitch i Moody's obniżyły rating Warner Bros. Discovery do statusu śmieciowego w zeszłym tygodniu, nawet gdy inwestorzy rozważali prawdopodobny wpływ umowy na posiadaczy jej długu. S&P Global Ratings obniżyło rating długu Warnera do statusu śmieciowego na początku tego miesiąca, powołując się na wyzwania stojące przed jego sieciami kablowymi.

"Rating śmieciowy" to potoczne określenie ratingów kredytowych obligacji poniżej pewnego poziomu, zazwyczaj BBB- lub Baa3 dla ratingów długoterminowych, lub BB+ lub Ba1 dla ratingów krótkoterminowych. Oznacza to, że agencje ratingowe uznają te obligacje za papiery o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym.

 

Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery

Miesiącami trwały spekulacje na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Temat miało uciąć oświadczenie, w którym poinformowano, że kwestia ewentualnej sprzedaży jest już nieaktualna. Jednak w opinii ekspertów nie ucięło.

Strona TVN24 opublikowała kilka tygodni temu komunikat od president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN Kasi Kieli i president Warner Bros. Discovery ds. międzynarodowych Gerharda Zeilera.

Przez ostatnie kilka miesięcy prowadziliśmy przegląd opcji strategicznych dla TVN. Jedną z możliwości branych pod uwagę była sprzedaż spółki. Taki proces nie jest niczym wyjątkowym w przypadku spółek giełdowych, takich jak Warner Bros. Discovery.

Dzisiaj chcielibyśmy poinformować, że zakończyliśmy ten etap. Podjęliśmy decyzję, że optymalną opcją jest pozostanie TVN w strukturach WBD i rozwijanie naszego biznesu w ramach jednej grupy.

TVN odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych strukturach WBD. Jest liderem rynku mediowego w Polsce, a także jednym z najważniejszych i największych rynków lokalnych w portfolio WBD.

Wiemy, że okres niepewności był trudny dla Was wszystkich. Chcemy, abyście wiedzieli, że bardzo doceniamy Wasz profesjonalizm i wkład przez ostatnie miesiące. Mimo wielu pytań i wątpliwości dokonaliśmy bardzo dużo. Jesteśmy przekonani, że razem – w ramach jednej grupy WBD, osiągniemy wiele sukcesów

– czytamy w komunikacie.

 

"Temat wróci"

Temat sprzedaży TVN jeszcze pewnie wróci, ale teraz będziemy mieć pewną stabilizację na rynku. Uspokoiła się też nieco sytuacja w Grupie Polsat Plus związana z konfliktem rodzinnym

– mówi z kolei Bogusław Kisielewski, były prezes Grupy Kino Polska, który uważa, że na decyzję WBD wpłynęła nie tyle sytuacja na świecie, co raczej zbyt duża różnica pomiędzy oczekiwaniami dotychczasowego właściciela a ofertami ewentualnych kupców. Kisielewski uważa również, że teraz powinna się również uspokoić sytuacja wewnątrz stacji. – Istniało bowiem ryzyko, że nowy właściciel będzie np. chciał wymienić skład dziennikarski, jak to się stało w TVP po zmianie władz – mówi Kisielewski.

 

W TVN nerwowo

Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła wówczas Kieli.


 

POLECANE
Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa z ostatniej chwili
Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa

Trwa skandal związany z tym, że Instytut Pileckiego otworzył w Augustowie Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, projekt przygotowany jeszcze przez poprzednie kierownictwo instytutu z Magdaleną Gawin na cele. Problem w tym, że pośród sprawców komunistycznej zbrodni zabrakło nazwiska ojca obecnego dyplomaty Ryszarda Schnepfa i teścia dziennikarki neo-TVP Doroty Wysockiej-Schnepf - Maksymiliana Schnepfa.

Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji z ostatniej chwili
Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji

Wprowadzenie w 2023 roku kontroli granicznych przez Niemcy skutkuje większą liczbą migrantów zawracanych do Polski mimo zmniejszającej się liczby odnotowywanych nielegalnych wjazdów – informuje w środę PAP, która dotarła do danych niemieckiej policji.

Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita tylko u nas
Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita

Ministrowie w stanie przerażenia. Premier to lubi. Już za pierwszego rządu Donalda Tuska „rekonstrukcja” to były jego osobiste igrzyska śmierci. Siedział żółty cesarz i patrzył jak się wyrzynają, z uwagą słuchał każdego donosu i czytał kolejne przecieki jednego ministra na drugiego.

Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych z ostatniej chwili
Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych

Dzisiejsze nominacje to nie "naprawa" – to symbol bezprawia w togach. Adam Bodnar po raz kolejny przekracza granice prawa – uważa sędzia Kamila Borszowska-Moszowska.

Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara z ostatniej chwili
Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że w środę podpisał kolejne dwa wnioski o uchylenie immunitetów związane z działaniami europosła Grzegorza Brauna.

Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków z ostatniej chwili
Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków

Portal Axios poinformował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa po raz kolejny wezwała w środę władze Izraela, by wstrzymały ataki na stolicę Syrii, Damaszek. Szef dyplomacji USA Marco Rubio potwierdził, że władze USA są w kontakcie z rządem Benjamina Netanjahu.

Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena z ostatniej chwili
Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena

Płonie główna scena na której ma odbyć się festiwal Tomorrowland. Trwa akcja służb. Impreza zaplanowana jest na 18–20 lipca 2025 r.

Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu? z ostatniej chwili
Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu?

''Ministrowie partii Szas odchodzą z rządu'' – pisze ''Jerusalem Post''. Jednak nie oznacza to automatycznego upadku rządu Benjamina Netanjahu.

Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB z ostatniej chwili
Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB

W środę intensywna ulewa sparaliżowała ruch w Słupsku. Policja prosi o ostrożność. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że do jutra (17 lipca) nad Pomorzem mogą przechodzić kolejne fronty burzowe.

Znamy nazwisko selekcjonera reprezentacji Polski. Komunikat PZPN z ostatniej chwili
Znamy nazwisko selekcjonera reprezentacji Polski. Komunikat PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Jan Urban. 63-letni szkoleniowiec podpisał kontrakt z federacją i oficjalnie obejmuje funkcję pierwszego trenera drużyny narodowej.

REKLAMA

"Śmieciowy status". Właściciel TVN Warner Bros. Discovery w potężnych tarapatach

Podział Warner Bros. Discovery został zatwierdzony, na co zareagowały instytucje finansowe. Co niosą ostatnie zmiany i jaki wpływ będą one miały na funkcjonującą w Polsce spółkę TVN Warner Bros.Discovery?
TVN
TVN / Wikipedia

Co musisz wiedzieć?

  • Kilka miesięcy temu trwały spekulacje nt. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery.
  • Ostatecznie amerykański koncern zrezygnował ze sprzedaży, ale postanowił o podziale spółki.
  • TVN znajdzie się w części z podupadającym biznesem kablowym.
  • Agencje ratingowe obniżyły status WBD do poziomu śmieciowego, co oznacza, że obligacje spółki są uznawane za papiery o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym.

Warner Bros. Discovery, spółka macierzysta kanałów kablowych takich jak CNN, TBS i TNT, ale także TVN, ogłosiła, że zamierza podzielić się na dwie spółki publiczne, w dużej mierze oddzielając swoje sieci telewizyjne od działalności streamingowej. Jak donosi portal Axios, bez praw do transmisji NBA, które WBD utraciło, wartość oferty sieci kablowych Warner Bros Discovery znacznie spadła.

Pierwsza z firm, WBD Streaming & Studios obejmie HBO, Warner Bros. Pictures i DC Studios, podczas gdy WBD Global Networks obejmie CNN, TNT Sports US i Discovery i prawdopodobnie TVN. Prezes Warner Bros. Discovery David Zaslav zostanie prezesem WBD Streaming & Studios. Dotychczasowy dyrektor finansowy Warner Bros. Discovery Gunnar Wiedenfels zostanie prezesem i CEO WBD Global Networks. Podział ma zostać sfinalizowany w połowie przyszłego roku.

W obliczu odchodzenia od telewizji kablowej coraz więcej gigantów branży rozrywkowej szuka sposobów na pozbycie się tradycyjnych zasobów telewizyjnych i skoncentrowanie się na przesyłaniu strumieniowym

– czytamy na łamach Axios. 

Oznacza to, że TVN prawdopodobnie trafi do spółki, która z założenia ma sobie radzić "gorzej".

 

Podział Warner Bros. Discovery zatwierdzony 

Jak poinformował Warner Bros. Discovery (WBD.O) 16 czerwca, obligatariusze spółki zdecydowaną większością głosów zatwierdzili plan podziału korporacji i wprowadzenia nowej struktury kapitałowej związanej z transakcją. Posiadacze obligacji zagłosowali za zniesieniem ograniczeń, które mogłyby uniemożliwić spółce realizację planu podziału na dwie notowane na giełdzie spółki rozrywkowe, oddzielając jej studia i usługę streamingową HBO Max od zanikających sieci kablowych.

 

Posiadacze obligacji zaniepokojeni

Inwestorzy kredytowi poparli również plan spółki zakładający odkupienie prawie połowy z 37 miliardów dolarów długu powstałego w wyniku fuzji Warner Media i Discovery w 2022 roku. Obligacje spółki o dłuższym terminie zapadalności spadły w handlu po ogłoszeniu podziału w poniedziałek. Obligacje o krótszym terminie zapadalności nieznacznie wzrosły po publikacji. Posiadacze obligacji mieli czas do piątku, aby zatwierdzić zmiany w umowach dotyczących długu, które pozostawiłyby tradycyjny biznes kablowy – i jego posiadaczy obligacji – w posiadaniu lwiej części długu. Mniej zadłużony biznes streamingowy i studyjny miałby tymczasem elastyczność, aby lepiej konkurować z rywalami.

Jednak szczegóły podziału, który – jak twierdzą analitycy Agencji Reutera – jest bardzo złożony, sprawiły, że niektórzy posiadacze obligacji obawiali się, że zostaną z niczym. Chodzi o posiadaczy niezabezpieczonych obligacji, powiązanych z podupadającym biznesem kablowym, którzy w przypadku bankructwa będą mieli drugie miejsce w kolejności płatności, za posiadaczami obligacji zabezpieczonych. Jak wynika z opublikowanych raportów, w ubiegłym tygodniu kancelaria prawnicza Akin Gump Strauss Hauer & Feld nie zdołała nakłonić obligatariuszy do negocjacji lepszych warunków.

 

"Śmieciowy status". Agencje obniżają rating Warner Bros. Discovery

Agencje ratingowe Fitch i Moody's obniżyły rating Warner Bros. Discovery do statusu śmieciowego w zeszłym tygodniu, nawet gdy inwestorzy rozważali prawdopodobny wpływ umowy na posiadaczy jej długu. S&P Global Ratings obniżyło rating długu Warnera do statusu śmieciowego na początku tego miesiąca, powołując się na wyzwania stojące przed jego sieciami kablowymi.

"Rating śmieciowy" to potoczne określenie ratingów kredytowych obligacji poniżej pewnego poziomu, zazwyczaj BBB- lub Baa3 dla ratingów długoterminowych, lub BB+ lub Ba1 dla ratingów krótkoterminowych. Oznacza to, że agencje ratingowe uznają te obligacje za papiery o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym.

 

Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery

Miesiącami trwały spekulacje na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Temat miało uciąć oświadczenie, w którym poinformowano, że kwestia ewentualnej sprzedaży jest już nieaktualna. Jednak w opinii ekspertów nie ucięło.

Strona TVN24 opublikowała kilka tygodni temu komunikat od president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN Kasi Kieli i president Warner Bros. Discovery ds. międzynarodowych Gerharda Zeilera.

Przez ostatnie kilka miesięcy prowadziliśmy przegląd opcji strategicznych dla TVN. Jedną z możliwości branych pod uwagę była sprzedaż spółki. Taki proces nie jest niczym wyjątkowym w przypadku spółek giełdowych, takich jak Warner Bros. Discovery.

Dzisiaj chcielibyśmy poinformować, że zakończyliśmy ten etap. Podjęliśmy decyzję, że optymalną opcją jest pozostanie TVN w strukturach WBD i rozwijanie naszego biznesu w ramach jednej grupy.

TVN odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych strukturach WBD. Jest liderem rynku mediowego w Polsce, a także jednym z najważniejszych i największych rynków lokalnych w portfolio WBD.

Wiemy, że okres niepewności był trudny dla Was wszystkich. Chcemy, abyście wiedzieli, że bardzo doceniamy Wasz profesjonalizm i wkład przez ostatnie miesiące. Mimo wielu pytań i wątpliwości dokonaliśmy bardzo dużo. Jesteśmy przekonani, że razem – w ramach jednej grupy WBD, osiągniemy wiele sukcesów

– czytamy w komunikacie.

 

"Temat wróci"

Temat sprzedaży TVN jeszcze pewnie wróci, ale teraz będziemy mieć pewną stabilizację na rynku. Uspokoiła się też nieco sytuacja w Grupie Polsat Plus związana z konfliktem rodzinnym

– mówi z kolei Bogusław Kisielewski, były prezes Grupy Kino Polska, który uważa, że na decyzję WBD wpłynęła nie tyle sytuacja na świecie, co raczej zbyt duża różnica pomiędzy oczekiwaniami dotychczasowego właściciela a ofertami ewentualnych kupców. Kisielewski uważa również, że teraz powinna się również uspokoić sytuacja wewnątrz stacji. – Istniało bowiem ryzyko, że nowy właściciel będzie np. chciał wymienić skład dziennikarski, jak to się stało w TVP po zmianie władz – mówi Kisielewski.

 

W TVN nerwowo

Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła wówczas Kieli.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe