Św. Jan Paweł II inspiracją dla francuskich studentów

Co musisz wiedzieć?
- Katolicki Instytut Studiów Wyższych w departamencie Wandei zainaugurował kampus św. Jana Pawła II;
- Rektor instytutu mówi, że inauguracja nowej przestrzeni upamiętniającej papieża Polaka, to symbol rozwoju uczelni;
- Wybór św. Jana Pawła II na patrona studenckiego kampusu ma odzwierciedlać integralne chrześcijańskie podejście zarówno do każdego studenta, jak i do nauki;
- Władze uczelni zaznaczają, że katolicka tożsamość zobowiązuje przede wszystkim same władze do troski i otwartości.
Jak mówi w rozmowie z Famille Chrétienne rektor instytutu Eric Ghérardi, inauguracja nowej przestrzeni, dedykowanej studentom i upamiętniającej papieża Polaka, to symbol rozwoju uczelni, który dokonuje się także przez poszerzenie oferty edukacyjnej. Ta ostatnia od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem, m.in. ze względu na charakter chrześcijańskiego instytutu, który wyróżnia się na tle wielkich francuskich uniwersytetów.
Wyjątek wśród wyższych uczelni
- Nasza tożsamość opiera się na kameralnym podejściu do edukacji, w małych grupach. Podczas gdy uniwersytety kładą nacisk na masowość i samodzielność studentów, my promujemy bezpośrednią relację między studentem a wykładowcą. I to działa: 80 proc. studentów kończy licencjat w 3 lata, podczas gdy średnia we francuskich uniwersytetach wynosi 27 proc. – mówi Ghérardi.
Inspiracja św. Janem Pawłem II
Wybranie św. Jana Pawła II na patrona studenckiego kampusu odzwierciedla też integralne chrześcijańskie podejście zarówno do każdego studenta, jak też do nauki, które charakteryzuje Katolicki Instytut w Wandei.
- Nasze wykształcenie intelektualne idzie w parze z formacją ludzką i duchową – podkreśla rektor, zaznaczając, że jest to ewenement we francuskim szkolnictwie wyższym. – Świadomi jesteśmy naszej misji kościelnej i obecności na kampusach kapelanów i sióstr zakonnych, do których zwraca się wielu studentów, nawet niewierzących.
- Strumień listów do Papieża zalewa Watykan. Niewiarygodna liczba wiadomości
- Dwaj duchowni dokonali niezwykłego odkrycia naukowego
- Papieskie orędzie: apel o „rewolucję wdzięczności i troski”
- „Chcemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę”. Z Australii na Festiwal Życia w Kokotku
- Tydzień św. Krzysztofa – czas opieki duszpasterskiej i akcji misyjnej dla kierowców
- Kościół wspomina św. Benedykta - jedno ze źródeł europejskiej tożsamości
Uczelnia otwarta dla każdego
Władze uczelni zaznaczają, że katolicka tożsamość nie jest obowiązkiem dla studentów, ale zobowiązuje władze uczelni i przekłada się m.in. na troskę o najsłabszych studentów, proponowanie zajęć i aktywności pomagających im w holistycznym rozwoju. W programie uczelni są m.in. dodatkowe, niezależnie od wybranego kierunku studiów, wykłady z teologii, które cieszą się popularnością nawet wśród studentów, deklarujących się jako niewierzący.
Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL