Papieskie orędzie: apel o „rewolucję wdzięczności i troski”
Co musisz wiedzieć?
- Temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, przypadającego w tym roku 27 lipca brzmi „Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” ;
- „Odwiedzenie osoby starszej, to sposób na spotkanie Jezusa", napisał Papież przypominając o odpuście jubileuszowym za nawiedzenie osoby starszej;
- Leon XIV mówi o starszych, jako o świadkach i znakach nadziei;
- Trwający Jubileusz jest dla osób starszych okazją do doświadczenia wyzwolenia odsamotności.
"Chrześcijańska nadzieja zawsze pobudza nas do większej odwagi, do myślenia z rozmachem, do niezadowalania się status quo. W tym przypadku: do zaangażowania na rzecz zmiany, która przywróci osobom starszym szacunek i miłość", akcentuje Papież.
„Odwiedzenie osoby starszej, to sposób na spotkanie Jezusa, który nas wyzwala z obojętności i samotności”, wskazał Papież, który przypomniał o możliwości uzyskania łaski odpustu jubileuszowego, w sytuacji nawiedzenia osób starszych i chorych, „pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa”.
Osoby starsze, znaki nadziei
Papież Leon XIV w swym przesłaniu przypomina, że Pan Bóg „wielokrotnie objawia swoją opatrzność” kiedy zwraca się do osób w podeszłym wieku. „Poprzez te wybory uczy nas, że w Jego oczach starość jest czasem błogosławieństwa i łaski, a osoby starsze są dla Niego pierwszymi świadkami nadziei”, wskazał. Ojciec Święty zauważa, że dziś znakiem czasów jest fakt wzrostu liczby osób w podeszłym wieku. Potrzeba jego rozeznania, aby prawidłowo odczytać historię, którą przeżywamy.
Leon XIV wskazuje: „Życie Kościoła i świata można bowiem zrozumieć jedynie w następstwie kolejnych pokoleń, a otwarcie ramion wobec starszego człowieka pomaga nam zrozumieć, że historia nie kończy się w teraźniejszości, nie wyczerpuje się w pospiesznych spotkaniach i fragmentarycznych relacjach, ale biegnie ku przyszłości”. Pismo Święte pokazuje nam (por. Rdz 48, 8-20), aby w przyszłość patrzeć z nadzieją, ufając obietnicy Boga.
„Jeśli więc jest prawdą, że kruchość osób starszych domaga się żywotności młodych, to równie prawdą jest, że niedoświadczenie młodych potrzebuje świadectwa osób starszych, aby mądrze planować przyszłość”, zaznaczył Papież. Przypomniał rolę dziadków, którzy często byli dla nas „wzorem wiary i pobożności, cnót obywatelskich i zaangażowania społecznego, pamięci i wytrwałości w próbach”. Wobec tak pięknego dziedzictwa, „jakie przekazali nam z nadzieją i miłością, nigdy nie odpowiemy z wystarczającą wdzięcznością i konsekwencją”.
- „Ty jesteś Piotr” - już niedługo w Rzymie rozpocznie się Jubileusz Młodych z udziałem Papieża
- Leon XIV: „Twój głos dociera do serca Boga”
- Kard. Semeraro: proces beatyfikacyjny metropolity Szeptyckiego wkroczył w fazę końcową
- Eksperci alarmują: Egipt przekształca klasztor na Synaju w centrum turystyczne
- Strumień listów do Papieża zalewa Watykan. Niewiarygodna liczba wiadomości
- Dwaj duchowni dokonali niezwykłego odkrycia naukowego
Znaki nadziei dla osób starszych
Jubileusz jest dla osób starszych okazją do doświadczenia wyzwolenia, zwłaszcza z samotności i opuszczenia. „Ten rok jest odpowiednią chwilą, aby to urzeczywistnić: wierność Boga wobec Jego obietnic uczy nas, że w starości zawiera się błogosławieństwo, autentyczna radość ewangeliczna, która wymaga od nas zburzenia murów obojętności, w których często zamknięte są osoby starsze", zaznaczył Leon XIV.
Jednocześnie, Papież wskazał na problem zepchnięcia na margines życia społecznego i zapomnienia osób starszych przez społeczeństwa. Wobec takich sytuacji niezbędna jest zmiana podejścia. Będzie to świadczyć „o przyjęciu odpowiedzialności przez cały Kościół”. Ojciec Święty wzywa: „Każda parafia, każde stowarzyszenie, każda grupa kościelna jest wezwana do czynnego udziału w «rewolucji» wdzięczności i troski”. Ma to być realizowane poprzez „częste odwiedzanie osób starszych, tworzenie dla nich, i z nimi, sieci wsparcia i modlitwy, nawiązywanie relacji, które mogą dać nadzieję i godność tym, którzy czują się zapomniani”.
W podeszłym wieku można mieć nadzieję
Papież Leon XIV przypomina, że nadzieja jest błogosławieństwem, nawet w obliczu trudności i starości. Choć życie może skłaniać nas do patrzenia wstecz, każdy człowiek zawsze może kochać i modlić się – to wolność, której nie odbierze nam żadna słabość.
Miłość bliskich – małżonka, dzieci, wnuków – daje siłę i pocieszenie, stając się źródłem nadziei. Nawet gdy ciało słabnie, duch może się codziennie odnawiać dzięki relacji z Bogiem.
Ojciec Święty zachęca, aby osoby starsze wytrwały w zaufaniu Panu Bogu; Może to się dokonywać każdego dnia poprzez modlitwę i Eucharystię. „Przekazujmy z miłością wiarę, którą żyliśmy przez tyle lat, w rodzinie i w codziennych spotkaniach”, wskazał. W każdym wieku możemy być znakami nadziei dla innych – szczególnie wobec tych, którzy są w potrzebie.
ks. Marek Weresa – Watykan