„Chcemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę”. Z Australii na Festiwal Życia w Kokotku

Od kilku lat młodzi specjalnie na ten jeden tydzień przyjeżdżają do Kokotka dosłownie z drugiego końca świata. Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?
Festiwal Życia w Kokotku  „Chcemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę”. Z Australii na Festiwal Życia w Kokotku
Festiwal Życia w Kokotku / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/NINIWA Media - Own work

Co musisz wiedzieć?

  • W czasie trwającego właśnie Festiwalu Życia w Kokotku artyści i uczestnicy dawali liczne świadectwa wiary;
  • Wydarzenie odwiedziły rodziny z Australii, które deklarują pogłębienie wiary;
  • Dziś w Kokotku odbywa się ekstremalny Bieg Festiwalowicza;
  • Od piątku trwać będzie finałowy weekend z licznymi atrakcjami: konferencjami, uwielbieniami i koncertami.

Poruszające świadectwo życia i wiary anMari, chrześcijańsko-alternatywnej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej, połączone ze spontanicznym występem na scenie, a później ciąg dalszy warsztatów, msza święta z homilią biskupa Artura Ważnego z diecezji sosnowieckiej i wieczorny koncert zespołu Strefy Chwały – tak wyglądała środa na Festiwalu Życia, który przez cały tydzień odbywa się w Kokotku na Śląsku, gromadząc półtora tysiąca młodych ludzi z całej Polski… i nie tylko.

– Dzisiaj wielu młodych ludzi jest nieszczęśliwych, bo sobie budujemy życie na własnym planie. Wymyślamy sobie życie, nie pytając Pana Boga, nie mając świadomości, że w życiu uczestniczymy w duchowej walce. Nie da się bez walki – mówił w kazaniu bp Ważny.

– Jeśli nie będziemy uczestniczyć w tej walce, to możemy stać się jak Judasz. Ale jeśli podejmiemy wyzwanie, będziemy chcieli ciągle wzrastać, to Bóg nam pomoże i będziemy jak Mojżesz – zwycięzcami dla siebie, ale też dla innych – przekonywał ordynariusz sosnowiecki, nawiązując do postaci przewodniej tegorocznej edycji festiwalu.

Z drugiego końca świata do Kokotka

Adriana wraz z rodziną pochodzą z Polski, ale mieszkają w Perth w południowo-zachodniej Australii. W 2023 roku usłyszała o Festiwalu Życia na kanale Tomasza Samołyka, jednego z najpopularniejszych katolickich youtuberów w Polsce. Potem obejrzała kilka filmów z relacjami z festiwalu i… wiedziała, że musi tam być.

Po raz pierwszy przyleciała na festiwal tylko na finałowy weekend – do Kokotka dotarła po 40 godzinach lotu z dwójką małych dzieci, później dołączył jej mąż. – Serce się radowało, widząc tylu młodych ludzi, codzienne Eucharystie, adorację, spowiedź, zabawę… – wspomina swój pierwszy festiwal Adriana.

– Przyciąga nas tu młodzież, która na serio wierzy i dąży do bliskości z Bogiem – przyznaje jej mąż Szymon. – To pomaga nam w pogłębianiu naszej wiary, a przede wszystkim pokazujemy naszym dzieciom, że można się dobrze bawić i modlić. One też czekają na to cały rok – dodaje Adriana.

Te przeżycia po wakacjach zabierają ze sobą do domu, a one rezonują w nich cały rok. Dlatego postanowili, że będą wracać tu ponownie i ponownie… ale nie sami. Na przyjazd z Australii do Kokotka namówili jeszcze jedną rodzinę i już drugi raz są na Festiwalu Życia większą ekipą.

– Zobaczyliśmy zdjęcia i usłyszeliśmy opowieści z Festiwalu Życia i zdecydowaliśmy, że chcemy sami to przeżyć. Rok temu byliśmy zachwyceni tym, co dzieje się w Kokotku, i tym, że możemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę – opowiada Gabriela, której towarzyszy mąż Mariusz wraz z trójką ich dzieci.

Czy uczestnicy z Australii to nowa tradycja Festiwalu Życia? – Mamy swoją wspólnotę w Perth i trzymamy się jej na co dzień, żeby przekazywać dzieciom chrześcijańskie wartości. A Festiwal Życia jest kwintesencją całorocznej formacji. Mamy nadzieję, że będziemy wracać tu co rok i namówimy jeszcze innych znajomych – zapowiada Mariusz.

W czwartek Bieg Festiwalowicza, a później finałowy weekend

W czwartek w Kokotku będzie ekstremalnie – i raczej nie chodzi już o warunki pogodowe, ale o emocje i wydarzenia na kilkukilometrowej trasie Biegu Festiwalowicza. Na liście startowej jest 600 miejsc, ale zanim wszyscy zawodnicy dobiegną do mety, czeka ich przeprawa przez staw, błotniste rowy, piaszczyste wzniesienia, leśne ścieżki i liczne przeszkody terenowe.

W piątek w Kokotku będzie już czuć nastój finałowego weekendu Festiwalu Życia. Tego dnia o 20:00 rozpocznie się muzyczny wieczór uwielbienia, który poprowadzą wspólnie znany ewangelizator Marcin Zieliński oraz festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce. Przez wielu uczestników to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń całego festiwalu. Wstęp wolny!

Sobotę rozpocznie konferencja Sylwii i Piotr Jeleniów, znanych w sieci jako Iskry z Nieba i Jeleniejaja. W samo południe Mszy św. przewodniczył będzie o. Tomasz Nowak, dominikanin i duszpasterz Ogólnopolskiego Spotkania Młodych LEDNICA2000. A wieczorem koncerty – o 18:00 zagra Dżem, a o 21:00 wystąpi Skytech. Później jeszcze afterparty w Strefie Chilloutu na plaży.

W niedzielę Festiwal Życia zakończy się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem o. Witosława Sztyka, prowincjała śląskich franciszkanów. Wszystkie msze święte na festiwalu są wydarzeniami otwartymi.

Do Festiwalu Życia przez cały czas można dołączyć. Karnety weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wieczorne koncerty są dostępne stronie bilety.festiwalzycia.pl. Bieżące relacje z wydarzenia można śledzić w mediach społecznościowych festiwalu – na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.

Festiwal Życia jest organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA we współpracy z kilkoma diecezjami i zakonami. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski. Patronat medialny nad festiwalem objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

Szymon Zmarlicki


 

POLECANE
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach Wiadomości
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach

W centrum ekskluzywnego kurortu na Sardynii, doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Za kierownicą auta, które potrąciło 24-latkę na przejściu dla pieszych, siedziała Vivian Spohr — żona prezesa Lufthansy.

Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

„Chcemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę”. Z Australii na Festiwal Życia w Kokotku

Od kilku lat młodzi specjalnie na ten jeden tydzień przyjeżdżają do Kokotka dosłownie z drugiego końca świata. Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?
Festiwal Życia w Kokotku  „Chcemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę”. Z Australii na Festiwal Życia w Kokotku
Festiwal Życia w Kokotku / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/NINIWA Media - Own work

Co musisz wiedzieć?

  • W czasie trwającego właśnie Festiwalu Życia w Kokotku artyści i uczestnicy dawali liczne świadectwa wiary;
  • Wydarzenie odwiedziły rodziny z Australii, które deklarują pogłębienie wiary;
  • Dziś w Kokotku odbywa się ekstremalny Bieg Festiwalowicza;
  • Od piątku trwać będzie finałowy weekend z licznymi atrakcjami: konferencjami, uwielbieniami i koncertami.

Poruszające świadectwo życia i wiary anMari, chrześcijańsko-alternatywnej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej, połączone ze spontanicznym występem na scenie, a później ciąg dalszy warsztatów, msza święta z homilią biskupa Artura Ważnego z diecezji sosnowieckiej i wieczorny koncert zespołu Strefy Chwały – tak wyglądała środa na Festiwalu Życia, który przez cały tydzień odbywa się w Kokotku na Śląsku, gromadząc półtora tysiąca młodych ludzi z całej Polski… i nie tylko.

– Dzisiaj wielu młodych ludzi jest nieszczęśliwych, bo sobie budujemy życie na własnym planie. Wymyślamy sobie życie, nie pytając Pana Boga, nie mając świadomości, że w życiu uczestniczymy w duchowej walce. Nie da się bez walki – mówił w kazaniu bp Ważny.

– Jeśli nie będziemy uczestniczyć w tej walce, to możemy stać się jak Judasz. Ale jeśli podejmiemy wyzwanie, będziemy chcieli ciągle wzrastać, to Bóg nam pomoże i będziemy jak Mojżesz – zwycięzcami dla siebie, ale też dla innych – przekonywał ordynariusz sosnowiecki, nawiązując do postaci przewodniej tegorocznej edycji festiwalu.

Z drugiego końca świata do Kokotka

Adriana wraz z rodziną pochodzą z Polski, ale mieszkają w Perth w południowo-zachodniej Australii. W 2023 roku usłyszała o Festiwalu Życia na kanale Tomasza Samołyka, jednego z najpopularniejszych katolickich youtuberów w Polsce. Potem obejrzała kilka filmów z relacjami z festiwalu i… wiedziała, że musi tam być.

Po raz pierwszy przyleciała na festiwal tylko na finałowy weekend – do Kokotka dotarła po 40 godzinach lotu z dwójką małych dzieci, później dołączył jej mąż. – Serce się radowało, widząc tylu młodych ludzi, codzienne Eucharystie, adorację, spowiedź, zabawę… – wspomina swój pierwszy festiwal Adriana.

– Przyciąga nas tu młodzież, która na serio wierzy i dąży do bliskości z Bogiem – przyznaje jej mąż Szymon. – To pomaga nam w pogłębianiu naszej wiary, a przede wszystkim pokazujemy naszym dzieciom, że można się dobrze bawić i modlić. One też czekają na to cały rok – dodaje Adriana.

Te przeżycia po wakacjach zabierają ze sobą do domu, a one rezonują w nich cały rok. Dlatego postanowili, że będą wracać tu ponownie i ponownie… ale nie sami. Na przyjazd z Australii do Kokotka namówili jeszcze jedną rodzinę i już drugi raz są na Festiwalu Życia większą ekipą.

– Zobaczyliśmy zdjęcia i usłyszeliśmy opowieści z Festiwalu Życia i zdecydowaliśmy, że chcemy sami to przeżyć. Rok temu byliśmy zachwyceni tym, co dzieje się w Kokotku, i tym, że możemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę – opowiada Gabriela, której towarzyszy mąż Mariusz wraz z trójką ich dzieci.

Czy uczestnicy z Australii to nowa tradycja Festiwalu Życia? – Mamy swoją wspólnotę w Perth i trzymamy się jej na co dzień, żeby przekazywać dzieciom chrześcijańskie wartości. A Festiwal Życia jest kwintesencją całorocznej formacji. Mamy nadzieję, że będziemy wracać tu co rok i namówimy jeszcze innych znajomych – zapowiada Mariusz.

W czwartek Bieg Festiwalowicza, a później finałowy weekend

W czwartek w Kokotku będzie ekstremalnie – i raczej nie chodzi już o warunki pogodowe, ale o emocje i wydarzenia na kilkukilometrowej trasie Biegu Festiwalowicza. Na liście startowej jest 600 miejsc, ale zanim wszyscy zawodnicy dobiegną do mety, czeka ich przeprawa przez staw, błotniste rowy, piaszczyste wzniesienia, leśne ścieżki i liczne przeszkody terenowe.

W piątek w Kokotku będzie już czuć nastój finałowego weekendu Festiwalu Życia. Tego dnia o 20:00 rozpocznie się muzyczny wieczór uwielbienia, który poprowadzą wspólnie znany ewangelizator Marcin Zieliński oraz festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce. Przez wielu uczestników to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń całego festiwalu. Wstęp wolny!

Sobotę rozpocznie konferencja Sylwii i Piotr Jeleniów, znanych w sieci jako Iskry z Nieba i Jeleniejaja. W samo południe Mszy św. przewodniczył będzie o. Tomasz Nowak, dominikanin i duszpasterz Ogólnopolskiego Spotkania Młodych LEDNICA2000. A wieczorem koncerty – o 18:00 zagra Dżem, a o 21:00 wystąpi Skytech. Później jeszcze afterparty w Strefie Chilloutu na plaży.

W niedzielę Festiwal Życia zakończy się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem o. Witosława Sztyka, prowincjała śląskich franciszkanów. Wszystkie msze święte na festiwalu są wydarzeniami otwartymi.

Do Festiwalu Życia przez cały czas można dołączyć. Karnety weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wieczorne koncerty są dostępne stronie bilety.festiwalzycia.pl. Bieżące relacje z wydarzenia można śledzić w mediach społecznościowych festiwalu – na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.

Festiwal Życia jest organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA we współpracy z kilkoma diecezjami i zakonami. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski. Patronat medialny nad festiwalem objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

Szymon Zmarlicki



 

Polecane
Emerytury
Stażowe