[Pełna treść wystąpienia] Prezydent do Polaków na Litwie: Jesteśmy jedną polską rodziną

- Dziękuję za to, że tutaj pracujecie dla Polski, że cały czas jesteście Polakami – mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z Polakami w Wilnie. Zasłużonym w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Litwie Prezydent RP wręczył odznaczenia. Spotkanie z litewską Polonią jest jednym z punktów oficjalnej wizyty Głowy Państwa na Litwie
 [Pełna treść wystąpienia] Prezydent do Polaków na Litwie: Jesteśmy jedną polską rodziną
/ KPRP/Jakub Szymczuk
W czasie spotkania z Polakami Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornahauser-Duda.

 

- Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowna Pani Ambasador,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Drodzy Rodacy!

 

Bardzo dziękuję za tę możliwość spotkania tu, w Wilnie, zaraz po przybyciu – spotkania w Domu Kultury Polskiej z moimi rodakami, których ojczyzną jest Litwa. Tak jak Pani Ambasador powiedziała, Państwo są u siebie – tu się urodziliście, tu żyjecie i tu jesteście Polakami, obywatelami Litwy. Bardzo dziękuję za to właśnie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Gratuluję wszystkim tym, którzy przed chwilą otrzymali odznaczenia państwowe. Każdy z nich usłyszał ode mnie, że w imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za tę działalność dla Polaków i dla polskości, którą Państwo tutaj prowadzą. Chciałbym, żeby wszyscy Państwo ode mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej to podziękowanie za bycie tutaj, za działanie, za pracę i służbę dla Polaków, dla polskości – przyjęli. To jedno.

A drugie: chciałem Wam również jako Prezydent Rzeczypospolitej podziękować, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie. Bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako Polakach – że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi, którzy szanują bliźnich i kraj, w którym żyją. Jestem Państwu za to jako Prezydent Polski także wdzięczny, bo poprzez Państwa jest tutaj budowany także wizerunek Polski – dobry wizerunek naszego kraju, kraju Waszych ojców. Również i za to bardzo Wam dziękuję.

Szanowni Państwo, przybyłem tu w bardzo ważnym momencie, w bardzo ważnym roku – niezwykle ważnym dla Litwy, ale także i niezwykle ważnym dla Polski. 100-lecie odrodzenia państwa litewskiego, ale także i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą w 1918 roku. My nasze główne obchody będziemy mieli oczywiście w listopadzie, wtedy gdy to odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpiło.

Ale gdy Państwo nie tak dawno, 5 grudnia, obchodzili 150. rocznicę urodzin wilniaka, marsz. Józefa Piłsudskiego – obchodziliście ją tutaj, na Litwie, w Wilnie – my inaugurowaliśmy nasze obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. I robiliśmy to dokładnie 5 grudnia, właśnie dlatego, że była to 150. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka ‒ jednego z ojców naszej niepodległości, a jednocześnie wilniaka, który tutaj zostawił swoje serce.

Chciałbym, by Państwo byli także z nami tego 11 listopada, gdy będziemy obchodzili stulecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Gdyby była delegacja Polaków z Wileńszczyzny, którzy przyjechaliby świętować razem z nami w Warszawie czy w innych miejscach Polski – bo na pewno wszędzie będziemy świętowali – będę Państwu za to jako Prezydent bardzo wdzięczny. Żebyśmy dali świadectwo, że jesteśmy jedną wielką polską rodziną, chociaż rozsianą w wielu miejscach na świecie. Mam nadzieję, że taka wyprawa do Polski ‒ do Warszawy, może do innego miasta ‒ będzie czymś, co Państwo sobie zaplanują i że będziecie mogli w tym ważnym momencie nas odwiedzić.

Dziś jestem tutaj z jednej strony po to, by świętować ‒ razem z Wami, razem z obywatelami Litwy, razem z litewskimi władzami ‒ odrodzenie się państwowości litewskiej 100 lat temu. Ale jestem także po to, by spotkać się z Państwem i powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za polskość, za to, że jesteście razem. Cieszę się ogromnie, że możecie się spotykać w tym miejscu – że państwo polskie nie tak dawno ufundowało ten dom, ale z Waszej inicjatywy podjętej wspólnie z nieżyjącym już panem marszałkiem Andrzejem Stelmachowskim. Że jest to miejsce, w którym spotykają się i działają polskie organizacje. Miejsce, które skupia polską wspólnotę i w którym polskość może się spokojnie rozwijać.

Wiem, że nie jest tak, że Państwo nie mają problemów. Wiem, że są kwestie związane z nauczaniem języka polskiego, związane z językiem polskim na maturze ‒ są problemy. O tych problemach, które Państwa dotykają, będę rozmawiał z panią prezydent Dalią Grybauskaitė. Będziemy starali się powoli – mam nadzieję – te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania kwestii, które gdzieś tam budzą spory czy wątpliwości.

Ale proszę Państwa, byśmy zachowali spokój, byśmy to robili w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie ‒ te na poziomie politycznym ‒ kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku. I bardzo liczę na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się Państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj, na Litwie. Mogą Państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane, będę z Panią Prezydent rozmawiał. Mam oficjalne spotkania z Panią Prezydent w sobotę – będziemy mieli rozmowę i w cztery oczy, i rozmowy plenarne – i na pewno te kwestie zostaną poruszone.

Ale dzisiaj jestem po to, żeby obok tego zapewnienia złożyć Państwu podziękowanie za to, że trwacie w polskości. Dziękuję nauczycielom, którzy uczą języka polskiego. Dziękuję filologom, dziękuję wszystkim tym, którzy kształcą tutaj nauczycieli, by potem mogli oni uczyć po polsku. Dziękuję wszystkim tym, którzy dbają o polskie szkoły, o polskość i polską kulturę. Jestem Państwu za to ogromnie zobowiązany – za to, że cały czas jesteście Polakami i dbacie, by Wasze dzieci nie zapomniały o polskości, by znały język, polską historię, kulturę, literaturę, poezję. Dziękuję za to ogromnie – przede wszystkim nauczycielom i pedagogom, ale także i rodzicom, którzy dbają, by ich dzieci wychowały się w naszej polskiej tradycji. Bardzo Państwu za to dziękuję.

Moja żona spotka się z młodzieżą w szkole, z nauczycielami – mam nadzieję, że będzie mogła mi bezpośrednio przekazać, jakie tematy były poruszane, co jest problemem, o którym może nie wiem. I że ja będę mógł z kolei przełożyć to na praktyczne działania, które – mam nadzieję – przyniosą Państwu dobre owoce.

Jeszcze raz z całego serca dziękuję. Życzę Państwu w roku stulecia odrodzenia się państwowości litewskiej i odzyskania niepodległości przez Polskę wszystkiego dobrego i wszelkiego powodzenia – i w sprawach zawodowych, i w sprawach domowych, rodzinnych.

Wszystkiego dobrego i szczęść Boże!

 

- Chciałem również jako Prezydent RP podziękować za to, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie - dodał. Tłumaczył, że dzięki takiej postawie budowany jest dobry wizerunek Polski na Litwie.


Przede wszystkim  jednak Prezydent dziękował im za pracę oraz za służbę dla Polaków i na rzecz polskości; za to, że kultywują polskie tradycje, uczą dzieci miłości do polskiej historii i literatury. - Jestem Państwu ogromnie zobowiązany – za to, że cały czas jesteście Polakami - podkreślał Prezydent RP. (BZ)

Źródło: Prezydent.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znany polski youtuber z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Koniec cyrku, panie Bodnar i Tusk. Wąsik: SN uznał Pegasusa za legalny środek prowadzenia kontroli operacyjne z ostatniej chwili
"Koniec cyrku, panie Bodnar i Tusk". Wąsik: SN uznał Pegasusa za legalny środek prowadzenia kontroli operacyjne

„Koniec cyrku, panie Bodnar. Koniec cyrku, panie Tusk. Sąd Najwyższy uznał stosowanie Pegasusa przez polskie służby za całkowicie legalny środek prowadzenia kontroli operacyjnej” - napisał na Twitterze [X] Maciej Wąsik.

Dlaczego TVN nas męczy. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Dlaczego TVN nas męczy". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Nie żyje legendarny reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny reżyser

W wieku 85 lat zmarł niemiecki reżyser i scenarzysta Michael Verhoeven, znany z kina zaangażowanego politycznie – poinformowała w piątek niemiecka agencja dpa. Rodzina podała do wiadomości, że artysta odszedł w poniedziałek.

Polska poderwała myśliwce z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce

"Ostrzegamy, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujace się na terytorium Ukrainy, aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne" - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego dziennikarza TVN24. Jak się okazuje trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację.

Hiszpania: Przekażemy Ukrainie rakiety Patriot z ostatniej chwili
Hiszpania: Przekażemy Ukrainie rakiety Patriot

Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Wzięła ona udział w piątkowej wideokonferencji grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

REKLAMA

[Pełna treść wystąpienia] Prezydent do Polaków na Litwie: Jesteśmy jedną polską rodziną

- Dziękuję za to, że tutaj pracujecie dla Polski, że cały czas jesteście Polakami – mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z Polakami w Wilnie. Zasłużonym w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Litwie Prezydent RP wręczył odznaczenia. Spotkanie z litewską Polonią jest jednym z punktów oficjalnej wizyty Głowy Państwa na Litwie
 [Pełna treść wystąpienia] Prezydent do Polaków na Litwie: Jesteśmy jedną polską rodziną
/ KPRP/Jakub Szymczuk
W czasie spotkania z Polakami Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornahauser-Duda.

 

- Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowna Pani Ambasador,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Drodzy Rodacy!

 

Bardzo dziękuję za tę możliwość spotkania tu, w Wilnie, zaraz po przybyciu – spotkania w Domu Kultury Polskiej z moimi rodakami, których ojczyzną jest Litwa. Tak jak Pani Ambasador powiedziała, Państwo są u siebie – tu się urodziliście, tu żyjecie i tu jesteście Polakami, obywatelami Litwy. Bardzo dziękuję za to właśnie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Gratuluję wszystkim tym, którzy przed chwilą otrzymali odznaczenia państwowe. Każdy z nich usłyszał ode mnie, że w imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za tę działalność dla Polaków i dla polskości, którą Państwo tutaj prowadzą. Chciałbym, żeby wszyscy Państwo ode mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej to podziękowanie za bycie tutaj, za działanie, za pracę i służbę dla Polaków, dla polskości – przyjęli. To jedno.

A drugie: chciałem Wam również jako Prezydent Rzeczypospolitej podziękować, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie. Bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako Polakach – że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi, którzy szanują bliźnich i kraj, w którym żyją. Jestem Państwu za to jako Prezydent Polski także wdzięczny, bo poprzez Państwa jest tutaj budowany także wizerunek Polski – dobry wizerunek naszego kraju, kraju Waszych ojców. Również i za to bardzo Wam dziękuję.

Szanowni Państwo, przybyłem tu w bardzo ważnym momencie, w bardzo ważnym roku – niezwykle ważnym dla Litwy, ale także i niezwykle ważnym dla Polski. 100-lecie odrodzenia państwa litewskiego, ale także i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą w 1918 roku. My nasze główne obchody będziemy mieli oczywiście w listopadzie, wtedy gdy to odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpiło.

Ale gdy Państwo nie tak dawno, 5 grudnia, obchodzili 150. rocznicę urodzin wilniaka, marsz. Józefa Piłsudskiego – obchodziliście ją tutaj, na Litwie, w Wilnie – my inaugurowaliśmy nasze obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. I robiliśmy to dokładnie 5 grudnia, właśnie dlatego, że była to 150. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka ‒ jednego z ojców naszej niepodległości, a jednocześnie wilniaka, który tutaj zostawił swoje serce.

Chciałbym, by Państwo byli także z nami tego 11 listopada, gdy będziemy obchodzili stulecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Gdyby była delegacja Polaków z Wileńszczyzny, którzy przyjechaliby świętować razem z nami w Warszawie czy w innych miejscach Polski – bo na pewno wszędzie będziemy świętowali – będę Państwu za to jako Prezydent bardzo wdzięczny. Żebyśmy dali świadectwo, że jesteśmy jedną wielką polską rodziną, chociaż rozsianą w wielu miejscach na świecie. Mam nadzieję, że taka wyprawa do Polski ‒ do Warszawy, może do innego miasta ‒ będzie czymś, co Państwo sobie zaplanują i że będziecie mogli w tym ważnym momencie nas odwiedzić.

Dziś jestem tutaj z jednej strony po to, by świętować ‒ razem z Wami, razem z obywatelami Litwy, razem z litewskimi władzami ‒ odrodzenie się państwowości litewskiej 100 lat temu. Ale jestem także po to, by spotkać się z Państwem i powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za polskość, za to, że jesteście razem. Cieszę się ogromnie, że możecie się spotykać w tym miejscu – że państwo polskie nie tak dawno ufundowało ten dom, ale z Waszej inicjatywy podjętej wspólnie z nieżyjącym już panem marszałkiem Andrzejem Stelmachowskim. Że jest to miejsce, w którym spotykają się i działają polskie organizacje. Miejsce, które skupia polską wspólnotę i w którym polskość może się spokojnie rozwijać.

Wiem, że nie jest tak, że Państwo nie mają problemów. Wiem, że są kwestie związane z nauczaniem języka polskiego, związane z językiem polskim na maturze ‒ są problemy. O tych problemach, które Państwa dotykają, będę rozmawiał z panią prezydent Dalią Grybauskaitė. Będziemy starali się powoli – mam nadzieję – te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania kwestii, które gdzieś tam budzą spory czy wątpliwości.

Ale proszę Państwa, byśmy zachowali spokój, byśmy to robili w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie ‒ te na poziomie politycznym ‒ kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku. I bardzo liczę na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się Państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj, na Litwie. Mogą Państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane, będę z Panią Prezydent rozmawiał. Mam oficjalne spotkania z Panią Prezydent w sobotę – będziemy mieli rozmowę i w cztery oczy, i rozmowy plenarne – i na pewno te kwestie zostaną poruszone.

Ale dzisiaj jestem po to, żeby obok tego zapewnienia złożyć Państwu podziękowanie za to, że trwacie w polskości. Dziękuję nauczycielom, którzy uczą języka polskiego. Dziękuję filologom, dziękuję wszystkim tym, którzy kształcą tutaj nauczycieli, by potem mogli oni uczyć po polsku. Dziękuję wszystkim tym, którzy dbają o polskie szkoły, o polskość i polską kulturę. Jestem Państwu za to ogromnie zobowiązany – za to, że cały czas jesteście Polakami i dbacie, by Wasze dzieci nie zapomniały o polskości, by znały język, polską historię, kulturę, literaturę, poezję. Dziękuję za to ogromnie – przede wszystkim nauczycielom i pedagogom, ale także i rodzicom, którzy dbają, by ich dzieci wychowały się w naszej polskiej tradycji. Bardzo Państwu za to dziękuję.

Moja żona spotka się z młodzieżą w szkole, z nauczycielami – mam nadzieję, że będzie mogła mi bezpośrednio przekazać, jakie tematy były poruszane, co jest problemem, o którym może nie wiem. I że ja będę mógł z kolei przełożyć to na praktyczne działania, które – mam nadzieję – przyniosą Państwu dobre owoce.

Jeszcze raz z całego serca dziękuję. Życzę Państwu w roku stulecia odrodzenia się państwowości litewskiej i odzyskania niepodległości przez Polskę wszystkiego dobrego i wszelkiego powodzenia – i w sprawach zawodowych, i w sprawach domowych, rodzinnych.

Wszystkiego dobrego i szczęść Boże!

 

- Chciałem również jako Prezydent RP podziękować za to, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie - dodał. Tłumaczył, że dzięki takiej postawie budowany jest dobry wizerunek Polski na Litwie.


Przede wszystkim  jednak Prezydent dziękował im za pracę oraz za służbę dla Polaków i na rzecz polskości; za to, że kultywują polskie tradycje, uczą dzieci miłości do polskiej historii i literatury. - Jestem Państwu ogromnie zobowiązany – za to, że cały czas jesteście Polakami - podkreślał Prezydent RP. (BZ)

Źródło: Prezydent.pl



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe