Komisja Kodyfikacyjna. Fakty i mity na temat projektu nowego Kodeksu Pracy

Przyjęte przez Komisję kodyfikacyjną prawa pracy projekty zakładają, że w zakładach zatrudniających do 10 osób pracodawca po uzyskaniu zgody PIP będzie mógł zwolnić z powodów ekonomicznych pracowników szczególnie chronionych, w tym. kobiety w ciąży. Ale projekty komisji to przecież tylko propozycje wąskiej grupy ekspertów. Czy za tym nie ma się czym przejmować?
 Komisja Kodyfikacyjna. Fakty i mity na temat projektu nowego Kodeksu Pracy
/ morguefile.com
Komisja Kodyfikacyjna zakończyła prace. Przyjęła projekty dwóch nowych kodeksów pracy. Podczas finalnego głosowania osoby reprezentujące Pracodawców RP, OPZZ i „S” głosowały przeciwko.

Przedstawiciele strony społecznej reprezentowali punkt widzenia organizacji, które ich wskazały. „S” uznała, że należy głosować za odrzuceniem projektów


– mówi TS dr Jakub Szmit, ekspert NSZZ Solidarność w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. 
Decyzję o dalszych losach projektów, to jest czy kierować je na ścieżkę legislacyjną podejmie minister Elżbieta Rafalska. Według informacji TS, Rafalska jeszcze takiej decyzji nie podjęła.

Oświadczenie Piotra Dudy
Jeszcze przed zakończeniem prac komisji kodyfikacyjnej przewodniczący Piotr Duda wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Komisja Kodyfikacyjna ma obowiązek przedłożyć wypracowane projekty Ministrowi właściwemu ds. pracy, który będzie dysponentem dorobku Komisji Kodyfikacyjnej. To minister właściwy ds. pracy zdecyduje w jakim kształcie i czy w ogóle propozycje przedstawione przez Komisję Kodyfikacyjną będą podstawą do dalszych prac, a ustawowym obowiązkiem strony rządowej jest skonsultowanie ich z partnerami społecznymi. Komisja Kodyfikacyjna nie posiada żadnych uprawnień legislacyjnych, ani ustawodawczych. 

Brak uzasadnienia 
Być może Elżbieta Rafalska podejmie decyzje dopiero po zapoznaniu się z uzasadnieniami kodeksów. Problem polega na tym, że komisja zdążyła napisać jedynie szczątkowe uzasadnienia. Komisja była niezależnym od ministerstwa organem. Jak deklaruje w rozmowie z TS przewodniczący komisji i Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki szczegółowe uzasadnia powstaną już w trakcie prac nad projektami w ministerstwie.. Czy nie będzie dziwne, że kto inny pisał projekty, a kto inny będzie pisał do nich uzasadnienie? Może to być przecież osoba, która nie rozumie zapisów projektów lub się z nimi nie zgadza. 

Solidarność będzie zabiegać o zmianę zapisów
Jeśli minister Elżbieta Rafalska zdecyduje się skierować projekty na ścieżkę legislacyjną „S” będzie starała się wątpliwe rozwiązania korygować, zmieniać lub wykreślić z projektów, m.in. w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jakub Szmit podkreśla jednak, że RDS jest ciałem, w ramach którego ścierają się argumenty rządu, pracodawców i strony społecznej.

Nie jest zatem tak, że związek jednostronnie może o czymś decydować


– mówi. Obecnie „S” wskazuje, że jest za wcześnie, aby rozmawiać o propozycjach zmian w kodeksie pracy zaproponowanych przez komisję. 

#NOWA_STRONA#

Założenia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nad dwoma nowymi kodeksami pracy - indywidualnym i zbiorowym. Zamiarem komisji było zwiększenie liczby pełnoetatowych miejsc pracy.

Założenie było takie, że praca zarobkowa ma być świadczona w ramach stosunku pracy, a relacje między pracodawcą a pracownikiem ma opierać się na domniemaniu istnienia stosunku pracy


– mówi  Jakub  Szmit. Co oznacza „domniemania istnienia stosunku pracy”?

Jeśli jakaś osoba będzie wykonywała pracę zarobkową w danej firmie, to trzeba będzie udowodnić, że nie jest to stosunek pracy


– tłumaczy Szmit.

Nie znikną umowy-zlecenia
Niektóre media informują, że znikną umowy-zlecenia. Informacje te nie są prawdziwe i świadczą o pewnym niezrozumieniu porządku prawnego. Umowy o dzieło czy umowy nie nazwane są regulowane przepisami Kodeksu cywilnego a komisja nie pracowała nad zmianą tego aktu prawnego. A zatem umowy-zlecenia nie znikną. Komisja chciała jednak ograniczyć zakres stosowania umów-zleceń do uzasadnionych przypadków. Obecnie stosuje je się często jako tańsze zamienniki umów o pracę.

Projekt Kodeksu pracy zakłada, że zmniejszy się zasięg ich stosowania tylko do uzasadnionych przypadków. Na przykład hydraulik posiadający własną działalność gospodarczą będzie mógł dalej wykonywać swoje prace w oparciu o umowy-zlecenia. Ponadto takie umowy byłyby dopuszczone, jeśli ktoś przychodzi w konkretne miejsce, by zrobić coś wyjątkowego


- tłumaczy Jakub Szmit. 

Umowy: sezonowa, dorywcza, nieetaatowa
Zamiarowi ograniczenia zakresu stosowania umów śmieciowych przeczy możliwość zawierania z pracownikami umów sezonowej, dorywczej i nieetatowej. Taką możliwość dopuszcza projekt kodeksu pracy stworzony przez komisję. Czemu służyło stworzenie nowych rodzajów umów? 

Te typy umów ułatwią pracodawcom, którzy do tej pory zatrudniali na tzw. umowy śmieciowe, przejście na zatrudnianie w oparciu o umowy o pracę. Uważam, że kształt szczegółowych zapisów dotyczących tych umów powinien być przedmiotem refleksji. Nie wydaje się na przykład zasadne, aby umowa sezonowa mogła obowiązywać aż 150 dni


– mówi Jakub Szmit. 

Zakłady pracy do 10 osób – potraktowane szczególnie
Komisja Kodyfikacyjna łaskawym okiem potraktowała pracodawców zatrudniających do 10 osób. Między innymi w tych zakładach pracodawca po uzyskaniu zgody PIP będzie mógł zwolnić z powodów ekonomicznych pracowników szczególnie chronionych, np. kobietę w ciąży. To regres w ochronie praw pracowniczych w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Uważam, że poczyniono zbyt dalekie ustępstwa na rzecz małych pracodawców. Nie możemy dopuścić do powstania substytutów etatów dla pracowników przez nich zatrudnionych. Biorąc pod uwagę chęć państwa do zwiększenia przyrostu naturalnego, tego typu rozwiązania muszą budzić wątpliwości. Co prawda po zwolnieniu, a do momentu porodu, kobieta w ciąży miałby otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (obecnie kobiety w ciąży otrzymują zasiłek przed porodem w przypadku likwidacji zakładu), ale nie wydaje mi się, żeby ZUS wytrzymał takie obciążenie. Taka propozycja jest zapisana w uzasadnieniu do projektu. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że pozwoliłoby ono na wzrost liczby zatrudnionych kobiet


– mówi Szmit.

#NOWA_STRONA#

Zwolnienie na urlopie
Czy pracodawcy będą mogli łatwiej pozbyć się pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim? Nie do końca. Nowe propozycje przepisów zakładają, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze jego zwolnienia oraz wysłuchać jego argumentów. Niektórzy eksperci twierdzili, że może to doprowadzić do patologii. Pracownik po uzyskaniu informacji o planowanym zwolnieniu mógłby uciec na zwolnienie lekarskie i w ten sposób mu zapobiec. Rozpoczęcie procedury wypowiedzenia spowoduje, że przed 30 dni nie będzie podlegał ochronie przed zwolnieniem z powodu usprawiedliwionej nieobecności. 

Zmiany w czasie pracy. 

Istniało założenie, że czas pracy powinien być uregulowany w ramach układów zbiorowych pracy. Jednak to założenie zostało rozmyte. Wprowadzono zapis o grupowej organizacji pracy, czyli możliwości zawarcia umowy między pracodawcą a grupą pracowników, w którym można by było określić czas pracy. To może spowodować, że pracodawcy w dalszym ciągu nie będą zainteresowani zawieraniem układów zbiorowych


– tłumaczy Szmit.
Trzeba jednak pamiętać, że propozycję komisji nie trafiły jeszcze na ścieżkę legislacyjną i nie wiadomo czy w ogóle na nią trafią. Komisje Kodyfikacyjne Prawa Pracy działały zrzeszą wcześniej, chociażby w czasie rządów SLD. Dziś propozycje tych komisji mają zaledwie wartość historyczną. 

Wywiad z dr. Jakubem Szmitem na temat prac Komisji Kodyfikacyjnej w najnowszym Tygodniku Solidarność.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK z ostatniej chwili
Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona – poinformowała "Gazeta Wyborcza". Tuż po publikacji artykułu w sieci wybuchła burza.

Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji z ostatniej chwili
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji

Były oficer armii niemieckiej przyznał się w poniedziałek przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. W pierwszym dniu procesu swój czyn tłumaczył chęcią uniknięcia wojny nuklearnej na Ukrainie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. To odwracanie kota ogonem z ostatniej chwili
Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. "To odwracanie kota ogonem"

– Jesteśmy świadkami odwracania kota ogonem. Być może swoim radykalizmem i protestami społecznymi siły lewicowo-libealne próbują stworzyć wrażenie, że wszystkie partie konserwatywne są proputinowskie – twierdzi europoseł PiS Witold Waszczykowski.

GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak z ostatniej chwili
Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak

"Donald Tusk pisał, że jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak" – pisze na platformie X była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Dramatyczne wyznanie Britney Spears: moja rodzina mnie skrzywdziła z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Britney Spears: "moja rodzina mnie skrzywdziła"

Gwiazda muzyki - Britney Spears stwierdziła, że "nie ma sprawiedliwości" po tym, jak rozstrzgynięty został spór prawny pomiędzy nią a jej ojcem. - Moja rodzina mnie skrzywdziła - oceniła.

Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa

– Janina Ochojska dowiedziała się z mediów, że nie startuje z list KO, w związku z tym prowadzone są pewne rozmowy – oświadczyła poseł PSL Urszula Pasławska.

Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata z ostatniej chwili
Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata

Turcja poinformowała sojuszników, że poprze kandydaturę holenderskiego premiera Marka Ruttego na sekretarza generalnego NATO – przekazali przedstawiciele tureckich władz, cytowani w poniedziałek przez agencję Anatolia.

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna. Fakty i mity na temat projektu nowego Kodeksu Pracy

Przyjęte przez Komisję kodyfikacyjną prawa pracy projekty zakładają, że w zakładach zatrudniających do 10 osób pracodawca po uzyskaniu zgody PIP będzie mógł zwolnić z powodów ekonomicznych pracowników szczególnie chronionych, w tym. kobiety w ciąży. Ale projekty komisji to przecież tylko propozycje wąskiej grupy ekspertów. Czy za tym nie ma się czym przejmować?
 Komisja Kodyfikacyjna. Fakty i mity na temat projektu nowego Kodeksu Pracy
/ morguefile.com
Komisja Kodyfikacyjna zakończyła prace. Przyjęła projekty dwóch nowych kodeksów pracy. Podczas finalnego głosowania osoby reprezentujące Pracodawców RP, OPZZ i „S” głosowały przeciwko.

Przedstawiciele strony społecznej reprezentowali punkt widzenia organizacji, które ich wskazały. „S” uznała, że należy głosować za odrzuceniem projektów


– mówi TS dr Jakub Szmit, ekspert NSZZ Solidarność w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. 
Decyzję o dalszych losach projektów, to jest czy kierować je na ścieżkę legislacyjną podejmie minister Elżbieta Rafalska. Według informacji TS, Rafalska jeszcze takiej decyzji nie podjęła.

Oświadczenie Piotra Dudy
Jeszcze przed zakończeniem prac komisji kodyfikacyjnej przewodniczący Piotr Duda wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Komisja Kodyfikacyjna ma obowiązek przedłożyć wypracowane projekty Ministrowi właściwemu ds. pracy, który będzie dysponentem dorobku Komisji Kodyfikacyjnej. To minister właściwy ds. pracy zdecyduje w jakim kształcie i czy w ogóle propozycje przedstawione przez Komisję Kodyfikacyjną będą podstawą do dalszych prac, a ustawowym obowiązkiem strony rządowej jest skonsultowanie ich z partnerami społecznymi. Komisja Kodyfikacyjna nie posiada żadnych uprawnień legislacyjnych, ani ustawodawczych. 

Brak uzasadnienia 
Być może Elżbieta Rafalska podejmie decyzje dopiero po zapoznaniu się z uzasadnieniami kodeksów. Problem polega na tym, że komisja zdążyła napisać jedynie szczątkowe uzasadnienia. Komisja była niezależnym od ministerstwa organem. Jak deklaruje w rozmowie z TS przewodniczący komisji i Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki szczegółowe uzasadnia powstaną już w trakcie prac nad projektami w ministerstwie.. Czy nie będzie dziwne, że kto inny pisał projekty, a kto inny będzie pisał do nich uzasadnienie? Może to być przecież osoba, która nie rozumie zapisów projektów lub się z nimi nie zgadza. 

Solidarność będzie zabiegać o zmianę zapisów
Jeśli minister Elżbieta Rafalska zdecyduje się skierować projekty na ścieżkę legislacyjną „S” będzie starała się wątpliwe rozwiązania korygować, zmieniać lub wykreślić z projektów, m.in. w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jakub Szmit podkreśla jednak, że RDS jest ciałem, w ramach którego ścierają się argumenty rządu, pracodawców i strony społecznej.

Nie jest zatem tak, że związek jednostronnie może o czymś decydować


– mówi. Obecnie „S” wskazuje, że jest za wcześnie, aby rozmawiać o propozycjach zmian w kodeksie pracy zaproponowanych przez komisję. 

#NOWA_STRONA#

Założenia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nad dwoma nowymi kodeksami pracy - indywidualnym i zbiorowym. Zamiarem komisji było zwiększenie liczby pełnoetatowych miejsc pracy.

Założenie było takie, że praca zarobkowa ma być świadczona w ramach stosunku pracy, a relacje między pracodawcą a pracownikiem ma opierać się na domniemaniu istnienia stosunku pracy


– mówi  Jakub  Szmit. Co oznacza „domniemania istnienia stosunku pracy”?

Jeśli jakaś osoba będzie wykonywała pracę zarobkową w danej firmie, to trzeba będzie udowodnić, że nie jest to stosunek pracy


– tłumaczy Szmit.

Nie znikną umowy-zlecenia
Niektóre media informują, że znikną umowy-zlecenia. Informacje te nie są prawdziwe i świadczą o pewnym niezrozumieniu porządku prawnego. Umowy o dzieło czy umowy nie nazwane są regulowane przepisami Kodeksu cywilnego a komisja nie pracowała nad zmianą tego aktu prawnego. A zatem umowy-zlecenia nie znikną. Komisja chciała jednak ograniczyć zakres stosowania umów-zleceń do uzasadnionych przypadków. Obecnie stosuje je się często jako tańsze zamienniki umów o pracę.

Projekt Kodeksu pracy zakłada, że zmniejszy się zasięg ich stosowania tylko do uzasadnionych przypadków. Na przykład hydraulik posiadający własną działalność gospodarczą będzie mógł dalej wykonywać swoje prace w oparciu o umowy-zlecenia. Ponadto takie umowy byłyby dopuszczone, jeśli ktoś przychodzi w konkretne miejsce, by zrobić coś wyjątkowego


- tłumaczy Jakub Szmit. 

Umowy: sezonowa, dorywcza, nieetaatowa
Zamiarowi ograniczenia zakresu stosowania umów śmieciowych przeczy możliwość zawierania z pracownikami umów sezonowej, dorywczej i nieetatowej. Taką możliwość dopuszcza projekt kodeksu pracy stworzony przez komisję. Czemu służyło stworzenie nowych rodzajów umów? 

Te typy umów ułatwią pracodawcom, którzy do tej pory zatrudniali na tzw. umowy śmieciowe, przejście na zatrudnianie w oparciu o umowy o pracę. Uważam, że kształt szczegółowych zapisów dotyczących tych umów powinien być przedmiotem refleksji. Nie wydaje się na przykład zasadne, aby umowa sezonowa mogła obowiązywać aż 150 dni


– mówi Jakub Szmit. 

Zakłady pracy do 10 osób – potraktowane szczególnie
Komisja Kodyfikacyjna łaskawym okiem potraktowała pracodawców zatrudniających do 10 osób. Między innymi w tych zakładach pracodawca po uzyskaniu zgody PIP będzie mógł zwolnić z powodów ekonomicznych pracowników szczególnie chronionych, np. kobietę w ciąży. To regres w ochronie praw pracowniczych w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Uważam, że poczyniono zbyt dalekie ustępstwa na rzecz małych pracodawców. Nie możemy dopuścić do powstania substytutów etatów dla pracowników przez nich zatrudnionych. Biorąc pod uwagę chęć państwa do zwiększenia przyrostu naturalnego, tego typu rozwiązania muszą budzić wątpliwości. Co prawda po zwolnieniu, a do momentu porodu, kobieta w ciąży miałby otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (obecnie kobiety w ciąży otrzymują zasiłek przed porodem w przypadku likwidacji zakładu), ale nie wydaje mi się, żeby ZUS wytrzymał takie obciążenie. Taka propozycja jest zapisana w uzasadnieniu do projektu. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że pozwoliłoby ono na wzrost liczby zatrudnionych kobiet


– mówi Szmit.

#NOWA_STRONA#

Zwolnienie na urlopie
Czy pracodawcy będą mogli łatwiej pozbyć się pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim? Nie do końca. Nowe propozycje przepisów zakładają, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze jego zwolnienia oraz wysłuchać jego argumentów. Niektórzy eksperci twierdzili, że może to doprowadzić do patologii. Pracownik po uzyskaniu informacji o planowanym zwolnieniu mógłby uciec na zwolnienie lekarskie i w ten sposób mu zapobiec. Rozpoczęcie procedury wypowiedzenia spowoduje, że przed 30 dni nie będzie podlegał ochronie przed zwolnieniem z powodu usprawiedliwionej nieobecności. 

Zmiany w czasie pracy. 

Istniało założenie, że czas pracy powinien być uregulowany w ramach układów zbiorowych pracy. Jednak to założenie zostało rozmyte. Wprowadzono zapis o grupowej organizacji pracy, czyli możliwości zawarcia umowy między pracodawcą a grupą pracowników, w którym można by było określić czas pracy. To może spowodować, że pracodawcy w dalszym ciągu nie będą zainteresowani zawieraniem układów zbiorowych


– tłumaczy Szmit.
Trzeba jednak pamiętać, że propozycję komisji nie trafiły jeszcze na ścieżkę legislacyjną i nie wiadomo czy w ogóle na nią trafią. Komisje Kodyfikacyjne Prawa Pracy działały zrzeszą wcześniej, chociażby w czasie rządów SLD. Dziś propozycje tych komisji mają zaledwie wartość historyczną. 

Wywiad z dr. Jakubem Szmitem na temat prac Komisji Kodyfikacyjnej w najnowszym Tygodniku Solidarność.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe