Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe