Trafił Kosa na wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego: Mam dość bycia chłopcem do bicia!

Podczas wyjazdowej odprawy kadry Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim jeden z policjantów wypadł z okna. – To bezsensowna sytuacja, powtórzę co już mówiłem publicznie raz, mam dosyć sytuacji, gdy ktoś robi ze mnie chłopca do bicia. Cokolwiek się nie zdarzy w 100 tysięcznej formacji, a nadzoruję też inne formacje – Służbę Ochrony Państwa, Państwową Straż Pożarną i Straż Graniczną, to w tych atakach opozycji i mediów jej sprzyjających winny jestem ja. To całkowita bzdura, nadzoruję oczywiście policję, ale jest Komendant Główny Policji, są komendanci wojewódzcy, powiatowi – powiedział w rozmowie z Mateuszem Kosińskim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
 Trafił Kosa na wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego: Mam dość bycia chłopcem do bicia!
/ flickr.com/mswia
Tysol.pl: Panie ministrze ilu w Polsce mamy policjantów?

Jarosław Zieliński: Limit etatowy to 103 309 po zwiększeniu o tysiąc etatów w zeszłorocznym budżecie. To już stałą wartość na kolejne lata…

Moje pytanie jest nieco podchwytliwe, bo zawsze miałem wrażenie, że minister odpowiedzialny za policję ma dość niewdzięczne zadanie i to dość stresujący zawód. Wystarczy, że jeden z tych 103 tysięcy policjantów popełni nadużycie to opozycja domaga się „głowy” ministra… Nie śpi pan po nocach?

Śpię, ale rzeczywiście nie jest to łatwa rola, bo najłatwiej jest atakować politycznie. Ale to bezsensowna sytuacja, powtórzę co już mówiłem publicznie raz, mam dosyć sytuacji, gdy ktoś robi ze mnie chłopca do bicia. Cokolwiek się nie zdarzy w 100 tysięcznej formacji, a nadzoruję też inne formacje – Służbę Ochrony Państwa, Państwową Straż Pożarną i Straż Graniczną, to w tych atakach opozycji i mediów jej sprzyjających winny jestem ja. To całkowita bzdura, nadzoruję oczywiście policję, ale jest Komendant Główny Policji, są komendanci wojewódzcy, powiatowi. Ten nadzór jest wielostopniowy, nie mogę odpowiadać za zachowania każdego policjanta, to bezsensowne podejście. Gdyby przyjąć taką zasadę to zawsze gdy ktoś coś zrobi to trzeba dymisjonować ministra. Wtedy trzeba byłoby dymisjonować ministrów kilka razy dziennie. Trzeba wyciągać konsekwencje i nasza polityka jest taka, że za wszelkie zachowania niezgodne z rotą ślubowania i etyką zawodu wyciągane są surowe konsekwencje. Jesteśmy jednoznaczni, wszystkie służby wymagają odpowiedniej postawy, etosu i zachowań ściśle zgodnych z zasadami prawa. Nasze reakcje są jednoznaczne i związkowcy uważają, że są zbyt surowe. Jednak nie będzie tolerancji dla żadnej patologii. Z taką ideą przyszliśmy do ministerstwa i konsekwentnie to realizujemy.

A którą zmianę w policji określiłby pan jako największy sukces rządów PiS-u?

Na pewno program modernizacji służb mundurowych z kwotą 9 miliardów 200 milionów złotych dla czterech służb. Najwięcej z tego otrzymuje policja – około 6 miliardów złotych. Z tego są podwyżki, to z tego programu budujemy komendy i posterunki. To dzięki temu programowi kupujemy nowe samochody, sprzęt, uzbrojenie, policja się unowocześnia.

Chciałbym także wspomnieć o również swoich osobistych działaniach, żeby dokonać rozliczenia się ostatecznie z przeszłością. Nie ma dzisiaj w polskiej policji w funkcjach kierowniczych, ani tych którzy służyli w organach bezpieczeństwa, czyli SB-ków, ani milicjantów. Są jeszcze w służbie, ale nie w funkcjach kierowniczych. Prawie 500 takich funkcjonariuszy było wtedy, kiedy dokonałem analizy w policji. Dzisiaj żaden z nich nie pełni funkcji kierowniczych. Nie może być tak, że prawie po 30 latach suwerennej polski formacją odpowiadającą za bezpieczeństwo Polaków odpowiadają funkcjonariusze z PRL. Do tych formacji wstępowali ludzie, którzy nie mieli oporu, a byli tacy którzy mieli. Policją powinni kierować policjanci, którzy mają wieloletnie doświadczenie, ale do służby przystąpili po 1989 r.

Czyli film Pasikowskiego „Psy”, który kreował pewien wizerunek policji z lat 90-tych odszedł do lamusa?

Mam nadzieję, że to odeszło w każdym wymiarze, również w kwestii mentalności. To proces długi, nad tym trzeba nieustannie pracować. Trzeba pamiętać, że pewne zachowania mogą mieć dalszy ciąg, być przekazywane kolejnym rocznikom. Dzisiaj policja jest inna, oczywiście zdarzają się jednostkowe przypadki, zachowania niezgodne z etyką. W wymiarze ogólnym takie sytuacje są jednak rzadkie i niesystemowe.
Przy każdej odprawie i wystąpieniu publicznym proszę, apeluję i zobowiązuje by wszyscy policjanci wykonywali swoje zadania w sposób stanowczy, skuteczny, ale kulturalny wobec obywateli. Tu i ówdzie słyszę skargi, że gdzieniegdzie patrol zachował się w sposób niekulturalny, ale myślę, że i ta sprawa wygląda dużo lepiej, o czym świadczy wysokie zaufanie do policji, a przypomnijmy, że było ono największe po Światowych Dniach Młodzieży, kiedy policja miała sukcesy w kwestiach bezpieczeństwa. Miałem w tym swój udział, bo byłem odpowiedzialny za koordynację działań. Udało się dzięki dobrej postawie służb, zaangażowaniu nowych komendantów. Podkreślam nowych komendantów – są pytania ze strony opozycji – dlaczego były zmiany? Chociażby dlatego, żeby było skutecznie. Różnie bywało z tymi koncepcjami w poprzednim okresie. Byli komendanci, którzy gdyby pozostawali na stanowiskach to na pewno by nie było tak dobrze z bezpieczeństwem podczas tej imprezy.

To zaufanie, trudne do osiągnięcia, bo policja musi też karać jeśli łamane jest prawo. To nie jest taka służba jak straż pożarna, która zawsze niesie pomoc. Jednak po światowych dniach młodzieży, gdy dziękowano oklaskami i okrzykami policji, miała 72 proc. zaufania społecznego poparcia. Teraz ma około 68 – 70 proc. To też wysokie poparcie. To też spadło po wydarzeniu na komisariacie we Wrocławiu, wydarzeniu niegodnym, które kładzie się cieniem na całej policji. To jednak zachowanie jednostkowe, nie jest tak, jak próbowała wmawiać policja, że policja zabija na komisariatach. Prokurator zajął się tym przypadkiem, ale nie ocenił tego tak jak opozycja, która wydawała wyroki przed prokuratorem i sądem. Natomiast tego typu zdarzenia nie służą dobremu wizerunkowi. Proszę i przestrzegam o nie uogólnianie. Natomiast zjawiska patologiczne trzeba karać.
 

 

POLECANE
Nie żyje gwiazdor kina. Miał 56 lat Wiadomości
Nie żyje gwiazdor kina. Miał 56 lat

Julian McMahon, australijski aktor znany z ról w popularnych serialach i filmach, zmarł w wieku 56 lat. Odszedł w środę w Clearwater na Florydzie po walce z rakiem.

Były prominentny polityk Platformy wyśmiał Tuska na platformie X z ostatniej chwili
Były prominentny polityk Platformy wyśmiał Tuska na platformie X

Premier Donald Tusk napisał w sobotę o koalicyjnej ofensywie po przegranych wyborach prezydenckich. "Do ofensywy? To raczej przejdzie Karol Nawrocki" – odparł były prominentny działacz PO Jacek Protasiewicz.

Sytuacja na granicy. Jest komunikat policji z ostatniej chwili
Sytuacja na granicy. Jest komunikat policji

W związku z czasowym przywróceniem kontroli granicznej oraz podwyższonym poziomem zagrożeń Polska Policja wydała komunikat dotyczący ograniczeń w lotach dronami. Nowe zasady obowiązują od wczoraj i mają potrwać do 5 sierpnia 2025 roku, choć jak podkreślają służby, mogą zostać przedłużone.

Rekordowo niski poziom wód. Wisła i Narew z historycznymi spadkami Wiadomości
Rekordowo niski poziom wód. Wisła i Narew z historycznymi spadkami

Poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 cm - to najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów. Kolejny rekord padł też na narewskiej stacji Nowogród. W całej Polsce w 25 punktach odnotowano poziom wody poniżej minimum okresowego.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Lotnisko Rzeszów-Jasionka modernizuje pas startowy i drogę kołowania, tym samym przygotowując się na większy ruch pasażerski i wojskowy.

Kapitan reprezentacji Polski kontuzjowany. Nie zagra w Lidze Narodów Wiadomości
Kapitan reprezentacji Polski kontuzjowany. Nie zagra w Lidze Narodów

Niepokojące wieści z siatkarskiej reprezentacji Polski. Kapitan drużyny narodowej, Bartosz Kurek, nie wystąpi w tegorocznej Lidze Narodów z powodu kontuzji. Jak poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS), atakujący zmaga się z bólami pleców, które uniemożliwiają mu normalne treningi.

Ekspert: Kilka dni temu TSUE wydał wyrok, o którym od Adama Bodnara się nie dowiecie tylko u nas
Ekspert: Kilka dni temu TSUE wydał wyrok, o którym od Adama Bodnara się nie dowiecie

Ministerstwo Sprawiedliwości Adama Bodnara forsuje projekt "weryfikacji sędziów", który zakłada segregację sędziów legalnie powołanych przez Prezydenta RP rekomendacji legalnie powołanej Krajowej Rady Sądownictwa, którą zwalczają środowiska sędziów-aktywistów. Ten wyroku TSUE może mu stanąć na przeszkodzie.

Polska Straż Graniczna nie wpuściła nielegalnego imigranta, więc Niemcy podrzucili go Polakom 60 km dalej z ostatniej chwili
Polska Straż Graniczna nie wpuściła nielegalnego imigranta, więc Niemcy podrzucili go Polakom 60 km dalej

Po interwencji Ruchu Obrony Granic i polskiej Straży Granicznej niemiecka policja odesłała Afgańczyka z mostu w Gubinie i wywiozła 60 km dalej do Łęknicy – informuje niemiecki Die Welt.

Ryż z pestycydem wycofany ze sprzedaży. Znana sieć ostrzega klientów Wiadomości
Ryż z pestycydem wycofany ze sprzedaży. Znana sieć ostrzega klientów

Znana sieć hipermarketów Auchan ogłosiła wycofanie ze sprzedaży partii ryżu naturalnego, brązowego, pełnoziarnistego marki „Cenos” (opakowanie 4x100 g). Powodem tej decyzji jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - heksakonazolu.

Co dalej z koalicją rządzącą? Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
Co dalej z koalicją rządzącą? Wymowny wpis Tuska

W koalicji rządzącej wrze po "tajnym spotkaniu" marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Tymczasem premier Donald Tusk opublikował wymowny wpis na platformie X.

REKLAMA

Trafił Kosa na wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego: Mam dość bycia chłopcem do bicia!

Podczas wyjazdowej odprawy kadry Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim jeden z policjantów wypadł z okna. – To bezsensowna sytuacja, powtórzę co już mówiłem publicznie raz, mam dosyć sytuacji, gdy ktoś robi ze mnie chłopca do bicia. Cokolwiek się nie zdarzy w 100 tysięcznej formacji, a nadzoruję też inne formacje – Służbę Ochrony Państwa, Państwową Straż Pożarną i Straż Graniczną, to w tych atakach opozycji i mediów jej sprzyjających winny jestem ja. To całkowita bzdura, nadzoruję oczywiście policję, ale jest Komendant Główny Policji, są komendanci wojewódzcy, powiatowi – powiedział w rozmowie z Mateuszem Kosińskim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
 Trafił Kosa na wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego: Mam dość bycia chłopcem do bicia!
/ flickr.com/mswia
Tysol.pl: Panie ministrze ilu w Polsce mamy policjantów?

Jarosław Zieliński: Limit etatowy to 103 309 po zwiększeniu o tysiąc etatów w zeszłorocznym budżecie. To już stałą wartość na kolejne lata…

Moje pytanie jest nieco podchwytliwe, bo zawsze miałem wrażenie, że minister odpowiedzialny za policję ma dość niewdzięczne zadanie i to dość stresujący zawód. Wystarczy, że jeden z tych 103 tysięcy policjantów popełni nadużycie to opozycja domaga się „głowy” ministra… Nie śpi pan po nocach?

Śpię, ale rzeczywiście nie jest to łatwa rola, bo najłatwiej jest atakować politycznie. Ale to bezsensowna sytuacja, powtórzę co już mówiłem publicznie raz, mam dosyć sytuacji, gdy ktoś robi ze mnie chłopca do bicia. Cokolwiek się nie zdarzy w 100 tysięcznej formacji, a nadzoruję też inne formacje – Służbę Ochrony Państwa, Państwową Straż Pożarną i Straż Graniczną, to w tych atakach opozycji i mediów jej sprzyjających winny jestem ja. To całkowita bzdura, nadzoruję oczywiście policję, ale jest Komendant Główny Policji, są komendanci wojewódzcy, powiatowi. Ten nadzór jest wielostopniowy, nie mogę odpowiadać za zachowania każdego policjanta, to bezsensowne podejście. Gdyby przyjąć taką zasadę to zawsze gdy ktoś coś zrobi to trzeba dymisjonować ministra. Wtedy trzeba byłoby dymisjonować ministrów kilka razy dziennie. Trzeba wyciągać konsekwencje i nasza polityka jest taka, że za wszelkie zachowania niezgodne z rotą ślubowania i etyką zawodu wyciągane są surowe konsekwencje. Jesteśmy jednoznaczni, wszystkie służby wymagają odpowiedniej postawy, etosu i zachowań ściśle zgodnych z zasadami prawa. Nasze reakcje są jednoznaczne i związkowcy uważają, że są zbyt surowe. Jednak nie będzie tolerancji dla żadnej patologii. Z taką ideą przyszliśmy do ministerstwa i konsekwentnie to realizujemy.

A którą zmianę w policji określiłby pan jako największy sukces rządów PiS-u?

Na pewno program modernizacji służb mundurowych z kwotą 9 miliardów 200 milionów złotych dla czterech służb. Najwięcej z tego otrzymuje policja – około 6 miliardów złotych. Z tego są podwyżki, to z tego programu budujemy komendy i posterunki. To dzięki temu programowi kupujemy nowe samochody, sprzęt, uzbrojenie, policja się unowocześnia.

Chciałbym także wspomnieć o również swoich osobistych działaniach, żeby dokonać rozliczenia się ostatecznie z przeszłością. Nie ma dzisiaj w polskiej policji w funkcjach kierowniczych, ani tych którzy służyli w organach bezpieczeństwa, czyli SB-ków, ani milicjantów. Są jeszcze w służbie, ale nie w funkcjach kierowniczych. Prawie 500 takich funkcjonariuszy było wtedy, kiedy dokonałem analizy w policji. Dzisiaj żaden z nich nie pełni funkcji kierowniczych. Nie może być tak, że prawie po 30 latach suwerennej polski formacją odpowiadającą za bezpieczeństwo Polaków odpowiadają funkcjonariusze z PRL. Do tych formacji wstępowali ludzie, którzy nie mieli oporu, a byli tacy którzy mieli. Policją powinni kierować policjanci, którzy mają wieloletnie doświadczenie, ale do służby przystąpili po 1989 r.

Czyli film Pasikowskiego „Psy”, który kreował pewien wizerunek policji z lat 90-tych odszedł do lamusa?

Mam nadzieję, że to odeszło w każdym wymiarze, również w kwestii mentalności. To proces długi, nad tym trzeba nieustannie pracować. Trzeba pamiętać, że pewne zachowania mogą mieć dalszy ciąg, być przekazywane kolejnym rocznikom. Dzisiaj policja jest inna, oczywiście zdarzają się jednostkowe przypadki, zachowania niezgodne z etyką. W wymiarze ogólnym takie sytuacje są jednak rzadkie i niesystemowe.
Przy każdej odprawie i wystąpieniu publicznym proszę, apeluję i zobowiązuje by wszyscy policjanci wykonywali swoje zadania w sposób stanowczy, skuteczny, ale kulturalny wobec obywateli. Tu i ówdzie słyszę skargi, że gdzieniegdzie patrol zachował się w sposób niekulturalny, ale myślę, że i ta sprawa wygląda dużo lepiej, o czym świadczy wysokie zaufanie do policji, a przypomnijmy, że było ono największe po Światowych Dniach Młodzieży, kiedy policja miała sukcesy w kwestiach bezpieczeństwa. Miałem w tym swój udział, bo byłem odpowiedzialny za koordynację działań. Udało się dzięki dobrej postawie służb, zaangażowaniu nowych komendantów. Podkreślam nowych komendantów – są pytania ze strony opozycji – dlaczego były zmiany? Chociażby dlatego, żeby było skutecznie. Różnie bywało z tymi koncepcjami w poprzednim okresie. Byli komendanci, którzy gdyby pozostawali na stanowiskach to na pewno by nie było tak dobrze z bezpieczeństwem podczas tej imprezy.

To zaufanie, trudne do osiągnięcia, bo policja musi też karać jeśli łamane jest prawo. To nie jest taka służba jak straż pożarna, która zawsze niesie pomoc. Jednak po światowych dniach młodzieży, gdy dziękowano oklaskami i okrzykami policji, miała 72 proc. zaufania społecznego poparcia. Teraz ma około 68 – 70 proc. To też wysokie poparcie. To też spadło po wydarzeniu na komisariacie we Wrocławiu, wydarzeniu niegodnym, które kładzie się cieniem na całej policji. To jednak zachowanie jednostkowe, nie jest tak, jak próbowała wmawiać policja, że policja zabija na komisariatach. Prokurator zajął się tym przypadkiem, ale nie ocenił tego tak jak opozycja, która wydawała wyroki przed prokuratorem i sądem. Natomiast tego typu zdarzenia nie służą dobremu wizerunkowi. Proszę i przestrzegam o nie uogólnianie. Natomiast zjawiska patologiczne trzeba karać.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe