Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

- Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Pisze Paweł Pietkun – W trzecim numerze „Tygodnika Solidarność” w roku 2019 przypominamy pierwsze wolne i demokratyczne wybory w II Rzeczpospolitej. Niepodległa Polska wybrała drogę demokracji parlamentarnej, która okazała się drogą trudną i pełną wybojów, szczególnie że sytuacja geopolityczna w Europie nie ułatwiała rozwijania tej formy państwowości – Michał Ossowski we wstępniaku zdradza temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność
Atmosferę wyborów sprzed stu lat opisuje Teresa Wójcik.
Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”. 
Parlamentaryzm niezmiennie kojarzy się ze sporami – o „Stuleciu sporów sejmowych” przeczytamy w artykule Jakuba Pacana.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.

Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
XI Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę relacjonuje Mateusz Kosiński
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
„Wzrost stawki minimalnej nie wpłynie na 500+” – uspokaja Andrzej Berezowski
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
A w dziale kultura?
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –

mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Dział historia:

„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.

Dział związek:

„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

- Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Pisze Paweł Pietkun – W trzecim numerze „Tygodnika Solidarność” w roku 2019 przypominamy pierwsze wolne i demokratyczne wybory w II Rzeczpospolitej. Niepodległa Polska wybrała drogę demokracji parlamentarnej, która okazała się drogą trudną i pełną wybojów, szczególnie że sytuacja geopolityczna w Europie nie ułatwiała rozwijania tej formy państwowości – Michał Ossowski we wstępniaku zdradza temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność
Atmosferę wyborów sprzed stu lat opisuje Teresa Wójcik.
Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”. 
Parlamentaryzm niezmiennie kojarzy się ze sporami – o „Stuleciu sporów sejmowych” przeczytamy w artykule Jakuba Pacana.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.

Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
XI Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę relacjonuje Mateusz Kosiński
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
„Wzrost stawki minimalnej nie wpłynie na 500+” – uspokaja Andrzej Berezowski
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
A w dziale kultura?
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –

mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Dział historia:

„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.

Dział związek:

„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe