Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

- Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Pisze Paweł Pietkun – W trzecim numerze „Tygodnika Solidarność” w roku 2019 przypominamy pierwsze wolne i demokratyczne wybory w II Rzeczpospolitej. Niepodległa Polska wybrała drogę demokracji parlamentarnej, która okazała się drogą trudną i pełną wybojów, szczególnie że sytuacja geopolityczna w Europie nie ułatwiała rozwijania tej formy państwowości – Michał Ossowski we wstępniaku zdradza temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność
Atmosferę wyborów sprzed stu lat opisuje Teresa Wójcik.
Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”. 
Parlamentaryzm niezmiennie kojarzy się ze sporami – o „Stuleciu sporów sejmowych” przeczytamy w artykule Jakuba Pacana.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.

Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
XI Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę relacjonuje Mateusz Kosiński
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
„Wzrost stawki minimalnej nie wpłynie na 500+” – uspokaja Andrzej Berezowski
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
A w dziale kultura?
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –

mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Dział historia:

„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.

Dział związek:

„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".

 

POLECANE
Nie żyje były reprezentant Polski Wiadomości
Nie żyje były reprezentant Polski

Nie żyje były reprezentant Polski Mirosław Formela. Były biegacz miał 46 lat. Był jednym z najlepszych polskich zawodników na średnim dystansie, wielokrotnie zdobywając mistrzostwo Polski.

George Simion reaguje na decyzję Sądu Konstytucyjnego ws. wniosku o unieważnienie wyborów Wiadomości
George Simion reaguje na decyzję Sądu Konstytucyjnego ws. wniosku o unieważnienie wyborów

Rumuński Sąd Konstytucyjny jednogłośnie odrzucił w czwartek jako nieuzasadniony wniosek o unieważnienie wyborów prezydenckich z 18 maja. Jest reakcja George'a Simiona.

Dźwig kolejowy uderzył w pociąg PKP Intercity. Skład jechał z Krakowa do Lublina z ostatniej chwili
Dźwig kolejowy uderzył w pociąg PKP Intercity. Skład jechał z Krakowa do Lublina

Niewiele brakowało do tragedii. Na stacji Garbatka-Letnisko w pociąg PKP Intercity "Jagiełło" uderzył dźwig. Na szczęście skończyło się na przeoraniu poszycia wagonów. Pomocy medycznej udzielono jednej osobie.

Jest reakcja szefa KRRiT ws. wyników kontroli NIK Wiadomości
Jest reakcja szefa KRRiT ws. wyników kontroli NIK

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski poinformował, że rozważa złożenie doniesienia do prokuratury na prezesa NIK Mariana Banasia za ewentualne przekroczenie uprawnień.

Wirtualna Polska ujawnia zagraniczną siatkę odpowiedzialną za publikację reklam wyborczych Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Wirtualna Polska" ujawnia zagraniczną siatkę odpowiedzialną za publikację reklam wyborczych Trzaskowskiego

„Za publikowanymi w internecie reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja” - pisała w ubiegłym tygodniu Wirtualna Polska. Jak ustalili dziennikarze portalu, to nie pierwsza taka kampania w ostatnim czasie. Jednym z przykładów były spoty antyfrekwencyjne - zniechęcające do udziału w referendum, które rząd PiS zorganizował przy okazji wyborów 15 października.

Rozmowa Mentzena z Nawrockim z rekordową oglądalnością z ostatniej chwili
Rozmowa Mentzena z Nawrockim z rekordową oglądalnością

Zapowiadane spotkanie Sławomira Mentzena z Karolem Nawrockim, podczas którego dyskutowano o ośmiu punktach przedstawionych przez kandydata Konfederacji, w szczytowym momencie śledziło ponad 350 tys. widzów online. Była to zatem jedna z najchętniej oglądanych politycznych debat w polskim internecie.

Alarm na fińskiej granicy. Wzmaga się rosyjska aktywność na wschodniej granicy NATO gorące
Alarm na fińskiej granicy. Wzmaga się rosyjska aktywność na wschodniej granicy NATO

Rosja wzmacnia swój potencjał na wschodniej flance NATO. Przy granicy z Finlandią powstają nowe magazyny, hangary, stawiane są namioty wojskowe i przywożony jest sprzęt. Oficjalnie Kreml nie wprowadził mobilizacji w tym rejonie, lecz analitycy alarmują – to dopiero początek szerszego planu. – Robią to etapami. To nie są wielkie rozbudowy infrastruktury czy budowa nowej, ale przygotowują się – powiedział fiński generał Sami Nurmi.

Rośnie presja niemieckich mediów na scenariusz rumuński w Polsce gorące
Rośnie presja niemieckich mediów na "scenariusz rumuński" w Polsce

Niemieckie media kontynuują działania informacyjne, które skutkują zagrożeniami dla bezpieczeństwa informacyjnego Polski, mają cechy operacji wpływu na Polskę oraz zagrażają stabilności RP po wyborach prezydenckich. Niemieckie podmioty prywatne i państwowe od dłuższego czasu prezentują zmanipulowany obraz wyborów w Polsce, ich stawki i kandydatów. Obecnie suflują również odbiorcom, że w Polsce może dojść do scenariusza „rumuńskiego”. Skala zagrożeń związanych z tą działalnością rośnie.

Rating Warner Bros. Discovery obniżony do poziomu śmieciowego. Co z TVN? z ostatniej chwili
Rating Warner Bros. Discovery obniżony do poziomu śmieciowego. Co z TVN?

Jak informują media branżowe, agencja ratingowa S&P Global Ratings obniżyła rating kredytowy Warner Bros. Discovery do poziomu śmieciowego.

Radosław Sikorski: Grzegorz Braun powinien siedzieć Wiadomości
Radosław Sikorski: "Grzegorz Braun powinien siedzieć"

Podczas audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia Radosław Sikorski, komentujący wynik Grzegorza Brauna w pierwszej turze wyborów prezydenckich, stwierdził: Grzegorz Braun powinien już dawno siedzieć.

REKLAMA

Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

- Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Pisze Paweł Pietkun – W trzecim numerze „Tygodnika Solidarność” w roku 2019 przypominamy pierwsze wolne i demokratyczne wybory w II Rzeczpospolitej. Niepodległa Polska wybrała drogę demokracji parlamentarnej, która okazała się drogą trudną i pełną wybojów, szczególnie że sytuacja geopolityczna w Europie nie ułatwiała rozwijania tej formy państwowości – Michał Ossowski we wstępniaku zdradza temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność
Atmosferę wyborów sprzed stu lat opisuje Teresa Wójcik.
Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”. 
Parlamentaryzm niezmiennie kojarzy się ze sporami – o „Stuleciu sporów sejmowych” przeczytamy w artykule Jakuba Pacana.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.

Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
XI Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę relacjonuje Mateusz Kosiński
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
„Wzrost stawki minimalnej nie wpłynie na 500+” – uspokaja Andrzej Berezowski
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
A w dziale kultura?
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –

mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Dział historia:

„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.

Dział związek:

„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".


 

Polecane
Emerytury
Stażowe