Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.
Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –
mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Dział historia:
„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.
Dział związek:
„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.