Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej

Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania więziennictwa obchodziła uroczyście w Zabrzu. Miną wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga w Zabrzu wraz z więziennikami tą piękną rocznicę uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak oraz członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś. Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.
 Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej
/ SW




Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem. 
 
- Gratuluję Wam tej służby, gratuluję Wam tych wyzwań, które podejmujecie… W tym wytrwajcie
– skierował słowa do obecnych biskup Jan Kopiec. 
 
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali: ks. bp Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”. W gronie tych osób znalazł się dyrektor katowickiego oddziału IPN – dr Andrzej Sznajder oraz zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkanau w Oświęcimiu – Andrzej Kacorzyk. 
- Święto Służby Więziennej to wasze święto. Święto każdego z ponad dwóch i pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych okręgu katowickiego, którzy każdego dnia podejmują służbę w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za ład i bezpieczeństwo w jednostkach penitencjarnych
– zwrócił się do awansowanych funkcjonariuszy dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej 
- mówił wiceminister Michał Wójcik.
- Nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa
- podkreślał z kolei ks. biskup Kaszak.
 
Z szacunkiem dla tradycji
Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa. 
 
Modernizacja więziennictwa
Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989 r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa.
- Wdrażany od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To środki ochrony osobistej, uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek, bagaży i wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy
- wyjaśnia mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowa śląskiej SW.

W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
 
Przemysław Jarasz
Foto: Roman Malchrzyk, Justyna Siedlecka (SW) 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej

Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania więziennictwa obchodziła uroczyście w Zabrzu. Miną wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga w Zabrzu wraz z więziennikami tą piękną rocznicę uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak oraz członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś. Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.
 Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej
/ SW




Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem. 
 
- Gratuluję Wam tej służby, gratuluję Wam tych wyzwań, które podejmujecie… W tym wytrwajcie
– skierował słowa do obecnych biskup Jan Kopiec. 
 
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali: ks. bp Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”. W gronie tych osób znalazł się dyrektor katowickiego oddziału IPN – dr Andrzej Sznajder oraz zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkanau w Oświęcimiu – Andrzej Kacorzyk. 
- Święto Służby Więziennej to wasze święto. Święto każdego z ponad dwóch i pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych okręgu katowickiego, którzy każdego dnia podejmują służbę w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za ład i bezpieczeństwo w jednostkach penitencjarnych
– zwrócił się do awansowanych funkcjonariuszy dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej 
- mówił wiceminister Michał Wójcik.
- Nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa
- podkreślał z kolei ks. biskup Kaszak.
 
Z szacunkiem dla tradycji
Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa. 
 
Modernizacja więziennictwa
Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989 r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa.
- Wdrażany od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To środki ochrony osobistej, uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek, bagaży i wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy
- wyjaśnia mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowa śląskiej SW.

W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
 
Przemysław Jarasz
Foto: Roman Malchrzyk, Justyna Siedlecka (SW) 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe