Protest geologów trwa

Zamiast świętować 100-lecie powołania Państwowego Instytutu Geologicznego, NSZZ Solidarność musi manifestować przed siedzibą Instytutu przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie w jego obronie
 Protest geologów trwa
/ KSZNOŚiL "S"

W dniu 7 maja 1919 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu powołało Państwowy Instytut Geologiczny – podmiot realizujący zadania państwowej służby geologicznej, którego kompetencje zakreślono w ówczesnym druku sejmowym „zakład naukowy badawczy, którego znaczenie praktyczne polegać miało na tym, że pozostając w ścisłym kontakcie z przemysłem i rolnictwem, służyć miał Państwu i przedsiębiorczości prywatnej swoją wiedzą fachową i tym sposobem przetwarzać ją na kategorie użyteczności publicznej”.

100 lat później - 7 maja 2019 r., odbyły się obchody okrągłej rocznicy powołania Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Niestety trudno świętować jeśli pracownicy pozostają w niepewności co do dalszych losów Instytutu i ich miejsc pracy.

Ta znamienita rocznica zbiega się w czasie z procedowaniem przez Sejm RP rządowego projektu ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej (PAG), autorstwa sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju (GGK), Mariusza Oriona Jędryska. Projekt ten zakłada wyprowadzenie z PIG-PIB do nowej instytucji około połowy pracowników, całego archiwum, większości sprzętu i majątku oraz państwowych zleceń, pozostawiając Instytut – jubilata praktycznie bez szans na przetrwanie. Związki zawodowe działające w PIG-PIB, skupiające w większości pracowników merytorycznych, czyli geologów, przy różnych okazjach wskazywały na bezzasadność planowanych rozwiązań. Twór pod nazwą Polska Agencja Geologiczna nie tylko rujnuje dorobek pokoleń geologów oddanych Rzeczypospolitej przygotowujących obiektywne i merytoryczne ekspertyzy dla potrzeb Państwa ale również zamyka drogi rozwoju polskiej geologii umożliwiając ręczne sterowanie informacją geologiczną. To jest groźne dla Państwa i społeczeństwa. Pomimo zdecydowanych działań NSZZ Solidarność informujących różne gremia o szkodliwości proponowanych zapisów ustawowych racjonalne argumenty nie mogą się przebić przez fałszywą narrację projektodawcy ustawy tj. ministra M.O. Jędryska. Polska Agencja Geologiczna to dziwaczna hybryda służby geologicznej (ale bez służby hydrogeologicznej – co jest sprzeczne z zaleceniami Rady Legislacyjnej z dnia 26.01.2018), administracji geologicznej, nadzoru geologicznego i pas transmisyjny dla finansowania różnego rodzaju spółek. Zadziwiająco skuteczne, jak do tej pory, forsowanie przez GGK ustawy o PAG pomimo zgłaszanych od kilku lat przez środowisko geologiczne jej poważnych mankamentów rodzi podejrzenie, że jest to projekt czysto polityczny, promujący interesy grupy osób kosztem środków budżetowych, w tym zapewne lobby zajmującego się rekultywacją terenów zdegradowanych w wyniku robót geologicznych i geoparkami.

Związki zawodowe działające w PIG-PIB protestowały w ostatnim czasie przeciwko procedowaniu ustawy o PAG przed Ministerstwem Środowiska (13.12.2018), Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (4.04.2019) oraz Sejmem RP (26.05.2019).

Podobnie było 7.05.2019 w dniu jubileuszu 100-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego. Uliczny protest był dezaprobatą wobec działań Głównego Geologa Kraju, obecnego na oficjalnych obchodach. Manifestacja polegała na ciągłym marszu (z flagami związkowymi i państwowymi) wzdłuż granic posesji Instytutu do momentu, gdy zaczęli zjeżdżać się goście. Następnie miała miejsce pikieta stacjonarna przy głównej bramie wiodącej do budynku Muzeum Geologicznego PIG-PIB gdzie zaplanowano część oficjalną, w trakcie której witano znamienitych gości wjeżdżających i wchodzących przez bramę. Ze strony rządowej gościem najwyższym rangą był minister Kowalczyk. Część pracowników PIG-PIB udało się na mszę regularną w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, która została zamówiona przez NSZZ „S” w intencji 100-lecia Instytutu i pomyślności pracowników.

Kolejny protest przeciwko procedowaniu ustawy o PAG odbędzie się przed Sejmem RP w dniu 15.05.2019. Aktualny status ustawy jest taki, ze po pierwszym czytaniu został zgłoszony wniosek o jej odrzucenie. W dniu 15.05.2019 w porządku obrad Sejmu podano kontynuację pierwszego czytania.

W załączeniu stanowisko Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” – pismo z dnia 12.04.2019 do Marszałka Sejmu RP, w którym przedstawiono najistotniejsze mankamenty proponowanego przez GGK projektu legislacyjnego. Podobne uwagi były zgłaszane w ostatnich miesiącach w kilku petycjach i innych pismach składanych przez związki zawodowe działające w PIG-PIB do członków rządu (w tym szefów Stałego Komitetu Rady Ministrów i Centrum Analiz Strategicznych) oraz Sejmu RP.












Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim z ostatniej chwili
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni żydowscy bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckim oprawcą. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z wymordowaniem całej mieszkającej w nim ludności.

Tragedia na przystanku w Bydgoszczy: Nie żyje 15-latka wepchnięta pod tramwaj z ostatniej chwili
Tragedia na przystanku w Bydgoszczy: Nie żyje 15-latka wepchnięta pod tramwaj

W Bydgoszczy, w wypadku na jednym z przystanków tramwajowych zginęła 15-letnia dziewczyna. Na tory miał ją wepchnąć jej rówieśnik.

Nowa afera szpiegowska w Niemczech z ostatniej chwili
Nowa afera szpiegowska w Niemczech

Niemiecka policja zatrzymała w środę w Bayreuth w Bawarii dwóch mężczyzn podejrzanych o agenturalne powiązania z Rosją. Mieli zbierać informacje dot. obiektów amerykańskiego wojska w Niemczech, planować wybuchy i podpalenia.

Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB z ostatniej chwili
Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB

Osoba uznana za tajnego współpracownika może domagać się weryfikacji opublikowanych o nim informacji – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem z science fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski do tzw. kopuły europejskiej, to „ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona”. Jak przypomniał, od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie „Rzeczpospolitej”. Problem w tym, że na portalu „Rzeczpospolitej” okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

REKLAMA

Protest geologów trwa

Zamiast świętować 100-lecie powołania Państwowego Instytutu Geologicznego, NSZZ Solidarność musi manifestować przed siedzibą Instytutu przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie w jego obronie
 Protest geologów trwa
/ KSZNOŚiL "S"

W dniu 7 maja 1919 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu powołało Państwowy Instytut Geologiczny – podmiot realizujący zadania państwowej służby geologicznej, którego kompetencje zakreślono w ówczesnym druku sejmowym „zakład naukowy badawczy, którego znaczenie praktyczne polegać miało na tym, że pozostając w ścisłym kontakcie z przemysłem i rolnictwem, służyć miał Państwu i przedsiębiorczości prywatnej swoją wiedzą fachową i tym sposobem przetwarzać ją na kategorie użyteczności publicznej”.

100 lat później - 7 maja 2019 r., odbyły się obchody okrągłej rocznicy powołania Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Niestety trudno świętować jeśli pracownicy pozostają w niepewności co do dalszych losów Instytutu i ich miejsc pracy.

Ta znamienita rocznica zbiega się w czasie z procedowaniem przez Sejm RP rządowego projektu ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej (PAG), autorstwa sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju (GGK), Mariusza Oriona Jędryska. Projekt ten zakłada wyprowadzenie z PIG-PIB do nowej instytucji około połowy pracowników, całego archiwum, większości sprzętu i majątku oraz państwowych zleceń, pozostawiając Instytut – jubilata praktycznie bez szans na przetrwanie. Związki zawodowe działające w PIG-PIB, skupiające w większości pracowników merytorycznych, czyli geologów, przy różnych okazjach wskazywały na bezzasadność planowanych rozwiązań. Twór pod nazwą Polska Agencja Geologiczna nie tylko rujnuje dorobek pokoleń geologów oddanych Rzeczypospolitej przygotowujących obiektywne i merytoryczne ekspertyzy dla potrzeb Państwa ale również zamyka drogi rozwoju polskiej geologii umożliwiając ręczne sterowanie informacją geologiczną. To jest groźne dla Państwa i społeczeństwa. Pomimo zdecydowanych działań NSZZ Solidarność informujących różne gremia o szkodliwości proponowanych zapisów ustawowych racjonalne argumenty nie mogą się przebić przez fałszywą narrację projektodawcy ustawy tj. ministra M.O. Jędryska. Polska Agencja Geologiczna to dziwaczna hybryda służby geologicznej (ale bez służby hydrogeologicznej – co jest sprzeczne z zaleceniami Rady Legislacyjnej z dnia 26.01.2018), administracji geologicznej, nadzoru geologicznego i pas transmisyjny dla finansowania różnego rodzaju spółek. Zadziwiająco skuteczne, jak do tej pory, forsowanie przez GGK ustawy o PAG pomimo zgłaszanych od kilku lat przez środowisko geologiczne jej poważnych mankamentów rodzi podejrzenie, że jest to projekt czysto polityczny, promujący interesy grupy osób kosztem środków budżetowych, w tym zapewne lobby zajmującego się rekultywacją terenów zdegradowanych w wyniku robót geologicznych i geoparkami.

Związki zawodowe działające w PIG-PIB protestowały w ostatnim czasie przeciwko procedowaniu ustawy o PAG przed Ministerstwem Środowiska (13.12.2018), Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (4.04.2019) oraz Sejmem RP (26.05.2019).

Podobnie było 7.05.2019 w dniu jubileuszu 100-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego. Uliczny protest był dezaprobatą wobec działań Głównego Geologa Kraju, obecnego na oficjalnych obchodach. Manifestacja polegała na ciągłym marszu (z flagami związkowymi i państwowymi) wzdłuż granic posesji Instytutu do momentu, gdy zaczęli zjeżdżać się goście. Następnie miała miejsce pikieta stacjonarna przy głównej bramie wiodącej do budynku Muzeum Geologicznego PIG-PIB gdzie zaplanowano część oficjalną, w trakcie której witano znamienitych gości wjeżdżających i wchodzących przez bramę. Ze strony rządowej gościem najwyższym rangą był minister Kowalczyk. Część pracowników PIG-PIB udało się na mszę regularną w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, która została zamówiona przez NSZZ „S” w intencji 100-lecia Instytutu i pomyślności pracowników.

Kolejny protest przeciwko procedowaniu ustawy o PAG odbędzie się przed Sejmem RP w dniu 15.05.2019. Aktualny status ustawy jest taki, ze po pierwszym czytaniu został zgłoszony wniosek o jej odrzucenie. W dniu 15.05.2019 w porządku obrad Sejmu podano kontynuację pierwszego czytania.

W załączeniu stanowisko Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” – pismo z dnia 12.04.2019 do Marszałka Sejmu RP, w którym przedstawiono najistotniejsze mankamenty proponowanego przez GGK projektu legislacyjnego. Podobne uwagi były zgłaszane w ostatnich miesiącach w kilku petycjach i innych pismach składanych przez związki zawodowe działające w PIG-PIB do członków rządu (w tym szefów Stałego Komitetu Rady Ministrów i Centrum Analiz Strategicznych) oraz Sejmu RP.













Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe