Ordo Iuris na forum Rady Europy o naruszaniu praw rodzin przez Norwegię

Ordo IurisnW Norwegii dochodzi do licznych naruszeń praw człowieka, szczególnie praw dziecka i rodziny. Pokazał to m.in. przypadek Silje Garmo, Norweżki, która otrzymała azyl w Polsce po tym jak uciekła przed nieuzasadnioną ingerencją w jej życie rodzinne ze strony urzędu do spraw dzieci – Barnevernet. Właśnie ta sprawa była głównym tematem odbywającego się w Strasburgu spotkania, w którym uczestniczyli politycy, eksperci oraz przedstawiciele organizacji społecznych z różnych krajów zrzeszonych w Radzie Europy. Przedstawiciele Ordo Iuris zaprezentowali również założenia raportu na temat systemowych naruszeń praw człowieka, które wiążą się z funkcjonowaniem Barnvernet.
 Ordo Iuris na forum Rady Europy o naruszaniu praw rodzin przez Norwegię
/ Wikipedia CC BY SA 3,0 pl Adrian Grycuk
Wydarzenie odbywało się podczas letniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zostało ono zorganizowane przez Valeriu Ghiletchi’ego, wiceprzewodniczącego mołdawskiego Parlamentu w kadencji 2014-2019 oraz ukraińskiego parlamentarzystę Pawła Ungaryana. Inicjatorem spotkania był Jan-Aage Torp z Kristen Koalisjon Norge. Valeriu Giletchi jest autorem raportu przyjętego przez Komitet Spraw Społecznych Rady Europy, krytycznego wobec opresyjnego systemu Barnevernet.  Ten dokument, który odbił się szerokim echem w całej Europie, był pokłosiem głośnej sprawy rumuńsko-norweskiej rodziny Bodnariu, której – jak się okazało bezpodstawnie – odebrano pięcioro dzieci umieszczonych w trzech różnych rodzinach zastępczych. Raport mołdawskiego polityka pomógł polskiemu rządowi w pozytywnym rozpatrzeniu sprawy Silje Garmo – Norweżki, która wraz z córką uzyskała azyl w Polsce. Polityk, na zaproszenie Instytutu Ordo Iuris, uczestniczył w ubiegłorocznym Human Dimention Implementation Meeting organizowanym w Warszawie przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W wydarzeniu w Strasburgu wzięli udział przedstawiciele Ordo Iuris – Prezes Instytutu, adw. Jerzy Kwaśniewski, adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej i radca prawny Bartosz Zalewski z Centrum Analiz. Mec. Kwaśniewski przedstawił działania jakie Ordo Iuris podejmuje w ramach publicznej debaty na temat systemu Barnevernet. Opowiedział również o pomocy udzielanej przez Instytut osobom, które doświadczyły niesłusznej ingerencji ze strony tej instytucji.

Po raz pierwszy na forum publicznym zostały zaprezentowane założenia opracowanego przez zespół ekspertów Ordo Iuris raportu dotyczącego funkcjonowania norweskiego Barnevernet. Raport przedstawia podstawy prawne oraz praktykę działania tego urzędu, opracowaną na bazie wielomiesięcznych badań, które wiązały się nie tylko z kwerendą biblioteczną i analizą dziesiątków decyzji sądów międzynarodowych i norweskich, ale także z wizytą w Oslo, podczas której miał miejsce szereg spotkań z pokrzywdzonymi rodzinami, ekspertami oraz lokalnymi działaczami społecznymi. Po prezentacji odbyła się dyskusja, która pozwoliła skonsultować treść głównych tez raportu z wybitnymi znawcami podjętej w nim problematyki. Wagę opracowanego przez Ordo Iuris raportu podkreślał zwłaszcza Valeriu Giletchi, który stwierdził, że jedynie presja międzynarodowa może skłonić władze norweskie do zmiany polityki wobec rodzin i reformy Barnevernet.

Filip Wołoszczak nakreślił natomiast historię postępowania azylowego prowadzonego w imieniu Silje Garmo. Rzeczpospolita Polska udzieliła ochrony azylowej Norweżce i jej córce z uwagi na fakt, że ich podstawowe prawa, gwarantowane przez międzynarodowe akty normatywne, zostały naruszone działaniem władz norweskich. Pomocy w staraniu się o azyl udzielił Norweżce Instytut Ordo Iuris. Przedstawiciele Instytutu wysłuchali także toczącej się na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dyskusji dotyczącej wdrażania postanowień kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, która pod pozorem walki z przemocą w rodzinie promuje  rozwiązania w duchu ideologii gender.

„W Norwegii dochodzi do przypadków rażącego naruszania praw przysługujących rodzinom. Jak pokazuje sprawa Silje Garmo tragedie rodzin, w których życie niesłusznie i głęboko ingeruje Barnevernet mają szanse zakończyć się pozytywnie. Dobrze, że tego typu sprawy są poruszane na forum międzynarodowym”


– zaznaczył adw. Filip Wołoszczak.

W najbliższych tygodniach nastąpi premiera anglojęzycznej wersji raportu przygotowanego przez Ordo Iuris. Jest to pierwsza tak dogłębna analiza działań Barnevernet z punktu widzenia międzynarodowego systemu praw człowieka i praw dziecka.  

Źródło: OrdoIuris.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

Ordo Iuris na forum Rady Europy o naruszaniu praw rodzin przez Norwegię

Ordo IurisnW Norwegii dochodzi do licznych naruszeń praw człowieka, szczególnie praw dziecka i rodziny. Pokazał to m.in. przypadek Silje Garmo, Norweżki, która otrzymała azyl w Polsce po tym jak uciekła przed nieuzasadnioną ingerencją w jej życie rodzinne ze strony urzędu do spraw dzieci – Barnevernet. Właśnie ta sprawa była głównym tematem odbywającego się w Strasburgu spotkania, w którym uczestniczyli politycy, eksperci oraz przedstawiciele organizacji społecznych z różnych krajów zrzeszonych w Radzie Europy. Przedstawiciele Ordo Iuris zaprezentowali również założenia raportu na temat systemowych naruszeń praw człowieka, które wiążą się z funkcjonowaniem Barnvernet.
 Ordo Iuris na forum Rady Europy o naruszaniu praw rodzin przez Norwegię
/ Wikipedia CC BY SA 3,0 pl Adrian Grycuk
Wydarzenie odbywało się podczas letniej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zostało ono zorganizowane przez Valeriu Ghiletchi’ego, wiceprzewodniczącego mołdawskiego Parlamentu w kadencji 2014-2019 oraz ukraińskiego parlamentarzystę Pawła Ungaryana. Inicjatorem spotkania był Jan-Aage Torp z Kristen Koalisjon Norge. Valeriu Giletchi jest autorem raportu przyjętego przez Komitet Spraw Społecznych Rady Europy, krytycznego wobec opresyjnego systemu Barnevernet.  Ten dokument, który odbił się szerokim echem w całej Europie, był pokłosiem głośnej sprawy rumuńsko-norweskiej rodziny Bodnariu, której – jak się okazało bezpodstawnie – odebrano pięcioro dzieci umieszczonych w trzech różnych rodzinach zastępczych. Raport mołdawskiego polityka pomógł polskiemu rządowi w pozytywnym rozpatrzeniu sprawy Silje Garmo – Norweżki, która wraz z córką uzyskała azyl w Polsce. Polityk, na zaproszenie Instytutu Ordo Iuris, uczestniczył w ubiegłorocznym Human Dimention Implementation Meeting organizowanym w Warszawie przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W wydarzeniu w Strasburgu wzięli udział przedstawiciele Ordo Iuris – Prezes Instytutu, adw. Jerzy Kwaśniewski, adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej i radca prawny Bartosz Zalewski z Centrum Analiz. Mec. Kwaśniewski przedstawił działania jakie Ordo Iuris podejmuje w ramach publicznej debaty na temat systemu Barnevernet. Opowiedział również o pomocy udzielanej przez Instytut osobom, które doświadczyły niesłusznej ingerencji ze strony tej instytucji.

Po raz pierwszy na forum publicznym zostały zaprezentowane założenia opracowanego przez zespół ekspertów Ordo Iuris raportu dotyczącego funkcjonowania norweskiego Barnevernet. Raport przedstawia podstawy prawne oraz praktykę działania tego urzędu, opracowaną na bazie wielomiesięcznych badań, które wiązały się nie tylko z kwerendą biblioteczną i analizą dziesiątków decyzji sądów międzynarodowych i norweskich, ale także z wizytą w Oslo, podczas której miał miejsce szereg spotkań z pokrzywdzonymi rodzinami, ekspertami oraz lokalnymi działaczami społecznymi. Po prezentacji odbyła się dyskusja, która pozwoliła skonsultować treść głównych tez raportu z wybitnymi znawcami podjętej w nim problematyki. Wagę opracowanego przez Ordo Iuris raportu podkreślał zwłaszcza Valeriu Giletchi, który stwierdził, że jedynie presja międzynarodowa może skłonić władze norweskie do zmiany polityki wobec rodzin i reformy Barnevernet.

Filip Wołoszczak nakreślił natomiast historię postępowania azylowego prowadzonego w imieniu Silje Garmo. Rzeczpospolita Polska udzieliła ochrony azylowej Norweżce i jej córce z uwagi na fakt, że ich podstawowe prawa, gwarantowane przez międzynarodowe akty normatywne, zostały naruszone działaniem władz norweskich. Pomocy w staraniu się o azyl udzielił Norweżce Instytut Ordo Iuris. Przedstawiciele Instytutu wysłuchali także toczącej się na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dyskusji dotyczącej wdrażania postanowień kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, która pod pozorem walki z przemocą w rodzinie promuje  rozwiązania w duchu ideologii gender.

„W Norwegii dochodzi do przypadków rażącego naruszania praw przysługujących rodzinom. Jak pokazuje sprawa Silje Garmo tragedie rodzin, w których życie niesłusznie i głęboko ingeruje Barnevernet mają szanse zakończyć się pozytywnie. Dobrze, że tego typu sprawy są poruszane na forum międzynarodowym”


– zaznaczył adw. Filip Wołoszczak.

W najbliższych tygodniach nastąpi premiera anglojęzycznej wersji raportu przygotowanego przez Ordo Iuris. Jest to pierwsza tak dogłębna analiza działań Barnevernet z punktu widzenia międzynarodowego systemu praw człowieka i praw dziecka.  

Źródło: OrdoIuris.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe