Wielka Brytania nielegalnie kopiowała dane z baz UE

Bazy danych działające w ramach systemu SIS (Schengen Information System) zawierają informacje takie jak imiona i nazwiska, fotografie, odciski palców oraz kopie dokumentów (np. nakazów aresztowania) o ponad 500 tys. obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którym zabroniono wjazdu na teren Wspólnoty, a także ponad 100 tys. osób zaginionych i 36 tys. podejrzanych w sprawach kryminalnych.
Mimo iż Wielka Brytania nie jest członkiem strefy Schengen, otrzymała dostęp do baz danych SIS w 2015 roku. Według opublikowanego przez serwis EUObserver raportu, którego autentyczność nie została dotychczas potwierdzona, brytyjskie władze przy korzystaniu z SIS miały dopuszczać się nadużyć względem unijnych przepisów o ochronie danych osobowych.
Władze Zjednoczonego Królestwa na własną rękę zdecydowały o stworzeniu kopii danych z SIS, które następnie były przechowywane na lotniskach i w portach w warunkach zagrażających bezpieczeństwu informacji. Co więcej, Wielka Brytania dysponowała nieaktualną wersją informacji zawartych w unijnych bazach. Zjednoczone Królestwo pozwalało również na dostęp do skopiowanych wrażliwych i tajnych danych zewnętrznym, nieautoryzowanym podmiotom, takim jak m.in. amerykańskie firmy IBM, ATOS i CGI.
Źrodło: PAP, LND>net, Infosecurity, EUObserver