Prokuratura: Troje byłych warszawskich urzędników usłyszało zarzuty w związku z aferą reprywatyzacyjną

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie (8 sierpnia 2019 roku) dokonano zatrzymania trzech byłych urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy w tym Jakuba R. - byłego Zastępcę Dyrektora BGN, Gertrudę J.-F. - byłą Naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych BGN oraz Marka K. - byłego Dyrektora BGN. 
 Prokuratura: Troje byłych warszawskich urzędników usłyszało zarzuty w związku z aferą reprywatyzacyjną
/ pixabay.com


Zatrzymani po doprowadzaniu od Prokuratury Okręgowej usłyszeli zarzuty popełnienia czynów polegających na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec Gertrudy J.-F. i Marka K. środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu kontaktu z określonymi osobami. Ponadto wobec Marka K. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 200 tys. zł. Wobec Jakuba R. prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo zostało podjęte
Śledztwo w powyższej sprawie pierwotnie prowadzone było w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście, gdzie 23 listopada 2006 r. zostało umorzone. Na skutek pism lokatorów reprywatyzowanych kamienic warszawskich, Prokuratura Krajowa w ramach zespołu prokuratorów powołanego do koordynowania postępowań dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, zleciła m.in. analizę powyższego postępowania oraz ocenę zasadności podjętej decyzji końcowej. W rezultacie podjętych działań powyższe postępowanie zostało podjęte oraz kontynuowane na szczeblu Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Urzędnicy nie zebrali całej dokumentacji
W toku postępowania ustalono, że w wyniku niedopełnienia obowiązków doszło do wydania decyzji administracyjnych ustanawiających, na rzecz następców prawnych przedwojennych właścicieli, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Nowy Świat 24. Byłym urzędnikom zarzucono zaniechania w zakresie zebrania wszystkich dowodów niezbędnych do prawidłowego rozpoznania sprawy, w tym m.in. niezweryfikowanie stanu prawnego budynku.

Rząd Kanady wypłacił odszkodowanie
Jak ustalili prokuratorzy, w toku postępowania administracyjnego zaniechano uzyskania informacji i dokumentów z Ministerstwa Finansów w kwestii odszkodowania za nieruchomość objętą zarzutami. W toku śledztwa ustalono, że rząd kanadyjski, na podstawie przepisów układu indemnizacyjnego zawartego miedzy Rzędem PRL i Rządem Kanady, wypłacił odszkodowanie w stosunku do zgłoszonego roszenia za ½ udziału w prawie własności nieruchomości.

Usłyszeli zarzuty
W wyniku powyższych zaniechań urzędniczych doszło do wydania bezzasadnych decyzji administracyjnych o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej zarzutami oraz wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu m.st. Warszawy i Skarbu Państwa w kwocie ponad 9 milionów złotych.
Prokurator przedstawił Jakubowi R. trzy zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, Gertrudzie J-F. zarzut z art. 231 par. 2 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk oraz Markowi K. zarzut z art. 231 par. 2 kk.
Zarzuty przedstawione Jakubowi R., Gertrudzie J-F. i Marcinowi K. obejmują działanie na szkodę interesu prywatnego osób najmujących lokale mieszkalne przy ul. Nowy Świat 24 oraz na szkodę interesu publicznego w postaci wiarygodności i zaufania obywateli do jednostki samorządu terytorialnego – m.st. Warszawy.
Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

100 postępowań dotyczących blisko 500 warszawskich nieruchomości

W związku z tzw. dziką reprywatyzacją w prokuraturach regionu warszawskiego i wrocławskiego toczy się obecnie ponad 100 postępowań karnych, które dotyczą blisko 500 nieruchomości warszawskich.
Zarzuty działania na szkodę interesu publicznego poprzez przekroczenie uprawnień bądź niedopełnienie obowiązków, fałszowania dokumentów i posługiwania się nimi, poświadczenia nieprawdy w dokumencie mającym znaczenie prawne, jak również przestępstwa o charakterze korupcyjnym oraz oszustw w ich kwalifikowanej postaci dotyczącej mienia wielkiej wartości przedstawiono łącznie 46 osobom, w tym 7 adwokatom, 7 radcom prawnym, 1 notariuszowi, 8 funkcjonariuszom publicznym, 2 rzeczoznawcom.

Zabezpieczono mienie o łącznej wartości 140 milionów złotych
Wobec 20 podejrzanych stosowane były tymczasowe aresztowania, wobec pozostałych środki w postaci poręczeń majątkowych w wysokości 9,3 miliona złotych, dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju, zakazów kontaktowania się ze wskazanymi osobami.
Dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 140 milionów złotych.
Ustalona wartość wręczonych korzyści majątkowych w ramach procederu korupcyjnego wynosi 45 milionów złotych.
Ustalona wartość szkody wyrządzonej działaniami podejrzanych wynosi blisko 340 milionów złotych.
Dotychczas skierowano 6 aktów oskarżenia przeciwko 21 osobom.

źródło: pk.gov.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Izrael: Według nieoficjalnych informacji ochroniarz greckiego konsula został aresztowany w świątyni gorące
Izrael: Według nieoficjalnych informacji ochroniarz greckiego konsula został aresztowany w świątyni

Izraelska policja aresztowała ochroniarza greckiego konsula w Jerozolimie Wschodniej w kościele Grobu Świętego w Jerozolimie.

Koniec wakacji all inclusive jakie znamy? Kurorty wprowadzają duże zmiany z ostatniej chwili
Koniec wakacji all inclusive jakie znamy? Kurorty wprowadzają duże zmiany

Nieograniczone jedzenie i napoje podczas wakacji all inclusive może odejść do przeszłości. Pierwsze zmiany w sposobie działania oferty wprowadzają popularne destynacje hotelowe w Hiszpanii.

Jacek Protasiewicz: Marcin Kierwiński wczoraj był napruty jak Messerschmitt polityka
Jacek Protasiewicz: "Marcin Kierwiński wczoraj był napruty jak Messerschmitt"

- Marcin Kierwiński wczoraj był napruty jak Messerschmitt. Gadanie o problemach technicznych, to ściema dla maluczkich, jak niegdyś o słynnym dziadku - napisał były polityk PSL-u Jacek Protasiewicz w mediach społecznościowych.

Mocna wymiana ognia. W ciągu doby doszło do 95 starć Ukrainy z Rosją z ostatniej chwili
Mocna wymiana ognia. W ciągu doby doszło do 95 starć Ukrainy z Rosją

Wojska Ukrainy przeprowadziły 95 starć bojowych w walkach z okupacyjną armią Rosji w ciągu ostatniej doby oraz zniszczyły 23 drony, którymi atakowane były obiekty infrastruktury cywilnej – poinformował w niedzielę rano Sztab Generalny w Kijowie.

Kierwiński pod wpływem alkoholu? Teraz polityk Platformy grozi Wiadomości
Kierwiński pod wpływem alkoholu? Teraz polityk Platformy grozi

- Nie mam pojęcia, czemu mój głos został tak zniekształcony. Albo to pogłos, albo kwestie techniczne - przekonuje Marcin Kierwiński w rozmowie z Onetem, tłumacząc to, że podczas wystąpienia na uroczystościach z okazji Dnia Strażaka zdaniem internautów brzmiał, jakby był pod wpływem alkoholu. Teraz minister grozi krytykom.

Czy Luna ma jakiekolwiek szanse na Eurowizji? Poznaj typy buckmacherów z ostatniej chwili
Czy Luna ma jakiekolwiek szanse na Eurowizji? Poznaj typy buckmacherów

Ranking przygotowany na podstawie średnich kursów buckmacherów nie pozostawia złudzeń. Luna praktycznie nie ma żadnych szans na osiągnięcie dobrego wyniku na tegorocznej Eurowizji.

Niemiecka rafineria emitująca szkodliwe substancje przy granicy z Polską na krawędzi wideo
Niemiecka rafineria emitująca szkodliwe substancje przy granicy z Polską na krawędzi

Rafineria PCK wnioskuje do Landu Branderburgia o pozwolenie na podwojenie emisji dwutlenku siarki, ale Land Brandenburgia jak na razie, nie zgodził się na to - zauważył Aleksandra Fedorska w materiale opublikowanym w serwisie Youtube.

Rosja wzięła na celownik Wołodymyra Zełenskiego gorące
Rosja wzięła na celownik Wołodymyra Zełenskiego

Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych umieściło w sobotę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przestępców, poinformował portal The Moscow Times.

Niemcy: radykalni ekolodzy protestują przeciwko... fabryce samochodów elektrycznych z ostatniej chwili
Niemcy: radykalni ekolodzy protestują przeciwko... fabryce samochodów elektrycznych

Niemiecki "Bild" informuje, że w przyszłym tygodniu radykalni ekolodzy planują demonstracje, okupacje i blokady przeciwko rozbudowie fabryki samochodów Tesli.

To już koniec ciepłych dni z ostatniej chwili
To już koniec ciepłych dni

W weekend będzie można podzielić Polskę na dwie części - pogodny wschód i pochmurny zachód. Niedziela będzie ostatnim fajnym, ciepłym dniem - poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska.

REKLAMA

Prokuratura: Troje byłych warszawskich urzędników usłyszało zarzuty w związku z aferą reprywatyzacyjną

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie (8 sierpnia 2019 roku) dokonano zatrzymania trzech byłych urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy w tym Jakuba R. - byłego Zastępcę Dyrektora BGN, Gertrudę J.-F. - byłą Naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych BGN oraz Marka K. - byłego Dyrektora BGN. 
 Prokuratura: Troje byłych warszawskich urzędników usłyszało zarzuty w związku z aferą reprywatyzacyjną
/ pixabay.com


Zatrzymani po doprowadzaniu od Prokuratury Okręgowej usłyszeli zarzuty popełnienia czynów polegających na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec Gertrudy J.-F. i Marka K. środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu kontaktu z określonymi osobami. Ponadto wobec Marka K. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 200 tys. zł. Wobec Jakuba R. prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo zostało podjęte
Śledztwo w powyższej sprawie pierwotnie prowadzone było w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście, gdzie 23 listopada 2006 r. zostało umorzone. Na skutek pism lokatorów reprywatyzowanych kamienic warszawskich, Prokuratura Krajowa w ramach zespołu prokuratorów powołanego do koordynowania postępowań dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, zleciła m.in. analizę powyższego postępowania oraz ocenę zasadności podjętej decyzji końcowej. W rezultacie podjętych działań powyższe postępowanie zostało podjęte oraz kontynuowane na szczeblu Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Urzędnicy nie zebrali całej dokumentacji
W toku postępowania ustalono, że w wyniku niedopełnienia obowiązków doszło do wydania decyzji administracyjnych ustanawiających, na rzecz następców prawnych przedwojennych właścicieli, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Nowy Świat 24. Byłym urzędnikom zarzucono zaniechania w zakresie zebrania wszystkich dowodów niezbędnych do prawidłowego rozpoznania sprawy, w tym m.in. niezweryfikowanie stanu prawnego budynku.

Rząd Kanady wypłacił odszkodowanie
Jak ustalili prokuratorzy, w toku postępowania administracyjnego zaniechano uzyskania informacji i dokumentów z Ministerstwa Finansów w kwestii odszkodowania za nieruchomość objętą zarzutami. W toku śledztwa ustalono, że rząd kanadyjski, na podstawie przepisów układu indemnizacyjnego zawartego miedzy Rzędem PRL i Rządem Kanady, wypłacił odszkodowanie w stosunku do zgłoszonego roszenia za ½ udziału w prawie własności nieruchomości.

Usłyszeli zarzuty
W wyniku powyższych zaniechań urzędniczych doszło do wydania bezzasadnych decyzji administracyjnych o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej zarzutami oraz wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu m.st. Warszawy i Skarbu Państwa w kwocie ponad 9 milionów złotych.
Prokurator przedstawił Jakubowi R. trzy zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, Gertrudzie J-F. zarzut z art. 231 par. 2 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk oraz Markowi K. zarzut z art. 231 par. 2 kk.
Zarzuty przedstawione Jakubowi R., Gertrudzie J-F. i Marcinowi K. obejmują działanie na szkodę interesu prywatnego osób najmujących lokale mieszkalne przy ul. Nowy Świat 24 oraz na szkodę interesu publicznego w postaci wiarygodności i zaufania obywateli do jednostki samorządu terytorialnego – m.st. Warszawy.
Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

100 postępowań dotyczących blisko 500 warszawskich nieruchomości

W związku z tzw. dziką reprywatyzacją w prokuraturach regionu warszawskiego i wrocławskiego toczy się obecnie ponad 100 postępowań karnych, które dotyczą blisko 500 nieruchomości warszawskich.
Zarzuty działania na szkodę interesu publicznego poprzez przekroczenie uprawnień bądź niedopełnienie obowiązków, fałszowania dokumentów i posługiwania się nimi, poświadczenia nieprawdy w dokumencie mającym znaczenie prawne, jak również przestępstwa o charakterze korupcyjnym oraz oszustw w ich kwalifikowanej postaci dotyczącej mienia wielkiej wartości przedstawiono łącznie 46 osobom, w tym 7 adwokatom, 7 radcom prawnym, 1 notariuszowi, 8 funkcjonariuszom publicznym, 2 rzeczoznawcom.

Zabezpieczono mienie o łącznej wartości 140 milionów złotych
Wobec 20 podejrzanych stosowane były tymczasowe aresztowania, wobec pozostałych środki w postaci poręczeń majątkowych w wysokości 9,3 miliona złotych, dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju, zakazów kontaktowania się ze wskazanymi osobami.
Dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 140 milionów złotych.
Ustalona wartość wręczonych korzyści majątkowych w ramach procederu korupcyjnego wynosi 45 milionów złotych.
Ustalona wartość szkody wyrządzonej działaniami podejrzanych wynosi blisko 340 milionów złotych.
Dotychczas skierowano 6 aktów oskarżenia przeciwko 21 osobom.

źródło: pk.gov.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe