[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Karol Nawrocki również ma kopertę dla Rafała Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Karol Nawrocki również ma kopertę dla Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski pod koniec debaty prezydenckiej, która odbyła się 12 maja w TVP w likwidacji, przekazał Karolowi Nawrockiemu kopertę. Nie wyjaśnił, co znalazło się w środku, a Nawrocki jej nie otworzył podczas trwania debaty. Dzisiaj ujawniono, że był w niej numer bankowy DPS w Gdańsku. Karol Nawrocki odpowiada, że również ma kopertę dla swojego konkurenta.

Czwarta kadencja w kieszeni. Rekordowy wynik premiera Albanii z ostatniej chwili
Czwarta kadencja w kieszeni. Rekordowy wynik premiera Albanii

Premier Albanii Edi Rama zapewnił sobie bezprecedensową w historii kraju czwartą kadencję, zdobywając w niedzielnych wyborach parlamentarnych 52 proc. głosów - wynika z opublikowanych we wtorek rezultatów na podstawie 94 proc. zliczonych głosów.

Ma to wszystko w nosie. Mariusz Błaszczak mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji 6-latka Wiadomości
"Ma to wszystko w nosie". Mariusz Błaszczak mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji 6-latka

- Rafał Trzaskowski ma to wszystko w nosie - powiedział poseł Mariusz Błaszczak komentując doniesienia o eksmisji rodziny z 6-letnim dzieckiem w Warszawie.

Stanowski wyjaśnia słowa skierowane do Wysockiej-Schnepf.  Zasłużyła całą swoją hejterską działalnością z ostatniej chwili
Stanowski wyjaśnia słowa skierowane do Wysockiej-Schnepf. "Zasłużyła całą swoją hejterską działalnością"

Krzysztof Stanowski wrócił do poniedziałkowej debaty w TVP w likwidacji i swojej wypowiedzi na temat prowadzącej program z ramienia gospodarzy - Doroty Wysockiej-Schnepf. "Wystawili twarz propagandy i uznali, że to doskonały pomysł. Ja bym powiedział - wybitny! No to mają efekty tego doskonałego, wręcz wybitnego pomysłu" - napisał kandydata na platformie X. 

Podczas debaty Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę. Ujawniono, co w niej było pilne
Podczas debaty Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę. Ujawniono, co w niej było

Rafał Trzaskowski w ostatniej części debaty prezydenckiej, która odbyła się 12 maja w TVP w likwidacji, przekazał Karolowi Nawrockiemu kopertę. Nie wyjaśnił, co znalazło się w środku, a Nawrocki jej nie otworzył podczas trwania debaty.

Zandberg ostro do Biejat: Są ważniejsze rzeczy niż stołek marszałka dla Czarzastego polityka
Zandberg ostro do Biejat: "Są ważniejsze rzeczy niż stołek marszałka dla Czarzastego"

Podczas poniedziałkowej, ostatniej debaty przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi kandydat Partii Razem Adrian Zandberg mocno zaatakował Magdalenę Biejat z Lewicy.

Wybór jest prosty. George Simion uderzył w Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckich Wiadomości
"Wybór jest prosty". George Simion uderzył w Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckich

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion poparł w polskich wyborach prezydenckich kandydaturę Karola Nawrockiego.

Polacy zdecydowali. W nowym sondażu Trzaskowski i Braun idą niemal łeb w łeb z ostatniej chwili
Polacy zdecydowali. W nowym sondażu Trzaskowski i Braun idą niemal łeb w łeb

Polacy zdecydowali, którego z kandydatów w wyborach prezydenckich najchętniej wysłaliby na rok na bezludną wyspę. Liderem tego sondażu został Rafał Trzaskowski, który nieznacznie wyprzedził Grzegorza Brauna. 

Hołownia stawia ultimatum: Wyjdziemy z koalicji gorące
Hołownia stawia ultimatum: "Wyjdziemy z koalicji"

Wczorajsza debata kandydatów przed wyborami prezydenckimi miała burzliwy przebieg. Podczas jednego z takich momentów Szymon Hołownia zagroził wyjściem z koalicji, jeśli jego żądanie nie zostanie spełnione przez współrządzących.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia. Awaria: sprawdź, gdzie nie będzie wody z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia. Awaria: sprawdź, gdzie nie będzie wody

We wtorek i środę w kilku miejscach na wrocławskich osiedlach zabraknie wody. Warto sprawdzić, gdzie i jak długo potrwają prace Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

REKLAMA

[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe