Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"

Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
 Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 

Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu.

Ja zawsze powtarzam, że poważną politykę historyczną, a każde państwo taką politykę prowadzić powinno, trzeba prowadzić poprzez trwała instytucję. Jest tutaj z nami dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Muzeum II WŚ. Mamy dowody - choćby poprzez te instytucje dzisiaj tutaj obecne - że systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty.

Wierzę głęboko, że również ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniesie poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Wiele w poprzednich przemówieniach mówiono o wartościach, którymi kierowała się Solidarność; zawarliśmy je także w tej broszurce, którą specjalnie na tą okoliczność wydaliśmy. Na jednej z pierwszych stron wymieniamy te wartości, którymi naszym zdaniem Solidarność przede wszystkim żyła


- mówił Jarosław Sellin.
 

Warto je przypomnieć: Solidarność walczyła przede wszystkim o wolność obywatelską i niepodległość Państwa. Wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość Państwa.

Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80' że Solidarność jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który spokoujnie można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały Solidarność: Powstańców, Legiony Piłsudskiego, Podziemie w czasach II WŚ, Żołnierzy Wyklętych.

Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch.

Trzecia wartość to zasada walki no violence - bez przemocy. To się udało, osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi Solidarności, bez przemocy pokonując potężne imperium. 


- kontynuował. 
 

Pamiętacie państwo jak kpiono po pierwszym zjeździe Solidarności, jak niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. Przesłania, które pierwszy zjazd Solidarności przyjął. I co się zdarzyło zaledwie 9-10 lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła.

Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić.

Kolejna zasada: solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie Papież w 87 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze.

I wreszcie ostatnia zasada: Fundamenty życia społecznego oparte na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej. Tak, o tym wszystkim Instytut też będzie przypominał. Że strajkujący 39 lat temu wieszali na bramach swoich zakładów krzyż, Matkę Boską Częstochowską z właściwą niebiańską aureolą i portrety Jana Pawła II, jako tego który obudził Ducha i spowodował, że ta Solidarność powstała.

O tym też należy pamiętać, o tym też będziemy w ramach Instytutu Dziedzictwa Solidarności przypominać


- podkreślił.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję Przewodniczącemu Solidarności, że zgodził się razem z nami, z Ministerstwem Kultury, że wspólnie do tego dzieła doprowadziliśmy, że będziemy to wspólne dzieło prowadzić. Obowiązkiem Państwa polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarnośći bo to jest bardzo ważna część, mądra część naszego narodowego dziedzictwa. Dziękuję bardzo


- podsumował Jarosław Sellin.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 

 

POLECANE
TK obraduje ws. ustawy budżetowej. Wniosek o uznanie ustawy jako niezgodnej z Konstytucją z ostatniej chwili
TK obraduje ws. ustawy budżetowej. Wniosek o uznanie ustawy jako niezgodnej z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny obraduje ws. ustawy budżetowej na rok 2025 r. Rozpatrywanej na wniosek prezydenta, który dotyczy cięć większości parlamentarnej na budżetach wybranych instytucji, w tym samego Trybunału Konstytucyjnego. Wniesiono wniosek o uznanie ustawy budżetowej jako niezgodnej z Konstytucją.

Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania Wiadomości
Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania

Podczas wizyty w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach Grzegorz Braun ponownie zerwał flagę, tym razem była to flaga Unii Europejskiej. Incydent został nagrany i opublikowany w mediach społecznościowych.

Tragiczny koniec niezwykłej historii. Smutny komunikat poznańskiego zoo z ostatniej chwili
"Tragiczny koniec niezwykłej historii". Smutny komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał bardzo smutny komunikat, w którym poinformował o dramatycznych okolicznościach śmierci Rei del Causse, orłosępa, który dochodził do sił w poznańskim zoo.

Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym pilne
Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali prorektora Collegium Humanum. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę na terenie przejścia granicznego w Medyce. Jako tzw. rekruter przeprowadzał nielegalny proceder wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów przez obywateli Ukrainy.

Czy wam nie wstyd?. Burza w sieci po emisji programu TVN gorące
"Czy wam nie wstyd?". Burza w sieci po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Atak wiodących mediów na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego z ostatniej chwili
Atak "wiodących mediów" na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (…) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy, ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. Teraz ujawniono testament pana Jerzego.

Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji z ostatniej chwili
Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji

Na onet.pl pojawił się wywiad z kobietą przedstawioną jako "opiekunka" pana Jerzego. Anna Kanigowska, która miała opiekować się mężczyzną, oskarża Karola Nawrockiego o brak zainteresowania p. Jerzym. Internauci szybko zidentyfikowali kobietę, z której konta w mediach społecznościowych od lat wylewa się hejt na polityków obecnej opozycji.

PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek z ostatniej chwili
PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: "ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek"

Oczekujemy od agencji, służb specjalnych, że będą stały na straży naszego bezpieczeństwa. A nie będą angażowały się w kampanię jednego czy drugiego kandydata, jak to miejsce ma teraz - powiedział poseł Andrzej Śliwka podczas konferencji zorganizowanej przez PiS. Odniósł się w ten sposób do, jak twierdzą posłowie PiS, wykorzystania służb w kampanii po stronie sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta.

REKLAMA

Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"

Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
 Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 

Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu.

Ja zawsze powtarzam, że poważną politykę historyczną, a każde państwo taką politykę prowadzić powinno, trzeba prowadzić poprzez trwała instytucję. Jest tutaj z nami dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Muzeum II WŚ. Mamy dowody - choćby poprzez te instytucje dzisiaj tutaj obecne - że systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty.

Wierzę głęboko, że również ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniesie poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Wiele w poprzednich przemówieniach mówiono o wartościach, którymi kierowała się Solidarność; zawarliśmy je także w tej broszurce, którą specjalnie na tą okoliczność wydaliśmy. Na jednej z pierwszych stron wymieniamy te wartości, którymi naszym zdaniem Solidarność przede wszystkim żyła


- mówił Jarosław Sellin.
 

Warto je przypomnieć: Solidarność walczyła przede wszystkim o wolność obywatelską i niepodległość Państwa. Wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość Państwa.

Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80' że Solidarność jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który spokoujnie można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały Solidarność: Powstańców, Legiony Piłsudskiego, Podziemie w czasach II WŚ, Żołnierzy Wyklętych.

Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch.

Trzecia wartość to zasada walki no violence - bez przemocy. To się udało, osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi Solidarności, bez przemocy pokonując potężne imperium. 


- kontynuował. 
 

Pamiętacie państwo jak kpiono po pierwszym zjeździe Solidarności, jak niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. Przesłania, które pierwszy zjazd Solidarności przyjął. I co się zdarzyło zaledwie 9-10 lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła.

Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić.

Kolejna zasada: solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie Papież w 87 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze.

I wreszcie ostatnia zasada: Fundamenty życia społecznego oparte na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej. Tak, o tym wszystkim Instytut też będzie przypominał. Że strajkujący 39 lat temu wieszali na bramach swoich zakładów krzyż, Matkę Boską Częstochowską z właściwą niebiańską aureolą i portrety Jana Pawła II, jako tego który obudził Ducha i spowodował, że ta Solidarność powstała.

O tym też należy pamiętać, o tym też będziemy w ramach Instytutu Dziedzictwa Solidarności przypominać


- podkreślił.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję Przewodniczącemu Solidarności, że zgodził się razem z nami, z Ministerstwem Kultury, że wspólnie do tego dzieła doprowadziliśmy, że będziemy to wspólne dzieło prowadzić. Obowiązkiem Państwa polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarnośći bo to jest bardzo ważna część, mądra część naszego narodowego dziedzictwa. Dziękuję bardzo


- podsumował Jarosław Sellin.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe