Stocznia Gdańska zasługuje na wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO


– W naszej ocenie Stocznia Gdańska spełnia wymagane przez Komitet Światowego Dziedzictwa kryteria, które świadczą o wyjątkowej, uniwersalnej wartości tego miejsca. To obszar związany z ważnym etapem w historii ludzkości i ideami o wyjątkowym znaczeniu dla historii świata – mówił na specjalnie zwołanej 24 września konferencji Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje projekt. – Wcześniej dwukrotnie były podejmowane próby, aby wpisać Stocznię jako część większych projektów związanych z Gdańskiem. Jednak po sugestiach ekspertów oceniających wnioski zdecydowaliśmy, że ten teren powinien być głównym tematem wniosku – dodał Skaldawski.

Anna Gołębicka, kierownik projektu wpisu Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podkreślała, że w każdym roku jeden kraj może złożyć jeden wniosek o wpisanie danego obiektu na tę prestiżową listę. – I tym wnioskiem objęta będzie właśnie Stocznia Gdańska. Stocznia to bowiem nie tylko budynek i kilka dźwigów. To jedynie fragment większego kompleksu – mówiła Gołębicka. Jak będzie teraz przebiegała cała procedura związana z wnioskiem o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? – Wniosek mamy już gotowy. Mam nadzieje, że zostanie złożony najpóźniej 1 lutego 2020 roku. To spowoduje, że wejdzie w proces formalnej oceny, a potem przekazany zostanie do oceny merytorycznej. Następnie, na jesieni przyszłego roku, w Gdańsku można będzie spodziewać się ekspertów, którzy będą wizytować Stocznie. Jeżeli uda się skutecznie przejść przez te etapy, to Komitet rozpocznie głosowanie nad wpisaniem Stoczni na listę. Może to się stać już na przełomie czerwca i lipca 2021 roku – opowiadał Bartosz Skaldawski.

Narodowy Instytut Dziedzictwa chce zachęcić jak największe grono Polaków do aktywnego poparcia działań, dlatego podczas konferencji prasowej ogłosił rozpoczęcie kampanii społecznej „Stocznia warta UNESCO!”. Jednym z twórców, który postanowił opowiedzieć o Stoczni Gdańskiej jest Radosław Kotarski, autor popularnych kanałów na Youtube „Polimaty” i „Radek Kotarski”. Podczas spotkania zaprezentował swój najnowszy film, w którym przybliżył dzieje Stoczni Gdańskiej. W ramach kampanii „Stocznia warta UNESCO!” odbędą się także różnorodne działania, mające przypominać Polakom o wartościach związanych ze Stocznią. Wśród nich jest chociażby konkurs na zaprojektowanie bluzy i czapki inspirowanej historią kompleksu oraz wystawa zdjęć Michała Szlagi, który od wielu lat dokumentuje to wyjątkowe miejsce.

Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński