[Polemika] Prezes PFR odpowiada dr Brzeskiemu: PFR wspiera technologie dla rozwoju pl przedsiębiorstw

- Otóż bowiem w ubiegły piątek, 27 września, Operator Chmury Krajowej w towarzystwie prezesa Banku PKO BP oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, a jakże, obwieścili sukces – oddanie globalnemu potentatowi kluczowego sektora polskiej gospodarki, w którym dane i ich ochrona stanowią najistotniejszą wartość - napisał w tekście "Chmura Krajowa w obce ręce czyli Polski Fundusz Rozwoju Google" dr Rafał Brzeski. nnPaweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju poprosił nas o możliwość polemiki, co niniejszym umożliwiamy.
 [Polemika] Prezes PFR odpowiada dr Brzeskiemu: PFR wspiera technologie dla rozwoju pl przedsiębiorstw
/ pixabay.com
Czytaj również: [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Chmura Krajowa w obce ręce czyli Polski Fundusz Rozwoju Google

Z olbrzymim zaskoczeniem zespół Polskiego Funduszu Rozwoju, PKO Banku Polskiego i Operatora Chmury Krajowej przeczytał przed tygodniem tekst dr Rafała Brzeskiego zatytułowany Chmura Krajowa w obce ręce czyli Polski Fundusz Rozwoju Google. Trudno ocenić kto lub co zachęciło Pana Doktora do jego napisania, ale skala dezinformacji, braku zrozumienia tematu oraz błędnych wniosków, których celem był atak na Polski Fundusz Rozwoju, jest w tym krótkim tekście porażająca. Dlatego z myślą o dostępie Czytelników Tygodnika Solidarność do rzetelnych informacji poprosiliśmy redakcję o zamieszczenie polemiki, za której umożliwienie dziękujemy.   

Najpierw przybliżmy o jaki projekt chodzi. PKO Bank Polski oraz Polski Funduszu Rozwoju utworzyły w tym roku spółkę pod nazwą Operator Chmury Krajowej. Zadaniem tej spółki jest wsparcie polskich przedsiębiorstw i administracji w bezpiecznej transformacji cyfrowej, czyli dostępie do nowoczesnych usług infrastruktury informatycznej i technologii. Celem jest zapewnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i lepsza jakość usług publicznych dostarczanych obywatelom, przy zapewnieniu bezpieczeństwa danych, w taki sposób, aby zawsze były zlokalizowane w Polsce. 

Projekt Chmury Krajowej jest odpowiedzią na dwa wyzwania polskiej gospodarki. Po pierwsze, obecnie niski poziom cyfryzacji gospodarki zagraża jej konkurencyjności, ponieważ zaledwie 15prc. firm korzysta z usług chmurowych, wobec ponad 50proc. w wielu wysoko rozwiniętych krajach UE. Po drugie, centra usług chmurowych, dostarczanych przez światowych liderów technologicznych omijały dotychczas Polskę, wyznaczając granicę obecności ich centrów obliczeniowych na Frankfurcie. W efekcie każdy kto z nich korzysta dzisiaj z takich usług w Polsce, automatycznie wysyła swoje dane zagranicę. Chmura Krajowa przy wsparciu PFR i PKO BP ma upowszechnić nowoczesne usługi cyfrowe w polskich firmach, zapewniając, że dane Polaków i polskich przedsiębiorstw nie będą opuszczały terytorium kraju. Warto przypomnieć, że przez lata niewiele było robione w tym obszarze. Dopiero tzw. Plan Morawieckiego i działania Rządu, w tym Ministerstwa Cyfryzacji, rozpoczęły realny proces cyfryzacji polskiej gospodarki, opartej o nowoczesne technologie. 

Zmierzmy się teraz krótko z kilkoma nieprawdziwymi tezami w artykule Pana Dr Rafała Brzeskiego.

Teza 1. PFR nic nie robi na rzecz innowacyjności i cyfryzacji, tkwiąc w postkomunistycznej niemożności.

Zapraszamy wszystkich Państwa na stronę pfr.pl lub startup.pfr.pl, gdzie znajdą Państwo dziesiątki informacji o działaniach Polskiego Funduszu Rozwoju w ostatnich trzech latach na rzecz budowy silnej innowacyjnej polskiej gospodarki. Stworzyliśmy największą w tej części Europy i jedną z największych w UE platform funduszy finansujących młode innowacyjne firmy oraz projekty technologiczne o wartości 4 mld zł. W ramach 29 działających funduszy, setki przedsiębiorców mogą otrzymać potrzebne im finansowanie na rozwój, a wartość tego finansowania po raz pierwszy w historii Polski osiągnęła wartość powyżej 1 mld zł – wzrost 4-krotny w ciągu dwóch lat. Działamy na rzecz edukacji dzieci, osób dorosłych i seniorów oraz przedsiębiorców, realizując takie programy jak Centralny Dom Technologii, Szkoła Pionierów PFR, Sieć Mentorów PFR, czy Projektanci Innowacji PFR. W tym ostatnim projekcie szkolimy obecnie 5 000 osób w całej Polsce z tego, jak tworzyć innowacje i nowe produkty. Porównywanie tej niespotykanej jak dotąd w Polsce dynamiki działań na rzecz budowania innowacyjnej gospodarki z postkomunistyczną niemożnością jest wręcz absurdalne.    

Teza 2. Operator Chmury Krajowej redukuje się do roli sprzedawcy Google

Jest dokładnie odwrotnie, to Google zgodził się zredukować, do udostępniania swoich usług w Polsce za pośrednictwem Polskiej Chmury. To co jest kluczowe, to czyj jest klient. W tym modelu współpracy klient zawsze będzie klientem Polskiej Chmury, która może z kolei wykorzystywać infrastrukturę i usługi Google, jeżeli klienci będą tym zainteresowani. Na świecie widoczny jest trend, że klienci chcą korzystać z usług wielu dostawców usług chmurowych i technologii, wybierając to co dla nich najlepsze. Dokładnie taka jest strategia Polskiej Chmury, czyli udostępnienie usług cyfrowych w modelu tzw. multi could. Oznacza to, że Polska Chmura będzie oferowała usługi chmurowe w ramach swoich centrów obliczeniowych zbudowanych w tym roku w sześciu lokalizacjach w Polsce, ale także zapewni dostęp do najnowocześniejszych usług oferowanych przez takie firmy jak Google, ale pod warunkiem, że centrum obliczeniowe będzie zlokalizowane na terytorium Polski! Oznacza to szereg korzyści oraz bezpieczeństwo dla firm i administracji, którego nie ma żaden kraj naszego regionu.

Teza 3. PFR będzie naganiaczem pracowników dla Google

Trudno nawet z tym polemizować, ponieważ model współpracy tego w ogóle nie zakłada. Mówiąc wprost jest to zwykła nieprawda. Inwestycja Google to utworzenie tzw. regionu w Polsce, co polega na zbudowaniu w naszym kraju najnowocześniejszych centrów obliczeniowych, z których będą udostępniane usługi chmurowe. To jest główna wartość tej współpracy, czyli kilkaset milionów złotych inwestycji typu greenfield w Polsce w sektorze najnowocześniejszych technologii. Może Pan Doktor źle zinterpretował informacje o 1000 informatyków. Uprzejmie wyjaśniamy, że Chmura Krajowa i Google zamierzając przeznaczyć miliony złotych na wspólne szkolenia ponad 1 000 tysiąca specjalistów w Polsce z cloud computing, data analitics oraz AI w najbliższych 18 miesiącach. To inwestycja w polskich specjalistów zatrudnionych w sektorze polskich przedsiębiorstw, firmach informatycznych, czy administracji. To rozwój kompetencji jakiego nie mieliśmy, a nie ich przejmowanie. Wszystko po to, aby wesprzeć transformację cyfrową polskiej gospodarki.

Teza 4. W związku ze współpracą z Google może upaść polska myśl techniczna i wiele firm

I znowu jest dokładnie odwrotnie. Trudno sobie wyobrazić, jaka polska myśl techniczna lub firmy mogłyby stracić. Polska Chmura buduje własne kompetencje oraz przez lata będzie szkolić polskie firmy informatyczne, przedsiębiorstwa oraz administrację w zakresie tranzycji z tradycyjnej informatyki do nowoczesnego świata technologii i serwisów informatycznych z wykorzystaniem chmury obliczeniowej. Gospodarka rozwija się poprzez transfer myśli i technologii, a poprzez współpracę ze światowymi liderami technologicznymi polska myśl techniczna może rozwinąć się znacznie szybciej. Główni liderzy technologiczni to obecnie firmy amerykańskie, które zainwestowały w ostatnich kilku latach ponad 40 mld USD każdy (!) w najnowocześniejsze technologie chmurowe. Nie warto próbować tego samego, skoro można przeskoczyć ten etap, skorzystać z tych technologii w bezpiecznym modelu, z korzyścią dla rozwoju polskich przedsiębiorstw. 

Teza 5. Wali się w gruzy wizja Polski innowacyjnej i ucyfrowionej, bo oddajemy usługi chmurowe w ręce obcych

Jest to oczywiście nieprawda. To dzisiaj oddajemy usługi chmurowe w obce ręce, ponieważ właśnie granica centrów obliczeniowych kończy się na Niemczech. To dzisiaj zwykle korzystając z popularnej poczty elektronicznej w chmurze ich treść krąży gdzieś po Europie. Projekt Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO Banku Polskiego budowy Polskiej Chmury ma właśnie zapewnić najważniejszą rzecz w gospodarce cyfrowej - bezpieczeństwo naszych danych. Będzie to możliwie dzięki własnej infrastrukturze Polskiej Chmury gotowej do świadczenia takich usług jak IaaS, czy PaaS oraz partnerstwom z światowymi liderami technologicznymi pod jednym zasadniczym warunkiem - ich  centra obliczeniowe będą zlokalizowane w Polsce. 

Projekt Polskiej Chmury to jest właśnie odpowiedzialna i podmiotowa, ale jednocześnie nowoczesna i otwarta polityka gospodarcza, która ma zapewnić obywatelom i polskim przedsiębiorcom dostęp do najnowocześniejszych technologii, wspierając realizację ich wizji oraz planów rozwoju. To jest sposób na bezpieczeństwo naszych danych przy zapewnieniu dostępu do najbardziej zaawansowanych technologii. Ale trzeba pamiętać, że o sukcesie polskiej gospodarki nie zadecyduje sama nowoczesna infrastruktura informatyczna w postaci usług chmurowych, ale to, czy polskie firmy na tej bazie stworzą unikalne produkty i usługi, które podbiją świat i będą tworzyły w Polsce wysokopłatne miejsca pracy. Taki właśnie odpowiedzialny rozwój poprzez inwestycje, finansowanie, budowę bazy lokalnego kapitału, czy edukację wspiera Polski Fundusz Rozwoju.  

Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka z ostatniej chwili
Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Niemiecki ambasador zadeklarował, że jego kraj wesprze... renowacji drzwi do warszawskiej synagogi. W swoim wpisie nie wspomniał on jednak, kto zgotował polskim Żydom piekło na ziemi.

Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO] z ostatniej chwili
Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO]

Nieznany mężczyzna podpalił się pod budynkiem sądu na Manhattanie, gdzie odbywa się proces Donalda Trumpa. Jego tożsamość i przyczyny podpalenia nie są dotąd znane.

To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin z ostatniej chwili
To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otworzył w piątek symbolicznie pierwszą europejską fabrykę chińskich samochodów. Będą one produkowane w dawnym zakładzie Nissana w Barcelonie.

Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu z ostatniej chwili
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu

Z dużym prawdopodobieństwem wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał szef klubu Polska2050-TD Mirosław Suchoń. Polityk ma kandydować z województwa śląskiego.

Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych z ostatniej chwili
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa.

REKLAMA

[Polemika] Prezes PFR odpowiada dr Brzeskiemu: PFR wspiera technologie dla rozwoju pl przedsiębiorstw

- Otóż bowiem w ubiegły piątek, 27 września, Operator Chmury Krajowej w towarzystwie prezesa Banku PKO BP oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, a jakże, obwieścili sukces – oddanie globalnemu potentatowi kluczowego sektora polskiej gospodarki, w którym dane i ich ochrona stanowią najistotniejszą wartość - napisał w tekście "Chmura Krajowa w obce ręce czyli Polski Fundusz Rozwoju Google" dr Rafał Brzeski. nnPaweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju poprosił nas o możliwość polemiki, co niniejszym umożliwiamy.
 [Polemika] Prezes PFR odpowiada dr Brzeskiemu: PFR wspiera technologie dla rozwoju pl przedsiębiorstw
/ pixabay.com
Czytaj również: [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Chmura Krajowa w obce ręce czyli Polski Fundusz Rozwoju Google

Z olbrzymim zaskoczeniem zespół Polskiego Funduszu Rozwoju, PKO Banku Polskiego i Operatora Chmury Krajowej przeczytał przed tygodniem tekst dr Rafała Brzeskiego zatytułowany Chmura Krajowa w obce ręce czyli Polski Fundusz Rozwoju Google. Trudno ocenić kto lub co zachęciło Pana Doktora do jego napisania, ale skala dezinformacji, braku zrozumienia tematu oraz błędnych wniosków, których celem był atak na Polski Fundusz Rozwoju, jest w tym krótkim tekście porażająca. Dlatego z myślą o dostępie Czytelników Tygodnika Solidarność do rzetelnych informacji poprosiliśmy redakcję o zamieszczenie polemiki, za której umożliwienie dziękujemy.   

Najpierw przybliżmy o jaki projekt chodzi. PKO Bank Polski oraz Polski Funduszu Rozwoju utworzyły w tym roku spółkę pod nazwą Operator Chmury Krajowej. Zadaniem tej spółki jest wsparcie polskich przedsiębiorstw i administracji w bezpiecznej transformacji cyfrowej, czyli dostępie do nowoczesnych usług infrastruktury informatycznej i technologii. Celem jest zapewnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i lepsza jakość usług publicznych dostarczanych obywatelom, przy zapewnieniu bezpieczeństwa danych, w taki sposób, aby zawsze były zlokalizowane w Polsce. 

Projekt Chmury Krajowej jest odpowiedzią na dwa wyzwania polskiej gospodarki. Po pierwsze, obecnie niski poziom cyfryzacji gospodarki zagraża jej konkurencyjności, ponieważ zaledwie 15prc. firm korzysta z usług chmurowych, wobec ponad 50proc. w wielu wysoko rozwiniętych krajach UE. Po drugie, centra usług chmurowych, dostarczanych przez światowych liderów technologicznych omijały dotychczas Polskę, wyznaczając granicę obecności ich centrów obliczeniowych na Frankfurcie. W efekcie każdy kto z nich korzysta dzisiaj z takich usług w Polsce, automatycznie wysyła swoje dane zagranicę. Chmura Krajowa przy wsparciu PFR i PKO BP ma upowszechnić nowoczesne usługi cyfrowe w polskich firmach, zapewniając, że dane Polaków i polskich przedsiębiorstw nie będą opuszczały terytorium kraju. Warto przypomnieć, że przez lata niewiele było robione w tym obszarze. Dopiero tzw. Plan Morawieckiego i działania Rządu, w tym Ministerstwa Cyfryzacji, rozpoczęły realny proces cyfryzacji polskiej gospodarki, opartej o nowoczesne technologie. 

Zmierzmy się teraz krótko z kilkoma nieprawdziwymi tezami w artykule Pana Dr Rafała Brzeskiego.

Teza 1. PFR nic nie robi na rzecz innowacyjności i cyfryzacji, tkwiąc w postkomunistycznej niemożności.

Zapraszamy wszystkich Państwa na stronę pfr.pl lub startup.pfr.pl, gdzie znajdą Państwo dziesiątki informacji o działaniach Polskiego Funduszu Rozwoju w ostatnich trzech latach na rzecz budowy silnej innowacyjnej polskiej gospodarki. Stworzyliśmy największą w tej części Europy i jedną z największych w UE platform funduszy finansujących młode innowacyjne firmy oraz projekty technologiczne o wartości 4 mld zł. W ramach 29 działających funduszy, setki przedsiębiorców mogą otrzymać potrzebne im finansowanie na rozwój, a wartość tego finansowania po raz pierwszy w historii Polski osiągnęła wartość powyżej 1 mld zł – wzrost 4-krotny w ciągu dwóch lat. Działamy na rzecz edukacji dzieci, osób dorosłych i seniorów oraz przedsiębiorców, realizując takie programy jak Centralny Dom Technologii, Szkoła Pionierów PFR, Sieć Mentorów PFR, czy Projektanci Innowacji PFR. W tym ostatnim projekcie szkolimy obecnie 5 000 osób w całej Polsce z tego, jak tworzyć innowacje i nowe produkty. Porównywanie tej niespotykanej jak dotąd w Polsce dynamiki działań na rzecz budowania innowacyjnej gospodarki z postkomunistyczną niemożnością jest wręcz absurdalne.    

Teza 2. Operator Chmury Krajowej redukuje się do roli sprzedawcy Google

Jest dokładnie odwrotnie, to Google zgodził się zredukować, do udostępniania swoich usług w Polsce za pośrednictwem Polskiej Chmury. To co jest kluczowe, to czyj jest klient. W tym modelu współpracy klient zawsze będzie klientem Polskiej Chmury, która może z kolei wykorzystywać infrastrukturę i usługi Google, jeżeli klienci będą tym zainteresowani. Na świecie widoczny jest trend, że klienci chcą korzystać z usług wielu dostawców usług chmurowych i technologii, wybierając to co dla nich najlepsze. Dokładnie taka jest strategia Polskiej Chmury, czyli udostępnienie usług cyfrowych w modelu tzw. multi could. Oznacza to, że Polska Chmura będzie oferowała usługi chmurowe w ramach swoich centrów obliczeniowych zbudowanych w tym roku w sześciu lokalizacjach w Polsce, ale także zapewni dostęp do najnowocześniejszych usług oferowanych przez takie firmy jak Google, ale pod warunkiem, że centrum obliczeniowe będzie zlokalizowane na terytorium Polski! Oznacza to szereg korzyści oraz bezpieczeństwo dla firm i administracji, którego nie ma żaden kraj naszego regionu.

Teza 3. PFR będzie naganiaczem pracowników dla Google

Trudno nawet z tym polemizować, ponieważ model współpracy tego w ogóle nie zakłada. Mówiąc wprost jest to zwykła nieprawda. Inwestycja Google to utworzenie tzw. regionu w Polsce, co polega na zbudowaniu w naszym kraju najnowocześniejszych centrów obliczeniowych, z których będą udostępniane usługi chmurowe. To jest główna wartość tej współpracy, czyli kilkaset milionów złotych inwestycji typu greenfield w Polsce w sektorze najnowocześniejszych technologii. Może Pan Doktor źle zinterpretował informacje o 1000 informatyków. Uprzejmie wyjaśniamy, że Chmura Krajowa i Google zamierzając przeznaczyć miliony złotych na wspólne szkolenia ponad 1 000 tysiąca specjalistów w Polsce z cloud computing, data analitics oraz AI w najbliższych 18 miesiącach. To inwestycja w polskich specjalistów zatrudnionych w sektorze polskich przedsiębiorstw, firmach informatycznych, czy administracji. To rozwój kompetencji jakiego nie mieliśmy, a nie ich przejmowanie. Wszystko po to, aby wesprzeć transformację cyfrową polskiej gospodarki.

Teza 4. W związku ze współpracą z Google może upaść polska myśl techniczna i wiele firm

I znowu jest dokładnie odwrotnie. Trudno sobie wyobrazić, jaka polska myśl techniczna lub firmy mogłyby stracić. Polska Chmura buduje własne kompetencje oraz przez lata będzie szkolić polskie firmy informatyczne, przedsiębiorstwa oraz administrację w zakresie tranzycji z tradycyjnej informatyki do nowoczesnego świata technologii i serwisów informatycznych z wykorzystaniem chmury obliczeniowej. Gospodarka rozwija się poprzez transfer myśli i technologii, a poprzez współpracę ze światowymi liderami technologicznymi polska myśl techniczna może rozwinąć się znacznie szybciej. Główni liderzy technologiczni to obecnie firmy amerykańskie, które zainwestowały w ostatnich kilku latach ponad 40 mld USD każdy (!) w najnowocześniejsze technologie chmurowe. Nie warto próbować tego samego, skoro można przeskoczyć ten etap, skorzystać z tych technologii w bezpiecznym modelu, z korzyścią dla rozwoju polskich przedsiębiorstw. 

Teza 5. Wali się w gruzy wizja Polski innowacyjnej i ucyfrowionej, bo oddajemy usługi chmurowe w ręce obcych

Jest to oczywiście nieprawda. To dzisiaj oddajemy usługi chmurowe w obce ręce, ponieważ właśnie granica centrów obliczeniowych kończy się na Niemczech. To dzisiaj zwykle korzystając z popularnej poczty elektronicznej w chmurze ich treść krąży gdzieś po Europie. Projekt Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO Banku Polskiego budowy Polskiej Chmury ma właśnie zapewnić najważniejszą rzecz w gospodarce cyfrowej - bezpieczeństwo naszych danych. Będzie to możliwie dzięki własnej infrastrukturze Polskiej Chmury gotowej do świadczenia takich usług jak IaaS, czy PaaS oraz partnerstwom z światowymi liderami technologicznymi pod jednym zasadniczym warunkiem - ich  centra obliczeniowe będą zlokalizowane w Polsce. 

Projekt Polskiej Chmury to jest właśnie odpowiedzialna i podmiotowa, ale jednocześnie nowoczesna i otwarta polityka gospodarcza, która ma zapewnić obywatelom i polskim przedsiębiorcom dostęp do najnowocześniejszych technologii, wspierając realizację ich wizji oraz planów rozwoju. To jest sposób na bezpieczeństwo naszych danych przy zapewnieniu dostępu do najbardziej zaawansowanych technologii. Ale trzeba pamiętać, że o sukcesie polskiej gospodarki nie zadecyduje sama nowoczesna infrastruktura informatyczna w postaci usług chmurowych, ale to, czy polskie firmy na tej bazie stworzą unikalne produkty i usługi, które podbiją świat i będą tworzyły w Polsce wysokopłatne miejsca pracy. Taki właśnie odpowiedzialny rozwój poprzez inwestycje, finansowanie, budowę bazy lokalnego kapitału, czy edukację wspiera Polski Fundusz Rozwoju.  

Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe