[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. 



W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.



Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. 



W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.



Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe