REKLAMA

Konrad Szymański: Angela Merkel wie, że potrzebne jest dobre porozumienie między Berlinem a Warszawą

- Berlin trafnie zauważa, że oprócz tej piany, która czasami unosi się nad Brukselą - potrzebne jest dobre porozumienie między Berlinem a Warszawą - powiedział na antenie radia RMF FM minister do spraw europejskich, Konrad Szymański, komentując zapowiedzi o chęci kanclerz Niemiec do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim.
 Konrad Szymański: Angela Merkel wie, że potrzebne jest dobre porozumienie między Berlinem a Warszawą
/ Youtube.com

Myślę, że obu stronom: pani premier Szydło i pani kanclerz Merkel zależy na tym, aby relacje między Warszawą a Berlinem były jak najlepsze. Mamy w Europie wiele spraw do wyjaśnienia. Są sprawy, które nas różnią, są sprawy, które są przedmiotem naszej wspólnej troski, więc nie ustawiałbym...

- odpowiedział Konrad Szymański na pytanie Roberta Mazurka o to, dlaczego kanclerz Merkel tak zależy na przyjeździe do Polski i dodał:

Berlin trafnie zauważa, że oprócz tej piany, która czasami unosi się nad Brukselą - potrzebne jest dobre porozumienie między Berlinem a Warszawą.

Zdaniem ministra do spraw europejskich, Angeli Merkel, która kilka tygodni temu została wybrana na szefową CDU, a więc jest liderem własnej partii, zależy, by dogadać się z liderem partii rządzącej w Polsce.

Jesteśmy sąsiadami - Polska i Niemcy są sąsiadami - bez względu na to, jaka partia rządzi w Berlinie i Warszawie. Obie te stolice powinny siebie bardzo uważnie słuchać.


- powiedział polityk.

Minister Szymański komentował też plany prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówi, że Brexit będzie czymś wspaniałym, Unia Europejska się rozpadnie, a NATO jest przestarzałe.

Zobaczymy, jak to się skończy, bo konsekwencje Brexitu na przykład nie są znane - ani dla Wielkiej Brytanii, ani dla Stanów Zjednoczonych. Rozpad Unii Europejskiej nie jest taki całkiem pewny, wydaje mi się, chociaż dzisiaj faktycznie nie jest wykluczony. Nie jestem pewien, czy to byłaby dobra wiadomość dla Ameryki, ponieważ wydaje się, że w szczególności prezydent Trump rozumie, że kluczowe zagrożenia w zakresie handlu płyną z Azji, a w zakresie bezpieczeństwa - z Bliskiego Wschodu. Więc wydaje mi się, że lepiej mieć Europę w dobrej kondycji i po swojej stronie niż szukać zwady w obozie Zachodu.

- zauważył polityk.

Źródło: RMF FM

 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura