[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza

Rok 2020 będzie na pewno rokiem, który zmieni oblicze świata zarówno w świecie polityki, jak i ekonomii. Po Super Wtorku w Stanach Zjednoczonych do gry w partii demokratycznej wrócił Joe Biden, który mimo wielu problemów wizerunkowych (układów męsko-damskich, spraw korupcyjnych członków rodziny) ciągle jest reprezentantem środka partii demokratycznej.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza
/ Wikipedia CC BY SA 4,0 JayCoop
Z prawyborów wycofało się kilku ważnych kandydatów, a ostatecznego wyboru dokonają demokraci na konwencji w mieście, w którym mieszkam, Milwaukee. Narodowa Konwencja Demokratów odbędzie się w Fiserv Forum od 13 do 16 lipca 2020. Na pewno na obecną sytuację polityczną i ekonomiczną ma wpływ globalna epidemia COVID-19, znana wszystkim pod pojęciem koronawirusa, która po czarnym poniedziałku na prawie wszystkich giełdach doprowadza do drastycznego spadku wartości spółek. Sytuacja globalnej epidemii ujawniła także sytuację braku dywersyfikacji dostawców dla amerykańskiego konsumenta. Półki powoli zaczynają świecić pustkami, a duże firmy handlowe agresywnie rozglądają się za nowymi dostawcami. Czołowi eksperci od globalnego rynku dostaw, tacy jak np. Dr. Nada Sanders, przewidują globalną recesję w 2020. Inni zalecają spokój i przeciwdziałanie panice. Ekologiczna żywność, której Amerykanie domagają się coraz częściej, towary, które charakteryzuje większa jakość od tych z Dalekiego Wschodu, powodują, że amerykańscy dostawcy już wskazują na rynki południowo-amerykańskie jak Brazylia, Argentyna czy bliżej – Meksyk. Czy takimi krajami dostawczymi mogłyby być kraje Trójmorza? Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że Mike Pompeo swoimi deklaracjami i decyzją zainwestowania w projekt Trójmorza jasno wskazał również ten kierunek amerykańskiemu biznesowi. W tym momencie chodzi o to, aby umieć wykorzystać sytuację. W Polsce i innych krajach Trójmorza musi powstać infrastruktura twarda, czyli cały system wymiany towarów na linii północ-południe, huby transportowe, gazowe, paliwowe i inne. Musi oprócz niej istnieć infrastruktura miękka, czyli systemy komunikacyjne (wraz z anglojęzyczną telewizją Trójmorza), instytucjami bankowymi, finansowymi, kancelariami prawnymi i wieloma innymi, pomagającymi rozwojowi tego projektu. Tutaj, w Ameryce, warto zainwestować w budowanie propolskiego i „protrójmorskiego” lobbingu, które zajęłyby się promowaniem tego projektu w konkretnych środowiskach biznesowych i politycznych. Jednak większość miękkich działań należy do strony polskiej. 6 grudnia 201 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „Perspektywy współpracy gospodarczej regionów Trójmorza”. Wydarzenie stanowiło zapowiedź międzynarodowego Kongresu Gospodarczego Regionów Trójmorza im. Unii Lubelskiej, który odbędzie się 2-3 kwietnia 2020 roku w Lublinie. Takie wydarzenia jednak muszą być spopularyzowanie nie tylko w Polsce i krajach Trójmorza; muszą być też spopularyzowane w USA. Amerykańska opinia publiczna nie rozumie, że Stany Zjednoczone są sukcesywnie wypychane z Europy Zachodniej. W polityce zagranicznej oraz w działaniach NATO najlepszymi partnerami jest Polska i kraje Inicjatywy Trójmorza. Jest to narracja, której nie można zaniedbać w kampanii prezydenckiej. To nie tylko sprawa polskiego bezpieczeństwa, ale polskiej racji stanu.
 

 

POLECANE
Popularny program znika z anteny Polsatu Wiadomości
Popularny program znika z anteny Polsatu

Widzowie porannego programu „Halo tu Polsat” będą musieli zrobić sobie przerwę od codziennych spotkań z ulubionymi prowadzącymi. Telewizja Polsat poinformowała, że śniadaniówka znika z anteny na kilka tygodni. Powodem są zaplanowane urlopy ekipy odpowiedzialnej za produkcję.

Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data z ostatniej chwili
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.

Tęsknimy bardzo. Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis Wiadomości
"Tęsknimy bardzo". Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis

17 maja 2025 roku mijają dokładnie dwa lata od śmierci Kacpra Tekielego, znanego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli. Tego dnia w mediach społecznościowych biegaczka opublikowała poruszający wpis, w którym upamiętniła swojego ukochanego.

Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny pilne
Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny

W piątek prokuratura przedstawiła 24-latkowi z Żor dwa zarzuty: zatrzymania, wbrew woli prawnego opiekuna, osoby małoletniej oraz dopuszczenia wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej, za co grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić Wiadomości
Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić

Jak informuje TVN24, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji borykają się z problemem napełnienia Jeziora Maltańskiego, które po czyszczeniu dna pozostaje wciąż zbyt płytkie, by w pełni powrócić do swojej funkcji.

Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję Wiadomości
Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję

W jednym z otwockich szpitali doszło do niebezpiecznej sytuacji. W nocy z piątku na sobotę (16/17 maja) 56-letni mężczyzna, który zgłosił się z urazem nogi, zaczął grozić personelowi, niszczyć mienie i zachowywać się agresywnie.

Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków pilne
Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków

Jak wynika z szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, w 2024 r. nastąpił w hotelach Fatimy ponad 73-procentowy wzrost liczby nocujących tam turystów w porównaniu do wcześniejszego roku.

Problemy Justyny Steczkowskiej podczas próby. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Problemy Justyny Steczkowskiej podczas próby. Sieć obiegło nagranie

Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja” awansowała do finału 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w sobotę 17 maja. W finałowym starciu wystąpi razem z reprezentantami 25 innych krajów. Emocje rosną, ale podczas ostatniej próby jurorskiej wydarzyło się coś niespodziewanego.

Zderzenie dwóch śmigłowców. Trwa akcja ratunkowa pilne
Zderzenie dwóch śmigłowców. Trwa akcja ratunkowa

Jak poinformował Departament Ratownictwa regionu Satakunta w Finlandii, dwa cywilne śmigłowce zderzyły się w powietrzu i runęły na ziemię. Obie maszyny były w drodze na lotnisko.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza

Rok 2020 będzie na pewno rokiem, który zmieni oblicze świata zarówno w świecie polityki, jak i ekonomii. Po Super Wtorku w Stanach Zjednoczonych do gry w partii demokratycznej wrócił Joe Biden, który mimo wielu problemów wizerunkowych (układów męsko-damskich, spraw korupcyjnych członków rodziny) ciągle jest reprezentantem środka partii demokratycznej.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza
/ Wikipedia CC BY SA 4,0 JayCoop
Z prawyborów wycofało się kilku ważnych kandydatów, a ostatecznego wyboru dokonają demokraci na konwencji w mieście, w którym mieszkam, Milwaukee. Narodowa Konwencja Demokratów odbędzie się w Fiserv Forum od 13 do 16 lipca 2020. Na pewno na obecną sytuację polityczną i ekonomiczną ma wpływ globalna epidemia COVID-19, znana wszystkim pod pojęciem koronawirusa, która po czarnym poniedziałku na prawie wszystkich giełdach doprowadza do drastycznego spadku wartości spółek. Sytuacja globalnej epidemii ujawniła także sytuację braku dywersyfikacji dostawców dla amerykańskiego konsumenta. Półki powoli zaczynają świecić pustkami, a duże firmy handlowe agresywnie rozglądają się za nowymi dostawcami. Czołowi eksperci od globalnego rynku dostaw, tacy jak np. Dr. Nada Sanders, przewidują globalną recesję w 2020. Inni zalecają spokój i przeciwdziałanie panice. Ekologiczna żywność, której Amerykanie domagają się coraz częściej, towary, które charakteryzuje większa jakość od tych z Dalekiego Wschodu, powodują, że amerykańscy dostawcy już wskazują na rynki południowo-amerykańskie jak Brazylia, Argentyna czy bliżej – Meksyk. Czy takimi krajami dostawczymi mogłyby być kraje Trójmorza? Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że Mike Pompeo swoimi deklaracjami i decyzją zainwestowania w projekt Trójmorza jasno wskazał również ten kierunek amerykańskiemu biznesowi. W tym momencie chodzi o to, aby umieć wykorzystać sytuację. W Polsce i innych krajach Trójmorza musi powstać infrastruktura twarda, czyli cały system wymiany towarów na linii północ-południe, huby transportowe, gazowe, paliwowe i inne. Musi oprócz niej istnieć infrastruktura miękka, czyli systemy komunikacyjne (wraz z anglojęzyczną telewizją Trójmorza), instytucjami bankowymi, finansowymi, kancelariami prawnymi i wieloma innymi, pomagającymi rozwojowi tego projektu. Tutaj, w Ameryce, warto zainwestować w budowanie propolskiego i „protrójmorskiego” lobbingu, które zajęłyby się promowaniem tego projektu w konkretnych środowiskach biznesowych i politycznych. Jednak większość miękkich działań należy do strony polskiej. 6 grudnia 201 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „Perspektywy współpracy gospodarczej regionów Trójmorza”. Wydarzenie stanowiło zapowiedź międzynarodowego Kongresu Gospodarczego Regionów Trójmorza im. Unii Lubelskiej, który odbędzie się 2-3 kwietnia 2020 roku w Lublinie. Takie wydarzenia jednak muszą być spopularyzowanie nie tylko w Polsce i krajach Trójmorza; muszą być też spopularyzowane w USA. Amerykańska opinia publiczna nie rozumie, że Stany Zjednoczone są sukcesywnie wypychane z Europy Zachodniej. W polityce zagranicznej oraz w działaniach NATO najlepszymi partnerami jest Polska i kraje Inicjatywy Trójmorza. Jest to narracja, której nie można zaniedbać w kampanii prezydenckiej. To nie tylko sprawa polskiego bezpieczeństwa, ale polskiej racji stanu.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe