[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy

– Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy
/ Foto. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? 

Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 
Teresa Wójcik pisze o tym jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych
 

Poza funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściach granicznych działają także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a nawet Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Straż Pożarna. W obecnej sytuacji potrzeba znacznie więcej ludzi do obsługiwania przejść granicznych. Żeby rozładować ogromne kolejki, Komenda Główna Straży Granicznej znowu otwiera przejścia zamknięte po przystąpieniu Polski do strefy Schengen. Praca Służby Granicznej stała się bardzo trudna, funkcjonariusze dwoją się i troją, pracują po 12 godzin na zmiany.

 
Jakub Pacan analizuje postawę opozycji w sprawie koronawirusa:
 

Logika bieżącej gry politycznej i kampanii prezydenckiej nakazywałaby krytykować rząd pod kątem tej pandemii do tego stopnia, by nie zostawić na nim suchej nitki. Z drugiej strony otwieranie kolejnego frontu walki w sytuacji, gdy zagrożony może być biologiczny byt tysięcy Polaków, odbierane jest źle przez samych wyborców. Ludzie w kryzysie, w powszechnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli czują lęk, niepewność i rozdrażnienie. Od polityków oczekują w związku z tym zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach nagłego zawieszenia normalnego funkcjonowania życia obywatele chcą, by rząd się nimi zaopiekował, zapewnił komfort psychiczny i dał nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Podgrzewanie sporów partyjnych jest wtedy najmniej popularne wśród większości wyborców, którzy o wiele bardziej oczekują zachowania stabilności instytucji państwa i nieprzerwanego łańcucha dostaw w gospodarce.

 
Barwną postać Franciszka Fiszera, protoplasty postaci prof. Kleksa, przedstawia Piotr Łopuszański:
 

Fiszera znały trzy pokolenia warszawiaków. Przed I wojną światową należał do bywalców słynnej „Udziałowej”, do której zachodziła cała śmietanka literacka. Do siebie zapraszał na „rozmowy istotne” Jan Lorentowicz, by w gronie koneserów, jak Miriam czy Lemański, rozmawiać o sztuce i literaturze. W latach 20. Fiszer chodził do „Kresów”, „Astorii” i „Ziemiańskiej”. W latach międzywojennych zbliżył się z Janem Lechoniem, Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim. „Niezwykły dowcip, dobroć i delikatność uczuć, i miłość do poezji czyniły go nam wyjątkowo drogim” – pisał Słonimski. Ze skamandrytami siadywał przy stoliku przed okresem słynnego półpięterka, gdy byli jeszcze skromnymi, acz wesołymi poetami.

 
Z kolei Leszek Masierak przypomina walki Polaków w Norwegii podczas II wojny światowej:
 

Na norweskiej ziemi wylądowali też polscy żołnierze – Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez generała brygady Zygmunta Bohusz-Szyszkę. Jednostka ta formowana była z myślą o udziale w zupełnie innej wojnie. Miała być częścią wspomnianego alianckiego korpusu ekspedycyjnego w Finlandii. Skoro jednak wojna radziecko-fińska skończyła się, skierowano ją do Norwegii. Licząca około 4 i pół tysiąca żołnierzy brygada wyokrętowana została w Harstad, po rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela przez dwa dni (27 i 28 maja) atakowała z powodzeniem Ankenes i Nyborg, walnie przyczyniając się do zdobycia przez aliantów Narviku.

 
W numerze również m.in.:
  • Cezary Krysztopa w rozmowie z kasjerką poznaje bolączki handlowców w okresie kwarantanny
  • Teresa Wójcik pisze o tarczy antykryzysowej i reakcjach giełd na koronawirus
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o pokoju brzeskim z 1918 r.
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Mrozem, wokalistą, muzykiem, kompozytorem
  • Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "W labiryncie"

 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy

– Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy
/ Foto. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? 

Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 
Teresa Wójcik pisze o tym jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych
 

Poza funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściach granicznych działają także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a nawet Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Straż Pożarna. W obecnej sytuacji potrzeba znacznie więcej ludzi do obsługiwania przejść granicznych. Żeby rozładować ogromne kolejki, Komenda Główna Straży Granicznej znowu otwiera przejścia zamknięte po przystąpieniu Polski do strefy Schengen. Praca Służby Granicznej stała się bardzo trudna, funkcjonariusze dwoją się i troją, pracują po 12 godzin na zmiany.

 
Jakub Pacan analizuje postawę opozycji w sprawie koronawirusa:
 

Logika bieżącej gry politycznej i kampanii prezydenckiej nakazywałaby krytykować rząd pod kątem tej pandemii do tego stopnia, by nie zostawić na nim suchej nitki. Z drugiej strony otwieranie kolejnego frontu walki w sytuacji, gdy zagrożony może być biologiczny byt tysięcy Polaków, odbierane jest źle przez samych wyborców. Ludzie w kryzysie, w powszechnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli czują lęk, niepewność i rozdrażnienie. Od polityków oczekują w związku z tym zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach nagłego zawieszenia normalnego funkcjonowania życia obywatele chcą, by rząd się nimi zaopiekował, zapewnił komfort psychiczny i dał nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Podgrzewanie sporów partyjnych jest wtedy najmniej popularne wśród większości wyborców, którzy o wiele bardziej oczekują zachowania stabilności instytucji państwa i nieprzerwanego łańcucha dostaw w gospodarce.

 
Barwną postać Franciszka Fiszera, protoplasty postaci prof. Kleksa, przedstawia Piotr Łopuszański:
 

Fiszera znały trzy pokolenia warszawiaków. Przed I wojną światową należał do bywalców słynnej „Udziałowej”, do której zachodziła cała śmietanka literacka. Do siebie zapraszał na „rozmowy istotne” Jan Lorentowicz, by w gronie koneserów, jak Miriam czy Lemański, rozmawiać o sztuce i literaturze. W latach 20. Fiszer chodził do „Kresów”, „Astorii” i „Ziemiańskiej”. W latach międzywojennych zbliżył się z Janem Lechoniem, Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim. „Niezwykły dowcip, dobroć i delikatność uczuć, i miłość do poezji czyniły go nam wyjątkowo drogim” – pisał Słonimski. Ze skamandrytami siadywał przy stoliku przed okresem słynnego półpięterka, gdy byli jeszcze skromnymi, acz wesołymi poetami.

 
Z kolei Leszek Masierak przypomina walki Polaków w Norwegii podczas II wojny światowej:
 

Na norweskiej ziemi wylądowali też polscy żołnierze – Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez generała brygady Zygmunta Bohusz-Szyszkę. Jednostka ta formowana była z myślą o udziale w zupełnie innej wojnie. Miała być częścią wspomnianego alianckiego korpusu ekspedycyjnego w Finlandii. Skoro jednak wojna radziecko-fińska skończyła się, skierowano ją do Norwegii. Licząca około 4 i pół tysiąca żołnierzy brygada wyokrętowana została w Harstad, po rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela przez dwa dni (27 i 28 maja) atakowała z powodzeniem Ankenes i Nyborg, walnie przyczyniając się do zdobycia przez aliantów Narviku.

 
W numerze również m.in.:
  • Cezary Krysztopa w rozmowie z kasjerką poznaje bolączki handlowców w okresie kwarantanny
  • Teresa Wójcik pisze o tarczy antykryzysowej i reakcjach giełd na koronawirus
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o pokoju brzeskim z 1918 r.
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Mrozem, wokalistą, muzykiem, kompozytorem
  • Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "W labiryncie"


 

Polecane
Emerytury
Stażowe