"Mamy wspierać jako jedno z uboższych państw najbogatszych Niemców". Gmyz o pomyśle Macrona i Merkel

Macron i Merkel przed konferencją rozmawiali dwie godziny o „wspólnych wyzwaniach stojących przed Europą” – jak poinformował Pałac Elizejski.
„Musimy podjąć kolosalny wysiłek, aby wyjść z kryzysu, (…) a Francja i Niemcy są gotowe do podjęcia wspólnych działań” – zaznaczyła Merkel.
Oboje przywódcy podkreślali podczas konferencji, że wsparcie w wysokości 500 mld euro powinno zostać przeznaczone na wydatki budżetowe dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią, która sparaliżowała działalność gospodarczą kontynentu.
„Unia Europejska pożyczy zatem tę kwotę na rynkach” – zapowiedział Macron. „Wszystkie kraje członkowskie spłacą te pożyczki, stosując zasadę solidarności” – dodał francuski prezydent.
Paryż i Berlin proponują, by fundusz naprawczy, będący obecnie przedmiotem dyskusji w Brukseli, „otrzymał 500 mld euro w wydatkach budżetowych UE dla najbardziej dotkniętych sektorów i regionów na podstawie programów budżetowych UE i szanując europejskie priorytety ” – jak zapisano we wspólnej deklaracji opublikowanej po rozmowach obojga liderów.
"Plan wzmocni konwergencję i konkurencyjność gospodarek europejskich oraz zwiększy inwestycje, szczególnie transformację ekologiczną i cyfrową oraz w badania i innowacje” – napisano.
Eee? Kompletne szaleństwo. Mielibyśmy wspierać jako jedno z uboższych państw najbogatszych Niemców. Jedyne państwo w Unii, które kosztem innych wypracowało gignatyczną nadwyżkę budżetową i nie realizuje zobowiązań sojuszniczych jeśli chodzi o wydatki na obronność. Kogoś pogięło
- skomentował Cezary Gmyz.
Eee? Kompletne szaleństwo. Mielibyśmy wspierać jako jedno z uboższych państw najbogatszych Niemców. Jedyne państwo w Unii, które kosztem innych wypracowało gigntyczną nadwyżkę budżetową i nie realizuje zobowiązań sojuszniczych jeśli chodzi o wydatki na obronność. Kogoś pogięło https://t.co/zGXsX6GC8F
— Cezary „Trotyl” Gmyz #AnnoDomini2020 (@cezarygmyz) May 19, 2020
Przywódcy podkreślili również konieczność przenoszenia produkcji farmaceutycznej do Europy. Prezydent Macron zauważył, że „przed kryzysem nie istniała wspólna polityka zdrowotna w Europie”. Mówił o konieczności koordynacji zapasów maseczek i testów, zakupu leków i szczepionek, wspólnymi planami zapobiegania epidemiom, wspólnymi metodami identyfikowania zagrożeń.
„Europa zdrowia nigdy nie istniała, a musi stać się naszym priorytetem ” - oświadczył.
Macron nie ominął również tematu koordynacji polityki otwierania granic. „Niektóre kraje nie poinformowały o zamykaniu granic swoich europejskich partnerów” – przypomniał.
„Demokratyczna idea i europejski sen są filarami naszej tożsamości" - podkreślił Macron. "Musimy stawić czoło wielu kłamstwom i atakom, ale nie wolno nam rezygnować z naszych zasad. Musimy wspólnie podejmować więcej inicjatyw, aby posunąć Europę naprzód w obliczu kryzysu” - zapowiedział, ostrzegając przed grożącym Europie wzrostem napięć i skrajnych nastrojów społecznych.
Francusko-niemiecka inicjatywa wsparcia pokryzysowego nie została jeszcze zatwierdzona przez 27 krajów UE.
źródło: PAP/opracowanie własne
