Skarb Państwa stracił na ich działalności 90 milionów złotych. Zatrzymano 8 osób z mafii VAT-owskiej

Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Krakowie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karo-skarbowych związanych z fikcyjnym, „karuzelowym” obrotem granulatem tworzyw sztucznych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posłużenia się fikcyjnymi fakturami na łączną kwotę ponad pół miliona złotych.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 40 do 70 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Ponadto trzech z uprzednio zatrzymanych podejrzanych pozostaje w areszcie tymczasowym.
Grupa zajmująca się fikcyjnym obrotem granulatem tworzyw sztucznych
Z ustaleń śledztwa wynika, że jedna z grup działała w latach 2011-2015 na terenie Polski oraz Niemiec, Słowacji i Czech. Przedmiotem działalności tej grupy był fikcyjny obrót granulatem tworzyw sztucznych z udziałem podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych, polegający na wystawianiu faktur VAT nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna -sprzedaży.
Spółka będąca tzw. „brokerem” sprzedawała towar w postaci granulatów tworzyw sztucznych w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw do podmiotów mających swoją siedzibę na terenie Niemiec, Słowacji oraz Republiki Czeskiej. Następnie towar wracał do Polski za pośrednictwem powiązanych podmiotów, które ponownie dokonywały jego dostawy do „brokera” po cenach niższych od cen zakupu od podmiotów zagranicznych. Działalność przynosiła polskim podmiotom jedynie straty i nie generowała żadnych zysków. Transakcje nie miały zatem ekonomicznego uzasadnienia. Tak zorganizowany obrót pozwalał na spełnienie wymogów dotyczących możliwości zastosowania zerowej stawki podatku, a tym samym na uszczuplenie należności Skarbu Państwa.
Sprzedaż „pustych” faktur
Druga z grup przestępczych działała w latach 2017 – 2019 na terenie m.in. Krakowa, Katowic i Sosnowca. Grupa zajmowała się wyłudzaniem zwrotu podatku, VAT m.in poprzez sprzedaż „pustych” faktur kosztowych na rzecz innych firm, które wykazywały je w swoich rozliczeniach podatkowych, w efekcie czego dochodziło do uszczuplenia należności skarbowych. Grupa zajmowała się również wystawianiem nierzetelnych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy.
Oba śledztwa mają charakter rozwojowy.
źródło: pk.gov.pl
raw
