Polska Straż Graniczna nie wpuściła nielegalnego imigranta, więc Niemcy podrzucili go Polakom 60 km dalej

Co musisz wiedzieć?
- W nocy z wtorku na środę niemieckie służby próbowały odesłać 18-letniego Afgańczyka do Polski przez most w Gubinie.
- Interweniował Ruch Obrony Granic, zmuszając imigranta do powrotu na stronę niemiecką.
- Straż Graniczna odmówiła przyjęcia mężczyzny, więc Niemcy... wywieźli go 60 km dalej, do przejścia w Bad Muskau/Łęknica.
- Tam – jak przyznaje "Die Welt" – nie było ani polskich strażników, ani aktywistów z Ruchu Obrony Granic, więc mężczyzna został odesłany do Polski.
Incydent na moście w Gubinie
Według niemieckiego dziennika "Die Welt" oraz tygodnika "Der Spiegel", niemieckie służby usiłowały odesłać 18-letniego Afgańczyka na polską stronę granicy przez most łączący Guben i Gubin.
Z relacji dziennikarzy wynika, że polska straż obywatelska – Ruch Obrony Granic – stanęła niemieckim policjantom na drodze. Członkowie grupy zabronili Afgańczykowi wrócić na polską stronę i przekonali go, by wrócił na stronę niemiecką.
Jak podaje "Der Spiegel", niemieccy funkcjonariusze zwrócili się do Straży Granicznej z prośbą o przejęcie mężczyzny. Jednak – jak czytamy w raporcie – dowódca polskiego patrolu odmówił, uzasadniając, że migrant nie spełnia warunków wjazdu do Polski.
Nagranie z Gubina obiegło sieć
Przypomnijmy, że Ruch Obrony Granic opublikował nagranie, które ukazywało sytuację, jaka miała miejsce o godz. 1 w nocy z wtorku na środę w Gubinie. – Niemcy wychodzą z komisariatu, który jest zaraz za mostem, i wyprowadzają migranta, przerzucając go do Polski – relacjonuje Bąkiewicz.
Nie ma polskiej straży granicznej, nie ma polskiej policji. Prawdopodobnie bez jakichkolwiek uzgodnień, po cichu, pod osłoną nocy. Tak robią Niemcy. Oni czują, że mogą robić cokolwiek chcą
– komentuje.
Na filmie widać, jak imigrant z niewielkim torbą pod pachą idzie mostem na polską stronę. Idzie zrezygnowany, powoli. Po polskiej stronie zatrzymuje go patrol Ruchu Obrony Granic. – Nasi koledzy pytają się człowieka, czy ma jakieś dokumenty. Okazuje się, że nie ma nic – mówi Robert Bąkiewicz.
Mężczyzna wolno wraca na drugą stronę, ale tam zagradzają mu drogę niemieccy funkcjonariusze. Mężczyzna siada bezradnie na moście, a nad nim stoi trzech postawnych policjantów.
– Niemcy chcieli go zostawić samego na ulicy, wrzucić nam kolejnego migranta – podkreślił lider Ruchu Obrony Granic.
Wywieźli Afgańczyka do Łęknicy
Okazuje się, że późnym wieczorem niemiecka policja miała zapakować Afgańczyka do radiowozu i wywieźć około 60 kilometrów na południe, do przejścia w Bad Muskau/Łęknica. Tam – jak przyznaje "Die Welt" – nie było ani polskich strażników, ani aktywistów z Ruchu Obrony Granic, więc mężczyzna został odesłany do Polski.
Milczenie Berlina
Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło komentarza w sprawie, stwierdzając jedynie, że "nie wypowiada się na temat pojedynczych przypadków ani działań innych służb".
Skandal to mało powiedziane! Pamiętacie imigranta, którego w nocy na moście w Gubinie próbowały przerzucić niemieckie służby? Dowódca patrolu SG odmówił wejścia na teren Polski imigrantowi z Afganistanu i odesłał go ponownie na niemiecką stronę. Niemieckie służby wiedząc o tym, pakują NIELEGALNEGO imigranta do radiowozu, wywożą tam, gdzie nie ma Straży Granicznej i przerzucają przez granicę. Czym ich działania różnią się od służb Białoruskich, którzy także podrzucają nam nielegalnych imigrantów?
– pyta na platformie X profil "Służby w akcji", który opisuje sprawę.
Granica polsko-niemiecka. Niemcy podali dane
Statystyki od 1 stycznia 2024 r. do 30 kwietnia 2025 r.
Zgodnie z informacją prasową Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec (BMI) wysłaną dla Wirtualnej Polski:
- 18 904 osoby zostały zidentyfikowane jako nielegalnie wjeżdżające przez granicę lądową z Polską.
- Złożono 3741 wniosków o azyl przy samej granicy.
- 11 398 osób odrzucono już na granicy.
- 406 osób deportowano w tym okresie.
Od 8 maja 2025 r.
Rzecznik BMI Mehmet Ata przekazał, że po zarządzeniu z 7 maja 2025 r. policja federalna może także odsyłać osoby, które złożyły wniosek o azyl. Od 8 maja odesłano około 1300 osób, w tym 130 wnioskodawców azylowych. Policja deklaruje, że stara się minimalizować utrudnienia w ruchu.
– Policja federalna zapewnia w jak największym stopniu swobodę transgranicznego ruchu osób i towarów oraz stale sprawdza odpowiednie środki, aby ograniczyć do minimum ewentualne utrudnienia w ruchu – zaznaczył Ata.
Ruch Obrony Granic
Ruch Obrony Granic to ogólnopolska inicjatywa społeczna powołana przez Roberta Bąkiewicza, której celem jest obrona Polski przed masową migracją i zagrożeniami z nią związanymi. Chodzi nie tylko o ochronę granic fizycznych, ale również o obronę naszej tożsamości narodowej, kultury i wspólnoty społecznej poprzez wywieranie presji na terenie całej Polski.
Jak czytamy na stronach organizacji, ROG sprzeciwia się planom, które mogłyby prowadzić do przymusowego osiedlania migrantów w Polsce i zmiany struktury naszego społeczeństwa. Ruch ma za zadanie budować świadomość społeczną, organizować obywateli oraz wywierać wpływ na politykę państwa, zawsze w sposób zgodny z prawem i w duchu patriotyzmu.
Robert Bąkiewicz, założyciel Ruchu Obrony Granic, przekazał, że nie da się zastraszyć premierowi Donaldowi Tuskowi.
– Muszę liczyć się z próbami zatrzymania mnie, rozbicia naszych patroli oraz delegalizacji obywatelskiego sprzeciwu. W przeszłości już to przerabiałem – oświadczył.
– Nie wykluczam, że dojdzie do fałszywych oskarżeń, spreparowanych dowodów, mistyfikacji, które miałyby stworzyć pozory legalności ewentualnego zatrzymania mnie i osadzenia w areszcie. To wszystko już było – dodał.
Skandal to mało powiedziane ‼️ Pamiętacie imigranta, którego w nocy na moście w Gubinie próbowały przerzucić niemieckie służby? Nie udało im się to tylko dlatego, że zainterweniowali ludzie z Ruchu Obrony Granic.
— Służby w akcji (@Sluzby_w_akcji) July 5, 2025
Jak informuje niemiecki portal WELT, służby niemieckie zirytowane… pic.twitter.com/srt1Sm8R5g