14 VI odsłonięcie tablicy poświęconej kolejarzom zaangażowanym w konspirację i pomoc Więźniom Auschwitz

Na ścianie nowego dworca PKP w Oświęcimiu, 14 czerwca 2020r, o godz. 8.30 odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci kolejarzy działających podczas wojny w konspiracji i niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Wielu zapłaciło za to życiem.
 14 VI odsłonięcie tablicy poświęconej kolejarzom zaangażowanym w konspirację i pomoc Więźniom Auschwitz
/ przedwojenne zdjęcie kolejarzy oświęcimskich
Odbędzie się to w dniu szczególnie ważnym dla polskiej historii. 14 czerwca 2020r. obchodzić będziemy 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz, w którym przewieziono 728 polskich więźniów z więzienia w Tarnowie. Ta data uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu KL Auschwitz. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady, ustanowiony przez Sejm RP w 2006r dzięki staraniom byłych  polskich więźniów z I transportu skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich.  

Postawa polskich kolejarzy podczas II wojny św. była bohaterska, wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę za walkę z niemieckim okupantem.

Z propozycją upamiętnienia w ten sposób kolejarzy wyszli kilka lat temu historyk dr Adam Cyra i Marek Księżarczyk, prezes Miejskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. 
Historyk sprawą zainteresował pochodzącego z Oświęcimia obecnego wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca. Sprawa jednak niestety utknęła w miejscu. 

Sytuację zmieniło wsparcie ze strony Społecznego Komitetu 14 czerwca, który w ramach przygotowania obchodów 80. rocznicy I transportu polskich więźniów do KL Auschwitz zwrócił się o pomoc do PKP. Czasu było niewiele, ale tablicę udało się wykonać. Autorzy projektu to: Michał Bogaciński, Mariusz Włazałek. Tablicę wykonała Firma Skwara Granity ze Słopska, której dziękujemy za szczególne stawki ze względu na wagę Sprawy.

Bo historię polskich bohaterskich kolejarzy przecież należy ocalić od zapomnienia. To nasz polski obowiązek.

Już na początku 1940 r. Niemcy rozstrzelali lub wywieźli do obozów koncentracyjnych wielu przedwojennych pracowników PKP, w tym zwłaszcza powstańców śląskich i wielkopolskich, działaczy społecznych czy plebiscytowych. W latach 1940–1941 polscy kolejarze uszkodzili ponad 40 proc. lokomotyw na terenie GG i podpalili 400 cystern z materiałami pędnymi. Tylko w 1943 r. tak skutecznie podmienili listy przewozowe, że Niemcy nie mogli doliczyć się 200 cystern z benzyną i 500 wagonów z zaopatrzeniem dla wojska. Polacy zniszczyli 25 proc. cystern, które przed wojną należały do PKP. Nikt tak jak nasi bohaterscy kolejarze nie przyczynił się też do szmuglowania żywności dla przymierających głodem polskich miast pod niemiecką okupacją, a także – w miarę dostępnych środków – do żydowskich gett. To temu środowisku dowództwo Armii Krajowej i Polskie Państwo Podziemne zawdzięczały przemyt konspiracyjnych przesyłek i poczty kurierskiej na Zachód. W  1941 r. przyczynili się do znacznego osłabienia niemieckiej logistyki zaopatrzenia na froncie wschodnim. Dzięki akcjom dywersyjnym polskich pracowników Kolei Wschodniej w 1941 r. podpalono 237 transportów, zniszczono 2851 wagonów i uszkodzono 1935 parowozów. 

Również postawa kolejarzy z Oświęcimia podczas okupacji niemieckiej była bohaterska.
Kilkudziesięciu z nich za działalność konspiracyjną i pomoc niesioną więźniom KL Auschwitz zginęło. Kolejarze, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau  bezwzględnie zasługują, aby uczcić szczególnie ich pamięć.
Udało się dotrzeć do ponad 20 nazwisk kolejarzy : Stefan Banaś (zwrotniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Jan Banaś (starszy ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zginął podczas okupacji), Jan Duda (zwrotniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w bliżej nieznanych okolicznościach), Marian Gruca (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Leon Kociołek (starszy ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zginął podczas okupacji za działalność konspiracyjną), Józef Krzak (ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zamordowany przez Niemców w czasie okupacji), Stefan Laśkowski (ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Julian Łukasiewicz (maszynista PKP z parowozowni Oświęcim, zginął w czasie okupacji), Stanisław Majcher (dyżurny ruchu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Franciszek Malicki (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Władysław Malicki (kierownik pociągu ze stacji Oświęcim, zginął w czasie okupacji), Roman Maliniak (manewrowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Jerzy Noworyta (manewrowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji)m Jakub Piesik (hamulcowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Leon Pietrański (kierownik pociągu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Jan Pustelnik (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Franciszek Sałata (manewrowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Józef Saternus (zastępca naczelnika stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji zamordowany przez obozowe gestapo po 8 dniach wymyślnych tortur, za próbę wyciągnięcia z obozu  żony i córki Dyżurnego Ruchu PKP w Oświęcimiu Salomona Zitermanna, zaangażowany w działalność konspiracyjną w ZWZ / AK ) Kazimierz Sowa (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Józef Szopa Józef (dyżurny ruchu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Franciszek Urban (zwrotniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Paweł Wróbel Paweł (kierownik pociągu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Stefan Zlatko (hamulcowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji w bliżej nieznanym czasie i okolicznościach).
Julian Bernacik zginął 4.09.1939 r. na posterunku pracy, prowadząc lokomotywę. Jak i inni kolejarze był zmobilizowany, posiadał broń. Zginął w Chrzanowie. 
Jan Śliwka był kolejarzem, który przetaczał http://m.in. pociągi z dworca towarowego w Oświęcimiu, które kierowano na rampę kolejową w KL Auschwitz II-Birkenau.
Wykonując wspomnianą pracę, do której przymuszali go Niemcy, pomagał w czasie okupacji więźniom obozu oświęcimskiego, a także przewoził tajne informacje i poufne listy, o czym wiedział http://m.in. por. Jan Wawrzyczek, dowódca obwodu oświęcimskiego Armii Krajowej.
W książce „Ludzie dobrej woli” (pod red. Henryka Świebockiego), opublikowanej w 2006 roku, na temat Jana Śliwki można przeczytać: „Urodzony w Wilamowicach 12 grudnia 1912 roku, mieszkaniec Oświęcimia, kolejarz, przewoził do Generalnego Gubernatorstwa uciekinierów z obozu, http://m.in. Żyda Jerzego Breitkopfa, kurierów, łączniczki, „spalonych” konspiratorów oraz pocztę konspiracyjną; z Generalnego Gubernatorstwa natomiast żywność, lekarstwa i odzież dla więźniów”.
Lista, jak dodaje historyk dr Adam Cyra, została opracowana na podstawie „Listy poległych i pomordowanych pracowników Śląskiego Okręgu Kolejowego w latach wojny i okupacji hitlerowskiej 1939-1945", sporządzonej przez Henryka Jarusa, opublikowanej w pracy zbiorowej „60-lecie polskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach”, Katowice 1982. ,jak również  z informacji przesłanych od rodzin zamordowanych kolejarzy, także dzięki staraniom pana Marka Księżarczyka z Oświęcimia.

 Warto pamiętać w czasach prób obwiniania Polaków winą za holokaust, że całkowitą odpowiedzialność za przewóz ofiar niemieckiego ludobójstwa ponosi Deutsche Reichsbahn, która w latach 1939–1945 zagrabiła majątek PKP i siłą wcieliła do służby polskich kojarzy( których wielu działało aktywnie w ruchu oporu). 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kolejarzy, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz, walcząc w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

W wydarzeniu wezmą udział m.in.:
·Zbigniew Starzec – wicewojewoda małopolski
·Tomasz Tomala – szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury 
· Mirosław Antonowicz – członek zarządu PKP S.A. 
·Katarzyna Kucharek – prezes zarządu Fundacji Grupy PKP
· Barbara Gautier – przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów 14. Czerwca

Briefing rozpocznie się 14 czerwca 2020 o godzinie 8:30 na placu przed dworcem w Oświęcimiu, w pobliżu mozaiki kwietnej. 
 Serdeczne podziękowania składamy w imieniu  Komitetu 14 czerwca na ręce: 
Prezesa PKP S.A. P. Krzysztofa Mamińskiego. 

Dyrektor Biura Zarządu PKP S.A. P. Lucyny Klein-Klarenbach

Szczególne podziękowania za kompleksowe wsparcie organizacyjne:

Prezes Fundacji Grupy PKP 
P. Katarzyna Kucharek.

Joanna Płotnicka


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

14 VI odsłonięcie tablicy poświęconej kolejarzom zaangażowanym w konspirację i pomoc Więźniom Auschwitz

Na ścianie nowego dworca PKP w Oświęcimiu, 14 czerwca 2020r, o godz. 8.30 odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci kolejarzy działających podczas wojny w konspiracji i niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Wielu zapłaciło za to życiem.
 14 VI odsłonięcie tablicy poświęconej kolejarzom zaangażowanym w konspirację i pomoc Więźniom Auschwitz
/ przedwojenne zdjęcie kolejarzy oświęcimskich
Odbędzie się to w dniu szczególnie ważnym dla polskiej historii. 14 czerwca 2020r. obchodzić będziemy 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz, w którym przewieziono 728 polskich więźniów z więzienia w Tarnowie. Ta data uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu KL Auschwitz. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady, ustanowiony przez Sejm RP w 2006r dzięki staraniom byłych  polskich więźniów z I transportu skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich.  

Postawa polskich kolejarzy podczas II wojny św. była bohaterska, wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę za walkę z niemieckim okupantem.

Z propozycją upamiętnienia w ten sposób kolejarzy wyszli kilka lat temu historyk dr Adam Cyra i Marek Księżarczyk, prezes Miejskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. 
Historyk sprawą zainteresował pochodzącego z Oświęcimia obecnego wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca. Sprawa jednak niestety utknęła w miejscu. 

Sytuację zmieniło wsparcie ze strony Społecznego Komitetu 14 czerwca, który w ramach przygotowania obchodów 80. rocznicy I transportu polskich więźniów do KL Auschwitz zwrócił się o pomoc do PKP. Czasu było niewiele, ale tablicę udało się wykonać. Autorzy projektu to: Michał Bogaciński, Mariusz Włazałek. Tablicę wykonała Firma Skwara Granity ze Słopska, której dziękujemy za szczególne stawki ze względu na wagę Sprawy.

Bo historię polskich bohaterskich kolejarzy przecież należy ocalić od zapomnienia. To nasz polski obowiązek.

Już na początku 1940 r. Niemcy rozstrzelali lub wywieźli do obozów koncentracyjnych wielu przedwojennych pracowników PKP, w tym zwłaszcza powstańców śląskich i wielkopolskich, działaczy społecznych czy plebiscytowych. W latach 1940–1941 polscy kolejarze uszkodzili ponad 40 proc. lokomotyw na terenie GG i podpalili 400 cystern z materiałami pędnymi. Tylko w 1943 r. tak skutecznie podmienili listy przewozowe, że Niemcy nie mogli doliczyć się 200 cystern z benzyną i 500 wagonów z zaopatrzeniem dla wojska. Polacy zniszczyli 25 proc. cystern, które przed wojną należały do PKP. Nikt tak jak nasi bohaterscy kolejarze nie przyczynił się też do szmuglowania żywności dla przymierających głodem polskich miast pod niemiecką okupacją, a także – w miarę dostępnych środków – do żydowskich gett. To temu środowisku dowództwo Armii Krajowej i Polskie Państwo Podziemne zawdzięczały przemyt konspiracyjnych przesyłek i poczty kurierskiej na Zachód. W  1941 r. przyczynili się do znacznego osłabienia niemieckiej logistyki zaopatrzenia na froncie wschodnim. Dzięki akcjom dywersyjnym polskich pracowników Kolei Wschodniej w 1941 r. podpalono 237 transportów, zniszczono 2851 wagonów i uszkodzono 1935 parowozów. 

Również postawa kolejarzy z Oświęcimia podczas okupacji niemieckiej była bohaterska.
Kilkudziesięciu z nich za działalność konspiracyjną i pomoc niesioną więźniom KL Auschwitz zginęło. Kolejarze, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau  bezwzględnie zasługują, aby uczcić szczególnie ich pamięć.
Udało się dotrzeć do ponad 20 nazwisk kolejarzy : Stefan Banaś (zwrotniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Jan Banaś (starszy ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zginął podczas okupacji), Jan Duda (zwrotniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w bliżej nieznanych okolicznościach), Marian Gruca (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Leon Kociołek (starszy ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zginął podczas okupacji za działalność konspiracyjną), Józef Krzak (ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zamordowany przez Niemców w czasie okupacji), Stefan Laśkowski (ustawiacz ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Julian Łukasiewicz (maszynista PKP z parowozowni Oświęcim, zginął w czasie okupacji), Stanisław Majcher (dyżurny ruchu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Franciszek Malicki (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Władysław Malicki (kierownik pociągu ze stacji Oświęcim, zginął w czasie okupacji), Roman Maliniak (manewrowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Jerzy Noworyta (manewrowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji)m Jakub Piesik (hamulcowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Leon Pietrański (kierownik pociągu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Jan Pustelnik (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Franciszek Sałata (manewrowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Józef Saternus (zastępca naczelnika stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji zamordowany przez obozowe gestapo po 8 dniach wymyślnych tortur, za próbę wyciągnięcia z obozu  żony i córki Dyżurnego Ruchu PKP w Oświęcimiu Salomona Zitermanna, zaangażowany w działalność konspiracyjną w ZWZ / AK ) Kazimierz Sowa (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Józef Szopa Józef (dyżurny ruchu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji za działalność konspiracyjną), Franciszek Urban (zwrotniczy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Paweł Wróbel Paweł (kierownik pociągu ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji), Stefan Zlatko (hamulcowy ze stacji w Oświęcimiu, zginął w czasie okupacji w bliżej nieznanym czasie i okolicznościach).
Julian Bernacik zginął 4.09.1939 r. na posterunku pracy, prowadząc lokomotywę. Jak i inni kolejarze był zmobilizowany, posiadał broń. Zginął w Chrzanowie. 
Jan Śliwka był kolejarzem, który przetaczał http://m.in. pociągi z dworca towarowego w Oświęcimiu, które kierowano na rampę kolejową w KL Auschwitz II-Birkenau.
Wykonując wspomnianą pracę, do której przymuszali go Niemcy, pomagał w czasie okupacji więźniom obozu oświęcimskiego, a także przewoził tajne informacje i poufne listy, o czym wiedział http://m.in. por. Jan Wawrzyczek, dowódca obwodu oświęcimskiego Armii Krajowej.
W książce „Ludzie dobrej woli” (pod red. Henryka Świebockiego), opublikowanej w 2006 roku, na temat Jana Śliwki można przeczytać: „Urodzony w Wilamowicach 12 grudnia 1912 roku, mieszkaniec Oświęcimia, kolejarz, przewoził do Generalnego Gubernatorstwa uciekinierów z obozu, http://m.in. Żyda Jerzego Breitkopfa, kurierów, łączniczki, „spalonych” konspiratorów oraz pocztę konspiracyjną; z Generalnego Gubernatorstwa natomiast żywność, lekarstwa i odzież dla więźniów”.
Lista, jak dodaje historyk dr Adam Cyra, została opracowana na podstawie „Listy poległych i pomordowanych pracowników Śląskiego Okręgu Kolejowego w latach wojny i okupacji hitlerowskiej 1939-1945", sporządzonej przez Henryka Jarusa, opublikowanej w pracy zbiorowej „60-lecie polskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach”, Katowice 1982. ,jak również  z informacji przesłanych od rodzin zamordowanych kolejarzy, także dzięki staraniom pana Marka Księżarczyka z Oświęcimia.

 Warto pamiętać w czasach prób obwiniania Polaków winą za holokaust, że całkowitą odpowiedzialność za przewóz ofiar niemieckiego ludobójstwa ponosi Deutsche Reichsbahn, która w latach 1939–1945 zagrabiła majątek PKP i siłą wcieliła do służby polskich kojarzy( których wielu działało aktywnie w ruchu oporu). 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kolejarzy, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz, walcząc w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

W wydarzeniu wezmą udział m.in.:
·Zbigniew Starzec – wicewojewoda małopolski
·Tomasz Tomala – szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury 
· Mirosław Antonowicz – członek zarządu PKP S.A. 
·Katarzyna Kucharek – prezes zarządu Fundacji Grupy PKP
· Barbara Gautier – przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów 14. Czerwca

Briefing rozpocznie się 14 czerwca 2020 o godzinie 8:30 na placu przed dworcem w Oświęcimiu, w pobliżu mozaiki kwietnej. 
 Serdeczne podziękowania składamy w imieniu  Komitetu 14 czerwca na ręce: 
Prezesa PKP S.A. P. Krzysztofa Mamińskiego. 

Dyrektor Biura Zarządu PKP S.A. P. Lucyny Klein-Klarenbach

Szczególne podziękowania za kompleksowe wsparcie organizacyjne:

Prezes Fundacji Grupy PKP 
P. Katarzyna Kucharek.

Joanna Płotnicka



 

Polecane
Emerytury
Stażowe