[video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi

Prezydent Andrzej bierze dziś udział, wraz z byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele Barbarą Wojnarowską-Gautier, oraz byłą premier Beatą Szydło, w obchodach 80. Rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W ich ramach przeszedł torami, którymi przywieziono Więźniów I Transportu
 [video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi
/ screen FB Kancelaria Prezydenta

- Szanowna pani premier, szanowny panie premierze, panie wojewodo, czcigodne władze Małopolskiej Uczelni Państwowej, wszyscy przybyli państwo, ale w szczególności szanowne panie Ocalałe, szczególny dzień 14 czerwca 2020 roku. 80. rocznica tamtego dnia, który może osiemdziesiąt lat temu wydawał się jednym z wielu zupełnie nie znaczącym. Być może nawet nie wydawał się tak bardzo znaczący dla tych, którzy wtedy w czasie niemieckiej hitlerowskiej okupacji Polski, jako więźniowie polityczni, przede wszystkim z więzienia w Tarnowie, przyjechali tutaj, w to miejsce, tymi torami przywiezieni jako jedni z pierwszych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, a potem także obozu zagłady Auschwitz. Numery od 31 do 758, 728 osób. 728 Polaków, obywateli polskich, a wśród nich także kilku pochodzenia żydowskiego, ale Polaków, więźniów politycznych. 

Co my, poza świadectwem, które przekazują jeszcze, ci którzy żyją, dzisiaj widzimy? Oprócz filmów dokumentalnych ze wstrząsającymi zdjęciami, co pozostaje takim najbardziej wymownym świadectwem tamtego czasu? Z całą pewnością obóz, który przetrwał od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach, za kolczastymi drutami, w zniewoleniu, w upodleniu, ale oprócz tego jeszcze absolutnie wstrząsające prace, grafiki, rysunki Mariana Kołodzieja pokazujące ducha tego straszliwego dramatu i niewyobrażalnego okrucieństwa, szokujące zdjęcia młodziutkiej dziewczyny, czternastoletniej Czesi Kwoki. Polskiej dziewczyny z zamojszczyzny, która była przywieziona do tego obozu wraz z matką i tutaj sfotografowana na wstępie. Przerażenie w jej oczach, niewinna twarz, 14 lat i znak więźnia politycznego. Zdjęcie, które zna cały świat. Chciałoby się zapytać, ale o co chodzi? Co to jest? To był własnie początek tej straszliwej tragedii tych, którzy tutaj zginęli. Polaków, którzy jako pierwsi zostali tu przywiezieni i jako pierwsi byli więźniami tego straszliwego miejsca. Jako pierwsi też ginęli. A potem także i innych narodów. Jeńców Armii Czerwonej, Romów, ale przede wszystkim Żydów. Później Żydów z całej Europy, nie tylko z Polski.

Ziemia, która można powiedzieć, jest przesiąknięta krwią, cała wysypana popiołem ze spalonych ludzkich ciał. Ziemia, która woła o pamięć, ziemia, która woła o to żebyśmy nigdy nie zapomnieli, po to aby nigdy coś takiego już się nigdzie nie zdarzyło. Żeby już żaden człowiek, jeżeli w ogóle można wobec tamtych oprawców użyć tego określenia, nie ważył się, nigdzie w przestrzeni całego świata, wyrządzić drugiemu człowiekowi takiego bezmiaru niewyobrażalnego zła, cierpienia, okrucieństwa.

Wśród tego wszystkiego było także i bohaterstwo, a w tym bezmiarze bólu, było także i dobro. Czyli w jakimś paradoksalnym sensie, także i człowieczeństwo. Pomiędzy tymi, którzy byli tutaj więzieni, pomiędzy tymi, którzy byli tutaj katowani, mordowani bezlitośnie, głodzeni. Bohaterstwo, to Rotmistrz Pilecki, którego pomnik stoi tutaj w tym jakże znaczącym miejscu, jako tego, który z premedytacją dał się tutaj uwięzić, po to by dać świadectwo prawdzie i po to by wiadomość o tym co tutaj się dzieje, zanieść dalej w świat. Bohater polskiego narodu, dzisiaj bohater polskiej młodzieży. Wzór do naśladowania. Ale to także i świętość. To święty Maksymilian Maria Kolbe, który życie tutaj oddał, czyniąc dobro drugiemu człowiekowi. Po to by ten mógł wrócić do domu. 

I jeżeli ktoś pyta, czy warto było, to niech ma świadomość tego, że ten człowiek, Maksymilian uratował życie, za którego swoje życie oddał, przeżył piekło Auschwitz. Wyszedł stąd i wrócił do normalnego życia. Może właśnie dlatego, że Pan Bóg chciał żeby niósł to świadectwo. Tamtej tragedii, tego strasznego miejsca, a z drugiej strony tego niezwykłego dobra, jakie św. Maksymilian w sobie miał i jakie gotów był dać w najtrudniejszych momentach, kiedy większość przecież myślała o własnym życiu i tym jak je stąd wynieść, jak się stąd uratować. 

Szanowni państwo, czcijmy pamięć. Dzisiaj jako Polacy, pochylany głowę przed prochami wszystkich ofiar, pochylamy głowy przed cierpieniem wszystkich tych, którzy byli tutaj więzieni. Pochylamy głowę przed tragedią naszych rodaków, którzy tutaj się znaleźli i zostali pomordowani, pochylamy głowę przed tragedią także wszystkich innych narodów i wszystkich rodzin, które tutaj straciły swoich najbliższych. Nie jesteśmy w stanie, my którzy żyjemy we współczesnych czasach i nie doświadczyliśmy wojny, wyobrazić sobie nawet tego co mógł tutaj czuć człowiek. Właśnie dlatego powinniśmy o tym pamiętać i dlatego powinniśmy przechowywać te wszystkie niezwykle cenne pamiątki ważne dla ludzkości, choć jest to tak trudne. Choć jest to tak bardzo wstrząsające. Choć ta świadomość jest z jednej strony psychicznie niszcząca, a z drugiej strony tak bardzo trudna do przyjęcia. Że człowiek człowiekowi mógł zrobić coś takiego.

Obchodzimy dzisiaj też Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Niech trwa. Niech trwa po wieczne czasy wieczna pamięć pomordowanym i poległym.

Cześć i Chwała Bohaterom. Cześć Ich Pamięci


- mówił Prezydent RP

cyk

 

POLECANE
„Cała Polska go przejrzała”. Kibice Lecha Poznań z jasnym przekazem Wiadomości
„Cała Polska go przejrzała”. Kibice Lecha Poznań z jasnym przekazem

W sobotę, 3 maja, Lech Poznań rozbił Puszczę Niepołomice aż 8:1. Mecz odbył się w ramach 31. kolejki Ekstraklasy. Już od początku było jasne, kto tu rządzi. Ale głośno było nie tylko o wyniku - kibice Lecha wywiesili bowiem mocny transparent dotyczący kandydata na prezydenta z ramienia KO Rafała Trzaskowskiego.

Sam na siebie podpisał wyrok. Szczerba szybko skasował udostępniony film, ale w internecie nic nie ginie z ostatniej chwili
"Sam na siebie podpisał wyrok". Szczerba szybko skasował udostępniony film, ale w internecie nic nie ginie

Seria kontrowersyjnych spotów Fundacji „Twój Głos Jest Ważny” wywołała burzę. Padają zarzuty o manipulację i finansowanie z państwowych spółek. Tymczasem nagranie fundacji udostępnił europoseł KO Michał Szczerba.

Nie mogę w to uwierzyć. Emocjonujący finał w „The Voice Kids” Wiadomości
"Nie mogę w to uwierzyć". Emocjonujący finał w „The Voice Kids”

Za nami wielki finał 8. sezonu „The Voice Kids” - programu, który od lat odkrywa młode wokalne talenty w Polsce. W ostatnim odcinku dziewięcioro uczestników dało z siebie wszystko, by zdobyć prestiżową statuetkę, kontrakt płytowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

To wygląda na złamanie przepisów. Baner Rafała Trzaskowskiego na terenie lubelskiego ratusza z ostatniej chwili
"To wygląda na złamanie przepisów". Baner Rafała Trzaskowskiego na terenie lubelskiego ratusza

Baner wyborczy Trzaskowskiego na parkingu ratusza w Lublinie. Popularny bloger sugeruje złamanie przepisów Kodeksu wyborczego.

Śmierć nastolatka w pożarze. Do aresztu trafiło 14 dzieci Wiadomości
Śmierć nastolatka w pożarze. Do aresztu trafiło 14 dzieci

Grupa 11 chłopców i trzech dziewczynek została aresztowana pod zarzutem zabójstwa po śmierci 14-latka w pożarze budynku w parku przemysłowym w Gateshead w północno-wschodniej Anglii – podała w niedzielę stacja Sky News.

Skandal w Niemczech. Polska telewizja nie wpuszczona na obchody rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbruck z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Polska telewizja nie wpuszczona na obchody rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbruck

- Ekipa Telewizji Republika nie została wpuszczona na obchody wyzwolenia w byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. To bardzo niepokojące wieści - przekazał dziennikarz Telewizji Republika Adrian Stankowski.

Onet kłamie ws. Karola Nawrockiego? To fake news gorące
Onet kłamie ws. Karola Nawrockiego? "To fake news"

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem i sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Szwecja zaostrza politykę migracyjną. ‘Musimy przejąć kontrolę’” Wiadomości
Szwecja zaostrza politykę migracyjną. ‘Musimy przejąć kontrolę’”

Kwestia migracji jest jednym z głównych tematów debaty publicznej w Europie. Premier Szwecji Ulf Kristersson zabrał głos w sprawie potrzeby zaostrzenia zasad dotyczących pobytu osób, które otrzymały negatywną decyzję azylową. Jak podkreślił, takie osoby nie powinny mieć prawa do dalszego przebywania na terenie Unii Europejskiej.

Trwają wybory prezydenckie w Rumunii. Są nowe dane z ostatniej chwili
Trwają wybory prezydenckie w Rumunii. Są nowe dane

W niedzielę w Rumunii odbywają się powtórzone wybory prezydenckie. Są najnowsze dane przekazane przez rumuński urząd wyborczy – ponad 30 proc. uprawnionych do głosowania oddało swój głos.

Rosja użyje broni jądrowej? Niepokojące słowa Władimira Putina Wiadomości
Rosja użyje broni jądrowej? Niepokojące słowa Władimira Putina

Według medialnych doniesień prezydent Rosji Władimir Putin "wyraził nadzieję", że nie zaistnieje potrzeba użycia broni jądrowej przeciwko Ukrainie. We fragmencie wywiadu opublikowanym na Telegramie, Putin stwierdził, że Rosja ma siłę oraz środki, aby doprowadzić wojnę przeciwko Ukrainie do "logicznego zakończenia".

REKLAMA

[video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi

Prezydent Andrzej bierze dziś udział, wraz z byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele Barbarą Wojnarowską-Gautier, oraz byłą premier Beatą Szydło, w obchodach 80. Rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W ich ramach przeszedł torami, którymi przywieziono Więźniów I Transportu
 [video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi
/ screen FB Kancelaria Prezydenta

- Szanowna pani premier, szanowny panie premierze, panie wojewodo, czcigodne władze Małopolskiej Uczelni Państwowej, wszyscy przybyli państwo, ale w szczególności szanowne panie Ocalałe, szczególny dzień 14 czerwca 2020 roku. 80. rocznica tamtego dnia, który może osiemdziesiąt lat temu wydawał się jednym z wielu zupełnie nie znaczącym. Być może nawet nie wydawał się tak bardzo znaczący dla tych, którzy wtedy w czasie niemieckiej hitlerowskiej okupacji Polski, jako więźniowie polityczni, przede wszystkim z więzienia w Tarnowie, przyjechali tutaj, w to miejsce, tymi torami przywiezieni jako jedni z pierwszych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, a potem także obozu zagłady Auschwitz. Numery od 31 do 758, 728 osób. 728 Polaków, obywateli polskich, a wśród nich także kilku pochodzenia żydowskiego, ale Polaków, więźniów politycznych. 

Co my, poza świadectwem, które przekazują jeszcze, ci którzy żyją, dzisiaj widzimy? Oprócz filmów dokumentalnych ze wstrząsającymi zdjęciami, co pozostaje takim najbardziej wymownym świadectwem tamtego czasu? Z całą pewnością obóz, który przetrwał od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach, za kolczastymi drutami, w zniewoleniu, w upodleniu, ale oprócz tego jeszcze absolutnie wstrząsające prace, grafiki, rysunki Mariana Kołodzieja pokazujące ducha tego straszliwego dramatu i niewyobrażalnego okrucieństwa, szokujące zdjęcia młodziutkiej dziewczyny, czternastoletniej Czesi Kwoki. Polskiej dziewczyny z zamojszczyzny, która była przywieziona do tego obozu wraz z matką i tutaj sfotografowana na wstępie. Przerażenie w jej oczach, niewinna twarz, 14 lat i znak więźnia politycznego. Zdjęcie, które zna cały świat. Chciałoby się zapytać, ale o co chodzi? Co to jest? To był własnie początek tej straszliwej tragedii tych, którzy tutaj zginęli. Polaków, którzy jako pierwsi zostali tu przywiezieni i jako pierwsi byli więźniami tego straszliwego miejsca. Jako pierwsi też ginęli. A potem także i innych narodów. Jeńców Armii Czerwonej, Romów, ale przede wszystkim Żydów. Później Żydów z całej Europy, nie tylko z Polski.

Ziemia, która można powiedzieć, jest przesiąknięta krwią, cała wysypana popiołem ze spalonych ludzkich ciał. Ziemia, która woła o pamięć, ziemia, która woła o to żebyśmy nigdy nie zapomnieli, po to aby nigdy coś takiego już się nigdzie nie zdarzyło. Żeby już żaden człowiek, jeżeli w ogóle można wobec tamtych oprawców użyć tego określenia, nie ważył się, nigdzie w przestrzeni całego świata, wyrządzić drugiemu człowiekowi takiego bezmiaru niewyobrażalnego zła, cierpienia, okrucieństwa.

Wśród tego wszystkiego było także i bohaterstwo, a w tym bezmiarze bólu, było także i dobro. Czyli w jakimś paradoksalnym sensie, także i człowieczeństwo. Pomiędzy tymi, którzy byli tutaj więzieni, pomiędzy tymi, którzy byli tutaj katowani, mordowani bezlitośnie, głodzeni. Bohaterstwo, to Rotmistrz Pilecki, którego pomnik stoi tutaj w tym jakże znaczącym miejscu, jako tego, który z premedytacją dał się tutaj uwięzić, po to by dać świadectwo prawdzie i po to by wiadomość o tym co tutaj się dzieje, zanieść dalej w świat. Bohater polskiego narodu, dzisiaj bohater polskiej młodzieży. Wzór do naśladowania. Ale to także i świętość. To święty Maksymilian Maria Kolbe, który życie tutaj oddał, czyniąc dobro drugiemu człowiekowi. Po to by ten mógł wrócić do domu. 

I jeżeli ktoś pyta, czy warto było, to niech ma świadomość tego, że ten człowiek, Maksymilian uratował życie, za którego swoje życie oddał, przeżył piekło Auschwitz. Wyszedł stąd i wrócił do normalnego życia. Może właśnie dlatego, że Pan Bóg chciał żeby niósł to świadectwo. Tamtej tragedii, tego strasznego miejsca, a z drugiej strony tego niezwykłego dobra, jakie św. Maksymilian w sobie miał i jakie gotów był dać w najtrudniejszych momentach, kiedy większość przecież myślała o własnym życiu i tym jak je stąd wynieść, jak się stąd uratować. 

Szanowni państwo, czcijmy pamięć. Dzisiaj jako Polacy, pochylany głowę przed prochami wszystkich ofiar, pochylamy głowy przed cierpieniem wszystkich tych, którzy byli tutaj więzieni. Pochylamy głowę przed tragedią naszych rodaków, którzy tutaj się znaleźli i zostali pomordowani, pochylamy głowę przed tragedią także wszystkich innych narodów i wszystkich rodzin, które tutaj straciły swoich najbliższych. Nie jesteśmy w stanie, my którzy żyjemy we współczesnych czasach i nie doświadczyliśmy wojny, wyobrazić sobie nawet tego co mógł tutaj czuć człowiek. Właśnie dlatego powinniśmy o tym pamiętać i dlatego powinniśmy przechowywać te wszystkie niezwykle cenne pamiątki ważne dla ludzkości, choć jest to tak trudne. Choć jest to tak bardzo wstrząsające. Choć ta świadomość jest z jednej strony psychicznie niszcząca, a z drugiej strony tak bardzo trudna do przyjęcia. Że człowiek człowiekowi mógł zrobić coś takiego.

Obchodzimy dzisiaj też Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Niech trwa. Niech trwa po wieczne czasy wieczna pamięć pomordowanym i poległym.

Cześć i Chwała Bohaterom. Cześć Ich Pamięci


- mówił Prezydent RP

cyk


 

Polecane
Emerytury
Stażowe